Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Podstawowe zasady i zalecenia dotyczące pielęgnacji prysznica

Wielu kupujących coraz częściej wykorzystuje prysznice do wyposażenia łazienki. Aby mieć pewność, że produkt zawsze pozostaje czysty i nie traci oryginalnego wyglądu, warto regularnie czyścić produkt. Utrzymanie konstrukcji nie jest bardzo łatwe, dlatego powinieneś zapoznać się z niuansami czyszczenia kabiny prysznicowej.

Rodzaje zanieczyszczeń

Prysznice bardzo szybko się brudzą, jeśli nie podejmujesz regularnych kroków w celu ich wyczyszczenia. Istnieje kilka podstawowych przyczyny, które wpływają na tworzenie płytki nazębnej na powierzchni struktury:

 • produkty higieniczne (żel pod prysznic, szampon, mydło);
 • sebum;
 • nieoczyszczona woda, w tym różne zanieczyszczenia.

Na ścianach lub brodziku mogą powstawać różne rodzaje zanieczyszczeń - pleśń, rdza, plamy mydlane, tłuste plamy, osady soli, grzyby i inne. Wybierając metodę czyszczenia kabiny, warto zastanowić się, jakie zanieczyszczenie jest nowe lub stare.

Aby wyeliminować zanieczyszczenie kabiny prysznicowej, warto rozważyć zalecenia specjalistów:

 • Aby oczyścić świeże zanieczyszczenia, środek czyszczący należy zmyć natychmiast po nałożeniu na powierzchnię.
 • Z głębokimi zanieczyszczeniami należy obchodzić się dokładniej, dlatego środek czyszczący należy pozostawić na około 15 minut po zabiegu w kabinie. Niektórzy producenci środków czyszczących wskazują w instrukcjach, ile czasu zajmuje usunięcie zanieczyszczenia. Następnie produkt należy dokładnie zmyć.
 • Jeśli nawet bardzo silne środki czyszczące nie pomogły usunąć zabrudzeń z powierzchni prysznica, powinieneś spróbować usunąć plamy specjalnym roztworem. Aby uzyskać na litr wody, potrzebujesz 100 ml soku z cytryny lub octu.
 • Idealnie usuwając plamy z powierzchni akrylowych lub metalowych pozwoli na użycie pasty do zębów. Produkt należy nałożyć cienką warstwą na zanieczyszczenia i pozostawić na 5 minut, a następnie spłukać wodą.
 • Po użyciu kabiny należy wytrzeć jej powierzchnię do sucha, szczególnie ta zasada dotyczy szkła. Woda zawiera chlor i wapń, które osadzając się na powierzchni zakłócają jej połysk. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, z czasem opady zmienią się w trudne do usunięcia plamy.
 • Jeśli kabina prysznicowa nie jest używana, jej drzwi powinny być otwarte. Zapobiegnie to nadmiernej wilgoci, która powoduje pleśń.
 • Aby nie uszkodzić kabiny podczas czyszczenia specjalnym narzędziem, należy dokładnie przestudiować instrukcje dotyczące hydrauliki i detergentu. Na przykład niektóre substancje dobrze radzą sobie z plamami na szkle lub plastiku, ale surowo zabrania się ich stosowania do czyszczenia powłoki chromowanej na powierzchniach metalowych. Lakier srebrny jest idealny do czyszczenia chromowanych części, ponieważ nie tylko nadaje połysk powierzchni, ale także zapewnia niezawodną ochronę przed różnymi zanieczyszczeniami.
 • Przed pierwszym użyciem prysznica należy nałożyć na jego powierzchnię specjalny produkt o właściwościach hydrofobowych. Uprości to przyszłe czyszczenie produktu po użyciu.
 • Często użytkownicy stoisk stają w obliczu blokady. Problem ten wynika z faktu, że brud i zanieczyszczenia wpadające do odpływu tworzą rodzaj bryły, która utrudnia przepływ wody. Wyeliminowanie tego problemu pomoże tłokowi, kablowi hydraulicznemu lub specjalnym środkom chemii gospodarczej.

Użyte narzędzia

Do czyszczenia kabin prysznicowych nie można kupować drogich produktów, ponieważ można używać tych, które są zawsze pod ręką. Aby wybrać odpowiednią kompozycję do czyszczenia kabiny, musisz najpierw zapoznać się z efektami tych funduszy. Chroni to powierzchnię wyposażenia sanitarnego przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.

Do czyszczenia kabiny można użyć naturalnych produktów. Do czyszczenia zanieczyszczeń pomoże pasta do zębów, kwas cytrynowy, ocet, napoje gazowane, nadtlenek lub Coca-Cola.

Kwas cytrynowy

Ten środek może występować w postaci proszku lub roztworu. Wybór zależy od powierzchni kabiny. Do czyszczenia ceramiki warto użyć proszku. Musi być nałożony na wilgotną gąbkę i przetrzeć zanieczyszczony obszar. Po użyciu kwasu spłucz powierzchnię wodą.

W przypadku kabiny akrylowej użycie proszku jest surowo zabronioneponieważ może uszkodzić powierzchnię, pozostawiając rysy. Lepiej jest przygotować specjalne rozwiązanie, które będzie wymagało tylko kilku worków kwasu cytrynowego na litr wody. Należy go nałożyć na gąbkę i oczyścić powierzchnię kabiny. Po 20 minutach produkt można zmyć wodą.

Ocet

Bardzo często na ścianach kabiny tworzy się osad wapienny. Współcześni producenci oferują szeroką gamę chemikaliów, aby go wyeliminować, ale ten problem pomoże wyeliminować ocet stołowy, który znajduje się w prawie każdym domu.

Aby szybko umyć prysznic octem, musisz postępować zgodnie z następującymi instrukcjami:

 • Przygotuj roztwór wody i octu w stosunku 1: 1.
 • Należy nałożyć go na powierzchnię kabiny za pomocą gąbki lub sprayu, a następnie pozostawić na 10 minut, aby uzyskać lepszy efekt.
 • Następnie kabinę należy spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

To rozwiązanie nie wpływa na jasność i kolor powłoki, dzięki czemu można ją bezpiecznie stosować do regularnego mycia produktu sanitarnego.

Jak myć

Aby wyeliminować wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia na powierzchni kabiny prysznicowej w domu, konieczne jest przestrzeganie zaleceń specjalistów i wykonaj następujący algorytm działań:

 • Czyszczenie produktu hydraulicznego można rozpocząć od drzwi i ścian. Mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Ta ostatnia opcja wymaga częstszego czyszczenia, ponieważ plastikowe ściany i drzwi szybko się pokrywają i ciemnieją.
 • Jeśli kabina w łazience znajduje się blisko ściany, musisz przejść do czyszczenia płytek ceramicznych. Ceramika jest trwała, dlatego można ją czyścić za pomocą różnych alkaliów i materiałów ściernych.
 • Następnie możesz przystąpić do mycia metalowych części (prysznic, krany). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku tych elementów, ponieważ mogą one stracić połysk w kontakcie z mocnymi produktami.
 • Na samym końcu mycia kabiny możesz przystąpić do czyszczenia miski. Wybierając środki czyszczące, należy zacząć od tego, z jakiego materiału są wykonane. Należy zwrócić uwagę na połączenia, ponieważ tam zwykle tworzy się pleśń.

Aby umyć powierzchnię kabiny prysznicowej, możesz użyć różnych produktów prezentowanych w sklepach lub użyć sprawdzonych metod ludowych. Wybierając narzędzie do czyszczenia zanieczyszczeń na powierzchni produktu sanitarnego, musisz wziąć pod uwagę, z czym będziesz sobie radził.

Wapno

Doskonałym rozwiązaniem w walce z kamieniem jest zastosowanie generatora pary. Pozwala nie tylko pozbyć się różnych zanieczyszczeń, ale także przeprowadza dezynfekcję powierzchni. Ale ta metoda nie jest odpowiednia do powierzchni z tworzywa sztucznego, ponieważ materiał ten pogarsza się pod wpływem gorącej pary.

Płytka mydlana

Najczęstszym zanieczyszczeniem powierzchni kabiny prysznicowej są plamy z wody z mydłem. Aby umyć kabinę, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Regularne czyszczenie Aby zapobiec dużym zanieczyszczeniom, kabinę należy myć po każdym użyciu. Możesz pozbyć się osadów mydła, stosując konwencjonalny detergent do mycia naczyń. Lepiej jest używać gorącej wody do płukania ścian i tacy produktu. Kabina powinna być zawsze sucha, więc po czyszczeniu należy ją wytrzeć do sucha.
 • Zaplanowane czyszczenie. Dwa razy w miesiącu należy czyścić kabinę prysznicową za pomocą specjalnych narzędzi, których wyboru należy dokonać w zależności od materiału produktu. Produkt należy nakładać równomiernie gąbką na całą wewnętrzną powierzchnię kabiny. Po 15 minutach należy go zmyć ciepłą lub ciepłą wodą, a następnie powtórzyć procedurę, ale tylko przy użyciu zimnej wody, a także wytrzeć do sucha.

Pleśń

Pleśń jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, dlatego przy pierwszych przejawach należy natychmiast przystąpić do aktywnych działań w celu jej wyeliminowania.

Kluczowe sekrety pozwalające szybko i łatwo wyeliminować pleśń:

 • Jeśli korzystasz z produktów sklepowych, powinieneś kupować tylko środki grzybobójcze. Mają silny efekt, dlatego przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami.
 • Popularną metodą eliminacji przejawów pleśni jest użycie specjalnego roztworu składającego się z amoniaku i octu w stosunku 1: 1. Nanieść go na zanieczyszczone miejsca za pomocą pędzla. Spłucz środek czyszczący roztworem sody. Aby go przygotować, jedna łyżka wody wymaga jednej łyżeczki sody.

Myjemy szklane drzwi

Większość hydroboksów ma szklane ściany, które przy częstym kontakcie z wodą tracą swój pierwotny wygląd. Modele szklane można bezpiecznie myć za pomocą specjalnych narzędzi do usuwania zabrudzeń z luster lub szkła. Należy je spryskać powierzchnię produktu, przetrzeć gąbką i wytrzeć do sucha. Do czyszczenia szklanej kabiny można użyć specjalnego skrobaka. Z jednej strony ma gęstą elastyczną taśmę, az drugiej gąbkę.

Doskonałe do czyszczenia szkła odpowiednie domowe rozwiązanie. W szklance wody należy rozcieńczyć 5 kropli amoniaku. To narzędzie jest idealne do usuwania plam z mydła. Niektóre gospodynie domowe nadal dodają 100 ml gliceryny, co pomaga chronić powierzchnię kabiny przed wilgocią.

Paleta

Brodzik jest zawsze czyszczony po zakończeniu mycia całej kabiny prysznicowej. Aby wybrać odpowiedni środek czyszczący, należy oprzeć się na materiale, z którego wykonana jest paleta:

 • Akryl Nie używaj cząstek ściernych do czyszczenia tacy akrylowej, ponieważ mogą zarysować gładką powłokę. Świetnym rozwiązaniem jest użycie pasty do zębów o działaniu wybielającym. Należy go nałożyć na miejsca i pozostawić na 15 minut. Po wklejeniu należy usunąć miękką gąbką. Świetną alternatywą jest kwas cytrynowy lub sok. To narzędzie należy nakładać na brudne miejsca przez około pół godziny.
 • Sztuczny kamień. Taka paleta wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ z czasem ciemnieje i traci pierwotną jasność. Do czyszczenia tacy ze sztucznego kamienia można użyć środka do czyszczenia toalety. Należy go nałożyć na powierzchnię, a po 30 minutach oczyścić plamy za pomocą pędzla, a następnie dokładnie spłukać paletę.
 • Emalia Surowo zabrania się używania kwasu chlorowodorowego lub siarkowego, formaldehydu i zasad do mycia emaliowanej tacy. Możesz przygotować papkowaty roztwór sody, kwasu cytrynowego i wody. Należy go nałożyć na plamy i spłukać wodą po pół godzinie.
 • Płytka Różne płyny czyszczące i proszki nadają się do takiej powierzchni. Paletę z kafelkami można doskonale wyczyścić metodą ludową. Aby stworzyć produkt, potrzebujesz butelki amoniaku, 50 ml octu, soku z jednej cytryny i półtora litra wody. Należy go nałożyć na kafelkową powierzchnię i lekko przetrzeć pędzlem.

Lustro

Wiele pryszniców jest uzupełnionych wbudowanymi lusterkami, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować czystość i piękny wygląd. Aby usunąć plamy na lustrze, możesz użyć kilku metod:

 • Sok z cytryny należy nałożyć na powierzchnię lustra, pozostawić na 10 minut i dokładnie przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką.
 • Możesz mieszać wodę i amoniak w równych proporcjach. To narzędzie jest idealne do polerowania luster. Zmiętą gazetę można pocierać powierzchnię i usuwać plamy.
 • Produkty zawierające alkohol pomagają radzić sobie z czarnymi zanieczyszczeniami. Możesz stworzyć roztwór wody i wódki w stosunku 10: 1. Musisz zwilżyć szmatkę za pomocą tego narzędzia i wytrzeć lustro. Zmięta gazeta pomoże usunąć plamy.

Hydraulika

Podczas czyszczenia kabiny prysznicowej należy zwrócić szczególną uwagę na dbałość o hydraulikę. Części ze stali chromowej należy dokładnie wyczyścić, aby uniknąć zarysowania. Pamiętaj o tym lakierowanego aluminium nie wolno czyścić agresywnymi środkamiponieważ może to spowodować ścieranie farby.

Kran, głowica prysznicowa i baterie są zwykle wykonane ze stali chromowanej. Warto użyć specjalnie zaprojektowanych do nich narzędzi. Części metalowe należy zawsze wycierać do sucha po każdym użyciu kabiny prysznicowej.

Jeśli kran jest pokryty dużą warstwą powłoki solnej, która nawet się nie otwiera, powinieneś wziąć szmatkę, zanurzając ją w occie i całkowicie owinąć kran, przykrywając go folią spożywczą, aby zapobiec odparowaniu octu. Żuraw należy pozostawić na trzy godziny, a następnie oczyścić z miękkiej powłoki. Ocet można również stosować do usuwania kamienia wodnego z części niklowych i chromowanych, uszczelek gumowych, węży, drenów i kranów.

Jeśli głowica prysznicowa jest zatkana, może to być spowodowane tworzeniem się kamienia. CilitBang to dobry wybór.,. Możesz użyć podgrzewanego octu. Roztwór należy nałożyć na pistolet natryskowy i po 20 minutach po prostu spłukać wodą. Po tym, jak musisz odkręcić konewkę i wyczyścić wszystkie otwory za pomocą wykałaczki lub igły do ​​szycia.

Porady

Aby kabina prysznicowa była zawsze czysta i działała przez wiele lat, konieczne jest przestrzeganie kilku prostych zaleceń specjalistów.

Do mycia plastikowych słuchawek prysznicowych idealne są akrylowe środki czyszczące. Aby umyć szklane drzwi i ściany produktu, możesz kupić środek do czyszczenia okien. Należy go nałożyć na powierzchnię kabiny, a następnie spłukać wodą po 15 minutach. Ta procedura zapobiegnie tworzeniu się osadów mydła.

Eksperci nie zalecają używania produktów w proszku do czyszczenia kabiny prysznicowej.ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię produktu. Aby zapobiec tworzeniu się zanieczyszczeń, możesz użyć pędzla, skrobaka. Skrobaki zwane szynami pomagają usunąć płytkę nazębną z powierzchni kabiny prysznicowej. Pasują ciasno i są miękkie. Czyszczenie kabiny należy wykonywać za każdym razem po wzięciu prysznica.

Jeśli chcesz wyeliminować zanieczyszczenia, możesz użyć środków ludowej. Najlepszym wyborem jest rozwiązanie składające się z wody, kwasu cytrynowego i sody. Należy go wlać do butelki z rozpylaczem, a następnie spryskać ściany kabiny. Aby przygotować roztwór czyszczący do 200 ml ciepłej wody, potrzebujesz 20 gramów kwasu cytrynowego i 20 gramów sody. Produkt nakłada się tylko przez 10 minut, po czym należy go dokładnie zmyć ze ścian wodą. Nada blasku kabinie prysznicowej.

W wyspecjalizowanych sklepach można kupić gotowe produkty do pielęgnacji pod prysznicem. Pozwalają wyeliminować osady mydła, pozbyć się zanieczyszczenia wapnem.

Jeśli kabina prysznicowa ma powłokę akrylową, konieczne jest stosowanie tylko produktów zaprojektowany specjalnie do czyszczenia wanien akrylowych. Inne środki czyszczące mogą uszkodzić powłokę akrylową.

Bardzo trudno jest pozbyć się pleśni, dlatego lepiej jest zaangażować się w zapobieganie i nie doprowadzić do jego powstania. Kabina wymaga regularnej wentylacji, uszczelniacz musi być regularnie traktowany specjalnymi sprayami. Jeśli pleśń nadal się pojawiła, lepiej zastąpić stary uszczelniacz nowym.

Lepiej zrezygnować ze stosowania rozpuszczalników chemicznych, ponieważ mogą zepsuć powłokę prysznica. Negatywnie wpływają na stan palet akrylowych i ścian plastikowych.

Drzwi kabiny powinny być zawsze uchylone. Umożliwi to szybsze odparowanie wilgoci i będzie doskonałym zapobieganiem pleśni. W walce z rdzą pomaga ocet. Lepiej jest użyć butelki z rozpylaczem do jego użycia. Po spryskaniu spłukać wodą po pół godzinie.

Po czyszczeniu kabinę należy wytrzeć do sucha. To całkowicie wyeliminuje kropelki wody zawierające chlor i wapń, ponieważ właśnie te zanieczyszczenia tworzą kamień po wysuszeniu.

Zobacz, jak umyć kabinę prysznicową bez szczotki i wysiłku w następnym wideo.

Obejrzyj wideo: Trawnik - Prawidłowe podlewanie i nawożenie dolistne trawnika (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz