Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Stałe mydło

We współczesnym świecie istnieje ogromna różnorodność środków higieny ciała. Ich kompozycje są uderzające innowacyjnie, jednak mydło stałe pozostaje najpopularniejszą formą do pielęgnacji ciała przez wiele lat.

Co to jest

Po pierwsze, mydło w płynie jest środkiem higienicznym znajdującym się w każdym domu.. Można go otrzymać w reakcji chemicznej tłuszczów z alkaliami. Tłuszczami w produktach stałych są kwasy stearynowy i palmitynowy. Różni się to mydłem stałym od płynnego, w którym proporcja tłuszczu spada na kwasy oleinowy i lanolinowy. Zasadą jest wodorotlenek sodu dla odmiany stałej i wodorotlenek potasu dla postaci płynnej.

Naukowa definicja mydła stałego dotyczy produktu zawierającego rozpuszczalne sole wyższych kwasów tłuszczowych. Porównanie gotowego kawałka i jego poszczególnych składników pokazuje, że w produkcie końcowym nie ma alkaliów i tłuszczów, ponieważ zostały one przekształcone w wyniku reakcji chemicznej w soli.

Różnica między solami a produktami wyjściowymi jest duża, więc sole nie są agresywne w stosunku do warstwy lipidowej skóry w porównaniu do zasad.

Opis

Dokładność jest niezbędnym warunkiem opracowania produktu mydlanego.. Aby się do tego dostosować, mydło domowe i mydło toaletowe mają swój własny GOST. Mydło w płynie nie spełnia wielu z tych wymagań. Tak więc mydło toaletowe i domowe mydło powinno mieć gładką powierzchnię bez pęknięć i wiórów. Pęknięcia nie powinny pojawiać się podczas cięcia produktu.

Głównym warunkiem produktu jest jego twardość. Zachowanie formy wystawionej na działanie wody jest oznaką produktu stworzonego zgodnie ze wszystkimi wymaganiami. Ponadto wymagania dotyczące mydła wskazują na brak jakichkolwiek syntetycznych tłuszczów, takich jak parafina, w kompozycji. W wersji stałej stosuje się tłuszcze wyłącznie pochodzenia roślinnego.

Należy pamiętać, że stosowanie laurylu i siarczanów laurylowych również nie jest przewidziane przez GOST.

Gatunek

Dzisiejsza różnorodność mydła jest niesamowita. Znane marki chemii gospodarczej nie ograniczają się do wypuszczania artykułów gospodarstwa domowego i produktów toaletowych - dla zachowania higieny warto jednak o nich wspomnieć. Tak więc produkt gospodarstwa domowego ma w swoim składzie największą liczbę kwasów tłuszczowych, których procent może wynosić od 62 do 85 jednostek. Ponadto w takim mydle saldo PH jest niezwykle wysokie, średnio 11, podczas gdy mydło toaletowe pozostaje na granicy 5-6 jednostek, co jest uważane za neutralny wskaźnik. PH produktów toaletowych nie ma negatywnego wpływu na skórę. Za pomocą różnych dodatków i preparatów pojawiły się inne kategorie. Na przykład jednym z najpopularniejszych jest mydło. Obejmuje produkty:

 • działanie przeciwbakteryjne;
 • stworzony dla dzieci.

Zarówno ten, jak i inny wygląd ma właściwości hipoalergiczne i minimalny zestaw składników w strukturze. Jeśli jednak mydło dla dzieci można stosować codziennie, wówczas często stosowany środek przeciwbakteryjny niszczy barierę ochronną skóry, zabijając pożyteczne mikroorganizmy ze szkodliwymi drobnoustrojami. Bogatszą kompozycję można zaobserwować w podgatunku kosmetycznym, ponieważ jest ona stosowana w większości przypadków do pielęgnacji twarzy.

Kremy i olejki tworzące skórę pomagają delikatnie oczyścić naskórek, a nawet go odżywić.

Jednak można oczekiwać wielkich cudownych właściwości od tego rodzaju naturalnego, gotowanego własnymi rękami.

Zawiera wiele olejków, w tym niezmydlonych, które po zetknięciu z alkaliami zachowują wszystkie korzystne właściwości. Perfumowane mydło - odmiana zaprojektowana dla przyjemności duszy. Nie ma maksymalnej liczby przydatnych dodatków, ale istnieje znakomita kompozycja perfum, która może reagować na skórę przez ponad pół godziny po wzięciu prysznica. W sprzedaży można zobaczyć mydło szamponowe, którego nazwa mówi sama za siebie. Jego stosowanie jest możliwe nie tylko na ciele, ale także na włosach.

Produkt do golenia - kolejny ciekawy widok. Specjalnie opracowana odmiana zawiera dużą ilość gliceryny. On z kolei ma zdolność zmiękczania włosów, dzięki czemu golenie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Produkt wielofunkcyjny jest uważany za mydło do szorowania. Zwykle jest produkowany ręcznie. W tym samym czasie do zwykłej kompozycji dodaje się ziarna kawy, zmiażdżone pestki moreli lub owies, pomagając usunąć martwe komórki ze skóry.

Właściwości

Właściwości mydła i jego zalety są określone przez jego budowę chemiczną.. Tak więc główną właściwością mydła jest zdolność do tworzenia wodnych roztworów z funkcją czyszczenia. Podczas nakładania roztworu na dowolną powierzchnię, skórę lub tkaninę, oddziela zanieczyszczenia, jakby przyciągane przez magnes. Same cząsteczki zanieczyszczeń pozostają w roztworze mydlanym, ale nie mogą już osiadać na powierzchni ciała i przedmiotów.

Nawet w kostce mydła, którą można stosować codziennie, drobnoustroje nie żyją, ponieważ sam skład mydła i jego właściwości odpychają je od siebie, tworząc barierę ochronną. Właściwością przypisywaną temu wadowi jest reakcja roztworu mydła na twardą wodę. Naturalne mydło z kwasów tłuszczowych podczas interakcji z nim nie pieni się dobrze, pozostawiając lepki film na powierzchniach.

Przydział wolnej żrącej frakcji alkalicznej pod wpływem wody to kolejna nieprzyjemna właściwość.

Skład

Skład stałego mydła jest naprawdę imponujący. Oprócz kwasu stearynowego, który po wystawieniu na działanie alkaliów przekształca się w sole sodowe, produkt może zawierać wiele użytecznych i niezbyt złożonych składników. Neutral ma najlepszy skład, a także produkt Extra. W ich składzie można zaobserwować 78% tłuszczów zwierzęcych. Jest wykonany z naturalnych składników i dumnie nosi nazwę „naturalny”. Innym popularnym produktem są półprzezroczyste kawałki produktów z gliceryną. Mydło glicerynowe, zawierające naturalny emolient, który może wpływać nawet na wolne alkalia, jest idealne dla skóry wrażliwej.

A także mydło niezmiennie zawiera wodę. Niektóre produkty wykorzystują nie tylko wodę, ale także leczniczy napar szungitu. Szungit jest kamieniem o właściwościach bakteriobójczych. Wzbogacone mydłem mydlanym wypełnia detergent o działaniu antybakteryjnym. Wazelina wśród składników wywołuje wiele kontrowersji, ponieważ jest to wyrafinowany produkt.

Mydło wazelinowe jest zalecane dla skóry wrażliwej, skłonnej do wysuszania, ale jednocześnie jej stosowanie powinno ograniczać się do alergików.

Data ważności

Okres przechowywania mydła przemysłowego wynosi 12 miesięcy. Jednocześnie powinien być przechowywany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu bez nadmiaru wilgoci, w przeciwnym razie prezentowalny wygląd gładkiego kawałka może zostać uszkodzony przez pęknięcia i wióry. Należy pamiętać, że produkt wykorzystujący syntetyczne kwasy tłuszczowe lub środki powierzchniowo czynne ma 3 lata trwałości, jednak, jak wspomniano wcześniej, korzyści z tego są niewielkie. Istnieją osobne daty ważności mydła ręcznie robionego. Środek od zera prowadzony własnymi rękami przez wszystkie reakcje chemiczne zachwyci duszę i ciało przez kilka lat.

W przypadku użycia gotowej bazy mydła okres trwałości jest równy przemysłowi.

Znaczki

 • Prawie każdy producent Chemia gospodarcza zawiera w swoim asortymencie detergenty do ciała stałego. Więc firma Faberlic oferuje produkty o luksusowych aromatach, takie jak dojrzałe czarne porzeczki. Głównym składnikiem jest palma sodowa, uzyskiwana z oleju palmowego.
 • Kolejna znana marka Florena z Niemiec podoba się różnorodnością i składem. Co ciekawe, nie tak dawno temu produkt producenta okazał się sprawdzonym popularnym programem telewizyjnym, który ujawnił, że producent spełnia wszystkie standardy produkcji.
 • Amerykańska firma Avon zaprezentował najszerszą gamę środków do czyszczenia ciała. Można je zobaczyć w złożonej serii, na przykład krem ​​do twarzy czasami sąsiaduje z kremowym mydłem. Jako zasadę stosuje się dłoń sodową, znaczną część kompozycji stanowi gliceryna.
 • Mydła budżetowe firmy mają szczególny urok "Kawiarnia urody". Produkty z gliceryny o półprzezroczystym jasnym odcieniu i plamach na powierzchni naturalnych składników mają całą gamę aromatów, od truskawek po cytrusy i mleko. Kwas stearynowy jest stosowany jako baza.

Jak to zrobić samemu?

Ręcznie robione narzędzie jest przyjemne do trzymania w rękach, ponieważ jego design i aromat docierają do naszych dusz. Sprzedawcy nie spieszą się jednak, aby sprzedać nam wyłącznie naturalny produkt, ponownie topiąc gotowe mydło z pewnymi dodatkami. Unikanie oszukiwania pomoże ci zrobić mydło od podstaw, wykonane z alkaliów i olejów roślinnych, takich jak oliwka. Będzie to wymagało specjalnego programu „kalkulator mydła”, który pomoże określić wymaganą ilość składników. Po dokładnych pomiarach musisz:

 • stopić oleje i wymieszać z alkaliami;
 • osiągnąć jednolitość za pomocą blendera;
 • dodaj zdrowe estry i więcej;
 • włóż formę i pozwól jej parzyć w ciemnym miejscu przez kilka godzin;
 • pokroić na porcje.

Możesz przejść łatwiej, wybierając produkt przemysłowy o dobrym składzie. Należy go stopić i dodać składniki lecznicze, na przykład estry i oleje lawendy lub rumianku. Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wywaru z ziół.

Który jest lepszy?

Najlepsze stałe mydło do mycia ciała i twarzy jest uważane za kremowe mydło toaletowe z dodatkiem różnych emolientów dla skóry. Najbardziej dostępna tutaj jest gliceryna. Mycie prania jest zaufanym stałym mydłem do prania od zaufanych producentów.

Brak wiórów i pęknięć, przyjemny aromat i naturalny skład bez włączenia surfaktantów do składników to główne składniki najlepszego mydła.

Zastosowanie

Zaleca się stosowanie tego rodzaju detergentów do pielęgnacji normalnej i tłustej skóry. Sucha skóra pod wpływem soli jest jeszcze bardziej odwodniona, szczególnie jeśli chodzi o skórę twarzy. W takim przypadku zaleca się okresowe stosowanie naskórka, w którym występuje niedobór wilgoci, preferując bardziej miękkie żele pod prysznic i toniki do mycia.

Recenzje

Ludzie są przyzwyczajeni do używania stałego mydła i nie spieszą się z porzuceniem go na rzecz innowacji. Codzienne mycie rąk nie jest kompletne bez kawałka pachnącego mydła, które zdaniem użytkowników zmienia się po włączeniu przydatnych dodatków. Szczególnie ceniony jest ekstrakt z rumianku i nagietka dla skóry wrażliwej i najcieńszego naskórka niemowląt.

Przemysłowe mydło stałe jest cenione ze względu na przystępność cenową i wygodę, jednak nigdy nie będzie w stanie konkurować z mydłem domowym.

Przeczytaj więcej o mydle stałym w poniższym filmie.

Obejrzyj wideo: Domowe Mydło ZIEMNE Dla Mlecznej Bielejącej Skóry na stałe (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz