Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak umyć wannę akrylową?

W nowoczesnych mieszkaniach często instalowane są praktyczne i trwałe wanny akrylowe, ale polimer szybko traci swój wygląd, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany. Aby zachować błyszczącą biel i zapobiec pojawianiu się pęknięć i zadrapań, należy zadbać o kąpiel akrylową.

Korzyści

Opieka nad nowoczesną instalacją wodną różni się od zwykłego mycia żeliwnych i metalowych wanien. Dzięki ostrożnemu podejściu produkty akrylowe zachwycają właścicieli przez co najmniej trzy dekady. Porównują korzystnie ze starymi pojemnymi wannami pod względem lekkości, różnorodności modeli, błyszczącej bieli powłoki, zdolności do zatrzymywania ciepła przez długi czas, odporności na korozję, braku pleśni i grzybów.

Care

Akryl można zarysować podczas kąpieli zwierząt. Metalowe wiadra i umywalki, twarde szczotki i myjki zniszczą polerowaną powierzchnię. Stosowanie detergentów ze środkami ściernymi i chlorem również niekorzystnie wpływa na jakość powłoki akrylowej: staje się matowa, traci atrakcyjny połysk.

Próby umycia kąpieli żelami zawierającymi rozpuszczalniki i amoniak spowodują uszkodzenie górnej warstwy: najpierw stanie się mętna, a przy częstym i długotrwałym kontakcie z tymi substancjami zdeformuje się.

Kapryśny polimer nie toleruje nawet moczenia prania. Proszek, odplamiacze stosowane podczas prania są szkodliwe dla delikatnej śnieżnobiałej kąpieli. Mikropęknięcia wynikające z niewłaściwego użytkowania i konserwacji są nie tylko estetyczne, ale także przyczyniają się do dalszego niszczenia pokrywy wanny. Plastik nie toleruje narażenia na wysokie temperatury.

Środki czyszczące

Aby wanna pokryta akrylem pozostała śnieżnobiała, konieczne jest jej prawidłowe czyszczenie codziennie, nie zaniedbując zapobiegania zanieczyszczeniom. Gładka powierzchnia polimeru nie wchłania brudu, więc po prostu umyj go miękką gąbką z mydłem i spłucz pod bieżącą wodą. Aby krople wody wyschły bez pozostawiania żadnych pozostałości, należy wytrzeć powłokę suchą szmatką. Jeśli nie ma czasu na te proste czynności, a na powierzchni wanny nadal pojawia się zażółcenie i kamień, warto zastosować produkty zaprojektowane specjalnie do czyszczenia wanien akrylowych. Jakość funduszy znanych producentów nie budzi wątpliwości:

 • „Ravak” - linia produktów przeznaczonych do czyszczenia, dezynfekcji, eliminacji szczególnie silnych zanieczyszczeń, przywracania warstwy ochronnej.
 • „Acrylan”, delikatnie działając na powierzchnię, usuwa mydło i kamień, rdzę i pleśń, a także tworzy warstwę ochronną, nadając dodatkowy połysk.
 • „Tim Profi” doskonale radzi sobie nawet ze starymi zanieczyszczeniami, przywraca blask i blask, walczy z nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto jest niezbędny do pielęgnacji wanny z hydromasażem. Aby mechanizm działał przez długi czas, musi być czyszczony w odpowiednim czasie i wysokiej jakości.
 • Bas skutecznie czyści akrylowe wanny i prysznice.
 • Uniwersalny krem ​​Cif nadaje się również do czyszczenia produktów akrylowych. Za jego pomocą możesz pozbyć się żółtej płytki nazębnej, rdzy i osadów wapiennych.
 • „Lakier akrylowy” - linia produktów do pielęgnacji, naprawy i polerowania powłok akrylowych.
 • „Pan Chister” to wspaniała opcja budżetowa, która nie tylko radzi sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i skutecznie zwalcza bakterie, ale także chroni górną warstwę kąpieli przed grzybem. Zakrywa powierzchnię, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się brudu na akrylu. Po zastosowaniu „Mr. Chistera” kąpiel na długo pozostanie śnieżnobiała i zachowa swój blask.
 • Bon Professional ma podobne właściwości. Tworzy również specjalny film, który zapobiega osadzaniu się brudu w wannie.

Płynne detergenty są nakładane miękką gąbką, spraye są rozpylane na powierzchnię wanny. Po pewnym czasie określonym w instrukcji użytkowania (zwykle od 5 do 20 minut) produkt zmywa się wodą. Niektóre akrylowe żele do kąpieli i płyny można również stosować do ich dezynfekcji (np. Tim Pro, Ravak Desinfectant) Po napełnieniu wanny wodą i dodaniu środka dezynfekującego należy odczekać około 10 minut, a następnie spuścić wodę, dokładnie spłukać miskę.

Do codziennego czyszczenia odpowiedni jest również zwykły żel do mycia naczyń, a chroniczny kamień będzie musiał być usuwany za pomocą specjalnie zaprojektowanych żeli i kremów do tego celu: Sanfor, WC 5+ Gel, Ravak Turbocleaner.

Środki ludowe

Aby umyć wannę akrylową w domu, niektóre metody ludowe pomogą:

 • Niezbędnym narzędziem w usuwaniu kamienia jest kwas cytrynowy. Wannę należy napełnić gorącą wodą, dodać kilka toreb tego narzędzia. Po kilku godzinach spłucz powierzchnię akrylową bieżącą wodą i wytrzyj ją miękką ściereczką. Czyszczenie kwasem cytrynowym nie powinno być powtarzane często, wystarczy 1-2 razy w roku.
 • Zwykła pasta do zębów o działaniu wybielającym może usuwać plamy z akrylu.
 • Mieszanina amoniaku i nadtlenku wodoru pomaga pozbyć się zażółcenia.
 • Gnojówka z wodą sodową i wodą może oczyścić zardzewiałe miejsca. Wystarczy nałożyć go na zanieczyszczenia, a następnie dokładnie spłukać. Należy pamiętać, że wcieranie powierzchni tego polimeru jest surowo zabronione.
 • Ocet stołowy radzi sobie z wieloma rodzajami zanieczyszczeń. 1 litr produktu wlewa się do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Rano dokładnie myje się miękką gąbką, spłukuje pod bieżącą wodą i wyciera do sucha.
 • Jeśli na powierzchni wanny utworzy się solidna warstwa kamienia wapiennego i wodnego, wówczas usuń kleik z proszku do prania, wody, 2 łyżek „białego” i łyżki octu. Zastosuj kompozycję przez 20 minut, a następnie umyj powierzchnię miękką szmatką lub gąbką, delikatnie naciskając. Pod koniec procesu czyszczenia czyszczony obszar należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Czyszczenie po naprawie

Czasami potrzeba usunięcia plam z plastiku pojawia się natychmiast po zainstalowaniu hydrauliki lub po naprawie w łazience. Aby zetrzeć uszczelniacz, potrzebujesz wydajności. Do momentu zamrożenia można go usunąć szmatką, a powierzchnię umyć detergentem. Jeśli warstwa silikonu już stwardniała, lepiej jest porzucić próby usunięcia go za pomocą różnych rozpuszczalników i acetonuniebezpieczne dla akrylu.

Wysuszony uszczelniacz należy ostrożnie usunąć mechanicznie: ostrzem, nożem biurowym lub budowlanym.

Nie jest również łatwo usunąć podkład z powierzchni polimeru, szczególnie bez pomocy szkodliwych dla niego chemikaliów, takich jak benzyna lakowa i aceton. Jedną z opcji jest próba usunięcia plamy mechanicznie, zanim zostanie zmiękczona. Do wanny wlewa się gorącą wodę, którą spuszcza się po kwadransie. Tę procedurę należy powtórzyć kilka razy. W rezultacie podkład nieco mięknie i możesz spróbować wytrzeć go ostrzem lub nożem biurowym.

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ryzyko uszkodzenia tworzywa sztucznego jest bardzo wysokie. Akryl może stracić połysk i stać się matowy.

Przywrócenie płynnego akrylu

Jeśli kąpiel jest już beznadziejnie zepsuta, a środki ludowe i chemiczne są bezsilne, wówczas należy zastosować ekstremalne środki: przykryć wannę płynnym akrylem. Odrestaurowuje stare żeliwne lub stalowe wanny. Pędzel i wałek nie są potrzebne do pracy. Płynny akryl po prostu wylewa się na powierzchnię wanny, uzyskując jej równomierny rozkład. Oprócz akrylu emalia zawiera żywicę epoksydową. W wyniku interakcji z utwardzaczem polimeryzuje, a powłoka staje się bardziej trwała. Kolor emalii można dodać w dowolnym kolorze, dzięki czemu unikalna wanna idealnie wpasuje się w wnętrze.

Aby dowiedzieć się, jak dbać o wannę akrylową, zobacz następny film.

Obejrzyj wideo: Jak dbać o wannę akrylową? (Listopad 2019).

Zostaw Swój Komentarz