Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Zasady prania zasłon w łazience: pozbycie się zażółcenia

Łazienka to pokój, w którym warunki są nieco specyficzne i różnią się od warunków w innych pokojach. Przeważnie w tym pomieszczeniu bardzo często występuje wysoka wilgotność, stosunkowo wysoka temperatura z powodu gorącej pary, a powierzchnie mebli i przedmiotów często mają kontakt z kroplami wody.

Oczywiście rzeczy, które są stale w łazience, wymagają dodatkowej opieki. Zasłona do łazienki i prysznica jest praktycznym i dekoracyjnym elementem wnętrza, którego wygląd i stan sanitarny niewątpliwie wymagają szczególnej uwagi.

Możliwe zanieczyszczenie

W tym artykule omówiono zasady pielęgnacji zasłon w łazience. Oczywiście możesz wyrzucić zasłonę przy pierwszych widocznych oznakach zanieczyszczenia i zastąpić ją nową. Ta opcja nie jest wcale zła. Jednak nie zawsze jest to wygodne i pożądane, ponadto jest bardzo drogie, ponieważ zasłony wykonane z wysokiej jakości i pięknego materiału nie są tak tanie.

Przede wszystkim warto wymienić zanieczyszczenia, które mogą wystąpić podczas inspekcji kurtyny:

 • Żółknięcie i rdza. Zazwyczaj dolna część kurtyny jest dotknięta takimi problemami. Zasłony winylowe są szczególnie podatne na takie zanieczyszczenia.
 • Plamy i plamy żółta tablica. Pojawiają się w kontakcie z wodą z mydłem, jeśli po wzięciu prysznica lub kąpieli zasłona nie była wystarczająco dobrze umyta strumieniem wody.
 • Białawe plamy. Ślady te pozostają po wysuszeniu wody o podwyższonej twardości. Niestety w dużych osadach i miastach z systemem zaopatrzenia w wodę jest to właśnie taka woda. Zapobieganie pojawianiu się takich plam i plam może służyć jako wycieranie zasłon suchą szmatką.
 • Grzyb lub pleśń. Te mikroorganizmy bardzo lubią wilgotne i ciepłe środowisko i dobrze się w nim rozmnażają. Często pojawiają się na przedmiotach i meblach w pomieszczeniach o słabej wentylacji i wysokiej wilgotności, więc fałdy zasłony prysznicowej są dla nich bardzo korzystnym środowiskiem. Zapobieganiem może być dobra wentylacja łazienki i dokładne wycieranie kropli wody na zasłonie.

Metody prania

Niewątpliwie najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. A powyżej opisano te środki, które pozwalają zapobiegać lub przynajmniej hamować rozwój wymienionych typowych zanieczyszczeń zasłon prysznicowych. Jednak w przypadku w łazience wszystko jest trochę bardziej skomplikowane:

 1. Dokładnie zetrzyj wszystkie krople z kurtyny i przewietrz kabinę prysznicową, nie zawsze jest to wygodne i wykonalne. To wymaga czasu i wysiłku. Ale w dużej rodzinie łazienka jest używana kilka razy dziennie i prawie niemożliwe jest zastosowanie wszystkich środków zapobiegawczych.
 2. W walce z grzybami i pleśnią w warunkach wysokiej wilgotności niestety nie można obejść się bez środków antyseptycznych. Organizmy te, gdy się rozwijają, infekują włókna materiału, a wycieranie wilgoci z powierzchni po prostu przestaje pomagać. A stosowanie środków antyseptycznych będzie wymagało dodatkowych kosztów i ogólnie jest niepożądane, ponieważ leki te nie są bardzo przydatne dla organizmu ludzkiego.

Z tego możemy wywnioskować, że czyszczenie i mycie zasłon w łazience jest ogólnie całkowicie akceptowalną, ekonomiczną i łatwą w użyciu opcją do pielęgnacji tego produktu w domu.

Zasłonę prysznicową można prać różnymi metodami, w zależności od rodzaju, stopnia zabrudzenia i rodzaju materiału, z którego wykonana jest zasłona:

 • Do prania winyl, poliester i tkanina zasłony z zażółcenia i rdzy, pleśni, grzyba, białego lub żółtego kamienia mogą być zarówno ręcznie, jak i w pralce. Materiały te są odporne na działanie nieagresywnych detergentów.

Do prania w pralce można użyć zwykłego proszku. Zasłony są usuwane w trybie delikatnego prania w temperaturze 30-40 stopni. Tryb wirowania powinien być wyłączony. Jeśli wyciśniesz takie produkty w pralce, zostaną one mocno zapamiętane, a ich struktura zostanie uszkodzona. A ponieważ zasłony do prasowania wykonane z tych materiałów są niedopuszczalne, wygładzenie produktu po naciśnięciu maszyny nie będzie możliwe.

Do prania ręcznego można użyć wody z mydłem, proszku i łagodnego wybielacza bez chloru. Temperatura wody jest taka sama jak pranie w pralce. Zasłonę należy namoczyć w wannie lub umywalce przez 20-30 minut. Następnie spuść wodę, rozłóż zasłonę na dole łazienki i przetrzyj jej powierzchnię gąbką lub szczotką. Obróbkę tę należy przeprowadzić na całej długości po obu stronach.

Następnie zasłonę należy opłukać w ciepłej wodzie. Nie ściskaj i nie przekręcaj umytej zasłony. Musi być zawieszony pionowo nad wanną i poczekaj, aż woda wypłynie. Mokrą zasłonę można suszyć na zewnątrz lub w suchym pomieszczeniu.

 • Cerata zasłony wykonane z polietylenu nie tolerują prania w pralce. Można je myć tylko ręcznie. Do prania ceraty w łazience lub umywalce powinna być podobna metoda opisana powyżej. Lepiej nie traktować materiału polietylenowego środkami wybielającymi; można je zastąpić słabymi kwasowymi roztworami lub sodą.

Takie zasłony też nie powinny być naciskane.

Częściowe piaskowanie

Jeśli na ogół kurtyna jest całkowicie czysta, a zanieczyszczenie dotyczy tylko dna produktu, nie można całkowicie umyć kurtyny, a jedynie oczyścić zanieczyszczony obszar:

 • Roztwór octu lub soku z cytryny pomoże umyć zasłonę z żółtego lub białego kamienia. Zastosuj kompozycję do
 • Związki kwasowe dobrze zwalczają rdzę. Podobnie jak w poprzednim przypadku, roztwór należy nałożyć na powierzchnię zasłon i nie zmywać przez 5-7 minut. Kwas rozpuszcza rdzę i można go łatwo usunąć wilgotną gąbką. Oprócz octu i soku z cytryny możesz użyć kwasu cytrynowego. Możesz skropić krawędź zasłony lub rozcieńczyć kryształy wodą i potraktować obszary rdzą uzyskanym roztworem.
 • gąbką i wytrzyj zanieczyszczony obszar zasłony. Pozostaw bez płukania na kilka minut. Następnie ponownie wytrzyj zasłonę gąbką i spłucz ciepłą wodą z prysznica.
 • Grzyby i pleśń bardzo boją się środowiska alkalicznego. Mydło smołowe jest idealne do leczenia dotkniętych obszarów. Silnym środkiem przeciwgrzybiczym jest również soda oczyszczona.

Umieść sodę na gąbce zwilżonej wodą i ostrożnie pocieraj części zasłony pleśnią i grzybem. Soda zmieszana z wodą tworzy zawiesinę, którą należy pozostawić na powierzchni produktu na kilka minut. Następnie spłucz wodą.

Rekomendacje

Jeśli zdecydujesz się przetrzeć zasłonę w łazience w domu, warto pamiętać i przestrzegać podstawowych zaleceń dotyczących pielęgnacji takich produktów:

 • Od czasu do czasu staraj się przewietrzyć łazienkę. Jest to przydatne nie tylko do zasłony prysznicowej, ale także do innych mebli i przedmiotów w łazience.
 • Podczas pracy z detergentami i środkami czyszczącymi używaj rękawic ochronnych, aby uniknąć reakcji alergicznej lub podrażnienia skóry rąk.
 • Podczas czyszczenia zasłony z pleśni i pleśni zaleca się stosowanie maski medycznej lub respiratora. Zarodniki tych organizmów są w stanie rozprzestrzeniać się w powietrzu i lepiej jest chronić się przed wdychaniem tych mikroskopijnych cząstek.
 • Najczęstsze czyszczenie i mycie wymaga zasłon wykonanych z polietylenu. Ich materiał jest najcieńszy i bardziej niż inne typy jest podatny na przenikanie do włókien zanieczyszczeń i mikroorganizmów.
 • Nie prać zasłon z żadnego materiału w zimnej lub gorącej wodzie. Zimna woda wyciska włókna materiału, co nie pozwoli ci dobrze spłukać kurtyny przed uporczywym brudem. Gorąca woda może deformować materiał syntetyczny. Wyjątkiem są produkty tekstylne, można je prać w temperaturze do 60 stopni. Jednak w każdym przypadku należy zapoznać się z zaleceniami na etykiecie produktu.
 • Po umyciu można namoczyć zasłonę w soli fizjologicznej i bez zmywania zaschnąć zasłonę. Sól stworzy warstwę ochronną na powierzchni kurtyny, która przez jakiś czas będzie odpychać bakterie i zanieczyszczenia.
 • Przed każdym myciem lepiej jest usunąć wszystkie pierścienie z zasłony. Po praniu w pralce mogą oderwać się od zasłon i uszkodzić bęben lub pęknąć, ponieważ często są wykonane z tworzywa sztucznego. A po umyciu ręcznie będą ci przeszkadzać.
 • Najwygodniej jest zablokować spód zasłony bez zdejmowania zasłony z uchwytu. Rzuć spód zasłony do łazienki, tak aby krawędź zasłony znajdowała się na wewnętrznej powierzchni bocznej. W tej pozycji bardzo wygodnie jest wyczyścić spód zasłony gąbką i spłukać pod prysznicem.

Dowiedz się więcej o tym, jak prać zasłony do łazienki z następnego filmu.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz