Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Odzież kompresyjna do uprawiania sportu

Ludzie, którzy uprawiają sport przez długi czas, okresowo odczuwają nieprzyjemne odczucia w nogach - ciężkość, zmęczenie, ból. Wynika to z faktu, że aktywność fizyczna (bieganie, podnoszenie ciężarów) znacząco wpływa na stan naczyń krwionośnych. Ponadto często kobiece nogi są predysponowane do żylaków, niezależnie od tego, czy chodzi na siłownię, czy nie. Jednak nawet w obliczu takiej uciążliwości nie oznacza to, że musisz zostawić obciążenia sportowe. Aby poprawić stan naczyń krwionośnych, istnieje specjalna odzież kompresyjna do uprawiania sportu, która ułatwia pracę układu krążenia.

Dlaczego jest to potrzebne?

Do czego służy odzież kompresyjna? W celu zapewnienia prawidłowego krążenia krwi w kończynach. Faktem jest, że natura pomyślała, że ​​ludzkie ciało działało jak szwajcarski zegarek, ale pod wpływem niekorzystnych czynników system ulega awarii. Na przykład idealnie przepływ krwi w nogach następuje bez opóźnień. Krew krąży od dołu do góry, a zastawki naczyń pomagają w tym. „Otwierają się i zamykają”, przepychając krew do serca, zapobiegając jego gromadzeniu się w żyłach. Jeśli z jakiegoś powodu zastawki naczyniowe przestaną normalnie działać, wówczas ludzie mają obrzęk, puchną żyły i mogą tworzyć się skrzepy krwi. Zazwyczaj przyczyną obrzęku nóg jest długotrwałe stanie (konsultanci sprzedaży), poważne obciążenia biegowe (piłkarze, sportowcy), podnoszenie ciężarów (kulturyści, fitos i crossfiters). Obrzęk jest niebezpieczny, ponieważ powoduje znaczne obciążenie układu sercowo-naczyniowego, puls gwałtownie rośnie, a ciśnienie rośnie.

Sportowa odzież kompresyjna została stworzona w celu wywierania pożądanego stopnia nacisku (kompresja danych w języku angielskim - kompresja) na te części ciała, które są poddawane dużym obciążeniom; pomóc zastawkom naczyniowym wepchnąć krew bez opóźnień.

Gatunek

„Kompresja” dzieli się na dwa typy: konkurencyjny i regenerujący.

Konkurencyjna odzież kompresyjna jest używana przez sportowców do ćwiczeń, ułatwiając naczynia i mięśnie, zmniejszając ryzyko kontuzji i poprawiając jakość treningu. Jest to odzież klasy 1, którą można kupić w sklepie sportowym lub aptece. Jest w domenie publicznej i nie ma żadnego efektu terapeutycznego, a jedynie zapobiegawczy.

Odzież klasy 2-4 wydawana jest wyłącznie na receptę i jest „lekarstwem”. Służy do wyzdrowienia po operacjach i ciężkich obrażeniach. A także „przepisane” przez lekarzy tym, którzy uprawiają sport na profesjonalnym poziomie.

Warto zauważyć, że każda odzież z efektem kompresji nadaje się tylko dla tych, którzy są w ruchu. Jeśli uprawiasz sport raz lub dwa razy w tygodniu, nie poddawaj się ciężkiemu wysiłkowi fizycznemu, nie chodź co najmniej 7 km dziennie, wtedy nie potrzebujesz ubrań uciskowych. Przeciwnie, będzie miał odwrotny skutek: zakłóci funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto ma przeciwwskazania do noszenia: zakrzepica i niedrożność żył, arytmia o dowolnym nasileniu. W tym przypadku „kompresja” jest bezwzględnie przeciwwskazana!

Jak wybrać

Odzież kompresyjna występuje we wszystkich odmianach: skarpety pończochy, szorty, koszulki. Każdy sportowiec może wybrać własne akcesorium.

  • Przy zakupie przede wszystkim warto pamiętać, że ubrania są podejmowane ściśle według rozmiaru. Nie powinno być żadnego „wzrostu” ani „zamierzam schudnąć i dopasować się”. Jeśli ubrania są więcej niż konieczne, pożądanym efektem nie będzie, jeśli mniej, to mocno ściśnie naczynia, co spowoduje zakłócenie układu sercowo-naczyniowego. Ponadto cena za to jest dość wysoka, żywotność wynosi maksymalnie kilka lat, więc wstydem jest wydawanie pieniędzy na nic. Przerzedzające kobiety również nie mają sensu kupować bielizny z kompresją: po pierwsze, pojawia się stres psychiczny (ucisk „niedoskonałych” form), po drugie, po miesiącu lub dwóch kobieta straci na wadze i będzie musiała zmienić formę sportową;
  • Zanim kupisz odpowiednie ubrania, warto dokładnie wiedzieć, w jakim celu je potrzebujesz. Jeśli dużo biegniesz, ale nie stawiasz sobie za cel pobicia rekordu wyciskania na ławce, nie potrzebujesz koszuli ani t-shirtu, ale potrzebujesz podkolanówek i spodni. Jeśli uprawiasz wiosłowanie, tenis, siatkówkę, potrzebujesz nie tylko szortów i legginsów, ale także marszczeń ramion z efektem kompresji;
  • Wybierając, nie poddawaj się całkowicie reklamie. Wielu producentów pisze na etykietach „kompresja”, ale tak naprawdę ubrania nie są. Maksymalnie jest w stanie usunąć wilgoć podczas treningu, pracując jako bielizna termiczna. Medyczna odzież kompresyjna dla kobiet i mężczyzn jest oznaczona kolorem RAL-GZ 387.
  • Wybierając ubrania, musimy skupić się na producencie. Obecnie wielu producentów odzieży sportowej otworzyło swoje linie z kompresją, ale lepiej dać pierwszeństwo firmom, które zajmują się tylko odzieżą kompresyjną: Skórki, CEP, Venum i inne.

Prawdziwy efekt

Każdy, kto chce uzyskać +100 prędkości biegania, wytrzymałości, siły i zdrowia za pomocą ubrań uciskowych, będzie musiał się poddać - wszystkie te mity nie są potwierdzone badaniami.

Ale nie wszystko jest takie złe! Udowodniono naukowo, że bieganie w skarpetach lub legginsach kompresyjnych zmniejsza tętno (puls) sportowca o kilka uderzeń na minutę. Używanie specjalnej bielizny podczas biegania na dystansie 10 km zmniejsza możliwość bólu nóg następnego dnia do 14%. Noszenie ubrań przez 24 godziny po ciężkim treningu siłowym (zawodowi sportowcy, a nie osoby odwiedzające centra fitness) zwiększa szybkość regeneracji mięśni.

Chciałbym powtórzyć jeszcze raz: najwyższej jakości odzież kompresyjna jest „suplementem”, który pomaga ciału podczas intensywnych zajęć sportowych. Nie nadaje się do codziennego użytku, bez ruchu zaszkodzi tylko sercu.

Obejrzyj wideo: 11 wojskowych trików, które ułatwią wam życie (Styczeń 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz