Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak czyścić żelazo pokryte teflonem ze spalonej szmatki?

Pilnie chcąc prasować rzeczy, nie zawsze zwracamy uwagę na to, jak wygląda podeszwa żelazka. W rezultacie możesz uzyskać tkaninę z żółto-brązowymi śladami niewiadomego pochodzenia. Czasami przyczyną tego jest stan, w którym znajduje się urządzenie.

Przyczyny zanieczyszczenia

Aby stopa żelazka uległa zabrudzeniu, czasami potrzebujesz ekspozycji nie na jeden, ale na kilka czynników. Oto kilka podstawowych:

 • Najbardziej oczywista jest niezgodność z warunkami temperaturowymi w odniesieniu do niektórych rodzajów tkanek. Zwykle wszystkie informacje o tym, jaki rodzaj opieki jest wymagany w przypadku tego lub innego przedmiotu, znajdują się na etykiecie lub etykiecie. Dotyczy to również procesu prasowania. Zazwyczaj ta ikona jest oznaczona symbolicznym obrazem żelazka z kropkami wskazującymi pożądaną temperaturę (jeden odpowiada 110 stopniom, dwa do 150, a trzy do 200). Są tkaniny, których nawet nie można prasować ostrożnie. Gdy tylko przekroczysz dopuszczalną temperaturę, tkanina zaczyna się topić lub palić, tworząc substancję, która pozostaje na żelazku.
 • Równie ważna jest właściwa technika prasowania. Nie pozostawiaj żelazka w jednym miejscu na dłużej niż 2 sekundy, a nawet dłużej, poczekaj, aż się rozgrzeje, kładąc na tkaninie lub innej powierzchni z podeszwą w dół (do tego są podpory).
 • Ważną rolę odgrywają również uszkodzenia i zadrapania. Oprócz tego, że mogą mechanicznie uszkodzić tkaninę, podeszwa żelazka w miejscu braku pokrycia nagrzewa się bardziej i przestaje chronić rzeczy.

Usuwanie brudu z zadrapań jest trudniejsze; ponadto istnieje ryzyko, że będą większe. Dlatego niestety taką technikę należy wymienić jak najszybciej.

 • Klej może również dostać się na żelazko, jeśli wyprasujesz aplikację lub plastik ze stopionych guzików. Dlatego musimy pamiętać, że konieczne jest ostrożne prasowanie, zgodnie ze wszystkimi niuansami.
 • Jeśli do żelazka zostanie wlana twarda woda, może tworzyć się kamień, który pozostawia ślady na odzieży i porysuje powłokę. W połączeniu z przylegającymi spalonymi włóknami tkaninowymi zabrudzi się.

Cechą powłoki teflonowej jest najniższy współczynnik tarcia wśród ciał stałych, bez ważenia przedmiotu. Dlatego żelazo ślizga się tak łatwo, że ułatwia pracę gospodyni domowej. Szeroko reklamowane właściwości nieprzywierające w rzeczywistości nie oszczędzają w nagłych przypadkach, jeśli chodzi o tkaniny syntetyczne i delikatne.

Osady węgla nie tylko plami rzeczy, ale po podgrzaniu emitują nieprzyjemny zapach i pogarszają poślizgdlatego konieczne jest natychmiastowe pozbycie się go. Ale to nie znaczy, że musisz wyrzucić samo urządzenie elektryczne. Istnieją sposoby, które dość skutecznie radzą sobie z tym problemem.

Chemia gospodarcza

Główne metody czyszczenia żelaza to:

 • Mechaniczny (oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności);
 • Używanie różnych chemikaliów.

W sprzedaży są specjalne produkty, których producenci obiecują czystość bez większego wysiłku. Najczęstsze są tak zwane ołówki (ta forma wydania jest bardzo wygodna i pozwala na oszczędne wydawanie). Oprócz substancji zapachowych obejmują one azotan amonu, kwas adypinowy i kwas cytrynowy. Ołówki to:

 • Uniwersalny (odpowiedni do różnych powierzchni);
 • Przeznaczony do określonego materiału.

W przypadku teflonu dostępne są ołówki bez cząstek ściernych. O ich dostępności możesz przeczytać w instrukcji. Opisuje również postęp pracy:

 1. Najpierw musisz rozgrzać urządzenie do 140 stopni i ustawić je w pozycji pionowej.
 2. Nakładaj równomiernie na całą powierzchnię.
 3. Przecierać bawełnianą szmatką.
 4. W razie potrzeby powtarzaj procedurę, aż do całkowitego usunięcia zanieczyszczeń.

Ponieważ w tym czasie może pojawić się nieprzyjemny zapach, pomieszczenie musi mieć dobrą wentylację, możesz nosić maskę lub respirator. Rękawiczki pomogą chronić dłonie przed poparzeniami, a deska do prasowania przed zrzuceniem ołówka pomoże Ci z kocem lub ręcznikiem, który możesz łatwo zabrudzić.

Innym przedstawicielem chemii gospodarczej, który może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jest środki do czyszczenia szklano-ceramicznych powierzchni, kuchenek mikrofalowych, piekarników. Jeśli nie uwzględniono agresywnych rozpuszczalników, możesz bezpiecznie ich używać. Nakłada się je na brud lub zwilża plastikową torbą i nakłada na nią zimne (!) Żelazko. Następnie powierzchnię należy wytrzeć wodą z mydłem, czystą wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha.

Środki do domu

Oczywiście specjalne narzędzie nie zawsze jest pod ręką, więc możesz z niego korzystać w następujący sposób:

 • Na przykład przy użyciu kwasu cytrynowego, który należy rozpuścić w gorącej wodzie (w ilości 20 gramów na szklankę). Namoczone w powstałym roztworze ściereczką wytrzyj obszary problematyczne. W przypadku zaawansowanym można go pozostawić na 20 minut. Kwas można zastąpić amoniakiem.
 • Ocet stołowy (łyżka do szklanki) rozpuść w szerokim pojemniku, ustawiając tam podpórki i opuszczając na nich żelazko, tak aby dolna krawędź podeszwy znalazła się w wodzie. Po krótkim namoczeniu należy go wytrzeć. Ważne jest, aby woda nie dostała się do środka.
 • Nadtlenek wodoru ma dobre właściwości czyszczące. Alternatywą może być tabletka hydroperytu. Po czyszczeniu należy przewietrzyć pomieszczenie.
 • Małe plamki można usunąć, nakładając na nich kleik z napojów gazowanych.
 • Możesz wypróbować metody przy użyciu pasty do zębów, kremu dla dzieci lub mydła do zębów. Zostało o nich wiele pozytywnych recenzji.

Podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na parujące otwory - nadają się do tego waciki. Po czyszczeniu wlej wodę do żelazka i naciśnij kilkakrotnie przycisk pary, aby całkowicie wyczyścić otwory.

Do wycierania innych części, w tym obudowy, można użyć niektórych środków.

Czyszczenie mechaniczne

Jedną z wad powłoki teflonowej jest jej stosunkowo niska wytrzymałość. Łatwo go zarysować i zedrzeć. Dlatego, aby zapobiec naruszeniom integralności, nie można nakładać na niego różnych pędzli i materiałów ściernych. Wyjątkiem jest kreda, którą należy zmiażdżyć i spróbować wypolerować przylegające do niej syntetyki.

Innym dopuszczalnym narzędziem może być szpachelka - drewniana lub teflonowa, aby nie topić się i nie pogarszać sytuacji. Większość przylegających tkanek można usunąć natychmiast po przyklejeniu lub kilkakrotnie ogrzewając żelazko. Wszystkie ruchy powinny się ślizgać, bez nacisku i uderzeń.

Pozostałości po oparzeniu można oczyścić parafiną. Aby to zrobić, możesz wziąć zwykłą świecę i pocierać ją o podeszwę. Następnie urządzenie jest podgrzewane. Kiedy parafina zacznie się topić, musisz kilkakrotnie przekazać ją niepotrzebnej bawełnianej lub lnianej tkaninie. Parafinę należy usunąć wraz ze spalonym materiałem. Otwory można zatkać bawełnianymi wacikami lub dokładnie wyczyścić parą.

Przydatne wskazówki

Problemowi łatwiej jest zapobiec niż go naprawić, dlatego tak ważne jest przestudiowanie instrukcji obsługi urządzenia lub skorzystaj z naszych wskazówek:

 • Wiele zależy od rodzaju tkaniny. Należy zachować ostrożność przy użyciu jedwabiu (naturalnego i sztucznego), dżerseju, satyny, diagonalu, nylonu, poliestru. W razie wątpliwości lepiej wyjaśnić informacje, ponieważ niektórych rzeczy w ogóle nie można prasować.
 • Należy zachować ostrożność przy haftowaniu, cekinach, zamkach, guzikach, klepkach. Prasuj takie ubrania od wewnątrz, aby nie uszkodzić powierzchni żelazka.
 • Nie można oprzeć gorącego urządzenia o plastikowe i tekstylne powierzchnie mebli, ścian ani położyć go na podłodze, ponieważ niektórych rodzajów substancji w ogóle nie da się usunąć.
 • Aby zapobiec tworzeniu się kamienia, użyj specjalnie zaprojektowanej wody lub płynu. A płytkę już wewnątrz żelaza można usunąć za pomocą octu.

Jeśli jednak na tkaninie pojawiła się opalenizna, powinna:

 • Nie trać czasu. Im szybciej zaczniesz czyszczenie, tym lepiej, ponieważ zamrożone i uparte ślady są trudniejsze do usunięcia.
 • Ubrania można ożywić, stosując roztwór kwasu borowego na opaleniznę lub przetrzeć plasterkiem główki cebuli, a następnie wyprać w zwykły sposób. Jeśli materiał jest nieco zmieniony, namocz go w roztworze boraksu (łyżka stołowa na litr wody). Następnie spłucz i osusz. Niestety poważne uszkodzenia można zamaskować tylko paskami lub ozdobnymi łatami - na szczęście nie tracą one na znaczeniu.

Zobacz, jak wyczyścić żelazko pokryte teflonem w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: Jak umyć elewację? Skuteczne czyszczenie fasady budynku produktami Weber i myjką ciśnieniową (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz