Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak umyć kaptur z tłuszczu w domu?

Nowoczesne gospodynie domowe są przyzwyczajone do gotowania w najbardziej komfortowych warunkach. Aby to zrobić, potrzebujesz kuchni wyposażonej we wszystko, czego potrzebujesz, w tym w okap. Nowoczesne okapy z łatwością radzą sobie ze swoim zadaniem, oczyszczając powietrze w kuchni i pozwalając cieszyć się gotowaniem. Ale jak wiele urządzeń, okap wymaga odpowiedniego czyszczenia. Jak zrobić to dobrze? Ucz się z naszego materiału.

Rodzaje urządzeń

Jeśli dopiero planujesz zakup nowoczesnego i niezawodnego okapu do swojej kuchni, powinieneś dowiedzieć się bardziej szczegółowo, które okapy są i jak różnią się od siebie.

Na początek różnią się budową, wyglądem i funkcjonalnością. Najczęstszą opcją jest kaptury. Wielu przyzwyczaiło się do tego projektu, a nowi producenci są coraz bardziej zaskakującymi konsumentami dzięki oryginalnemu projektowi tych okapów.

Zazwyczaj urządzenia kopułowe są wyposażone w dwa rodzaje filtrów: aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy i filtr węglowy. Pierwszy typ filtra pełni funkcję tzw. Pułapki tłuszczu, tzn. Zatrzymuje cząsteczki tłuszczu, sadzy i okresowo wymaga dokładnego czyszczenia.

Innym popularnym rodzajem tego urządzenia kuchennego jest wiszące kaptury. Przyciągają wielu dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i łatwości instalacji. Takie urządzenie można łatwo zainstalować pod szafką kuchenną, co jest bardzo praktyczne, ponieważ można zaoszczędzić miejsce. Zazwyczaj te okapy są wyposażone w filtry węglowe.

Wyspa - Świetna opcja dla kuchni, w której znajduje się „wyspa”, na której zainstalowane są wszystkie urządzenia: kuchenka, piekarnik itp. Tego typu okapu nie można zamontować na ścianie ani pod szafką, są one zawieszone bezpośrednio na suficie, dzięki czemu urządzenie jest bezpośrednio nad samym piecem.

Istnieją również opcje wpuszczonektóre są wyposażone w wysuwany panel. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że okapy mogą działać w dwóch trybach. Pierwszy to tryb „dotknij”. Oznacza to, że podczas pracy urządzenia całe zanieczyszczone powietrze z kuchni jest usuwane przez wentylację, tym samym czyszcząc pomieszczenie. Drugi to recykling. W tym trybie okap zasysa zanieczyszczone powietrze do kuchni, czyści go za pomocą zainstalowanych filtrów, w szczególności filtrów węglowych, a następnie umieszcza z powrotem w kuchni.

Wybierając okap do swojej kuchni, należy zwrócić uwagę na wydajność modelu, w jakich trybach działa i poziom emitowanego hałasu.

Gdy tylko staniesz się szczęśliwym posiadaczem tego urządzenia, kuchnia będzie zawsze czysta i wygodna. Na meblach kuchennych nie będzie już płonącego zapachu ani tłustych plam.

Prace przygotowawcze

Po długim użytkowaniu okapu kuchennego należy go dokładnie wyczyścić. Oczywiście możesz zadzwonić do swojego specjalisty, który przyjedzie, posprząta i zabierze od ciebie znaczną sumę pieniędzy. Ponadto można kupić specjalne narzędzie, które szybko i skutecznie oczyszcza urządzenie ze smaru i innych zanieczyszczeń. Ale często wielu woli inną opcję - zrób to sam.

Przed rozpoczęciem samego procesu warto pamiętać, że urządzenie musi być przygotowane. Aby zacząć trzeba to odłączyć. Ponadto, ponieważ cały proces odbędzie się przy piecu, upewnij się, że jest on również wyłączony i całkowicie schłodzony.

Następnie kaptur należy zdemontować. Zanim zaczniesz to robić, przeczytaj instrukcje, w przeciwnym razie możesz uszkodzić urządzenie. Jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami, demontaż nie będzie trudny. Najważniejsze jest robienie wszystkiego zgodnie z zasadami.

Kaptur jest demontowany w następujący sposób. Aby rozpocząć, odłącz pokrywę instrumentów. Odbywa się to bardzo łatwo. Następnie musisz uzyskać filtr zainstalowany w urządzeniu. Nawiasem mówiąc, musisz usunąć nie tylko filtr przeciwtłuszczowy, ale także filtr powietrza, ponieważ wymaga również poważnego czyszczenia.

Ponownie przeczytaj uważnie instrukcję, ponieważ producenci wielu modeli kategorycznie zabraniają czyszczenia filtra powietrza!

Po usunięciu filtra pojawia się pytanie, jak prawidłowo i skutecznie wyczyścić nagromadzoną na nim siatkę smaru. Wielu producentów wskazuje, że filtr przeciwtłuszczowy można bezpiecznie myć w zmywarce do naczyń. Ale jeśli nadal myjesz naczynia w staromodny sposób, wtedy filtr będzie musiał zostać umyty ręcznie.

Jak prać szybko i bez zmartwień?

Tłuszczowy kaptur jest bardzo łatwy do czyszczenia. Gdy tylko zrozumiesz, że urządzenie nie działa tak skutecznie, jak w pierwszych tygodniach po zakupie i instalacji, sugeruje to, że nadszedł czas, aby wyczyścić grill i więcej.

Wiele gospodyń domowych jest przyzwyczajonych do robienia wszystkiego samodzielnie, w domu i za pomocą improwizowanych środków. Poniżej zebrano wszystkie sprawdzone i skuteczne metody czyszczenia, które na pewno przydadzą się gospodyniom domowym.

Soda

Zwykła soda oczyszczona, którą każdy ma w kuchni, może zdziałać cuda. Wiele osób używa sody nie tylko jako środka do doskonałego pieczenia, ale także do czyszczenia talerzy, łyżek, widelców itp.

Soda doskonale radzi sobie z plamami tłuszczu, szybko i skutecznie czyści ich powierzchnię. Nawiasem mówiąc, wielu, którzy nie mają okapu kuchennego w domu, oczyszczają powierzchnie szafek kuchennych z tłuszczu i sadzy za pomocą tego. Ale w naszym przypadku soda jest przydatna do czyszczenia rusztu z tłuszczu, który szybko się na nim gromadzi.

Najpierw potrzebujesz pojemnika, w którym zmieści się filtr przeciwtłuszczowy. Napełnij pojemnik gorącą wodą. Jeśli pojemnik, w którym umyjesz filtr, jest żelazem, możesz bezpiecznie umieścić go na kuchence i zagotować bezpośrednio w nim wodę.

Dodaj 150 g sody oczyszczonej do gorącej wody i opuść tam zanieczyszczoną siatkę. Jeśli pojemnik się pali, pozwól mu się gotować przez około dziesięć minut. Jeśli pojemnik jest plastikowy, po prostu zostaw filtr w wodzie na 15-20 minut.

Soda i gorąca woda wykonają swoją pracę: tłuszcz łatwo pozostanie w tyle za filtrem. Wystarczy wyjąć go ze zbiornika, umyć twardą szczotką i spłukać ciepłą wodą.

Ocet

Kolejnym skutecznym lekarstwem ludowym na pozbycie się plam tłuszczu jest ocet stołowy. Często używamy go jako przyprawy, sosu do sałatek, ale jednak ocet może służyć jako doskonałe narzędzie do czyszczenia filtra okapu kuchennego.

Przed użyciem octu jako środka czyszczącego spójrz uważnie na etykietę. Nie powinien być zbyt „silny”. Jeśli masz w kuchni zwykły 9% ocet, możesz go używać bez rozcieńczania go wodą. Jeśli na butelce jest napisane, że jest to 70% esencja, należy zachować szczególną ostrożność i rozcieńczyć wodą.

Oczywiście, aby skutecznie radzić sobie z zanieczyszczeniami, szczególnie tymi starymi, najlepiej użyć 70% octu. Dodaj dwie do trzech łyżeczek kwasu octowego do szklanki ciepłej wody. Wlać filtr mieszanką, którą najpierw należy umieścić w przestronnym pojemniku.

Pamiętaj, że musisz pracować w rękawiczkach, w przeciwnym razie kwas octowy może poważnie uszkodzić skórę. Ponadto, aby mieszkanie nie miało silnego zapachu tej substancji, lepiej otworzyć okno lub okno w kuchni.

Tak więc wkładasz filtr do pojemnika i wlewasz go kwasem octowym. Po 15 minutach możesz rozpocząć tradycyjne czyszczenie. Nanieść płyn do mycia naczyń na gąbkę i ostrożnie wyszorować ją na całej powierzchni kratki. Złogi tłuszczowe odpadają łatwo i bez trudności. Następnie pozostaje tylko spłukać i wysuszyć siatkę.

Amoniak

Czyścić kaptur okapu kuchennego, aby ewentualnie świecił czystością. Nasze babcie wiedziały również o prostym, ale bardzo skutecznym sposobie radzenia sobie z plamami tłuszczu. Oczywiście mówimy o amoniaku, który znajduje się w każdej apteczce domowej. Najciekawsze jest to, że to narzędzie jest dziś używane wyłącznie do prac porządkowych. Na przykład do mycia okien lub w celu usunięcia srebra z płytki nazębnej.

Jeśli osadnik tłuszczu jest bardzo brudny, a metody kontrolne, takie jak czyszczenie sodą lub octem, nie pomagają, zdecydowanie potrzebujesz amoniaku. Ten „asystent” jest w stanie poradzić sobie nawet z długotrwałymi plamami tłuszczu.

Przed rozpoczęciem czyszczenia za pomocą tego narzędzia należy otworzyć okno w kuchni. W przeciwnym razie dom zostanie wypełniony nieprzyjemnym i ciężkim zapachem, który nie będzie tak łatwy do zwietrzenia.

Ponownie potrzebujemy przestronnego pojemnika, w którym można łatwo zmieścić filtr. Umieść tłustą siatkę, zalej ją wrzącą wodą i dodaj trochę amoniaku. Jeśli mówimy o proporcjach, to weź jedną łyżkę stołową na litr wody.

Zwykle 15-minutowe namaczanie pomaga poradzić sobie z brudem i płytką nazębną. Ale jeśli siatkę trzeba dokładnie wyczyścić, będziesz musiał zagotować ją w tym płynie na małym ogniu. Następnie wystarczy natrzeć filtr szczotką, a on ponownie zabłyśnie czystością. Następnie spłucz go ciepłą wodą, jest to możliwe przy użyciu mydła w płynie, aby wkrótce zniknął zapach. Następnie po prostu osuszamy siatkę i umieszczamy ją na miejscu.

Kwas cytrynowy

Zwykła cytryna lub kwas cytrynowy pomoże pozbyć się sadzy i sadzy. Jeśli dom ma świeżą cytrynę, możesz bezpiecznie użyć go jako środka czyszczącego.

Aby to zrobić, pokrój go w cienkie koła lub plasterki, jak chcesz. Zanieczyszczoną powierzchnię należy po prostu natrzeć plasterkiem cytryny i pozostawić na chwilę. Stopniowo sok z cytryny i jego kwas zniszczą cząsteczki tłuszczu i znacznie łatwiej będzie umyć siatkę. Można to zrobić za pomocą zwykłego detergentu, najlepiej płynny, aby nie uszkodzić aluminiowej powierzchni.

Nawiasem mówiąc, bardzo często sama powierzchnia kaptura jest lekko zanieczyszczona i pojawiają się małe kropki tłuszczu. Można je łatwo usunąć za pomocą cytrynowych klinów.

Jeśli twój dom nie miał świeżych cytrusów, to nie ma znaczenia, kwas cytrynowy jest do tego odpowiedni. Za litr bardzo gorącej wody musisz wziąć dwie lub trzy łyżki kwasu cytrynowego i całkowicie go rozpuścić. W tym płynie można namoczyć brudny filtr lub zwilżyć gąbkę w cieczy i wytrzeć lekko zanieczyszczone powierzchnie okapu.

Inne środki ludowe

Jeśli nadal zdecydujesz się umyć okap kuchenny i jego filtry, wówczas przydatne będą również inne środki ludowe, które aktywnie stosuje wiele gospodyń domowych.

Z jakiegoś powodu wielu nie docenia cudownych właściwości zwykłego mydło do prania woląc od niego drogie detergenty. Ale na próżno. Może ci również pomóc.

Przetrzyj około pół kostki mydła, dodaj do przestronnego pojemnika z gorącą wodą i zrób roztwór mydła. Następnie filtr przeciwtłuszczowy należy obniżyć do powstałej mieszaniny i pozostawić w niej na około godzinę. Następnie wyjmij filtr i dokładnie umyj go w tym roztworze za pomocą sztywnej szczotki, która pomoże usunąć wszystkie komórki ze smaru. Następnie opłucz urządzenie w ciepłej wodzie i wysusz.

Wiele gospodyń domowych stosuje jednocześnie dwa skuteczne środki w walce z plamami tłuszczu. Chodzi o sodę oczyszczoną i ocet stołowy. Będziesz także potrzebował pojemnika i ciepłej wody. Wlej do niego kwas octowy w równych proporcjach i dodaj sodę oczyszczoną. Zanurz siatkę w wodzie. Roztwór zacznie się aktywnie pienić, a po pół godzinie takiej „kąpieli” filtr będzie czysty.

Istnieje inna metoda ludowa. Tym razem najbardziej potrzebujesz zwykła sól. Nie musisz wybierać drogiego, morskiego z różnymi dodatkami. Największy kamień zrobi. Na dwa litry wody weź standardową paczkę soli. Rozpuść go we wrzącej wodzie, a następnie zanurz filtr siatkowy w roztworze. Po około pół godzinie możesz go umyć w zwykły sposób - gąbką i detergentem. Sól pomoże pozbyć się starych zanieczyszczeń.

Specjalne przygotowania

Współcześni producenci sprzętu gospodarstwa domowego często zalecają stosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia filtrów okapów kuchennych. Za pomocą takich narzędzi łatwo jest wyczyścić maskę wewnątrz i na zewnątrz. Są żele, spraye i proszki. Jedyną rzeczą, która nie odpowiada wielu, jest wysoka cena takiego produktu.

Jeśli wolisz specjalne środki czyszczące, ale chcesz wybrać opcję budżetu, możesz użyć normalnej bieli.

Ponadto możesz użyć zwykłego sposób, w jaki codziennie myjesz naczynia. Doskonale rozpuszcza tłuszcz i znacznie ułatwi proces czyszczenia filtra. Możesz po prostu nałożyć go na gąbkę i zmielić na całej powierzchni siatki, lub możesz zrobić rozwiązanie i zanurzyć w nim siatkę.

Jeśli twój dom ma specjalny proszek przeznaczony do rur spustowych i jest zalecany jako środek do walki i zapobiegania zatorom, możesz go użyć. Na przykład soda kaustyczna jest świetna. Wystarczy rozpuścić go w wodzie i zanurzyć filtr w roztworze. Za około dziesięć minut zobaczysz, jak cząsteczki tłuszczu unoszą się na powierzchni wody.

Dając pierwszeństwo chemikaliom do zwalczania plam tłuszczu, zwróć uwagę na ich skład. Najlepiej wybrać środki na bazie kwasu lub zasady. I nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa: pracuj tylko w rękawiczkach, otwórz okno i wyłącz wszystkie urządzenia w kuchni. Zainstaluj siatkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie sucha.

Jak często powtarzać procedurę?

Nikt nie może podać dokładnych dat i powiedzieć, jak często trzeba czyścić filtry. Wszystko zależy od tego, jak często korzystasz z okapu kuchennego.

Zobacz, jak działa urządzenie. Jeśli zauważyłeś, że okap zaczął działać mniej wydajnie, powodując głośny hałas, powietrze w kuchni nie jest czyszczone tak dobrze, jak wcześniej, sugeruje to jedno: czas wyczyścić filtr.

Wystarczy umyć filtr przeciwtłuszczowy, aby temu zapobiec raz w miesiącu. W ten sposób nie będzie miał czasu na zabrudzenie, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał poświęcać dużo czasu na jego czyszczenie.

Im bardziej uważnie podążasz za tym urządzeniem, tym dłużej będzie ci ono służyć i będzie działać poprawnie, bez awarii. Pamiętaj o tym każda technika wymaga ostrożnego i ostrożnego podejścia.

Porady na każdą okazję

Kilka wskazówek dla gospodyń domowych:

  • Zawsze czyść i wycieraj urządzenie tylko wtedy, gdy nie jest pod napięciem;
  • Codziennie wieczorem, kiedy nie planujesz już gotować, wytrzyj powierzchnię samego kaptura i siatki;
  • Korzystając z chemicznych środków czyszczących, pamiętaj o bezpieczeństwie osobistym, delikatnej skórze dłoni i zdrowiu. Nie wybieraj wątpliwych środków, na przykład tych, na których nie ma nazwy i które są sprzedawane w butelkach;
  • Jeśli w domu znajduje się zmywarka do naczyń, filtr można myć raz w tygodniu. Dzięki temu okap będzie ci służył przez wiele lat, w kuchni zawsze będzie czyste powietrze i nie będzie plam tłuszczu na ścianach i meblach.

Zobacz, jak wyczyścić okap kuchenny w domu w następnym filmie.

Zostaw Swój Komentarz