Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Delikatnie umyj koce z różnych materiałów

Jednym z ważnych elementów higieny snu jest czystość łóżka. Nie jest to trudne do osiągnięcia, pod warunkiem, że pościel zmieniana jest regularnie, materac jest dezynfekowany, a poduszki i koce są czyszczone. W tym artykule skupimy się na pielęgnacji koców, które prędzej czy później wymagają tak radykalnego środka kontroli zanieczyszczeń, jak pranie. Ze względu na istniejącą różnorodność wypełniaczy z materiałów naturalnych i syntetycznych użytkownicy mają wiele pytań na temat technologii prania pościeli z niektórych materiałów. Spróbujmy to rozgryźć.

Jakie są zanieczyszczenia?

Pralnie chemiczne są zdania, że ​​każdą substancję, która utworzyła plamę lub zmieniła kolor materii, należy uznać za zanieczyszczenie.

W zależności od obszaru dystrybucji są to:

 • powszechne, gdy cała powierzchnia materiału jest zanieczyszczona;
 • miejscowe, gdy na tkance powstają plamy punktowo.
 • Zwykle występuje połączenie obu gatunków.

Nie ma sensu wymieniać wszystkich substancji, które zanieczyszczają produkty z różnych tkanin, ponieważ lista ta byłaby prawie nieskończona. Biorąc jednak pod uwagę, że wiele zanieczyszczeń ma podobne właściwości, w zależności od tego mogą być:

 • Rozpuszczalny w rozpuszczalnikach. Są to różne rodzaje olejów, tłuszczów i niektórych rodzajów wosków. Aby się ich pozbyć, tkaninę należy odtłuścić, ponieważ woda tutaj jest bezsilna.
 • Rozpuszczalny w wodzie Należą do nich dwa rodzaje zanieczyszczeń żywności: rozpuszczalne w wodzie bez pozostałości i rozpuszczające się, ale nie całkowicie.
 • Nierozpuszczalny Nie można ich rozpuszczać w wodzie, rozpuszczalnikach, które odtłuszczają odzież i specjalistycznych płynach. Walka z kurzem, sadzą, piaskiem, pigmentami, włóknami odbywa się metodami czyszczenia na sucho.
 • Pochodzi tylko przy użyciu specjalnych odczynników. Do czyszczenia plam z krwi, kleju, tuszu, rdzy i farb olejnych stosuje się następującą kombinację: usuwanie plam + odtłuszczanie.

Jak myć

Każdy rodzaj kocyków jest przetwarzany i prany specjalnymi detergentami specjalnie zaprojektowanymi do czyszczenia naturalnych materiałów lub materiałów syntetycznych. Konwencjonalne proszki do automatów są słabymi sprzymierzeńcami w utrzymywaniu czystości pościeli ze względu na ich ziarnistą konsystencję, którą trudno jest zmyć z wewnętrznych warstw wypełniacza.

Dlatego wybór jest dokonywany na korzyść delikatnych detergentów w płynie, żele o delikatnym działaniu i odplamiacze tlenowe. Brak agresywnych substancji w ich składzie jest warunkiem wstępnym. Zawsze aktualna ekonomiczna opcja - mydło do prania w postaci tartej, z którego przygotowywany jest roztwór roboczy.

Jak szybko czyścić?

Istnieją trzy sposoby mycia akcesoriów do spania w domu: odpowiednio ręczny, automatyczny i suchy, a także ręcznie. Który wybrać, informuje informacje na etykiecie. Ale zanim umyjesz produkt, musisz go przygotować.

Co należy zrobić:

 • Odkurz lub krakers po obu stronach.
 • Przeprowadzić kontrolę wzrokową pod kątem uszkodzenia tapicerki koca. Bezpośrednie luki do zaszywania na trudnych łatach.
 • Usuń lokalne zanieczyszczenia powierzchni.

Profesjonalne produkty do usuwania plam lub przepisy ludowe pomogą pozbyć się plam różnego pochodzenia.

Jakie środki są dobrze usunięte:

 • Krew Świeże plamy krwi - zimna woda + mydło do prania, stare - moczenie w zimnej solance (20 g soli na litr wody) lub leczenie amoniakiem, a następnie brązowe (15 g na 200 ml wody).
 • Żółknięcie z moczu. Stara żółtość jest naprzemiennie traktowana 9% esencją octu, sodą i 3% nadtlenkiem.
 • Plamy z kawy Mieszanina: gliceryna + amoniak + woda w proporcjach 1: 1: 1 nakłada się na problematyczne obszary i pozostawia na 4-5 godzin.
 • Zapach stęchlizny. Moczenie w wodzie z octem winnym (15 ml).

Jeśli masz generator pary, możesz szybko usunąć złożone zanieczyszczenia, zapachy i zdezynfekować koc.

Procedura

 • Oczyść brudne miejsca za pomocą odplamiacza.
 • Usuń nadmiar środków chusteczką.
 • Rozłóż produkt na równej podstawie i idź wzdłuż powierzchni za pomocą generatora pary, pozostając w każdym obszarze z plamą przez 4-5 sekund.
 • Obróć koc na drugą stronę i powtórz wszystko w podobny sposób.
 • Powiesić do wyschnięcia na ulicy.

Produkty do prania według rodzaju wypełniacza

Cechy akcesoriów do prania do spania zależą od rodzaju opakowania.

Wełniany

Koce wełniane są zdolne do samoczyszczenia, a ściślej mówiąc, właściwość ta jest nieodłączną cechą samej wełny, podczas gdy konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń z powłoki tkaniny poprzez czyszczenie na sucho lub pranie ręczne. Czasami producenci zezwalają na mycie w automatycznej maszynie.

Konwencjonalne proszki są nie tylko słabo spłukiwane z pustych włókien wełny, ale mogą również uszkodzić ich strukturę. Dlatego na wybór detergentu należy zwrócić szczególną uwagę. Powinien zawierać lanolinę, naturalny enzym, który pomaga zachować cenne właściwości wełny.

Odpowiednie środki zaradcze:

 • Sodasan (Niemcy). Płyn ma optymalne pH 7, zapobiega tworzeniu się szpul, dobrze się pieni i nadaje się do czyszczenia na sucho.
 • Komfort Bauer (Izrael). Wyciąg z wosku zwierzęcego zawarty w kompozycji przywraca naturalną ochronę koców wielbłądów, owiec i kaszmiru.
 • Opieka Lana (Litwa). Zastosowanie hipoalergicznego mydła lanolinowego zapobiega ługowaniu naturalnej lanolina z włókien wełny.

Jak czyścić chemicznie:

 • zapukaj produkt po obu stronach tablicą klapy na ulicy;
 • wlej ciepłą wodę do miski, dodaj czapkę kompozycji detergentowej i ubij, aż powstanie gęsta piana;
 • traktować zanieczyszczone obszary pianą i pozostawić do wyschnięcia;
 • usuń piankę za pomocą odkurzacza za pomocą dyszy szczelinowej;
 • zwilżyć miękką materię czystą wodą i przejść przez leczone miejsca;
 • czesać włosy w mokrych miejscach za pomocą grzebienia;
 • wysuszyć w formie rozszerzonej.

Pranie ręczne: napełnij łazienkę ciepłą wodą o temperaturze 30 ° C, dodaj detergent lanoliną, namocz produkt. Czas ekspozycji wynosi 10-15 minut.

Optymalne warunki prania w pralce:

 • korzystanie z programu „Do rzeczy delikatnych” lub reżimu dla wełny, t 30 ° С;
 • prędkość wirowania - minimalna.

Aby wyschnąć, umieść produkt na kilku sznurach lnianych lub czystej drewnianej podstawie, które będą musiały być okresowo przewracane podczas procesu suszenia.

Watowany

Ze wszystkimi zaletami koców bawełnianych - naturalnością i doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, najtrudniej je przetworzyć. Mają wrażliwą wagę, aktywnie wchłaniają wodę, zbłąkane grudki i suszą przez długi czas. Dlatego zawsze robią to bez mycia rąk i moczenia - ściskanie ich rękami jest nierealne.

Do czyszczenia koców dziecięcych i półtora produktu nadaje się do prania w pralce „Delikatny” i przy minimalnej prędkości wirowania. Podwójne koce są odświeżane za pomocą czyszczenia na sucho, podobnie jak produkty wełniane. Najlepszą metodą suszenia jest słońce, co zwiększa szybkość parowania wilgoci. Zimą są zamrażane na balkonie, a następnie ogrzewane grzejnikami.

Bambus

Włókno bambusowe dobrze znosi kontakt z wodą, nie skleja się podczas suszenia i ma doskonałą stabilność kształtu. W związku z tym dostępne są koce, które można prać ręcznie i w pralce z bambusowym opakowaniem. Aby stworzyć optymalne warunki prania, program „Tryb delikatny” jest ustawiany z kombinacją temperatury od 30 do 40 ° C, podwójnego płukania i miękkiego wirowania przy 600 obr./min.

Zasady suszenia:

 • Aby rozłożyć myty produkt na poziomej podstawie z siatki.
 • Umieść grill z kocem w słonecznym miejscu, które wyklucza przeciąg. Optymalna temperatura wynosi 40 ° C.
 • Raz na 4 godziny przewróć na drugą stronę, potrząśnij i ugniataj.

Suszenie trwa średnio do 48 godzin. Zimą produkt można wysuszyć suszarką do włosów na zewnątrz lub położyć na sklejce lub podłodze przed nagrzewnicą powietrza. Obracaj dwa razy częściej.

Puchaty

Koce wypełnione naturalnym puchem można doskonale prać w pralce automatycznej. Ale najpierw musisz spojrzeć na etykietę produktu: zobaczysz ikonę pralki - nie krępuj się prać, a jeśli ręce, będziesz musiał umyć ręcznie. Chociaż najczęściej etykieta wskazuje, że pralki nie można prać i że wymagane jest czyszczenie na sucho. Ostrożnie wybierz kompozycję detergentową, ponieważ stosowanie agresywnych leków wpłynie niekorzystnie na stan pokrycia tłuszczem i oddychalność opakowania.

Kompaktowy koc bez problemu zmieści się na maszynie do pisania. Aby osiągnąć najlepszy efekt czyszczenia, aby zachować miękkość wypełniacza i zapobiec tworzeniu się grudek, w bębnie należy umieścić kulki PCV z zaokrąglonymi elastycznymi kolcami. Duży produkt myje się w wannie rękami. Wcześniej moczą przez 15-20 minut, dodając do wody 9% esencji octu.

Jak wysuszyć: bez skręcania, ustaw koc w pozycji poziomej i częściej potrząsaj. Odkurzacz z funkcją przedmuchu lub nagrzewnicą wentylatora przyspieszy proces.

Sintepon, holofiber

Wyściełane syntetycznie akcesoria do spania są uważane za najbardziej wymagające w utrzymaniu. Spokojnie reagują na wodę, więc dostępna jest każda metoda prania.

Rekomendacje:

 • Ładując maszynę kocem, załóż kulki bąbelkowe.
 • Wybór programu prania: Tryb syntetyczny przy t ° 30-40 ° C.
 • Uzupełnij mycie główne dodatkowym płukaniem.
 • Prędkość wirowania - 800-900 obrotów.

Suszony w rozszerzonej formie, systematycznie przewracany, nie zapominając o wstrząśnięciu i wyprostowaniu.

Syntetyczny puch łabędzi

W przeciwieństwie do naturalnego odpowiednika, pranie koców wypełnionych sztucznymi puchami łabędzi jest znacznie łatwiejsze. Można prać w pralce w temperaturze 40 ° C z wirowaniem w bębnie. Aby wyschnąć, produkt musi zostać zawieszony w stanie rozłożonym. Stosowanie komory suszącej i otwartych źródeł ciepła do suszenia jest zabronione, chociaż od tego czasu nie są one szczególnie potrzebne Puch łabędzia wyróżnia się wysoką szybkością parowania wilgoci.

Jedwab

Mycie w domu drogich koców wypełnionych włóknem jedwabiu jest niebezpieczne. Takie opakowanie podlega deformacji: powstają grudki z powodu naruszenia struktury włókien z powodu prania w pralce. Małe plamy na powierzchni można usunąć za pomocą miejscowego traktowania delikatną tkaniną. Utrzymanie pokrywy w czystości pomaga w praniu lub czyszczeniu na sucho. Ponieważ koce te są wyposażone w zamek błyskawiczny, usunięcie wypełnienia i ponowne włożenie go do przetworzonego pokrowca nie jest trudne.

Bierzemy pod uwagę rozmiar koca

Jeśli zwarta pościel, zwinięta jak rolka, łatwo mieści się w bębnie, musisz użyć wanny, aby umyć duży podwójny koc w domu. Po zakończeniu wszystkich procedur, nadmiar wody jest odprowadzany, najlepiej przez umieszczenie produktu na metalowym ruszcie.

Wskazane jest, aby ogólny koc wyschnąć w krótkim czasie, dlatego ważne jest, aby zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Suszenie na wolnym powietrzu jest dopuszczalne, tylko koniecznie w zacienionym miejscu. Ułożenie koca na poziomej podstawie jest lepsze niż zawieszenie na linie. Podczas suszenia na wadze istnieje wysokie ryzyko zwiotczenia końców i deformacji włókien, co jest niedopuszczalne w przypadku wyrobów wełnianych.

Wskazówki i porady

Radzimy przestrzegać następujących zasad:

 • Bez względu na metodę prania najlepszym czasem na to jest lato i wiosna, kiedy można bezpiecznie postawić na korzystne działanie promieniowania ultrafioletowego. Wraz z nadejściem jesieni wzrasta prawdopodobieństwo aktywowania pleśni, które beznadziejnie psują koce.
 • Jeśli konieczne jest przetwarzanie produktów z bawełnianym opakowaniem jesienią lub zimą, optymalnym rozwiązaniem byłoby przejście do pralni chemicznej. Zalety - gwarancja jakości do prania koców jednym z najtrudniejszych pod względem pielęgnacyjnym wypełniaczy.
 • Aby zachować świeżość dodatków do spania, zwłaszcza w odniesieniu do wełnianych koców, należy je emitować co najmniej kilka razy w roku przy suchej pogodzie.
 • Zapobieganie rozmnażaniu się kleszcza kurzu domowego pokazano na kocach z jakichkolwiek wypełniaczy. Wielkimi pomocnikami w tej sprawie są mroźne powietrze (nie zaniedbuj tej okazji zimą) i domowe generatory pary. Przed gotowaniem na parze sprawdź dopuszczalną wartość temperatury swojego koca, wskazaną na etykiecie.
 • Wybierając wypełniacz, należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy ciała. Predyspozycje do alergii to okazja do porzucenia kołdry puchowej na rzecz produktu z syntetycznym opakowaniem.
 • Wskazane jest posiadanie kilku kocy na każdą porę roku i temperaturę w sypialni. Używanie produktów w warunkach, dla których są przeznaczone, przedłuża ich żywotność.

Zobacz, jak prać koce z różnych materiałów w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz