Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak usunąć ślady markera z różnych powierzchni: metody i zalecenia

Teraz prawie każdy dom ma znaczniki. Dowcipy dzieci lub zapomnienie o dorosłych często prowadzą do tego, że plamy na ich tuszu pozostają na różnych powierzchniach. Wyprowadzenie ich jest dość trudne, możliwe jest jednak kilka sposobów.

Rodzaje produktów

Zanim podejmiesz decyzję o usunięciu miejsca z markera, musisz dokładnie dowiedzieć się, z jakiego rodzaju markera został wykonany. Rozróżnij markery i markery. Pisak to artykuły piśmienne używane do pisania wyłącznie na papierze. Wewnątrz znajduje się zbiornik, nasycony farbą na bazie wody, który płynie do czubka porowatego materiału, piszemy nim. Jeśli piszesz flamastrem na metalu lub plastiku, wówczas jego farba będzie rozmazana i łatwo zostanie usunięta.

Marker przeznaczony jest do pisania na dowolnej powierzchni. Jest to rodzaj flamastra, którego farba jest wykonana na bazie alkoholu, nie jest zmywana wodą i nie rozprzestrzenia się. Istnieje również trwały marker, jest odporny na różne czynniki środowiskowe, więc długo pozostaje na powierzchni. Ponadto do markerów stosuje się farby akrylowe lub olejne, które są używane głównie przez artystów.

Wiedząc, z czym masz do czynienia, możesz dokładnie określić, co zrobi lepiej z zanieczyszczeniem.

Użyte narzędzia

W zależności od tego, który znacznik został uszkodzony, warto wybrać odkurzacz. Najczęściej stosowane są:

 • Alkohol etylowy. Wskazane jest stosowanie czystego alkoholu, ale jeśli nie, odpowiedni jest napój alkoholowy o zawartości alkoholu przekraczającej 45 procent.
 • Woda lub woda z mydłem.
 • Środek do usuwania acetonu lub lakieru do paznokci.
 • Soda oczyszczona w postaci proszku.
 • Gąbka melaminowa lub „magiczna gumka”, która jest sprzedawana w domach i sklepach.
 • Biała pasta do zębów bez dodatków.
 • Aerozol WD-40, który jest sprzedawany w sklepach samochodowych.
 • Marker do usuwania plam domowych produkowany przez producentów chemii gospodarczej.
 • Gumka do pisania.
 • Krem do ochrony przeciwsłonecznej.
 • Aerozole, na przykład dezodorant lub lakier do włosów.

Wygląd zanieczyszczonej powierzchni wpływa również na wybór odplamiacza. Niektóre materiały mogą nie wytrzymywać działania silnych związków lub twardego tarcia. Dlatego zacznij czyszczenie w najprostszy sposób.

Usuwanie z nieporowatych twardych powłok

Nieporowate twarde powierzchnie - płytki, plastik, metal, blaty kuchenne, szkło, płytki, linoleum i wiele innych. Materiały te są dość odporne na wszelkie uderzenia, a zetarcie z nich znacznika nie będzie tak trudnym zadaniem. Możesz użyć prawie wszystkich powyższych narzędzi:

 • Paski z pisaka zewsząd można łatwo usunąć zwykłą wodą, dodając odrobinę mydła.
 • Z markerem rzeczy są bardziej skomplikowane. Jeśli chcesz go umyć plastikowym lub kuchennym blatem, alkohol jest idealny. Nałóż go na wacik lub bawełnianą szmatkę i wytrzyj powierzchnię, aż plama zostanie usunięta.
 • W przypadku chronicznego zanieczyszczenia te same działania wykonuje się przy użyciu zmywacza do paznokci.
 • Biały duch pomoże usunąć plamy z pomalowanej lodówki, innego wnętrza z metalu lub samochodu. Po zmoczeniu szmatki lub gąbki należy wytrzeć wzór, aż zniknie, a następnie, aby uniknąć plam, użyj suchej szmatki.
 • Kierowcy znają taki aerozol jak WD-40. Jest przeznaczony do usuwania plam nie tylko z metalu.

Znacznik spadający na podłogę może zepsuć podłogę. Aby wyczyścić linoleum, lepiej wybrać kombinację sody oczyszczonej i pasty do zębów. Muszą być mieszane jeden na jeden i traktowane za pomocą pędzla lub gąbki ze środkiem ściernym. Po 10-15 minutach pasta jest zmywana. W razie potrzeby powtórz procedurę. Plamy można usunąć z płytki dowolną metodą, ponieważ jest ona odporna na prawie wszystkie powyższe narzędzia.

Jeśli dziecko zdecydowało się „ozdobić” ekran telewizora, szkło lub lustro, to aby ich nie uszkodzić, użyj sody z pastą do zębów lub kremem do opalania. Nakładać na zanieczyszczony obszar, delikatnie wytrzeć i spłukać.

Jeszcze lepszym sposobem jest zakup gąbki melaminowej i po prostu wytrzeć brud, aż zniknie.

Funkcje czyszczenia

Usuwanie śladów markera na twardych powierzchniach nie jest tak trudne, jak w przypadku miękkich i porowatych. Odzież, drewno, meble tapicerowane, tapety i dywany - wszystko to łatwo zepsuć. Agresywne produkty mogą usuwać plamę z markera wraz z farbą na materiałach, może to spowodować korozję lub uszkodzenie. Dlatego dla każdego rodzaju powłoki obowiązują pewne zasady czyszczenia.

Meble

Trudno jest wybrać narzędzie do drewnianych mebli i deski, szczególnie jeśli struktura drzewa jest zachowana i minimalnie przetworzona, ponieważ farba z markera wnika głęboko w nią. To może pomóc tutaj olejek z drzewa herbacianego. Możesz go kupić w aptekach lub sklepach kosmetycznych. Wystarczy upuścić kilka kropli na wacik, natłuścić ślady i mocno wcierać w ciągu kilku minut. Pozostały olej usuwa się suchą szmatką. Odpowiedni jest również filtr przeciwsłoneczny, ale nie można go pozostawić przez długi czas, może uszkodzić drewniane produkty.

W przypadku drzwi lakierowanych lub stołu odpowiednia jest ta sama metoda lub aplikacja. alkohol a także łagodniejsze metody. Na przykład możesz wyczyścić zanieczyszczony obszar za pomocą płynnego detergentu, roztworu amoniaku i łyżeczki sody lub za pomocą tej samej gąbki melaminowej. Kolejnym narzędziem może być gumka biurowa - wystarczy pocierać ją paskami z markera.

Tkaniny

Zabrudzone rzeczy lub meble tapicerowane z tapicerką tkaninową - te przedmioty, o które gospodynie domowe najbardziej się boją.

Meble tapicerowane można czyścić prostymi krokami:

 • plamę wciera się szmatką zanurzoną w nadtlenku wodoru,
 • następnie wytrzyj inną szmatką alkoholem lub mocnym alkoholem i usuń plamę,
 • Za pomocą wilgotnej szmatki usuwa się roztwory, a suchą impregnuje się nadmiarem wilgoci.

Ślady markerów można usunąć za pomocą sok z cytryny. Kilka kropli nakłada się na uszkodzony obszar i pozostawia na chwilę, aż plama z markera zniknie. Po rzeczy, którą musisz umyć, jak zwykle. Najłatwiej jest uratować rzeczy w kolorze białym, wybielając, maczając je przez czas wystarczający do usunięcia plam, ale nie więcej niż wskazano w instrukcji użytkowania, aby nie zepsuć materiału.

Delikatne chusteczki nie zniosą każdego czyszczenia, używa się nawet soku z cytryny, rozcieńczonego wodą w stosunku 1: 1. Satynowe elementy garderoby uwolnią od plam mieszankę soku z cytryny i boraksu w łyżeczce i łyżce stołowej - 9% mleka i octu. Nakłada się na około 10-15 minut, a następnie myje i myje. Gęste tkaniny, takie jak ręczniki frotte, są odporne na alkohol i aceton.

Producenci środków czyszczących zapobiegających plamom oferują nowe opcje. Jednym z nich jest marker lub ołówek do usuwania plam. Muszą nasmarować tkaninę i pozostawić na określony czas, a następnie umyć za pomocą odplamiacza tej samej lub innej marki.

Tapeta

Znacznik na tapecie wydaje się niezrozumiałym zadaniem do czyszczenia, ale istnieje opcja. Zaleca się stosowanie nadtlenek wodoru z zestawu pierwszej pomocy. Przemieszczając się z peryferii do centrum bez dodatkowego nacisku, aby farba nie spływała, użyj wacika, aby nałożyć roztwór na ścianę i pozostaw na chwilę, po czym resztki należy usunąć wilgotną szmatką.

Jeśli ta metoda nie działa, możesz spróbować wyczyścić ściany. odplamiacz tlenowy.

Musisz go rozcieńczyć w wodzie o temperaturze powyżej 40 stopni i przetrzeć tapetę. Po 15-20 minutach spłucz. Marker alkoholowy można również zetrzeć sokiem z cytryny zmieszanym z alkoholem, a także białą pastą do zębów, najlepiej z efektem wybielania. Znacznik oleju zostanie zetarty olejem. Można również prasować zabrudzony obszar przez arkusz albumu.

Dywan

Różnorodne rodzaje dywanów, wysokość runa i użyte materiały mogą skomplikować proces czyszczenia. Pierwszym krokiem jest wypróbowanie alkoholu lub ściereczek alkoholowych. Konieczne jest naciśnięcie na nią materiału i pozostawienie go do namoczenia. Jeśli po raz pierwszy widać przynajmniej jakiś wynik, procedurę należy powtarzać, aż wszystkie niepotrzebne zostaną wyeliminowane.

Alkohol można wymienić lakier do włosów. Spryskaj wybrany obszar i wytrzyj suchą szmatką. Jeśli się powiedzie, umyj dywan wodą i wysusz papierowymi ręcznikami. Biały ocet na dywanie może również rozpuścić marker. W szczególnie zaawansowanych przypadkach metody te można ze sobą łączyć.

Skóra

Wydaje się, że usunięcie wszelkich zanieczyszczeń ze skóry jest łatwe, ale marker tak nie jest. Lekkie zabrudzenia mebli lub butów można usunąć za pomocą wody lub acetonu. W trudnych przypadkach główną metodą usuwania jest lakier do włosów. Po natryskiwaniu miel go, aż plama zostanie usunięta, i wyczyść obszar wilgotną szmatką. Drugi - alkohol lub woda toaletowa, perfumy, woda kolońska. Należy je czyścić wyłącznie bawełnianym wacikiem lub szmatką, nie używaj gąbek do mycia naczyń.

Inne powierzchnie

Znacznie trudno jest wytrzeć marker z gumy, na przykład podeszwy butów, zjada się na porowatej powierzchni i jest trudny do czyszczenia. Możesz jednak zacząć od acetonu lub gąbki melaminowej, dokładnie pocierać powierzchnię i myć wodą. Inną opcją jest dezodorant w aerozolu, jest rozpylany i wcierany, pozostawiony na chwilę, a następnie użyj proszku czyszczącego lub zwykłego roztworu mydła.

Jeszcze jedną powierzchnię można uznać za skórę dłoni - częściej niż cokolwiek innego poplamionego markerami. A jeśli flamaster na bazie wody można po prostu umyć mydłem i wodą, nie można tak łatwo usunąć markera alkoholu.

Konwencjonalne ściereczki alkoholowe pomogą dorosłym. W przypadku dzieci potrzebna jest bardziej łagodna opcja. Powinieneś wziąć olej roślinny lub wazelinę, nałożyć go na skórę, przetrzeć i odczekać 5-7 minut, spłukać wodą i powtórzyć w razie potrzeby.

Porady

Podkreślamy następujące:

 • Rozpocznij czyszczenie od najmniej agresywnych środków czyszczących.
 • Przeczytaj instrukcje dotyczące materiałów, jeśli takie istnieją, i na tej podstawie wybierz środek czyszczący.
 • Niektóre narzędzia mogą zniszczyć materiał produktu lub przyczynić się do głębszej penetracji farby markerowej, weź to pod uwagę przy wyborze metody czyszczenia powierzchni.
 • Proszki do czyszczenia, napoje gazowane i pasty do zębów należy stosować na powierzchniach trudnych do zarysowania.
 • Każde narzędzie musi zostać przetestowane na niewidocznym lub niewidocznym obszarze.
 • Podczas czyszczenia dywanów nie pocieraj miejsca zanieczyszczenia, aby nie rozmazać farby na dużym obszarze.
 • Podczas czyszczenia plastiku warto bardziej uważać na rozpuszczalniki, wraz z markerem mogą one skorodować główny materiał.
 • Jeśli znacznik dostanie się na wyroby skórzane, ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej, nie pozostawiając go do wyschnięcia.
 • Chroń ręce podczas pracy, aby nie uszkodzić skóry.

Zobacz, jak usunąć plamy z markera z różnych powierzchni w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz