Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak myć jod?

Jod jest niezbędnym środkiem antyseptycznym podczas otrzymywania skaleczeń i otarć. Ale dość często zdarzają się sytuacje, gdy otwierając butelkę z jodem, rozlewa się lub rozpyla na ubrania, podłogę i meble. Materiał natychmiast absorbuje jod, a mała kropka staje się zauważalnym miejscem. Usunięcie takiego zanieczyszczenia nie jest łatwym zadaniem, ale całkiem wykonalnym za pomocą dobrze dobranego narzędzia i metody.

Funkcje

Mycie rzeczy plamami z jodu w domu jest całkiem realne. Najważniejsze jest, aby ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń i nie zapominać o środkach bezpieczeństwa, szczególnie podczas korzystania z chemikaliów, takich jak odplamiacze.

Niektóre pralnie chemiczne nie akceptują nawet ubrań poplamionych jodem, co tłumaczy to tym, że tego środka antyseptycznego nie można usunąć z materiału. W rzeczywistości tak nie jest, a jod można usunąć z tkanki.

Po tym, jak jod się na coś przyda, należy pilnie usunąć nadmiar środków z powierzchni produktu za pomocą papierowego ręcznika lub serwetki. Jest to konieczne, aby substancja pozostająca na powierzchni nie została wchłonięta przez materiał. Ważne jest, aby nie rozmazywać jodu ani nie wcierać go w materiał. Takie środki przyczyniają się do minimalnego wchłaniania rozlanego roztworu.

Jak usunąć świeżą plamę?

Istnieje kilka metod usuwania świeżych plam z jodu.

Aby usunąć świeżą plamę z tkaniny, należy umieścić zabrudzony produkt w bezpośrednim świetle słonecznym. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego jod wypala się. Ta metoda nie jest odpowiednia dla starych plam.

Innym łatwym sposobem na usunięcie świeżego brudu jest użycie gorącego żelaza. Czysta bawełniana ściereczka jest umieszczana na górze i na dole poplamionego przedmiotu. Następnie miejsce zanieczyszczenia prasuje się przez co najmniej 15 minut. Następnie rzecz musi zostać umyta.

Świeże plamy z jodu można usunąć z czystym mlekiem temperatura pokojowa. W pojemniku z mlekiem zanurz poplamiony obszar produktu na pół godziny. Po określonym czasie przedmiot jest płukany w czystej wodzie. Jeśli na materiale pozostaną żółte ślady, można je wytrzeć mydłem do prania o zawartości kwasu co najmniej 72%. Do białych tkanin używaj mydła z efektem wybielającym.

Co można prać?

Plamy jodu można zmywać zarówno chemicznie, jak i metodami alternatywnymi. Środki trwałe, które przydatne w walce z zanieczyszczeniami:

 • mydło do prania;
 • płyn do mycia naczyń;
 • mleko
 • ziemniaki
 • skrobia;
 • nadtlenek wodoru;
 • alkohol medyczny lub wódka;
 • amoniak;
 • aceton;
 • soda oczyszczona;
 • ocet
 • płatki kosmetyczne, gąbki;
 • odplamiacze.

Z ubraniami

Istnieje wiele sposobów usuwania plam z ubrań. Przeanalizujemy każdy z nich bardziej szczegółowo.

 • Mleko Początkowo zaleca się podgrzanie pełnego mleka. Następnie plastikową folię umieszcza się pod zanieczyszczoną rzeczą, a podgrzane mleko wlewa się obficie na plamę. Pozostaw na 40-50 minut, a następnie umyj ręcznie w chłodnej wodzie. Jeśli jod dostanie się na białą bawełnianą tkaninę, na przykład pościel, wówczas używa się zimnego mleka.
 • Gliceryna Ubrania są umieszczane w pralce. Jeśli ślad środka antyseptycznego na bawełnianej lub lnianej tkaninie, reżim temperatury jest ustawiony na 60 stopni. Po praniu należy rozpocząć przetwarzanie jeszcze mokrej tkaniny mieszaniną wody, gliceryny i kredy. Powstałą kompozycję wciera się w ubrania, po czym pokrywa się folią z tworzywa sztucznego i pozostawia na 4-5 godzin. W tym czasie mieszanina zostaje wchłonięta przez materiał i pozostaje tylko spłukać przedmiot. Po tej procedurze ubrania należy suszyć na świeżym powietrzu.
 • Aceton. Jedną z popularnych metod jest stosowanie acetonu. Aby to zrobić, wacik zwilża się w produkcie, traktuje go plamą i pozostawia na 30 minut. Po pół godzinie musisz zmoczyć miejsce zanieczyszczenia serwetką. Tej metody nie można stosować w odniesieniu do delikatnych tkanin.
 • Terpentyna. Jakościowo usunąć plamę może być kompozycja skrobi, terpentyny i amoniaku. Aby to zrobić, wymieszaj składniki i rozprowadź je równomiernie na zanieczyszczonym obszarze rzeczy uprzednio zwilżonej ciepłą wodą. Następnie nałóż na folię folię i pozostaw produkt na godzinę. Po określonym czasie resztkową kompozycję usuwa się serwetką, a plamę jodu usuwa się gąbką.
 • Odplamiacz. Najłatwiejszą i najczęstszą opcją usuwania śladów środka antyseptycznego jest użycie odplamiaczy. Pomagają pozbyć się świeżych i starych plam. Korzystanie z takich produktów jest konieczne zgodnie z instrukcją użytkowania wskazaną na opakowaniu, zawsze biorąc pod uwagę rodzaj tkaniny.

Z reguły do ​​wody dodaje się niewielką ilość odplamiacza, a ubrania są w niej moczone przez czas określony w instrukcji. Tlen i substancje chlorowane doskonale odbarwiają środek antyseptyczny, ale nie wszystkie tkanki mogą być użyte.

 • Amoniak. Służy do usuwania złożonych plam. Aby to zrobić, dodaj 50 ml amoniaku do litra wody. Zabrudzone ubrania wkłada się do przygotowanego roztworu, pozostawia na około 2 godziny. Następnie rzecz jest myta w automatycznej maszynie z obowiązkowym dodatkiem klimatyzacji. Jest to konieczne, aby pozbyć się specyficznego zapachu amoniaku.
 • Skrobia Ta luźna substancja jest stosowana, gdy jod należy usunąć z dżinsów. Na początku procedury ważne jest sprawdzenie, czy tkanka się zrzuca. Kawałek tkaniny zwilża się gorącą wodą, a dżins wyciera się od wewnątrz. Jeśli na tkaninie pozostaje farba, nie zaleca się usuwania zanieczyszczeń w domu - lepiej skontaktować się z pralni chemicznej.

Jeśli farba nie blaknie, możesz bezpiecznie przejść do procedury usuwania śladów. Konieczne jest mieszanie skrobi z oczyszczoną wodą w takim stosunku, aby ostatecznie uzyskać papkowatą mieszaninę. Nakłada się go obficie na plamę i pozostawia na 12 godzin. Następnie musisz umyć dżinsy w pralce.

Z meblami

Aby zetrzeć ślady jodu z mebli, możesz użyć tartych ziemniaków. Doskonałe jest również zmywanie zanieczyszczeń ze stołu ewentualnie płynnym roztworem do mycia naczyń lub alkoholem. Skórzane meble należy czyścić profesjonalnym odplamiaczem lub acetonem. Nakłada się je na powierzchnię i po prostu zmywa wodą.

W sytuacji, gdy środek antyseptyczny dostanie się na sofę, warto użyć roztworu sody i octu. Możesz zastosować skrobię. Jest rozcieńczany w wodzie do gęstej konsystencji, nakładany na plamę i pozostawiany na kwadrans. Następnie pozostałości skrobi są zmywane pod bieżącą wodą.

Kochanki z doświadczeniem, doradzające, jak pozbyć się śladu jodu na meblach tapicerowanych, przede wszystkim polecają najtańsze, ale sprawdzone narzędzie - nadtlenek wodoru. Aby zapobiec odbarwieniu materiału, który może powodować nadtlenek, musisz zabezpieczyć obszar tkaniny wokół plamy mydłem. W ten sposób nie tylko tkanina będzie chroniona, ale także kontury zanieczyszczenia zostaną zachowane, co nie pozwoli na dalsze pełzanie.

Wacik jest dokładnie zwilżony nadtlenkiem, a następnie jod jest wycierany. Gdy dysk wchłonie środek antyseptyczny, wytrzyj ślad suchą szmatką, a następnie powtórz procedurę ponownie, używając czystej wacika.

Jeśli substancja zdąży się mocno wchłonąć w tkankę, wówczas praktycznie niemożliwe będzie jej usunięcie za pomocą samego nadtlenku. Dlatego po powyższej procedurze pozostałe zanieczyszczenia zwilża się kwasem octowym. W wyniku reakcji chemicznej z octem środek antyseptyczny krystalizuje, łatwo go wyeliminować przez czyszczenie na sucho.

Innym dość skutecznym sposobem usuwania jodu z mebli jest użycie tabletki kwasu acetylosalicylowego. Aby to zrobić, rozpuszcza się w pół szklanki wody. Zwilż wacik za pomocą tego roztworu i ostrożnie wcieraj w powierzchnię.

Jeśli środek antyseptyczny ma jasne tworzywo, pomoże nadtlenek wodoru lub zmywacz do paznokci.

W przypadku gdy lekkie meble są brudne, możesz spróbować użyć następujących metod:

 • potraktuj powłokę parą ampułek tiosiarczanu sodu (jest sprzedawany w każdej aptece), a następnie zanieczyszczenia myje się ciepłą wodą z mydłem;
 • świeży ślad można łatwo wytrzeć alkoholem mrówkowym lub etylowym;
 • 1 łyżeczkę amoniaku miesza się z 2 szklankami wody. Meble traktuje się tym roztworem, a następnie myje się czystą, lekko mydlaną wodą.

Z linoleum

Jedną ze sprawdzonych i niezawodnych metod usuwania śladów jodu z podłogi jest stosowanie sody oczyszczonej. Linoleum lub parkiet wyciera się wilgotną szmatką, a następnie spryskuje dużą ilością sody i przykrywa zanieczyszczoną powierzchnię szmatką zwilżoną wodą. Wskazane jest pozostawienie tej kompozycji na podłodze na 10-12 godzin (najlepiej w nocy), a następnie spłukanie podłogi roztworem myjącym. Jeśli ślad nie zniknął, zaleca się powtórzenie procedury ponownie.

Dobrze usuwa również antyseptyczne środki czyszczące do pieców i kanalizacji. Składają się z alkaliów, sody i substancji ściernych. Posypuje się je wstępnie zwilżoną podłogą i pozostawia na kilka minut. Następnie wycierają podłogę wilgotną szmatką. Plama zniknie lub stanie się znacznie jaśniejsza.

Rozważany jest nie mniej skuteczny sposób usuwanie plam za pomocą wódki lub innego środka zawierającego alkohol. Ważne jest, aby płyn był klarowny i bezbarwny. Wybrany płyn kapie na wacik, a zanieczyszczenia na podłodze zaczynają się wycierać. Konieczne jest pocieranie, aż ślad całkowicie zniknie.

Jeśli jod dostanie się na parkiet i linoleum, możesz bezpiecznie użyć różnych rozpuszczalników i płynu do mycia naczyń. Jeśli jod wyleje się na stary parkiet, który nie ma warstwy ochronnej, pomogą tylko substancje zawierające chlor lub hiposiarczyn.

Wskazówki i porady

Przed praniem lub wycieraniem plam jodowych z odzieży lub innych produktów należy zapoznać się z podstawowymi wskazówkami i sztuczkami:

 • Najpierw przeprowadzają test oceniający reakcję materiału na określoną substancję. Konieczne jest wybranie niepozornego obszaru tkanki, potraktowanie go narzędziem, odczekanie chwilę, spłukanie i ocena wyniku. Jeśli tkanina nie zmieniła się w żaden sposób, odważnie przejdź do czyszczenia;
 • myj rzeczy tylko od wewnątrz;
 • Nie zapominaj, że szorstkich materiałów ściernych i wybielaczy nigdy nie należy stosować do produktów malowanych, delikatnych i syntetycznych. Jeśli zlekceważysz tę radę, możesz zrujnować swoją ulubioną rzecz. To samo zalecenie dotyczy dżinsów, które często zlewają się w ciepłej wodzie;
 • podczas zabiegu jod może rozproszyć się po całym obszarze tkanki. Aby temu zapobiec, musisz rozpocząć proces czyszczenia od krawędzi, płynnie przesuwając się na środek. Plamę traktuje się delikatnymi ruchami, bez wysiłku, bez rozcierania zanieczyszczenia;
 • jeśli środek antyseptyczny właśnie wylał się na rzecz, należy delikatnie poklepać ją suchymi ręcznikami lub innym papierem. Następnie natychmiast wybierz odpowiednią metodę, nie czekając na całkowite wchłonięcie jodu;
 • po usunięciu plam z odzieży wypierz produkt w pralce z dodatkiem zmiękczacza do tkanin. Osuszyć oczyszczoną rzecz na świeżym powietrzu.

O tym, jak myć jod - następny film.

Obejrzyj wideo: BTS 방탄소년단 'MIC Drop Steve Aoki Remix' Official MV (Październik 2019).

Zostaw Swój Komentarz