Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak zetrzeć pastę z uchwytu z tapety?

W domu, w którym są małe dzieci, tapeta często staje się rodzajem platformy dla ich kreatywności. Rysunki wykonane za pomocą długopisów, markerów lub kredek mogą regularnie pojawiać się na wklejonych ścianach. W takiej sytuacji może pojawić się decyzja o pozostawieniu pierwszych impulsów twórczych dziecka na tapecie, a nawet, opcjonalnie, umieszczeniu ich w ramce. Jeśli w twoim przypadku konieczne jest usunięcie śladów pióra z tapety, możesz skorzystać ze wskazówek podanych w tym artykule.

Jak czyścić różne tapety?

Zawsze jest nieprzyjemne, gdy zanieczyszczenia lub plamy pojawiają się w widocznym miejscu na sklejonej tapetą ścianie. Ślady mogą przypadkowo opuścić dorosłego. Częściej jednak tapety cierpią z powodu talentów małych mieszkańców mieszkania. Warto pozostawić dziecko bez opieki na kilka minut, gdy pojawia się jego ciekawy instynkt. Rzeczy są wyrzucane z pudełek, kosmetyczka mojej mamy jest opróżniana, a jej zawartość jest szczegółowo badana, a tapeta jest nieodparcie przyciągana do niej, tak jak puste płótno przyciąga artystę.

Cóż, łatwo jest odłożyć z powrotem w szafkach i szufladach, ale przywrócenie tapety do jej pierwotnej formy zajmie trochę czasu i wysiłku.

Przed podjęciem jakichkolwiek prób usunięcia śladów atramentu z tapety musisz zdecydować, z jakim typem tapety masz do czynienia. W naszym przypadku jesteśmy przede wszystkim zainteresowani prać lub papier.

Oczywiście znacznie łatwiej będzie umyć lub przetrzeć ślady rączki za pomocą zmywalnej tapety. Ten rodzaj tapet jest dobrze tolerowany zarówno na mokro, jak i na sucho. Aby je wyczyścić, możesz użyć chemicznych środków czyszczących. To znacznie upraszcza zadanie i może zapewnić lepszy wynik.

Natomiast tapeta papierowa nie toleruje czyszczenia na mokro. Są również bardzo wrażliwe na zgrubne czyszczenie mechaniczne. W tym przypadku niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że czyszczenie żelu lub długopisu z ich powierzchni nie będzie możliwe.

Jedną z opcji w tym przypadku może być wymiana części tapety. Innymi słowy, uszkodzony obszar można ponownie przykleić.

Środki z zestawu pierwszej pomocy

W przypadku tapet winylowych, akrylowych lub innego rodzaju zmywalnych tapet można czyścić na mokro, stosując różne rozwiązania. Oto kilka sposobów korzystania z domu. bez uciekania się do specjalnych detergentów i środków czyszczących:

 • Kryształy nadmanganianu potasu należy rozcieńczyć niewielką ilością 6% octu stołowego. Roztwór powinien uzyskać jasny purpurowy odcień. Namocz gąbkę lub gazik w powstałej kompozycji i potraktuj ją śladami rączki na ścianie. Atrament dosłownie rozpuści się na naszych oczach, ale na tapecie pozostaną różowawe plamy.

Nie bój się, łatwo będzie odbarwić, przecierając ten obszar nadtlenkiem wodoru.

 • Możesz spróbować użyć mieszaniny amoniaku i sody oczyszczonej. Składniki należy pobrać w równych częściach, na przykład jedną łyżeczkę i wlać szklankę ciepłej wody. Zwilż bawełniany wacik powstałym roztworem i usuń plamę.
 • Nadtlenek wodoru działa dobrze w połączeniu z gliceryną. Roztwór gliceryny i nadtlenek należy wymieszać 1: 1 i wytrzeć obszar zanieczyszczony tuszem.

Chemia gospodarcza

Nadal trzeba być przygotowanym na to, że konieczne będzie użycie „ciężkiej artylerii”, czyli uciekanie się do detergentów. Nie musisz się martwić, jeśli wiesz Podstawowe zasady ich używania do usuwania pasty z uchwytu z tapety:

 • Najłatwiejszą i najtańszą opcją jest użycie zwykłego roztworu mydła. Najlepszym sposobem na przygotowanie roztworu jest mydło do prania. Zwilżoną miękką szmatką lub gąbką delikatnie zmyj ślady atramentu z powierzchni.
 • Doskonale rozpuszcza atrament żelowy i kulkowy ze wszystkich odcieni acetonu lub zmywacza do paznokci. Po nałożeniu i zniknięciu plamy powierzchnię należy przetrzeć wilgotną gąbką zanurzoną w czystej wodzie.
 • Piankę do golenia można nakładać na plamę z rączki i pozostawić do wyschnięcia na powierzchni tapety. Ostrożnie usuń wysuszoną piankę suchą metodą.
 • Przy niewielkich i wciąż świeżych zanieczyszczeniach może pomóc detergent do zmywania naczyń. Traktuje powierzchnię plamami i brudem, a następnie obszar delikatnie przeciera się wilgotną szmatką lub gąbką.
 • Jeśli chcesz usunąć ślady atramentu ze zwykłych białych lub jasnych tapet, użycie wybielających kompozycji zawierających chlor jest bardzo dobrą opcją. Na tapetę nanosi się wodny roztwór wybielacza. Po zniknięciu śladów pióra do pisania powierzchnię przeciera się wilgotną gąbką.

Ludowe sposoby

Niektóre gospodynie domowe, eksperymentujące i wykorzystujące pomysłowość, były w stanie odkryć niezbyt zwyczajne przepisy i środki do czyszczenia tapet:

 • Tusz dobrze powoduje korozję wszystkich kwaśnych roztworów. Dlatego możesz spróbować usunąć plamy sokiem z cytryny, roztworem kwasu cytrynowego lub słabym octem.
 • Kefir lub kwaśne mleko również pomogą poradzić sobie z plamą. Jedyną rzeczą, dla której ta metoda nie jest zbyt dogodna, jest potrzeba długotrwałego narażenia na plamę z pasty. Po nałożeniu kefiru na gąbkę należy przycisnąć go do plamy i utrzymywać w tej pozycji, aż atrament zacznie plamić kefir.

Będzie to sygnał, że zaczęły się zapadać, a następnie ponownie zanurz gąbkę w kefirze i nałóż na plamę.

 • Zwykła gumka pomoże nieznacznie zmniejszyć intensywność i jasność smug atramentu. Tej metody można również używać ostrożnie w przypadku tapet papierowych.
 • Niektóre gospodynie domowe twierdzą, że plamę z atramentu można usunąć za pomocą gotowanego kurzego jajka. Jajko, pocięte po ugotowaniu i schłodzeniu na pół, należy nałożyć na szlak tuszu i poczekać, aż zostaną wchłonięte przez żółtko. Ta metoda jest oczywiście kontrowersyjna. Być może warto spróbować jako alternatywy lub w połączeniu z innymi środkami.
 • Skrobię rozcieńczoną w wodzie można stosować do usuwania plam na tapetach. Następnie wytrzyj tapetę suchą szmatką lub gąbką.
 • Jasne i białe tapety można czyścić pastą do zębów. Nałóż małą kulkę pasty do zębów na pędzel lub twardą gąbkę. Delikatnie, bez nadmiernego nacisku, potrzyj plamę. Pozostałą pastę należy usunąć suchą szmatką lub gąbką.

Ogólne zalecenia

Jeśli musisz zmyć ślady atramentu z tapety, pamiętaj o tym Następujące porady i wskazówki:

 • Korzystając z dowolnej metody czyszczenia tapety, zaleca się najpierw wypróbowanie jej na innych, niewidocznych częściach ściany. Na przykład nałóż wybielacz lub inną kompozycję na niewielki obszar tapety za szafką lub szafką. Ten test ma na celu sprawdzenie, jak wybrany produkt lub rozwiązanie wpłynie na tapetę. Pomimo faktu, że zmywalne tapety są dość trwałe i bezpretensjonalne, nie można dać stuprocentowej gwarancji na brak negatywnej reakcji.
 • Lepiej nie opóźniać czyszczenia tapety ze śladów rączki. Im dłużej atrament pozostanie na tapecie, tym bardziej zostaną one wchłonięte przez materiał. Tak więc, im szybciej podejmiesz działanie, tym większe szanse na pomyślny wynik i utrzymanie wyglądu tapety.
 • Podczas pracy z roztworami i detergentami należy używać gumowych rękawiczek. Pomoże to uniknąć możliwej reakcji alergicznej lub podrażnienia wrażliwej skóry dłoni.
 • Musisz być przygotowany na to, że szybkie wytarcie atramentu nie będzie możliwe, i będziesz musiał zastosować jedną z metod wielokrotnie lub skorzystać z kilku metod, aby uzyskać lepszy wynik.
 • Niestety żadna z metod nie gwarantuje w 100% usunięcia plam. Nawet zmywalna tapeta nie zawsze jest w stanie całkowicie wyczyścić, do swojego pierwotnego wyglądu. Wynik twoich wysiłków będzie zależeć od stopnia zanieczyszczenia, rodzaju i jakości pasty atramentowej oraz rodzaju użytej tapety.

Jeśli nie jest możliwe osiągnięcie wystarczająco dobrego wyniku, możesz zastosować częściowe uszczelnienie uszkodzonych obszarów czystymi kawałkami tapety.

 • Aby uniknąć takiego zanieczyszczenia tapety w przyszłości, należy spokojnie wyjaśnić miękiszowi, jaki był jego błąd. Możesz to zrobić w formie ciekawej gry fabularnej. Wskazane jest dbanie o deskę kreślarską dla dzieci i inne materiały do ​​rysowania, aby dziecko nie było przyciągane do pokazywania swoich talentów w nieodpowiednich miejscach w mieszkaniu.

W następnym filmie czeka na ciebie wyraźna demonstracja „akcji ratunkowej” tapety.

Obejrzyj wideo: Renowacja podsufitki - Retro Garaż #10 (Grudzień 2019).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz