Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Elektroliza

Współczesny przemysł kosmetyczny zaszedł bardzo daleko we wszystkim, co dotyczy poprawy wyglądu pięknej połowy ludzkości. Wśród zabiegów salonowych honorowe miejsce zajmują te, które mają na celu uratowanie uroczych kobiet przed nadmierną roślinnością na ciele. Takie procedury nazywane są „usuwaniem włosów” i „depilacją”. Różnica między tymi dwoma koncepcjami polega na wpływie na cebulkę włosową i sam trzon włosa. Podczas depilacji korzeń włosów jest niszczony, depilacja polega na usunięciu tylko jego widocznej części. Depilacja może obejmować golenie za pomocą maszyny, stosowanie specjalnych kremów i pianek. Istnieje więcej odmian usuwania włosów: woskowanie, shugowanie, usuwanie włosów za pomocą zdjęć i laserów, a także procedura, na którą dziś zwrócimy największą uwagę - elektroliza.

Funkcje

Elektryczne usuwanie włosów oznacza następujący algorytm działania: za pomocą specjalnego aparatu do elektrolizy bardzo cienką igłę elektrodową wprowadza się do mieszków włosowych. Przepływa przez nią wyładowanie prądowe, które tworząc wysoką temperaturę w strefie uderzenia „wypala” cebulkę włosa. Dzięki temu agresywnemu podejściu niechciane włosy znikają na zawsze.

Jak i gdzie to robią?

Procedura elektrolizy przeprowadzana jest w specjalistycznych ośrodkach kosmetycznych i salonach kosmetycznych przez profesjonalnych kosmetologów. Najpierw musisz przyjść na konsultację i omówić wszystkie niuanse ze specjalistą, ponieważ elektroliza ma przeciwwskazania. Musisz także wiedzieć, że robienie tego jest raczej nieprzyjemne i długie. Lekarz zaleci leki przeciwbólowe i zaleci przebieg procedur w zależności od nasilenia problemu.

Elektryczne usuwanie owłosienia odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia. Najpopularniejsze urządzenia z ROS "Stakie jak Depil-Plus 13 MHz, Depil-Plus 2, Kh-12 Plus, równieże Depilprogram Ultrasystem Plus Active Line i rosyjski elektroepilator EHVCh-20-MTUSI. Urządzenia te nie tylko szybko i skutecznie radzą sobie z nadmiarem włosów, ale także chronią skórę podczas zabiegu. Każde prezentowane urządzenie ma swoją własną charakterystykę i parametry, o których kosmetolog musi Cię poinformować, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyobrażenie o tym, jaki efekt można osiągnąć dzięki temu modelowi depilatora.

Ogólnie rzecz biorąc, procedura elektrolizy jest dość powszechna, jest wykonywana w wielu ośrodkach kosmetycznych. W samym okręgu moskiewskim NEAD istnieje ponad 300 salonów oferujących tę procedurę.

Gatunek

Istnieje kilka rodzajów elektrolizy, które zależą od rodzaju zastosowanej elektrody:

 • Metoda kleszczy Celem tej procedury jest uchwycenie każdego włosa za pomocą swoistej „pęsety”, która umożliwia przepływ prądu. Ta metoda jest dobra, ponieważ jest dość bezbolesna, a dzięki niej można przetwarzać wrażliwe obszary, takie jak twarz i bikini. Jednak czas trwania procedury jest bardzo długi - usunięcie każdego włosa zajmuje prawie 2 minuty, dlatego zaleca się przeprowadzanie go tylko na małych obszarach skóry o niezbyt grubych włosach;
 • Metoda igłowa. Mieszek włosowy jest niszczony przez wprowadzenie do niego przewodzącej elektrody igłowej. Igły te są wykonane z różnych materiałów (specjalne stopy medyczne, z teflonem lub złotem) i mają różne kształty i grubości.

Elektroliza igłowa jest podzielona na kilka podgatunków:

 • Termoliza Istotą procedury jest ekspozycja wysokiej częstotliwości na prąd przemienny o niskim napięciu. Jest to jedna z najbardziej bolesnych metod, polegająca na wstrzykiwaniu środków przeciwbólowych na leczone obszary skóry. Termoliza w okolicy twarzy jest wykluczona;
 • Elektroliza galwaniczna. Korzeń włosów jest poddany działaniu prądu stałego. Wokół igły tworzą się jony sodu, które wchodząc w interakcje z wydzielinami skóry, tworzą alkaliczny roztwór, który niekorzystnie wpływa na cebulkę włosową. Elektroliza jest mniej bolesna, ale szybkość procedury jest dość niska;
 • Metoda mieszania Jest to połączenie dwóch poprzednich metod. Na początek korzeń włosów jest podgrzewany przez termolizę, a następnie następuje zniszczenie przez elektrolizę. Do elektrolizy przy użyciu tej metody istnieją specjalne skomputeryzowane urządzenia do najlepszego wyboru kombinacji częstotliwości i stopnia ekspozycji;
 • Sekwencyjna mieszanka. Bardziej zaawansowana wersja metody mieszania. Różnica polega na zastosowaniu prądu niskiego impulsu w metodzie sekwencyjnej, co pozwala zmniejszyć ból procedury;
 • Metoda flash. W rzeczywistości jest to termoliza, ale z wykorzystaniem prądu stałego o wysokiej częstotliwości. Ta metoda eliminuje nadmierne urazy skóry i zmniejsza ból;
 • Błysk sekwencyjny. Służy do jednoczesnego usuwania włosów o różnej grubości. Być może najszybszy sposób przeprowadzenia procedury elektrolizy.

Wybór metody, która pomoże ci w walce z niechcianymi włosami, powinien być podyktowany wyborem strefy leczenia. Procedurę elektrolizy można wykonać na twarzy (korekta kształtu brwi, leczenie górnej wargi w celu usunięcia anten, poszczególnych obszarów podbródka), ramion, nóg, pleców, pośladków, bioder, brzucha. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące depilacji pachowej. Kolor, grubość i gęstość włosów również odgrywają rolę. Wszystko to powie ci kosmetyczkę, która będzie pracować nad twoim problemem.

Skuteczność

Aby uzyskać maksymalny efekt z procedury elektrycznego usuwania włosów, należy pamiętać, że spełnione są określone warunki. Faktem jest, że w ten sposób możesz usunąć włosy znajdujące się w fazie anagenu (wzrostu), ale jest to tylko około 30% ich na ludzkim ciele. Dlatego zaleca się powtarzanie procedury w celu stopniowego niszczenia wszelkiej niepotrzebnej roślinności.

Sesję elektrolizy powinien przeprowadzić dermatokosmetolog. Będzie mógł wybrać właściwe podejście do problemu i powiedzieć, jak uniknąć negatywnych konsekwencji.

Różne strefy - inny ból. Podbródek, ręce i nogi można łatwo usunąć, ale usunięcie wąsów i leczenie okolic bikini może być dość bolesne. Usuwanie włosów w nosie i uszach jest całkowicie wykluczone.

Nie powinieneś wyhodować bardzo długich włosów, ale nie powinny one być zbyt krótkie. Optymalna długość wynosi od 2,5 do 3,5 milimetra.

Możesz być pewien skuteczności zabiegu, jeśli zauważysz, że wzrost włosów zmniejszył się o nie mniej niż 10%, a one stały się cieńsze i jaśniejsze.

Ile sesji jest potrzebnych?

To pytanie podnieca wszystkich, którzy zdecydowali się na procedurę elektrolizy, aby pozbyć się niechcianych włosów, ponieważ ta przyjemność wcale nie jest tania. Ponadto liczne artykuły reklamowe i witryny przekonują, że do tej pory elektryczne usuwanie włosów jest jedynym sposobem na 100% zniszczenie włosów. I tak jest, dopiero teraz taki efekt nie osiąga się wcale po pierwszej procedurze, a nawet po drugiej. Minimalna liczba sesji wynosi 3 i może osiągnąć do 7-8 na kurs. Przerwa między wizytami w salonie powinna wynosić około 2 miesiące. Aby naprawdę rozwiązać problem, musisz przejść co najmniej 3 takie kursy.

Przygotowanie

Procedury przygotowawcze w zasadzie nie różnią się od tych, które są zalecane przed sesjami shugowania i woskowania: musisz dokładnie wyszorować obszary proponowanego zabiegu, wziąć ciepły prysznic lub usiąść w wannie. Oczywiście włosy należy wyhodować do co najmniej 2,5 mm.

Jeśli nie jesteś gotowy znieść bólu w imię piękna, przedyskutuj z kosmetyczką możliwe opcje łagodzenia bólu lub sam pokryj skórę kremem, takim jak Emla, na kilka godzin przed sesją.

Porównanie przed i po

Oczywiście lepiej jest raz zobaczyć niż słyszeć sto razy. W archiwach fotograficznych ośrodków kosmetologii można znaleźć wiele zdjęć „przed” i „po” elektrolizie. Rezultaty są oczywiście zdumiewające - gładka skóra, na której właśnie „zarośnięto” i znacznie mniejsza ilość włosów, które wyrosły z czasem. Jednak nie wszystkie zdjęcia są tak zachęcające. Często można zobaczyć zdjęcie, na którym widoczna jest wyraźna wysypka, skorupy i inne mikrouszkodzenia. I staje się niejasne, w które zdjęcia wierzyć bardziej.

Specjaliści w dziedzinie kosmetologii i dermatologii twierdzą, że negatywne konsekwencje po zabiegu elektrycznego usuwania włosów są możliwe tylko wtedy, gdy skóra jest niewłaściwie pielęgnowana. Jeśli zastosujesz się do wszystkich instrukcji lekarza i nie zaniedbujesz produktów do pielęgnacji, nie będziesz w niebezpieczeństwie.

Pielęgnacja skóry

Dbanie o skórę w okresie rehabilitacji po zabiegu jest bardzo ważne i równie ważne jest, aby robić to poprawnie. Twoja kosmetyczka oczywiście zaleci, jeśli to konieczne, te lub te środki zaradcze w zależności od reakcji skóry na elektrolizę, jednak istnieje lista kilku ogólnych zasad, których należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko powikłań:

 • W ciągu pierwszych 3-5 dni po zabiegu zabrania się nakładania produktów na perfumowane perfumy i zbyt ciężką, oleistą konsystencję na obrabiane powierzchnie;
 • Na tydzień zapomnij o solarium, plaży, saunie, łaźni i siłowni;
 • Zamiast gorącej kąpieli używaj ciepłego prysznica do codziennej higieny;
 • Przetrzyj traktowany obszar roztworem antyseptycznym, aby uniknąć infekcji. Wskazane jest, aby robić to 5 dni co kilka godzin;
 • Jeśli są skorupy, w żadnym wypadku nie powinieneś ich drapać i starać się je oderwać - ryzykujesz powstaniem blizn, które pozostaną na zawsze;
 • Używaj takich leków, jak D-panthenol, Levomekol, Bepanten. Możesz używać lekkich kremów nawilżających z rumiankiem, aloesem, nagietkiem

Przeciwwskazania i konsekwencje

Elektroliza jest dość radykalną i agresywną procedurą, po prostu nie może mieć przeciwwskazań. Więc powinieneś wybrać inny środek na pozbycie się niechcianych włosów, jeśli:

 • Masz żylaki;
 • Jesteś w ciąży (w dowolnym momencie);
 • Masz problemy z węzłami chłonnymi i układem limfatycznym jako całością;
 • Masz cukrzycę;
 • Występują problemy z psychiką lub układem sercowo-naczyniowym;
 • W obecności skóry, chorób zakaźnych lub onkologicznych;
 • Masz rozrusznik serca.

Jeśli chodzi o możliwe konsekwencje, to wszystko jest czysto indywidualne i zależy od wielu czynników. Dla niektórych osób wzrost włosów zatrzymuje się po trzeciej procedurze i ktoś potrzebuje kilku kursów, aby osiągnąć ten sam efekt. Na powierzchni skóry mogą pojawić się mikropęcherzyki, oparzenia lub plamy starcze. Dlatego przed podjęciem decyzji o przejściu na tę dość kosztowną i dość przedłużoną procedurę osiągnięcia głównego celu należy skonsultować się z endokrynologiem i wykonać testy w celu ustalenia statusu hormonalnego. Tylko wtedy możesz być pewien, że elektroliza jest naprawdę tym, czego potrzebujesz.

Czy można to zrobić w domu?

Wiele dziewcząt całkiem skutecznie woskuje lub cukier dla siebie w domu. I oczywiście powstaje pytanie: czy jest to możliwe, a Ty możesz samodzielnie przeprowadzić elektrolizę? W końcu będzie można zaoszczędzić pieniądze, a urządzenie będzie zawsze pod ręką i możesz w każdej chwili „przejść” przez niechciane włosy, stopniowo je zabijając. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie rób tego. Po pierwsze, każde urządzenie do użytku domowego jest znacznie słabsze niż urządzenie salonowe i nie będzie w stanie osiągnąć pożądanego efektu. Po drugie, odkażanie miejsca pracy kosmetologa jest nadal lepsze niż w twoim mieszkaniu, nawet jeśli jesteś fanem czystości i codziennie czyścisz na mokro. Po trzecie, w przypadku skutków ubocznych i tak będziesz musiał skonsultować się z lekarzem, a leczenie może być nie mniej kosztowne niż elektroliza w salonie.

Dlatego zastanów się, czy ryzyko jest równoważne z tym, że możesz zaoszczędzić kilka tysięcy rubli. Elektryczne usuwanie włosów nie jest łatwą procedurą, wykwalifikowani specjaliści są przeszkoleni do wykonywania tego, mogą również poradzić sobie z możliwymi negatywnymi konsekwencjami. Nie ryzykuj zdrowia i piękna w imię pewnej pseudoekonomii.

Plusy i minusy

Elektryczne usuwanie włosów ma kilka zalet i wad. w porównaniu z innymi rodzajami walki z nadmierną roślinnością na ciele. Po zapoznaniu się z nimi możesz zdecydować, czy wybrać tę metodę, czy lepiej zwrócić uwagę na coś innego.

Zalety elektrolizy:

 • Nadaje się do każdego rodzaju włosów i skóry;
 • Tylko z jego pomocą można na zawsze pożegnać się z niepotrzebnymi włosami;
 • Można go stosować praktycznie na każdej części ciała.

Wady:

 • Jeśli wcześniej korzystałeś z woskowania, shugowania lub korzystania z domowego depilatora, elektryczne usuwanie włosów może nie działać. Faktem jest, że podczas wykonywania procedur możesz uszkodzić cebulki włosów i wygiąć je. W takim przypadku igła elektroepilatora może po prostu nie dotrzeć do celu i nie zniszczyć pęcherzyka do końca;
 • Aby uzyskać maksymalny możliwy efekt, wymaga kilku sesji, czasem nawet kilku kursów. Jak wspomniano wcześniej, tylko włosy znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu - anagen, można usunąć elektrycznie, a na naszym ciele jest tylko 30–40%. Ponadto istnieją również „śpiące” mieszki włosowe, które na razie się nie objawiają, ale później mogą z nich pojawić się włosy, które również wymagają uwagi;
 • Procedura elektrolizy jest dość długa i nie każdy ma cierpliwość, aby usiąść przy każdej takiej sesji. Na przykład, aby usunąć anteny, zajmie ci to prawie 20 minut. Zastanów się, ile czasu zajmuje depilacja obu nóg;
 • To jest drogie Tak, elektryczne usuwanie włosów jest kosztowną procedurą, ponieważ wymaga starannej pracy. Jeśli uważasz, że musisz to robić wielokrotnie, lepiej na początek rozważyć, czy jego koszt jest porównywalny z oczekiwaną wydajnością.

Czy to jest szkodliwe?

Oczywiście nawet jeśli elektrolizę przeprowadza w centrum kosmetologii kompetentny i doświadczony dermatokosmolog, niektóre drobne problemy nie są wykluczone. Nie bój się, większość z nich jest nieszkodliwa i łatwa do usunięcia:

 • Czerwone plamy na skórze. Pojawiają się z powodu zwiększonej wrażliwości leczonego obszaru i z reguły znikają same w ciągu 1,5-2 tygodni;
 • Blizny, mikropalenia. Może być wynikiem nieprawidłowego obliczenia wymaganej siły prądu;
 • Swędzenie Jest to normalne zjawisko, ale zabronione jest czesanie dotkniętej skóry, ponieważ istnieje możliwość infekcji na powierzchni rany;
 • Zakażenie podczas zabiegu. Taka uciążliwość może wystąpić przy niewystarczającym dyplomie sanitarnym i higienie miejsca pracy specjalisty.

Aby uniknąć tych wszystkich możliwych konsekwencji, pod koniec sesji elektrolizy postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami:

 • Traktuj skórę chlorheksydyną lub roztworem alkoholu;
 • Przez 24 godziny nie myj się ani nie bierz kąpieli;
 • Uważaj na skórę: jeśli objawy podrażnienia nasilą się, skonsultuj się z kosmetyczką w celu uzyskania zaleceń dotyczących leczenia.

Często zadawane pytania

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu tej dość skomplikowanej i kosztownej procedury chcę dowiedzieć się więcej na jej temat. Sporządziliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i staraliśmy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na nie.

Jaka jest różnica od fotoepilacji?

W rzeczywistości istnieje kilka różnic i wszystkie są dość znaczne. Pierwszą różnicą jest mechanizm działania na mieszek włosowy. Wiemy już, że elektroliza to jej niszczenie przez prąd; fotoepilacja polega na pewnym „napromieniowaniu” cebulki włosa za pomocą lekkiego błysku, w wyniku czego kolorowy pigment melanina nagrzewa się i stopniowo niszczy.

Drugą różnicą jest stopień urazu skóry. Podczas wykonywania procedury elektrolizy dochodzi do pewnej „akupunktury”, gdy igła wnika w mieszek włosowy. To, choć trochę, ale rani skórę. Fotoepilacja nie powoduje uszkodzenia skóry właściwej.

Elektryczne usuwanie włosów pozwala pozbyć się niechcianych włosów natychmiast podczas sesji, ponieważ włosy nie mogą pozostać w skórze bez korzenia. Jeśli wybierzesz fotoepilację, przygotuj się na to, że włosy wypadają stopniowo, w ciągu 1-2 tygodni, aw tym okresie nie można ich ogolić ani usunąć innymi metodami, więc musisz tolerować roślinność na ciele.

Fotoepilacja jest dobra tylko w przypadku ciemnych włosów, ponieważ zasada działania opiera się na zniszczeniu melaniny, a wszyscy wiedzą, że im ciemniejsze włosy, tym lepiej przyciąga światło. Elektrolizę można wykonać na włosach dowolnego koloru, nawet na siwych włosach.

Czy można to zrobić podczas menstruacji?

Pytanie, które martwi wiele kobiet, ponieważ wiele procedur jest zabronionych w „krytycznych dniach”. Faktem jest, że w tym okresie ciało kobiety staje się najbardziej wrażliwe, próg bólu obniża się z powodu fluktuacji hormonalnych, możliwe jest pogorszenie nastroju i ogólne samopoczucie. A elektroliza już nie jest najprzyjemniejsza.

Jeśli chodzi o zalecenia medyczne, nie ma przeciwwskazań. Jednak praktyka pokazuje, że najlepszy czas na tę procedurę to 13 lub 14 dni cyklu. W tej chwili ciało kobiety jest najmniej podatne na ból.

Jeśli potrzebujesz tylko elektrolizy, ale tak się stało, że zaczął się twój okres - nie zniechęcaj się i idź. Chociaż oczywiście powstrzymaj się od przetwarzania strefy bikini.

Po jakim czasie nie można się opalać?

Surowo zabrania się odwiedzania plaż i solarium podczas okresu rehabilitacji, który trwa od półtora do 3 tygodni po elektrycznym usunięciu włosów.

Czy można to zrobić latem?

Tak, możesz. Ale najpierw koniecznie skonsultuj się z kosmetyczką, która ostrzeże o możliwych negatywnych konsekwencjach i wyda zalecenia dotyczące opieki i ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Recenzje

Procedura elektrolizy zdobyła zarówno fanów, jak i przeciwników na całym świecie. Chodzi tutaj o cechy każdego organizmu i powagę podejścia do opieki po leczeniu. Rzeczywiście, nie każda osoba jest gotowa w sposób dorozumiany zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza, bez względu na to, jak rozsądne to brzmi. A kiedy pojawiają się pewne objawy podrażnienia naskórka, łatwiej jest obwiniać niekompetencję mistrza niż przyznać się do własnej nieodpowiedzialności.

Dlatego zawsze warto wysłuchać opinii specjalisty. Jego zalecenia to nie tylko słowa, mogą poprawić kondycję skóry i pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu.

Nawiasem mówiąc, wybierając salon i kosmetologa, któremu powierzasz elektrolizę, musisz zapoznać się z informacjami o mistrzach oferujących tę usługę. Muszą mieć wystarczające kwalifikacje, świadectwo przeszkolenia w zakresie tej konkretnej metody usuwania włosów i dobrą reputację wśród klientów. Salon powinien być również popularny i dobrze wyposażony. Nie daj się ponieść atrakcyjnie niskiej cenie - taka procedura z góry nie może być tania. Każdy, kto oferuje swoje usługi po obniżonych kosztach, nie ma wystarczającego doświadczenia lub pracuje na przestarzałym sprzęcie. I w tym, iw innym przypadku, dostosowanie nie będzie na twoją korzyść. Pamiętaj - piękno i zdrowie - nie możesz ryzykować, nawet w imię korzyści!

Więcej na temat procedury elektrolizy - w następnym wideo.

Obejrzyj wideo: Usuwanie rdzy za pomocą elektrolizy (Październik 2019).

Zostaw Swój Komentarz