Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Płytki w kuchni myjemy z tłuszczu

Dekorowanie kuchni płytkami jest nie tylko piękne, ale także praktyczne. Uważa się, że ten materiał nie wymaga specjalnej opieki. W praktyce okazuje się, że jest to dalekie od przypadku. Po każdym gotowaniu na płytce pozostają plamy tłuszczu i żółte krople. Jeśli brud nie zostanie natychmiast zmyty, wyschną. W przyszłości, aby oczyścić płytki w kuchni z tłustych plam, będziesz musiał dużo wysiłku, szczególnie na podszewce z trójwymiarowym obrazem.

Cechy materiału

Do czyszczenia płytek ceramicznych najczęściej stosuje się żel do naczyń i gąbki o solidnej podstawie. Użyj żeli pod ręką: umyj naczynia i wytrzyj płytki jednocześnie. Istnieje jednak znaczny minus: żele bardzo się pienią, po ich nałożeniu konieczne jest bardzo dokładne umycie powierzchni, aby nie było plam mydlanych. Jeśli chodzi o akcesoria do czyszczenia, wśród nich nie są zalecane szczotki metalowe, które mogą zniszczyć powierzchnię okładziny.

Tłuste rozpryski latają nie tylko na kafelkach, ale także na szwach między płytkami, więc nie możesz się ograniczać do standardowych środków czyszczących. Można stosować chemikalia przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń w kuchni.

Wybierając, warto zwrócić uwagę na następujący niuans: nie każde narzędzie nadaje się do czyszczenia określonego rodzaju płytek. Wybierając materiał okładzinowy do kuchni, zapytaj sprzedawcę, jaki stopień odporności na chemikalia i kwasy mają.

Środki ludowe do czyszczenia płytek

Przed użyciem drogich środków czyszczących spróbuj umyć płytki improwizowanymi produktami. Często radzą sobie z tłustą płytką znacznie wydajniej i szybciej, nie uszkadzając powierzchni licowej.

Aby szybko umyć płytkę i bez smug, mieszanka pomoże: 100 ml amoniaku, 4 łyżki. l boraks, 100 ml octu stołowego i 4 l wody. Musisz zwilżyć miękką szmatkę roztworem i delikatnie przetrzeć płytkę.

Za pomocą sody możesz usunąć wszelkie zanieczyszczenia, po prostu rozpuść 3 łyżki. l substancje w pół litra wody. Jeśli na szwy dostaną się plamy tłuszczu, możesz użyć szczoteczki do zębów. Szczypta sody oczyszczonej należy posypać szczotką i przetrzeć powierzchnię. Szwy powrócą do pierwotnego białego koloru. Konieczne jest szczególnie ostrożne przetwarzanie trudno dostępnych miejsc, w których zaczyna się rozwijać grzyb.

Przed rozpoczęciem czyszczenia płytkę należy odtłuścić (do tego stosuje się alkohol), umyć ciepłym roztworem mydła (umyć od dołu do góry, wytrzeć w przeciwnym kierunku).

Może być stosowany w walce z brudem w kuchni mydło do prania. Metoda jest następująca: zmielić 1 baton, dodać pół litra przegotowanej wody, dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Nakładaj na płytkę przez pół godziny, spłucz wodą.

Możesz wyczyścić płytki w kuchni plasterek cytryny: potrzyj nim kafelek i pozwól sokowi namoczyć się przez kilka minut. Tłuszcz zmięknie, a resztki powłoki można zmyć miękką gąbką zwilżoną wodą.

Starzejące się zanieczyszczenia pomogą usunąć mieszanka sody i octu. Najpierw nakłada się sodę, a następnie ocet. Poczekaj, aż składniki zareagują, usuń powłokę szmatką. Dzięki ocetowi płytka zyska nie tylko czystość, ale także połysk. Amoniak rozcieńczony wodą pomoże zmyć brud z płytki i przywróci połysk.

Innym sposobem czyszczenia powierzchni licowej jest mieszanka oleju roślinnego i sody.

Wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej z dwiema łyżeczkami oleju. Nanieść zawiesinę na zanieczyszczoną powierzchnię. Tłuste plamy szybko znikną. Wadą tej metody jest to, że oleiste osady pozostają na oleju, który następnie należy dokładnie zmyć detergentem.

Proszek z gorczycy pomoże umyć problematyczne obszary. Posyp suchą musztardą mokrą ściereczkę, przetrzyj zanieczyszczony obszar.

Podczas korzystania z tej metody czyszczenia płytek należy nosić rękawiczki, ponieważ mogą wystąpić poparzenia. Konieczna jest ochrona błon śluzowych oczu i kanałów nosowych przed wnikaniem materii.

Kombinacja trzech składników dobrze nadaje się do czyszczenia powierzchni płytek: skrobia, kwas cytrynowy, soda oczyszczona. Proporcje należy przyjmować 1: 1: 2. Nałóż kompozycję na wilgotną gąbkę, przetrzyj plamy, pozostaw na pół godziny. Po tym czasie spłucz wodą.

W zaawansowanych przypadkach możesz użyć soda kaustyczna. Jest to silna zasada, która jest sprzedawana w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Rozpuść 200 g sody w 1,5 szklance wody. Nałożyć powstały roztwór na plamy tłuszczu, spłukać wodą po 25 minutach.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na przygotowanie przepisów z improwizowanych środków, użyj odkurzacza parowego. Po użyciu urządzenia wytrzyj powierzchnię miękką, suchą ściereczką.

Usuwanie błyszczącego smaru

Do czyszczenia płytek dobrze nadają się specjalistyczne narzędzia do mycia okularów i powierzchni lustrzanych: spray, żel, wosk do polerowaniaMr. Muscle, Shumanit i inne). Nie używaj produktów z grubymi cząsteczkami. Skutecznie i szybko usuwają brud, ale drapią powierzchnię płytki. Profesjonalne chemikalia łatwo usuwają gęste związki tłuszczowe, ale mają znaczące wady - są drogie i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka (powodować zapalenie skóry, alergie, niewydolność oddechową).

Szczególną uwagę należy zwrócić na płytki na podłodze, szybko się brudzi i traci swój pierwotny odcień. Grudki gruzu, pyłu, piasku, które drapią powierzchnię podłogi, są zatkane w szwach. Należy je usunąć za pomocą odkurzacza. Następnie musisz chodzić po podłodze wilgotną szmatką. Wytrzyj płytkę do sucha miękką ściereczką, aby nie było plam.

Podczas czyszczenia powierzchni pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać 50 stopni. Aby zapobiec układaniu płytek, umyj płytkę ciepłą wodą.

Możesz czyścić płytki ścienne i podłogowe gąbka melaminowa. Jest bardziej popularna wśród gospodyń domowych. Powierzchnia gąbki przypomina gumkę. Dobrze wychwytuje brud i usuwa je bez śladu. Aby zetrzeć tłustą plamę, było łatwiej, wcześniej trzeba było przejść po płytce wilgotną gąbką i pozwolić, aby zanieczyszczony obszar lekko zmoczył. Następnie delikatnie potrzyj powierzchnię.

Ceramiczna pielęgnacja powierzchni

Istnieje kilka zaleceń, za pomocą których Możesz zaoszczędzić czas na czyszczeniu płytek:

  1. Przed użyciem silnych chemii gospodarczej, upewnij się, że nie mają one negatywnego wpływu na płytkę.
  2. Łatwiej było zmyć krople tłuszczu, środek czyszczący można lekko rozgrzać.
  3. Jeśli produkt, którym wyczyściłeś płytki, nie zadziałał, a tłuste plamy nadal pojawiają się na powłoce, spróbuj użyć innego produktu. Wcześniej należy dokładnie umyć płytki z poprzedniej substancji, aby uniknąć reakcji chemicznej, która może niekorzystnie wpłynąć na wygląd okładziny.
  4. Do czyszczenia płytek na fartuchu i ścianach nie można używać twardej metalowej siatki. Najlepsza jest miękka gąbka do mycia naczyń.
  5. Jeśli powierzchnia zostanie odparowana przed czyszczeniem, warstwa błota zostanie zmyta szybciej i łatwiej.

Zasady pracy z produktami czyszczącymi

Aby zabezpieczyć skórę rąk przed alkaliami i różnymi kwasami, należy nosić gumowe rękawiczki podczas czyszczenia płytek produktami własnymi lub zakupionymi w sklepie. Dobrze jest, jeśli masz bandaż z gazy zakrywający narządy oddechowe i okulary ochronne.

Aby kuchnia zawsze była w porządku, musisz wyczyścić nie tylko piec, sprzęt, meble, ale także płytki ścienne, podłogowe, sufitowe (mniej powszechne).

Zobacz, jak czyścić płytki w kuchni w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: Jak wyczyścić filtry i okap kuchenny. Skuteczne domowe sposoby (Grudzień 2019).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz