Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak wyczyścić srebrny łańcuch?

Srebrne akcesoria tworzą wyrafinowany i przyciągający wzrok wygląd. Jednak srebro jest dość kapryśne i łatwo matowieje, stając się ciemne i nieatrakcyjne. Srebrne łańcuchy nie są wyjątkiem. Metal wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego, wody i potu zaczyna się utleniać, co prowadzi do powstania filmu o szarawym odcieniu lub kolorze czarnym. Ale nawet przy tym ludowe metody mogą sobie poradzić, co pomoże przywrócić dekorację do jej pierwotnego wyglądu.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Jedną z głównych przyczyn ciemnienia metalu jest proces utleniania. Pot ludzki zawiera siarkę, oddziałując z nią, a łańcuch ciemnieje. Ciemnienie występuje również w kontakcie z makijażem, produktami do pielęgnacji skóry, wodą, a nawet powietrzem (ze względu na zawarte w nim związki, które reagują ze srebrem, głównie S i N).

W zależności od stanu zdrowia lub cech fizjologicznych człowieka proces utleniania może przebiegać wolniej lub odwrotnie. Na przykład u jednego właściciela łańcuch zaczerwieni się już w drugim lub trzecim tygodniu skarpet, podczas gdy u drugiego pozostanie czysty przez kilka lat.

Nie toleruje metalowych chemii gospodarczej, a także kontaktu z niektórymi produktami spożywczymi. Działa szkodliwie przez długi czas w środowisku o wysokiej wilgotności. Zmiana zaczyna się od utworzenia cienkiego szarawego filmu, który następnie znika, a metal nabiera ciemnego koloru.

Ciekawym faktem jest to, że im niższa zawartość srebra w produkcie, tym bardziej jest on podatny na czernienie.

Czystego srebra nigdy nie używa się do wyrobu biżuterii, ponieważ metal jest bardzo plastyczny i łatwo się deformuje. Standardowy test to 925 lub 875. Im niższy wskaźnik, tym bardziej podatna na uszkodzenia i utlenianie dekoracji.

Jak czyścić w domu?

Srebrne łańcuszki, pierścionki, bransoletki, kolczyki lub krzyż można czyścić własnymi rękami za pomocą improwizowanych narzędzi lub podawać specjalistom. Druga opcja jest bardziej niezawodna, ale wymaga kosztów finansowych. Ponadto nie wszystkie osady mają specjalne warsztaty, w których mogłyby przeprowadzić czyszczenie.

Do czyszczenia dowolnego metalu z płytki nazębnej dostępne są różne chemiczne środki czyszczące (proszki, pasty, spraye) i ściereczki. Wybierając je, powinieneś uważnie przeczytać etykietę, ponieważ na przykład fundusze przeznaczone na złoto absolutnie nie są odpowiednie dla srebra.

Kupując biżuterię z nimi, często można kupić specjalne produkty pielęgnacyjne. Ich główną zaletą jest to, że nie tylko czyścą biżuterię, ale tworzą rodzaj filmu ochronnego, który zapobiega utlenianiu.

Nie mniej skuteczne metody ludowe oparte na tym, co zawsze można znaleźć w każdym domu. Metody czyszczenia środków ludowych można podzielić na:

 1. suche
 2. mokry
 3. mechaniczne.

Nadtlenek

Nadtlenek wodoru nadaje się wyłącznie do czyszczenia biżuterii z czystego srebra, bez żadnych zanieczyszczeń i pyłu metalowego. W przeciwnym razie nadtlenek wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami, z których powstają trudne plamy, i nie można tego zrobić bez kontaktu ze specjalistami.

Przed rozpoczęciem manipulacji konieczne jest przeprowadzenie kontroli. Aby to zrobić, przetwarzamy niepozorne miejsce za pomocą wacika zanurzonego w nadtlenku. Jeśli obszar pozostał nienaruszony i nieuszkodzony, możesz przetworzyć cały produkt.

Nadtlenek jest w stanie oczyścić produkt, nadając dekoracji naturalny srebrny połysk.

Kilka przepisów na bazie nadtlenku wodoru:

 1. w ten sposób możesz szybko wyczyścić łańcuch w domu. Wlać 3% nadtlenku do małego pojemnika. W nim moczyć łańcuch, stać dokładnie de, aż ciemnienie stanie się jasne. Po wyjęciu myjemy go pod bieżącą wodą i suszymy;
 2. przygotować roztwór 100 ml nadtlenku wodoru i alkoholu winnego. Wkładamy produkt do powstałego roztworu czyszczącego. W przypadku przetwarzania bransoletek lub łańcuchów czas namaczania nie przekracza 20 minut. W przypadku pierścionków lub masywnych kolczyków zajmuje to 60 minut. Cały czas należy monitorować produkt, aby w przypadku nieprzewidzianej reakcji metalu szybko go usunąć. Po wyznaczonym czasie spłucz pod ciepłą bieżącą wodą i wypoleruj łatką tkaniny flanelowej;
 3. przygotowujemy mieszaninę równych proporcji amoniaku, nadtlenku wodoru i mydła w płynie, najlepiej dla dzieci. Wymieszaj mieszaninę w 250 ml wody. Stajemy przez 15 minut, a następnie spłukujemy i suszymy szmatką, wełną lub serwetką flanelową.

W occie

Ocet 9% zawiera wysokie stężenie kwasu, który jest w stanie zmyć płytkę nazębną z produktów srebrnych. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności: weź szmatkę i zwilż ją w occie. Ważne jest, aby pracować wyłącznie z rękawiczkami nitrylowymi.aby zapobiec oparzeniom chemicznym skóry rąk. A następnie po prostu wytrzyj produkt. Jednak ta metoda jest odpowiednia do lekkiego zabrudzenia, szarej płytki nazębnej lub lekkiego przyciemnienia łańcucha.

Drugi sposób:

 1. weź mały pojemnik i wlej do niego ocet;
 2. odstawić na 2 godziny, po wyciągnięciu i spłukaniu pod bieżącą wodą.

W żadnym wypadku nie można użyć esencji octu, ponieważ stężenie kwasu w niej jest znacznie wyższe niż w 9% occie. Oczywiście usunie ciemnienie, ale najprawdopodobniej poważnie uszkodzi produkt i będzie nieodpowiedni do noszenia.

Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy (popularnie zwany cytryną) ma doskonałe właściwości czyszczące i jest w stanie poradzić sobie z takimi zanieczyszczeniami, jak kamień lub ciemnienie produktu srebrnego.

Istnieje kilka sposobów na przemycie łańcucha z czerni.

Metoda pierwsza:

 1. weź szklany pojemnik o pojemności 500 ml. Wlej 250 ml wody i wymieszaj 50 g cytryny;
 2. kładziemy ozdobę, a wraz z nią drut miedziany;
 3. budujemy łaźnię wodną: wlewamy wodę do patelni odpowiadającej wielkości, instalujemy w niej pojemnik i podpalamy;
 4. gotować przez 30 minut.

Drugi sposób:

 1. weź rondel i połóż kawałek folii na dnie;
 2. wymieszaj cytrynę w wodzie w stosunku 1: 5 i wlej do rondla;
 3. połóż srebrny łańcuszek na dole;
 4. podpalić i gotować, aż produkt będzie lekki.

Świeży sok z cytryny może również dobrze poradzić sobie z matowością i ciemnieniem łańcucha. Aby to zrobić, wyciśnij sok z jednej cytryny do szklanki lub innego pojemnika i opuść dekorację. Odstaw na 15 minut, następnie spłucz pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzyj.

Sól

Podczas czyszczenia używa się zarówno zwykłej soli kuchennej, jak i mniejszej soli morskiej.

Metoda pierwsza:

 1. przygotowujemy roztwór roboczy z ½ szklanki ciepłej wody + 50 ml octu 9% + 30 g drobnej soli morskiej;
 2. zanurz łańcuch i przytrzymaj przez około 40 minut. Jeśli brązowienie nie zniknie, możesz użyć pędzla z miękkim włosiem;
 3. spłukać pod ciepłą bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć.

Drugi sposób:

 1. weź pojemnik, napełnij wodą o około jedną czwartą;
 2. zmieszać sól z wodą, około 150-200 g. Roztwór powinien okazać się wysoce skoncentrowany;
 3. podpal pojemnik i doprowadzaj do wrzenia;
 4. wyłącz ogień i zanurz poczerniały produkt we wrzącej wodzie. Przytrzymaj, aż woda ostygnie;
 5. po usunięciu produktu i umyciu w czystej wodzie. Wytrzyj i dokładnie wypoleruj.

Trzeci sposób:

 1. przygotuj roztwór soli (sól kuchenną), włóż do niego dekorację;
 2. stoimy całą noc (około 12 godzin), a następnie dokładnie spłukujemy pod ciepłą bieżącą wodą i polerujemy.

Korzystanie z folii

Srebro można czyścić folią spożywczą. Ta metoda jest jedną z najpopularniejszych i często używanych. Wynika to z faktu, że folia jest wykonana z aluminium, które z kolei, wchodząc w interakcje ze związkiem siarki w folii, może ją zniszczyć i usunąć czarne osady.

Metoda pierwsza:

 1. bierzemy małą patelnię i kładziemy folię spożywczą na dno;
 2. wlać wodę, wystarczy 3-4 cm;
 3. zmieszać 60 g sody oczyszczonej lub kwasu cytrynowego w wodzie;
 4. podpal łańcuch i podpal pojemnik;
 5. poczekaj, aż woda się zagotuje i odstaw na 5 minut. Dekoracja powinna się rozjaśnić, jeśli tak się nie stanie, czas wrzenia można wydłużyć.

Drugi sposób:

 1. weź folię spożywczą i wytnij z niej kawałek;
 2. wyprostuj go na stole i połóż łańcuch na środku. Posyp 60 g soli kuchennej na wierzch i zalej niewielką ilością wody. Lub możesz zmieszać sól i wodę do stanu zawiesiny i zastosować ją do produktu;
 3. delikatnie złóż folię jak kopertę i włóż do pustego rondla;
 4. przygotowujemy roztwór 250 ml wody i wiórów mydła do prania 5 g i wlewamy na patelnię, przykrywając folię;
 5. podpal pojemnik, poczekaj, aż roztwór się zagotuje. Następnie zdejmij z ognia i odstaw na wrzącą wodę na 15 minut.

Ważne: obie metody wpływają na łańcuch w wysokich temperaturach, więc musisz pamiętać, że najpierw musisz usunąć łańcuch z wody za pomocą widelca i położyć go na talerzu. Następnie poczekaj, aż całkowicie ostygnie, i spłucz pod bieżącą wodą. Na koniec za pomocą flanelowej lub wełnianej łatki ostrożnie przetrzyj łańcuch, jakby go polerował. To nadaje produktowi połysk.

Skuteczne jest również łączenie folii spożywczej z sodą lub solą (materiał ścierny). Korzystając z tej metody, należy jednak pamiętać o następujących kwestiach:

 1. sól i soda mogą pozostawiać niewielkie zadrapania na powierzchni gładkich produktów;
 2. metoda świetnie nadaje się do biżuterii z rysunkami lub drobnymi dekoracyjnymi detalami;
 3. jeśli klejnot lub fionit jest inkrustowany w biżuterii, wówczas nie można go wyczyścić w ten sposób. Jednak perły doskonale tolerują tę procedurę.

Skuteczność metody wynika z reakcji sody i folii z wytworzeniem małego ładunku elektrycznego, który niszczy zanieczyszczenia. Metoda jest odpowiednia do czyszczenia zarówno biżuterii, jak i srebra.

Istnieje kilka sposobów użycia folii i sody:

 1. weź pojemnik i kawałek folii spożywczej na spód steli. Po nałożeniu produktu i zasypianiu warstwą sody oczyszczonej. Wlać wrzącą wodę, rozpoczyna się proces reakcji alkalicznej. Po ustąpieniu produkt można usunąć;
 2. druga metoda polega na gotowaniu. Najpierw przygotuj roztwór roboczy: 500 ml wody + 60 g sody. Pokrywamy spód folią i wlewamy roztwór, wkładamy naczynia do ognia i doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy produkt i stoimy we wrzącej wodzie przez 5 minut. Po wyjęciu dekoracji ostudzimy ją i wypolerujemy miękką ściereczką;
 3. bierzemy pojemnik, układamy folię na dolnej powierzchni. Wlej 60 g sody i około 5 ml mydła w płynie, zalej wszystko wrzącą wodą. Zanurz łańcuch w roztworze przez 5 minut. Po umyciu w czystej wodzie i wysuszeniu;
 4. Metoda jest odpowiednia dla srebra antycznego lub poczerniałego. Stelem na dnie pojemnika kawałek folii. Włóż łańcuch do naczyń. Rozpuść 30 g soli i sody we wrzącej wodzie, wlej roztwór do naczyń. Gdy zanieczyszczenie stanie się plastyczne i łatwo opuści, możesz użyć miękkiej szczotki.

Wywar z ziemniaków z folią:

 1. z góry ugotuj trzy ziemniaki;
 2. bierzemy pojemnik z ceramiką i układamy kawałek folii na dnie. Wlać bulion;
 3. włożyć produkt do bulionu i odstawić na 15 minut, a następnie spłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć.

Przydatne wskazówki

Lekarze twierdzą, że zapobieganie jest najlepszym sposobem leczenia. Można to przypisać właściwemu noszeniu i dbałości o biżuterię jako środek zapobiegawczy przeciwko powstawaniu różnych ciemnych zanieczyszczeń i nalotów:

 1. jak już ustalono na samym początku, metal może ciemnieć pod wpływem potu i wody, a także kosmetyków dekoracyjnych. Dlatego przed wizytą na plaży, basenie, saunie, siłowni oraz przed nałożeniem różnych kremów i balsamów na okolice szyi należy usunąć biżuterię. Nosić dopiero po wchłonięciu przez skórę;
 2. chemia gospodarcza jest również szkodliwa dla srebra, dlatego lepiej jest usunąć rzeczy podczas czyszczenia lub prania;
 3. każdego dnia akcesorium musi być polerowane łatką tkaniny flanelowej;
 4. srebrne przedmioty powinny być oddzielone od biżuterii i innych metali w pudełku, najlepiej z wykończeniem wewnątrz tkaniny;
 5. co dwa miesiące łańcuch musi być czyszczony w celu zapobiegania metodami ludowymi lub specjalnie zaprojektowaną chemią;
 6. w czasie leczenia lekami farmakologicznymi bardziej wskazane jest odmawianie noszenia produktów ze srebra, ponieważ leki mogą zmieniać właściwości ludzkiego potu, a ciemnienie metalu może nastąpić szybciej;
 7. również dekorację można pokryć bezbarwnym lakierem, jeśli nie można codziennie dbać o srebro.

Podczas czyszczenia srebra powinieneś być świadomy niektórych niuanse, które znacznie ułatwiają pracę i utrzymują metal w dobrym stanie:

 1. Zanim przejdziesz do pełnego czyszczenia, możesz najpierw namoczyć produkt w roztworze mydła i przechowywać go przez około dwie godziny. Następnie za pomocą miękkiej szczotki ostrożnie przejdź przez łańcuch. Czasami to wystarczy, aby przywrócić srebro do jego poprzedniego wyglądu;
 2. Podczas pracy nie używaj twardych gąbek ani szczotek, mogą porysować i uszkodzić metal;
 3. jeśli do czyszczenia używane są specjalne środki czyszczące, musisz pracować tylko ściśle zgodnie z instrukcjami;
 4. lateksowe lub gumowe rękawice ochronne najlepiej zastępować rękawicami nitrylowymi, ponieważ nie zawierają one siarki, co wkrótce sprawi, że biżuteria znów będzie ciemna;
 5. po każdej manipulacji produkt należy umyć pod bieżącą wodą i dokładnie spłukać wszystkie substancje;
 6. po kontakcie z wodą produkty są całkowicie suszone, aby zapobiec powstawaniu smug;
 7. Po czyszczeniu przez dwa lub nawet trzy tygodnie lepiej nie nosić łańcuszka ani pierścionka, aby srebro mogło stworzyć nową warstwę ochronną na powierzchni.

Przywrócenie oryginalnego wyglądu srebrnej biżuterii nie jest trudne własnymi rękami za pomocą improwizowanych środków. Jeśli biżuteria jest bardzo cenna, to ją lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Nie zapomnij również o codziennej pielęgnacji, ochronie przed wodą i regularnym polerowaniu.

Jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad i odpowiednio dbać o produkt, srebro na długo zachwyci Cię blaskiem i pięknem.

Poniższy film przedstawia sposób czyszczenia srebrnego łańcucha za pomocą amoniaku i detergentu.

Obejrzyj wideo: A srebrny łańcuszek czyszczę tak ; (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz