Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak umyć kabinę prysznicową z kamienia w domu?

Czasami trudno jest umyć kabinę prysznicową z kamienia w domu. Zwłaszcza jeśli sytuacja się uruchomiła. Ale znając kilka sztuczek i tajemnic praktycznych gospodyń domowych, nie jest trudno osiągnąć promienny blask i długotrwałą czystość. Wszystko jest w mocy i wszystko jest możliwe.

Jak opóźnić pojawienie się płytki nazębnej

Tak zainstalowany tak nowy i piękny prysznic. Świeci czystością. Ale co się z nią stanie po kilku praniach? Mydła, wapienne i żółte plamy, ciemne paski pleśni lub pleśń nie nadają estetyki. Często można uniknąć pojawienia się tych nieprzyjemnych objawów:

 • Często wentyluj pomieszczenie i nie zapomnij o okresowym przetwarzaniu specjalnymi środkami połączeń i szwów między płytkami - nie będzie pleśni i grzybów. Konieczne jest również ustanowienie zasady: umyj kabinę po każdej wizycie pod prysznicem. Trzeba tylko spłukać ściany gorącą, a następnie chłodną wodą i koniecznie wytrzeć powierzchnię do sucha ręcznikiem lub serwetką.

Jeśli woda jest twarda, najlepiej odjechać gumowym skrobakiem, aby nie pozostawał długo na ścianach.

 • Raz na tydzień lub dwa przeprowadzaj małe czyszczenie kabiny. Do czyszczenia kanalizacji, palet ściennych ze specjalnie zakupionymi produktami lub samodzielnie przygotowanych kompozycji sody lub octu, pasty do zębów, wódki lub mydła do prania.

Wykonując tak proste manipulacje, możesz opóźnić pojawienie się płytki nazębnej. Ale niestety w rzeczywistości woda jest zbyt twarda i przy różnych zanieczyszczeniach chemicznych nie zawsze można przewietrzyć pomieszczenie i nie każdy może poradzić sobie z pedantycznym suszeniem powierzchni po każdym prysznicu. Dlatego istnieje potrzeba ogólnego czyszczenia i czyszczenia hydroboksu.

Kabina prysznicowa jest dość skomplikowaną konstrukcją, składającą się z kilku części: chromowanych uchwytów i hydrauliki, plastikowych drzwi i szklanek, brodzika, który może być wykonany z akrylu, kamienia lub metalu, wyłożony kafelkami. Niestety nie ma uniwersalnego środka, który mógłby wszystko wyczyścić. Każdy szczegół wymaga indywidualnego podejścia.

Środki i metody czyszczenia

Pierwszymi elementami, które przyjmują uderzenie uformowanej płytki nazębnej, są dysze do hydromasażu i głowice prysznicowe. Możesz je wyczyścić na kilka sposobów:

 • Użyj specjalnego, zakupionego produktu do czyszczenia produktów chromowanych.
 • Możesz potraktować powierzchnię ciepłym roztworem „Anti-Scale” (lub innymi środkami, które zwalczają kamień w czajnikach).
 • Nałóż ciepły ocet na powierzchnię, odczekaj 10-15 minut, a następnie wyczyść go miękką ściereczką. Oczyść zatkane otwory zwykłą igłą do szycia lub wykałaczką. Jeśli warstwa powlekająca jest duża, możesz zrobić „balsam” z octem: zmocz szmatkę, włóż ją do kanalizacji, przykryj folią spożywczą lub plastikową torbą i „zapomnij” o konewce na chwilę (do pół godziny), aby ocet wykonał swoją pracę, a następnie spłucz wszystko dużą ilością wody.
 • Zamiast octu można użyć kwasu cytrynowego lub soku z cytryny, w tym przypadku popularny jest kwas szczawiowy, a także roztwór alkoholowy (wódka). Ponadto pasta do zębów ma dobre właściwości myjące.

I możesz po prostu przetrzeć powierzchnię gąbką melaminową. A następnie wytrzyj do sucha szmatką.

Ściany i drzwi

Materiał ścian i drzwi kabiny jest zwykle plastikowy lub szklany. Czyszczenie szklanych drzwi jest być może jednym z najprostszych zadań w myciu kabiny. Tutaj możesz używać różnych kompozycji do mycia szklanek.

Najważniejsze Nie używaj środków ściernych i twardych myjek, gąbek. I tak łatwo zarysować powierzchnię. Do pracy najlepiej nadają się szmaty i serwetki wykonane z włóknin, stare szmaty, elastyczne gumowe skrobaki.

Dla tych, którzy nadal preferują środki ludowe, możliwe jest przygotowanie kompozycji wódki (alkoholu) w stosunku 1: 2 (1 łyżka wódki na dwie łyżki wody) lub rozcieńczony amoniak wodą. Takie proste mieszanki doskonale usuwają brud z okien.

Nie wolno nam zapominać o czyszczeniu plastikowych powierzchni, ponieważ mają one właściwość „gromadzenia” zanieczyszczeń i ciemnienia. Powierzchnie z tworzyw sztucznych najlepiej czyścić produktami, które nie zawierają formaldehydów, acetonu, zasad i rozpuszczalników.

Jeśli ściany prysznica są wyłożone kafelkami lub tylko kafelkami, możesz je wyczyścić soda lub Pemolux, Comet. Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia płytek. To ulubione miejsce pojawienia się grzyba i pleśni. Przyda się leczenie fungicydami.

Cóż, jeśli jest już czarna powłoka, możesz spróbować usunąć ją bielą lub inną silną kompozycją, na przykład mieszaniną sody, nadtlenku wodoru i amoniaku.

Paleta

Paleta może być wykonana z różnych materiałów. Najbardziej „nastrojowy” pod względem czyszczenia jest przedstawiciel akrylowy. Pierwszego dostępnego narzędzia nie można myć. Szybko się zepsuje. Dla niego istnieją specjalne środki czyszczące (takie same jak dla wanien akrylowych).

Ale jeśli nie możesz ich zdobyć, możesz użyć najbardziej zwyczajnego pasta do zębów. Nie ma właściwości ściernych, jak soda, ale bardzo skutecznie usuwa płytkę nazębną. I najzwyklejsze mydło do prania również dobrze sobie z tym radzi.

Najbardziej bezpretensjonalne w czyszczeniu są emaliowane i wyłożone kafelkami palety. Można je czyścić nawet proszkowymi środkami, nie bojąc się „zadrapania”. Podczas obróbki powierzchni kafelkowej należy zwrócić uwagę na szwy, aby pleśń nie pojawiła się później.

Bezpretensjonalny pod względem czyszczenia również palety z kamienia. Zwykle brud nie gromadzi się na nich tak intensywnie jak na innych powierzchniach. Ale kiedy zajdzie taka potrzeba, należy je czyścić środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Aby powrócić do swojej poprzedniej jasności, kamień służy do czyszczenia toalety.

Najpopularniejsze środki czyszczące do sklepów

Wybór skutecznych środków czyszczących do prysznica jest bardzo trudnym zadaniem. Ale nie jest to łatwe, ponieważ istnieje obecnie wiele różnych środków na rynku. A twoje oczy biegną szeroko, gdy musisz wybrać jedną rzecz. Niemniej jednak Pozytywne strony to sprawdzone i sprawdzone produkty, takie jak:

 • Detergenty do zmywania naczyń - skutecznie usuwają ślady pozostałości mydła. Oprócz ciekłych preparatów, w niektórych przypadkach dopuszczalne są „Comet”, „Pemolux” i inne proszki.
 • Tak zwane fungicydy są środkiem do usuwania czarnej płytki nazębnej i pleśni.
 • Narzędzia do obróbki toalet - mogą pomóc w myciu, na przykład kamienna paleta „Kaczątko toalety” może uratować życie tym, którzy mają bardzo twardą wodę.
 • Środki do zwalczania kamienia w czajnikach. Rozwiązanie „Antinakipin” pomoże pozbyć się kamienia.
 • Narzędzia do czyszczenia lusterek i szkieł. Nie ma znaczenia, co to będzie - „Mr. Muscle” lub jakaś inna kompozycja. Wiele z nich doskonale myje okna i lustra.
 • Gąbka melaminowa. Jest to prawie uniwersalny środek, który może skutecznie usuwać zanieczyszczenia.

Popularne detergenty, które można stosować do czyszczenia hydroboksu:

 • „Acrylan” to specjalne narzędzie przeznaczone do czyszczenia powierzchni akrylowych.
 • Cilit to potężne narzędzie, którego nie można stosować na powierzchniach wykonanych z kamienia naturalnego lub aluminium. Wystarczająco trujący. Wymaga szczególnej ostrożności w postępowaniu.
 • Tilex jest środkiem profilaktycznym. Stosowany po wzięciu prysznica, aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej i pleśni.
 • Cif jest dobrze znanym lekarstwem. Czyści powierzchnie akrylowe.
 • „Sanelit” - ma ostry zapach, ale doskonale sobie radzi ze swoimi zadaniami. Nadaje się do czyszczenia akrylu.
 • Aron - skutecznie myje okna hydroboksu. Dostępne w przystępnych cenach.
 • Sarma, Domestos, O. C. Plus i wiele innych świetnych narzędzi.

Skuteczne przepisy ludowe

Rynek chemii gospodarczej jest pełen różnych produktów. Ale w końcu to wciąż „chemia”. Naprawdę nie chcę tego często używać w moim domu.

Istnieją sposoby czyszczenia kabiny bez tych zakupionych produktów. Jednym z nich jest zastosowanie generatora pary. Kolejnym jest stosowanie „babcich” przepisów ludowych dla utrzymania czystości w domu.

Na długo przed pojawieniem się kabin prysznicowych istniały sprawdzone przepisy na związki, dzięki którym można skutecznie zwalczać osady wapna i mydła, pleśń i grzyby oraz plamy rdzy. Związki te są dość hipoalergiczne i nietoksyczne.

Aby wyczyścić prysznic, możesz przygotować następujące związki:

 • Rozcieńczyć sodę w wodzie, a także użyć jej (jeśli materiał na to pozwala) jako proszku. Ale nie używaj sody na plastiku. Soda jest środkiem ściernym.
 • Skuteczna soda w połączeniu z kwasem cytrynowym. 20 g sody i 30 g kwasu cytrynowego rozcieńczonego w szklance wody doda połysku czyszczonej powierzchni.
 • Pleśń można pozbyć się za pomocą następującej wybuchowej i „aromatycznej” kompozycji: wymieszaj w równych proporcjach (zwykle weź ćwierć szklanki) sody, octu, amoniaku. Pozostaw kompozycję na pół godziny, a następnie dokładnie spłucz wodą.
 • Aby zapobiec tworzeniu się grzyba i pleśni, można zastosować następującą mieszaninę: 1 szklanka wody, 1 łyżeczka octu, 1 łyżeczka amoniaku i 1 łyżeczka nadtlenku wodoru.
 • Zwykły 3% ocet działa dobrze z plamami. Musi być rozcieńczony wodą, na przykład w stosunku 1:10. Taka kompozycja doskonale usuwa plamy z mydła, rdzę i płytkę nazębną.
 • Skład alkoholowy lub wódki - 1 część alkoholu lub wódki (zwykle wystarczy 1 łyżka stołowa) na 2 części wody. Idealny środek do czyszczenia szkła jest gotowy!
 • 5 kropli amoniaku na szklankę (200 ml) wody jest również doskonałym środkiem do czyszczenia szkła. Wzmocnij go i dodaj efekt hydrofobowości za pomocą glicerolu. Do roztworu należy dodać dodatkowe 100 ml produktu.
 • Najbardziej zwyczajne mydło do prania dobrze radzi sobie również z plamami. Zwłaszcza na paletach akrylowych.
 • Biała pasta do zębów lub proszek o właściwościach wybielających pomaga w czyszczeniu kapryśnych powierzchni produktów akrylowych, chromowanych. Obrób powierzchnię i pozostaw ją w spokoju na 10-15 minut. Następnie spłucz.
 • W walce z pleśnią White dobrze się ugruntował. Zastosuj go przez pół godziny, a następnie usuń plamy. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki podczas obchodzenia się z tym związkiem.
 • Popularny napój gazowany Coca-Cola doskonale wypiera chromowane powierzchnie.
 • Możesz użyć najbardziej zwykłego pasty do mebli lub oleju cytrynowego jako środka zapobiegającego płytce nazębnej.
 • Kwas szczawiowy ma dobre właściwości myjące. Musi być rozcieńczony wodą w stosunku od 1 do 5. 20 minut (lub nawet mniej) i nie ma śladu plam. Po potraktowaniu powierzchni kwasem instalacje hydrauliczne przeciera się amoniakiem, pozostawia na 10 minut, następnie wszystko zmywa się wodą i wyciera do sucha.
 • Z żółtych plam z powodu twardej wody, w której jest dużo żelaza, mogą pomóc następujące składniki: 2 łyżki sody kalcynowanej, 50 ml octu i 50 ml wybielacza. Najpierw powierzchnie są traktowane mieszaniną bielącą sodowo. Po prostu aplikuj przez 15 minut. Następnie nakłada się mieszaninę octu i wybielacza. Pozostaw potraktowaną powierzchnię na pół godziny, a po chwili wszystko zmyje się bieżącą wodą.

Przepis na uniwersalny środek czyszczący do zanieczyszczeń dowiesz się z poniższego wideo.

Obejrzyj wideo: Jak umyć kabinę prysznicową?-szybko i bez wysiłku. (Listopad 2019).

Zostaw Swój Komentarz