Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak prać ręczniki kuchenne w domu?

Każda gospodyni wie, że ręczniki kuchenne są najbardziej podatne na zanieczyszczenia, ponieważ są stale w użyciu. Jednak nie każda kobieta wie, jak prawidłowo myć tego rodzaju rzeczy, aby nie tylko pachniały przyjemnie i wyglądały jak nowe, ale także mniej się brudziły. Ponadto poznasz wiele nowych przepisów i wskazówek, jak dbać o ręczniki kuchenne w domu bez mycia ich do dziur, a także jak radzić sobie z najbardziej żrącymi plamami z różnych zanieczyszczeń bez wychodzenia z domu.

Jak często powinienem myć?

Czyste i świeże ręczniki w kuchni są kluczem do sukcesu prawdziwej gospodyni domowej, ponieważ nie tylko sprzątany dom i czyste naczynia mogą wiele powiedzieć o osobie. Co druga kobieta szuka w Internecie informacji na temat prania ręczników w domu, a co najważniejsze, jak często należy wykonywać tę procedurę.

Wielu zgodzi się, że ręczniki kuchenne można łatwo prać w pralce ze specjalnym proszkiem, podczas gdy ktoś inny jest wierny starannemu myciu rąk. Ale obie metody nie zawsze idealnie usuwają plamy i brud.

Niemniej jednak konwencjonalna pralka, niezależnie od jej nowoczesności, nie poradzi sobie z silnymi tłustymi plamami lub pozostałościami z sosu jagodowego. Mycie rąk ma również wiele wad i nie zawsze przynosi pożądane rezultaty, w wyniku czego gospodynie domowe muszą wymyślić i zastosować nie tylko różne odplamiacze, ale także domowe środki do ich czyszczenia.

Na pytanie, jak często należy prać ręczniki, nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Ktoś kasuje, gdy się brudzi, a ktoś po pewnym czasie. Bardzo częste mycie „do otworów” może prowadzić do tego, że materiał, z którego wykonane są ręczniki, po prostu staje się bezużyteczny.

Aby uniknąć najbardziej niezręcznych pytań na ten temat, najlepiej posłuchać specjalistów, którzy zalecają przestrzeganie następującej zasady: umyć ręczniki kuchenne po trzykrotnym użyciu.

Idealne ręczniki do rąk i ręczniki kuchenne należy myć codziennie. Oczywiście codzienne mycie może być trudne i uciążliwe. I wielu po prostu nie ma na to czasu. Niemniej jednak, jeśli używane są ręczniki, należy je myć regularnie, a dokładniej, tak często, jak to możliwe, w przeciwnym razie będą one nie tylko absorbowały nieprzyjemne zapachy, ale także gromadzą różne bakterie na ich powierzchni. Jeśli po użyciu ręczników poczujesz zapach wcześniej niż trzy razy, natychmiast wyślij je do prania.

Podsumowując, możemy z pewnością powiedzieć, że każda gospodyni domowa musi sama zdecydować, jak często powinna myć domowe ręczniki, ponieważ należy wziąć pod uwagę, jak szybko się brudzą i jak często są używane.

Zasady czyszczenia szmatki

Do chwili obecnej brakuje artykułów takich jak ręczniki. Wykonane są z różnych tkanin. Gotowe produkty mogą być gładkie białe lub kolorowe. Podobnie jak inne rzeczy, każda tkanina wymaga specjalnego czyszczenia, a wszystko zależy nie tylko od koloru. Zwróć uwagę na to, co wyjątkowe i uniwersalne zalecenia, które z pewnością okażą się przydatne podczas czyszczenia szerokiej gamy tkanin:

 • Bez względu na kolor i rozmiar ręczników, tylko regularne mycie zapewni ich świeżość i czystość. Ponadto, jeśli nie zaczniesz zanieczyszczać, to każde kolejne mycie będzie łatwiejsze.
 • Aby zachować porządek w kuchni, a ręczniki zawsze świeże, najlepiej je zmieniać tak często, jak to możliwe. Zwłaszcza jeśli nie masz czasu na pranie.
 • Uważaj na gotowane przepisy babci. Aby ta metoda zadziałała, najpierw należy dokładnie umyć ręczniki i usunąć z nich uporczywy brud, a dopiero potem zagotować, ale nie odwrotnie.
 • Jeśli na ręcznik rozlano wino, sok jagodowy lub coś podobnego, należy jak najszybciej rozpocząć czyszczenie. Jeśli nie jest to możliwe, po umyciu rąk należy zagotować ręcznik ze specjalnym wybielaczem. Pożądane jest, aby zawierał chlor, który doskonale zwalcza plamy.
 • Aby w jak największym stopniu chronić swoich ręcznych asystentów przed zanieczyszczeniem, powinieneś zacząć standardowe ręczniki papierowe, które powinny być zawsze pod ręką, jeśli chcesz coś wytrzeć.
 • Silne zabrudzenia należy prać dopiero po namoczeniu, w przeciwnym razie proszek lub wybielacz mogą po prostu nie działać, jeśli materiał jest suchy.

Biali

Do prania białych rzeczy wielu producentów oferuje różnorodne narzędzia, które wykonują doskonałą pracę. Na półkach znajdziesz odplamiacze i klasyczny „Biały”, który wszyscy pamiętają z dzieciństwa.

W przypadku białych ręczników warto kupić specjalne proszki, fundusze na kolorowe produkty nie będą tu działać, ponieważ różnią się składem i są tworzone specjalnie dla barwionych tkanin. Oprócz gotowych proszków do prania ręcznego i w pralce, do czyszczenia takich artykułów kuchennych można również użyć domowych przepisów.

Ważnym punktem w myciu starych produktów jest to, że po praniu w pralce należy je prać w temperaturze 90 stopni, co poprawi skuteczność czyszczenia. Szczególnie ta technika dotyczy tkanin bawełnianych. Możesz umyć białe ręczniki postępując zgodnie z pewnymi instrukcje, które przede wszystkim zaczynają się od namaczania produktów:

 • Pierwsza opcja. W jednym litrze zimnej wody dodaj łyżkę soli i namocz ręczniki. Ta opcja działa dobrze w przypadku silnych plam po kawie i śladów keczupu.
 • Druga opcja. Do litra ciepłej wody należy dodać łyżkę soli i łyżkę proszku do prania białych rzeczy. Proszek musi poradzić sobie z plamami, a napój gazowany może łatwo usunąć rzeczy z nieprzyjemnego zapachu.

Po namoczeniu nie pocieraj rąk modzelami, plamy powinny mięknąć i wystarczy sięgnąć ręczników w pralce.

Kolorowe

Mocno zabrudzone kolorowe rzeczy są łatwiejsze do czyszczenia niż śnieżnobiała, jednak proces ten może być żmudny, szczególnie jeśli plamy są zużyte. Jedna automatyczna maszyna tutaj może nie pomóc. Poważne zabrudzenie kolorowych ręczników również wymaga namoczenia. Przepisy są takie same jak dla białych rzeczy, najważniejsze jest zbieranie proszku do kolorowych produktów a także podczas namaczania wymieszaj go z sodą.

Mycie bez gotowania jest odpowiednie tylko dla ręczników, które nie mają poważnych plam, a wystarczy je odświeżyć i usunąć nieprzyjemny zapach. Staraj się unikać ciągłego wrzenia jakichkolwiek tkanek, ponieważ mogą one wkrótce stać się bezużyteczne.

Sposoby i środki

Dzisiaj, oprócz gotowych proszków do prania, wiele gospodyń domowych używa domowych i ludowych środków do czyszczenia rzeczy, które ich zdaniem są bardzo skuteczne i stawiają swoje zadania w stu procentach. Aby zmyć bardzo brudne, tłuste i uparte plamy, trzeba będzie ciężko pracować, ale jak pokazują recenzje wielu kobiet, jest to całkowicie rozwiązany problem.

W kuchence mikrofalowej

Mycie mikrofalami jest czymś nowym i skutecznym. Aby zetrzeć jej ulubione tkaniny, Konieczne będzie staranne przestrzeganie następujących zaleceń:

 • Mokre, zanieczyszczone ręczniki.
 • Spryskaj je dowolnym mydłem, ale nie barwione. Może to być zwykłe białe aromatyczne mydło lub pranie. Ten drugi jest dla wszystkich, ponieważ ma specyficzny zapach.
 • Następnie zawiń małe rzeczy do plastikowej torby.
 • Włóż wszystko do kuchenki mikrofalowej i włącz na minutę. Niektórzy twierdzą, że czas można wydłużyć do półtorej minuty, ale wszystko zależy od mocy sprzętu.

Ta metoda mycia jest dość dziwna, chociaż otrzymuje pozytywne recenzje, jednak po kuchence mikrofalowej nadal musisz osiągnąć rzeczy w maszynie. Niemniej jednak ta metoda jest warta eksperymentu.

Zobacz, jak czyścić ręczniki mikrofalowe w następnym filmie.

Soda

Soda pomaga doskonale wyczyścić wiele rzeczy i oczyścić je, szczególnie z żółtych plam. Jest również bardzo popularny ze względu na to, że doskonale oszczędza ręczniki przed wszelkimi zapachami.

Dzięki sodzie możesz idealnie wybielić ręczniki, myjąc je nie ręcznie, ale w pralce. Aby to zrobić, możesz użyć następujących metod:

 • Zamiast proszku do prania użyj czterech łyżek sody. Pranie białych rzeczy, jak już wspomniano, powinno mieć temperaturę 90 stopni.
 • Jeśli chcesz namoczyć rzeczy, wymieszaj napój gazowany i detergent do prania w gorącej wodzie w stosunku 1 do 1. W tym roztworze rzeczy należy moczyć przez co najmniej trzy godziny, a dopiero potem sięgnąć do pralki.
 • Jedną ze sprawdzonych metod jest stosowanie mydła do prania i sody, które są rozcieńczane w dziesięciu litrach wody. Ten przepis nadaje się do moczenia rzeczy, które zostały już umyte w pralce.

Sodę można zmieszać z proszkiem, zamiast tego użyć lub wlać bezpośrednio do bębna pralki.

Z musztardą

Jak wiadomo od czasów starożytnych, musztarda w proszku doskonale usuwa plamy i eliminuje tekstylia z tłuszczu i nieprzyjemnych zanieczyszczeń. W starożytnej Japonii stosowali następujący skuteczny przepis na mycie rzeczy, które dziś mogą być przydatne dla nowoczesnych gospodyń domowych:

 • Konieczne jest wlanie gorącej wody do wiadra.
 • Dodaj kilka łyżek oleju słonecznikowego i łyżkę musztardy w proszku.
 • Zaleca się również dodanie łyżki stołowej octu z cytryny lub jabłkowego.

W powstałym rozwiązaniu warto zmoczyć ręczniki kuchenne. Najlepiej jest użyć metalowego wiadra, aby można było przykryć pokrywką. W tym rozwiązaniu rzeczy powinny być przechowywane przez co najmniej 15 godzin, po czym ważne jest prawidłowe płukanie, na przemian przy użyciu zimnej i ciepłej wody.

Innym łatwym sposobem byłoby użycie torebki suchej musztardy w wiadrze z wodą. Nie są wymagane żadne dodatkowe dodatki. W tym płynie rzeczy dojrzewają do trzech godzin, po czym są dokładnie płukane.

Olej roślinny

Możesz spróbować usunąć stare plamy olejem roślinnym, jednak wiele gospodyń domowych nie lubi tego przepisu, ponieważ sam olej jest oleisty w konsystencji. Aby utworzyć uniwersalny przepis na kontrolę plam:

 • Na 5-7 litrów przegotowanej gorącej wody dodaj kilka łyżek zwykłego proszku do prania, oleju, sody i, w razie potrzeby, gotowego wybielacza.
 • Dokładnie wymieszaj tę „burzową” mieszankę i włóż do niej brudne rzeczy.
 • Pozostaw je, aż woda ostygnie, a następnie sięgnij po rzeczy w pralce.

Wszelkie przepisy dotyczące oleju roślinnego należy stosować tylko wtedy, gdy ręczniki mają już tłuste plamy, ponieważ olej bardzo dobrze rozpuszcza tłuszcz i usuwa go z tkanek.

Chemia gospodarcza

Ta metoda jest najłatwiejsza, ponieważ wystarczy kupić odpowiednie produkty do czyszczenia rzeczy w sklepie.

Istnieją dwa rodzaje proszków do prania: do pralek i do prania ręcznego. Spróbuj użyć ich zgodnie z ich przeznaczeniem, ponieważ proszki do maszyn nie mogą dosięgnąć rzeczy ręcznie. Dlatego są udostępniane.

Klimatyzatory są opcjonalne do regularnego prania. Oczywiście możesz i powinieneś ich używać, ale nie za każdym razem, gdy myjesz ręczniki kuchenne.

Wybierając chemię gospodarczą do prania, spróbuj wybrać wszystkie produkty tej samej marki. Dotyczy to proszków, wybielaczy, odplamiaczy i żeli. Wiele gospodyń domowych chwali odplamiacze w tubach w postaci mydła i ołówka, za pomocą których można bardzo szybko umyć ręcznik, jeśli tylko się zabrudzi. Nie czekaj, aż plamy wyschną.

Podczas prania ręczników frotte w samochodzie najlepiej wybrać najwyższą temperaturę, chociaż sześćdziesiąt stopni jest uważane za złoty środek dla takiej tkaniny. Bardzo dobre i sprawdzone proszki to te, które zawierają enzymy i wybielające cząsteczki. Specjalne żele mogą również rozpuszczać zanieczyszczenia w przyspieszonym czasie.

W przypadku kolorowych ręczników wybierz proszki i odżywki, które nie tylko usuwają plamy, ale także zachowują kolor produktów bez ich zmywania. Takie produkty są droższe, ale jednocześnie mogą przedłużyć żywotność ręczników.

Jak usunąć zapach?

Mycie ręczników i plam zajmuje połowę pracy, ale usuwanie zapachu może być również trudne, ponieważ tkanina pochłania wszelkie aromaty kuchenne, szczególnie nieprzyjemne. Idealnym eliminatorem zapachu jest zwykła soda oczyszczona, którą można dodać do znanego proszku. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli osiągniesz rzeczy w maszynie po namoczeniu, to nie powinien ich wyczuć zapach, ponieważ różne smaki są częścią proszków.

Również nadmanganian potasu może również pozbyć się cuchnącego zapachu, jednak uważaj na koncentrację. Roztwór do namaczania należy rozcieńczyć najsłabiej i pozostawić rzeczy na nie więcej niż trzy godziny. Sprawdzoną metodą jest także nadtlenek wodoru. Z pewnością uratuje rzeczy od zapachu i z łatwością usunie plamy.

Aby zmyć bardzo brudne tkaniny, możesz namoczyć rzeczy w wodzie za pomocą octu, który jest często używany do usuwania zapachów nie tylko podczas prania, ale także w życiu codziennym. Można powiedzieć, że ten produkt jest bardzo przydatny i przetestowany na czas. Na litr wody należy użyć 3-4 łyżki octu. Efekt nie nadchodzi długo.

Przydatne wskazówki:

 • Aby nie szkodzić rzeczom, nie przekraczaj liczby składników wymienionych w przepisach dotyczących czyszczenia tekstyliów. Wszystko musi być używane w równych proporcjach lub zgodnie z instrukcją.
 • Aby ręczniki pachniały świeżością i nowością, spróbuj je wysuszyć na ulicy lub przynajmniej na balkonie przy otwartych oknach. Ponadto jest to świetny sposób na pozbycie się natrętnego zapachu proszku.
 • Wielu ekspertów zaleca prasowanie rzeczy po ich umyciu i wysuszeniu. Dzięki temu pozostaną schludne i czyste na dłużej.

Obejrzyj wideo: Dom dla początkujących: gąbki, druciaki, ściereczki. Ula Pedantula #156 (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz