Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak wyczyścić żeliwną patelnię z sadzy?

Obecnie w sprzedaży jest wiele nowoczesnych naczyń kuchennych o właściwościach nieprzywierających. Jednak wiele gospodyń domowych w kuchni zobaczysz żeliwne patelnie. Istnieje na to wytłumaczenie: są niezawodne, dobrze utrzymują ciepło, ugotowane jedzenie nie ochładza się w nich przez wystarczająco długi czas.

Ponadto mogą służyć ci przez całe życie, w przeciwieństwie do potraw z powłoką teflonową, które z czasem mogą zostać zniszczone i emitują szkodliwe substancje do gotowanego jedzenia. Ale żeliwo jest stopniowo pokryte warstwą sadzy, co nie zawsze jest łatwe do usunięcia, a to jest jego główna wada.

Nowoczesne sposoby

Niestety pozbycie się spalonego tłuszczu przy użyciu konwencjonalnych detergentów do zmywania naczyń nie zadziała. Żeliwną miskę można wyczyścić z sadzy za pomocą różnych specjalnych narzędzi, które są sprzedawane w dużym asortymencie w dowolnych sklepach ze sprzętem.

Produkty te mogą być chemiczne i ścierne, dołączone są do nich szczegółowe instrukcje ich stosowania. Powinieneś to wiedzieć przeprowadzić procedurę za pomocą substancji chemicznej w gumowych rękawiczkach, aby nie uszkodzić skóry dłoni. Ponadto patelnię można przetrzeć twardą metalową ściereczką.

Produkty ścierne i myjki mogą porysować powierzchnię. Można je czyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu patelnię należy dobrze umyć w dużej ilości bieżącej wody.

Do starych patelni można użyć środków do czyszczenia piekarników. Nakłada się grubą warstwą i umieszcza w plastikowej torbie na patelni. Opakowanie należy zawiązać, a naczynia należy przechowywać w nim przez 12–13 godzin. W tym czasie środek do czyszczenia piekarników zmiękczy sadzę i wystarczy spłukać ją wodą.

Jeśli sadza jest bardzo stara i gruba, może być konieczne powtórzenie procedury.

Ale nasi poprzednicy nie mieli obecnie środków czyszczących i nieprzywierających naczyń kuchennych. Niemniej jednak poradzili sobie z tym zadaniem.

Obecnie można zastosować wiele metod ludowych. Pozwalają umyć starą patelnię ze złóż węgla tworzonych przez wiele lat w domu.

Zdarza się, że podczas przygotowywania obiadu pali się jedzenie. W takim przypadku nie spiesz się, aby natychmiast pocierać naczynie metalowymi myjkami z roztworami mydlanymi - będziesz potrzebował dużo czasu i wysiłku. Lepiej wlej wodę na patelnię, podpal ogień i zagotuj. Pozwól wodzie gotować się przez kilka minut i wyłącz ogrzewanie. Po schłodzeniu wody cząsteczki przypalonej żywności będą łatwe do usunięcia.

Jeśli warstwa węgla jest gruba, do wody można dodać sól i sodę. W razie potrzeby sodę można zastąpić octem. Soli lub sody można również używać bez wody. Wlać je do pojemnika i piec przez 2-3 godziny. Po kalcynacji osady węgla są łatwo oddzielane od powierzchni.

Węgiel aktywny można stosować jako materiał ścierny. Ten niedrogi lek jest sprzedawany w aptece bez recepty. Weź paczkę tabletek i zmiażdż je. Następnie wlej powstały proszek do lekko zwilżonej patelni i odstaw na godzinę, a następnie wyczyść szmatką lub gąbką.

Zwykłe domowe mydło może pomóc pozbyć się tłuszczu. Zetrzyj połowę paska na grubej tarce i wlej do patelni. Wlej gorącą wodę, aby rozpuścić mydło. Następnie gotuj roztwór mydła na patelni przez pół godziny. Wynik cię zadowoli.

Ale sadza powstaje nie tylko w środku. Aby umyć na zewnątrz, musisz użyć innych metod.

Trawienie

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się grubej warstwy spalania - trawienie. Do zabiegu będziesz potrzebował kilku składników do przygotowania roztworu i dużego pojemnika (wiaderka lub zbiornika), w którym patelnia będzie całkowicie pasować.

Wciągnij wodę do pojemnika i umieść w ogniu w celu podgrzania. Rozpuścić w ciepłej wodzie:

  • Kostka mydła do prania (72%);
  • Dwie tubki kleju krzemianowego;
  • Soda kalcynowana (500 gramów).

Mydło do prania można zastąpić proszkiem do prania, zajmie to około pół szklanki. W tym przypadku wystarczy jedna tubka kleju krzemianowego. Soda będzie również potrzebować o połowę mniej.

Opuść patelnię do przygotowanego roztworu, roztwór powinien całkowicie go przykryć. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez kwadrans. Następnie wyłącz ogień, przykryj pojemnik pokrywką i pozostaw na kilka godzin, a następnie rozpocznij czyszczenie. Możesz usunąć sadzę za pomocą pędzla.

Ta procedura jest zalecana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ zapach wrzącego roztworu trudno nazwać przyjemnym.

Palenie

Inną metodą oczyszczania złóż węgla jest spalanie. Ponieważ sadza jest spalonym tłuszczem, można ją spalić do stanu sadzy, a następnie zetrzeć. W mieszkaniu miejskim podobną procedurę można przeprowadzić na kuchence gazowej. Zapal płytę grzejną i ustaw patelnię w taki sposób, aby tak że ogień pali swoją zewnętrzną powierzchnię. Podpal jedną stronę przez kilka minut, a następnie zeskrob powstałą sadzę. Zrób to samo z drugą stroną. Kontynuuj, aż cały okrąg zostanie wyczyszczony.

Jeśli masz okazję, wyczyść patelnię w kraju lub w innym miejscu na łonie natury, gdzie możesz rozpalić ogień. Umieścić patelnię w rozpalonym ognisku. Oczywiście plastikowy lub drewniany uchwyt należy najpierw usunąć. Nagar spala się dość szybko, a po kilku minutach możesz zacząć sprzątać. Uważaj - gorące żelazo może spowodować oparzenia skóry.

Możesz również wlać suchy piasek do garnka i piec na małym ogniu przez 2-3 godziny. Po zakończeniu spalania piasek wylewa się i po prostu stuka w patelnię - sadza się rozdzieli.

Niektóre osoby używają palnika lub palnika gazowego. Patelnię umieszcza się na stojaku wykonanym z materiału ogniotrwałego i pali. Uchwyty wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna należy usunąć. Jeśli nie jest to możliwe, ta metoda czyszczenia nie jest dla Ciebie odpowiednia.

W pomieszczeniu stosowanie tej metody nie jest tego warte ze względu na niebezpieczeństwo pożaru. Ponadto podczas wypalania pojawi się silny nieprzyjemny zapach. Po takich procedurach należy dokładnie umyć naczynia.

Od rdzy

Jeśli gotowane jedzenie pozostanie w pojemniku, naczynia nie zostaną wytarte do sucha lub po prostu przechowywane przez długi czas w wilgotnym miejscu, a następnie rdza może tworzyć się na żeliwie. Można go usunąć w niezbyt skomplikowany sposób. Rdza jest łatwiejsza do usunięcia niż węgiel.

Jeśli rdzy nie można usunąć podczas mycia zwykłymi detergentami do zmywania naczyń, należy zastosować twardsze detergenty. Spróbuj wcierać metalową ściereczką lub drobnym papierem ściernym. Następnie umyj powierzchnię detergentem do mycia naczyń.

Rdzę można usunąć za pomocą sody oczyszczonej. Wymieszaj pewną ilość z wodą, aż powstanie gęsta zawiesina i natrzyj ją rdzą. Pozostaw kleik na ekspozycję na kilka minut, a następnie spłucz bieżącą wodą.

W podobny sposób możesz użyć soli kamiennej, która zawsze znajduje się w kuchni każdej gospodyni domowej. W ten sam sposób zrób zawiesinę soli, dodając do niej wodę. Pocierać dokładnie rdzę mieszanką. Cząsteczki soli są dobrym środkiem ściernym.

Bardzo oryginalny sposób - usunąć rdzę za pomocą napojów gazowanych. Wystarczy jedna puszka lub butelka. Ich zawartość należy wlać do garnka i pozostawić na 10-12 godzin, a następnie naczynia należy umyć pod bieżącą wodą.

Jeśli te metody nie oczyszczą dużej warstwy rdzy, użyj silniejszych chemikaliów zawierających kwas chlorowodorowy. Jest silnym rozpuszczalnikiem, dzięki któremu można łatwo wyczyścić powierzchnię naczyń. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić, aby krople kwasu dostały się na skórę i oczy, staraj się nie wdychać jego oparów. Po umyciu dokładnie umyj patelnię i dokładnie ją wysusz.

Po umyciu patelni z rdzy nie pozwól, aby pojawiła się ponownie. Aby to zrobić, osusz pojemnik szmatką i ręcznikami papierowymi lub trzymaj na małym ogniu przez kilka minut.

Przywrócenie warstwy ochronnej

Więc wyczyściłeś patelnię z sadzy lub rdzy. Ale jeśli natychmiast zaczniesz na nim gotować, zamiast pięknego naczynia spalisz się, podarniesz nieapetyczne kawałki jedzenia - faktem jest, że wraz z sadzą lub rdzą usunąłeś warstwę ochronną, a teraz trzeba ją przywrócić.

Można to zrobić na kilka sposobów, ale w każdym przypadku będziesz potrzebować oleju roślinnego (co jest preferowane) lub dowolnego innego tłuszczu. Przykryj dno i ściany patelni grubą warstwą oleju i umieść na kuchence lub w piekarniku na 5-10 minut. Następnie wytrzyj powierzchnię do sucha. Podczas zabiegu pozostaw okno otwarte, ponieważ olej zniknie.

Innym sposobem jest mniej „aromatyczny”. Wraz z nim czysta, dobrze wysuszona patelnia jest podgrzewana za pomocą silnego ognia. Po kalcynacji jest olejowany i pozostawiany do ostygnięcia. Po schłodzeniu patelnię myje się w ciepłej wodzie bez detergentów i wyciera do sucha.

Kalcynacja może być również przeprowadzona za pomocą soli. Przed podgrzaniem wlewa się grubą warstwę na dno patelni. Sól stopniowo ciemnieje i staje się brązowa. Następnie ogień jest wyłączany, a sól pozostawia się nieco do ostygnięcia. Następnie schłodzoną solą musisz przetrzeć wewnętrzną powierzchnię, nałożyć na nią olej i ogrzać patelnię w piekarniku.

Aby wierna asystentka mogła ci służyć przez długi czas, musi używać poprawnie:

  • jeśli naczynia są bezczynne przez długi czas, tworzenie się rdzy jest nieuniknione;
  • nie przechowuj w nim gotowanej żywności, ale przenieś ją do innego pojemnika;
  • moczyć patelnię przez godzinę przed myciem;
  • naczynia umyj i osusz w odpowiednim czasie, a po umyciu posmaruj je olejem.

Zobacz, jak wyczyścić żeliwną patelnię w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: Jak wyczyścić garnki i patelnie z zewnątrz How to clean outer side of your pots and pans. (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz