Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak umyć kuchenkę gazową z tłuszczu?

Bez względu na to, jak schludna jest gospodyni, plamy i plamy oleju z gotowanego jedzenia nieuchronnie spadają na kuchenkę gazową. Oczywiście nie ma nic łatwiejszego niż natychmiastowe usunięcie gąbki, ale jest tak wiele prac domowych. Czasami po prostu nie ma czasu, aby umyć piec natychmiast po ugotowaniu, aw niektórych przypadkach kobiety są tak zmęczone w ciągu dnia, że ​​wieczorem po prostu nie chcą tego robić. A następnego dnia musimy rozwiązać nowy problem - jak zmyć powierzchnię z już zamrożonych, a czasem upartych plam tłuszczowych. W tym artykule rozważymy różne sposoby czyszczenia kuchenki gazowej i jej głównych części z tłuszczu.

Funkcje czyszczenia

Wybór środków i metody czyszczenia zależy bezpośrednio od materiału, z którego wykonana jest płyta, ale Istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących czyszczenia kuchenek gazowych (niektóre nadają się do urządzeń elektrycznych):

 • wyczyścić kuchenkę gazową, szczególnie przy użyciu produktów komercyjnych, tylko gumowymi rękawiczkami, ponieważ produkty te zawierają składniki, które mogą powodować podrażnienie skóry rąk;
 • upewnij się, że kafelek całkowicie ostygł po ostatnim użyciu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia;
 • nigdy nie musisz używać środka czyszczącego, na liście aktywnych składników, których są agresywne kwasy;
 • Materiały ścierne kategorycznie nie nadają się do tego celu, ponieważ pozostawiają dużą liczbę zadrapań na piecu, przez co piec staje się jeszcze bardziej zabrudzony. Ale napoje gazowane i zawierające je mieszanki można bezpiecznie stosować, ponieważ ten produkt nie tylko zmiękcza tłuszcz, ale także pochłania nieprzyjemne zapachy ze spalonej żywności;
 • podczas czyszczenia nie używaj metalowych szczotek i bardzo twardych gąbek, ponieważ silne mechaniczne uszkodzenia uszkadzają powierzchnię płyty;
 • o wiele trudniej jest oczyścić tłuszcz, gdy jest już zamrożony i wchłonięty, dlatego mycie kuchenki gazowej powinno być czynnością regularną, a nie awaryjną. Najlepiej byłoby to zrobić po każdym procesie gotowania;
 • niezależnie od materiału, z którego wykonana jest płyta, do czyszczenia jest to najbardziej odpowiedni środek w postaci past, żeli lub kremów, a nie proszków;
 • przed rozpoczęciem pracy zaleca się odcięcie dopływu gazu, jeśli kuchenka gazowa i odłączenie urządzenia od sieci, jeśli kuchenka elektryczna znajduje się w kuchni;
 • Przed przystąpieniem bezpośrednio do mycia wyjmij palniki i włóż z nich szmaty, aby zapobiec wnikaniu płynu.

Czego używać?

Istnieją dziesiątki sposobów na oczyszczenie pieca z tłuszczu za pomocą improwizowanych środków. Wiele popularnych przepisów na takie mieszanki obejmuje składniki znajdujące się w prawie każdym domu. Jest to przede wszystkim soda i ocet, kwas cytrynowy i amoniak, musztarda w proszku i proszek do pieczenia ciasta. A dla tych, którzy wolą korzystać z gotowych produktów komercyjnych, nowoczesny rynek chemii gospodarczej zapewnia ogromny wybór skutecznych środków do czyszczenia kuchenek gazowych.

Rozważ najczęstsze z każdej kategorii.

Środki ludowe

Metody czyszczenia za pomocą improwizowanych środków:

 • Jeśli tłuszcz pojawił się niedawno i nie miał jeszcze czasu na stwardnienie, możesz go usunąć zwykłym octem (9%). Jeśli jest bardziej skoncentrowany, rozcieńcz go trochę wodą. Wlać płyn do rozpylacza i rozpylić go na całą powierzchnię kuchenki gazowej. Odczekaj 15 minut i usuń zabrudzenia miękką gąbką, a następnie wytrzyj kuchenkę mokrą szmatką i wytrzyj ją do sucha.
 • Jeśli tłuste plamy są już zamrożone i nie można ich zetrzeć prostymi metodami, użyj kwasu cytrynowego. Lekko zwilżyć powierzchnię i wlać dużo proszku w widoczne miejsca. Możesz zastąpić kwas cytrynowy cytryną: wyciśnij sok na tłustej plamie i pocieraj go plasterkiem cytryny. Teraz musisz pozwolić narzędziu rozpuścić tłuszcz (10-15 minut), a następnie łatwo wytrzeć go gąbką lub szmatką.
 • Wymieszaj w równych proporcjach sodę i najmniejszą sól (gruba nie jest odpowiednia, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zarysowania pieca), dodaj trochę wody, aby uzyskać miękką zawiesinę. Przetrzyj tłustą powierzchnię uzyskaną mieszaniną i spłucz wodą.
 • Kleik wykonany z suchej musztardy i niewielkiej ilości wody bardzo dobrze rozkłada tłuszcz. Dokładnie potraktuj nim wszystkie miejsca pokryte tłustą powłoką, odczekaj 20 minut, pocieraj trochę, a następnie spłucz wodą.
 • Jeśli plamy są stare i jest ich dużo, użyj mocniejszego narzędzia. Za pomocą butelki z rozpylaczem zwilżyć kuchenkę gazową octem, świeżym sokiem z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego. Posyp sodę na zanieczyszczonej powierzchni. W rezultacie powinna zachodzić reakcja chemiczna między kwasem a zasadą, która pomoże zmiękczyć zamrożony tłuszcz.

Aby lekarstwo zadziałało, musisz pozostawić go na 10-15 minut, a dopiero potem spłukać gąbką.

 • Krople anyżu amoniakowego doskonale nadają się do kontroli tłuszczu. Dodaj łyżeczkę amoniaku do szklanki wody, nałóż na brudną powierzchnię pieca. Po 15 minutach usuń zmiękczony tłuszcz ściereczką, spłucz pozostały produkt wodą i wytrzyj do sucha.
 • W najbardziej zaawansowanych przypadkach niektóre gospodynie domowe używają rafinowanej benzyny, zwilżając je zabarwionym tłuszczem talerzem, a po 10 minutach obficie spłukują wodą.
 • Jeśli masz możliwość rozpoczęcia czyszczenia wieczorem i zakończenia wcześnie rano, skorzystaj z następującego przepisu. Przygotuj roztwór 50 g startego mydła i niewielką ilość gorącej wody. Dodaj do tego 100 ml octu (9%) i 40 g sody kalcynowanej. Za pomocą gotowej mieszanki potraktuj całą powierzchnię płytki i pozostaw ją do pracy do rana. W tym czasie złogi tłuszczu się rozluźniają i możesz je usunąć prawie bez wysiłku. Zamiast opisanej mieszaniny możesz przygotować roztwór 2 litrów wody i 4 łyżki. l sól - napełnij go w ten sam sposób wieczorem, a rano zakończ proces oczyszczania.

Podczas czyszczenia powierzchni kuchenki gazowej z tłuszczu nie zapomnij również umyć górnego grilla. Metoda usuwania z niego zanieczyszczeń będzie zależeć od materiału, z którego jest wykonany. Jeśli jest to żeliwo, najlepszym sposobem w tym przypadku jest strzelanie do otwartego ognia, pod wpływem którego wszystkie spalone cząstki jedzenia i tłuszczu same spadną. Ruszt można również gotować na parze w piekarniku. Najważniejsze, aby nie wycierać później kratki wilgotną ściereczką, ale po prostu szybko ją wysuszyć, aby nie zardzewiała.

Najskuteczniejszym sposobem usuwania tłuszczu ze stalowego grilla jest amoniak. Wystarczy nasmarować pręty amoniakiem za pomocą gąbki i całkowicie umieścić ruszt w plastikowej torbie. Zawiąż to na co najmniej dwie godziny. Następnie wystarczy umyć go pod bieżącą wodą za pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń - tłuszcz i przypalone jedzenie można łatwo zmyć stalowymi prętami.

Chemia gospodarcza

Powyższe przepisy naprawdę pomagają usunąć tłuszcz z kuchenki gazowej, ale, podobnie jak wszystkie naturalne środki, mają swoje wady, z których główną jest to, że trzeba długo czekać, aż środek zaradczy, w wyniku czego nadal musisz złożyć wniosek wysiłek fizyczny. Chemia gospodarcza to zupełnie inna sprawa. Składniki są zawarte w recepturach sklepowych, które pozwalają niemal natychmiast rozpuścić tłuszcz i usunąć go po prostu przecierając płytkę ściereczką.

Całą różnorodność takich produktów można podzielić na następujące grupy:

 • Substancje ścierne. Są to proszki, które zawierają cząstki ścierne. Instrukcje ich stosowania są zwykle następujące: proszek jest rozrzucany na całej powierzchni do gotowania przez okres zalecany przez producenta, po czym tłuszcz jest fizycznie usuwany z pieca twardą szczotką, a pozostały produkt jest zmywany wodą. Jak już wspomniano, stosowanie substancji ściernych jest wysoce niepożądane w stosunku do kuchenek gazowych. Jedyną opcją, gdy jest to uzasadnione, jest powierzchnia ze stali nierdzewnej, która nie jest narażona na zadrapania.
 • Detergenty Skład kremowych i żelowych produktów obejmuje mikrogranulki, które przyjmują funkcję materiału ściernego, ale w przeciwieństwie do tych w produktach proszkowych nie rysują płyty. Nakłada się je na powierzchnię lekko zwilżoną wodą, po pewnym czasie usuwa się je gąbką wraz z rozpuszczonym tłuszczem. Detergenty obejmują również pasty i pianki, których jedną z zalet jest ich zdolność do trzymania, a nie spływanie nawet na poziomych powierzchniach.
 • Rozpuszczalniki tłuszczu Są to skoncentrowane spraye zaprojektowane specjalnie do usuwania tłuszczu, dlatego należy je nakładać nie na całą powierzchnię talerza, ale tylko na tłuste plamy. Czas ekspozycji jest podany na opakowaniu. Zwykle rozpuszczalniki tłuszczowe czyszczą mocno zabrudzone piekarniki, grille, uchwyty i palniki.

Jak czyścić

Każda część kuchenki gazowej wymaga specjalnego podejścia do usuwania tłuszczu. Zastanów się, jak prawidłowo wyczyścić powierzchnię kuchenną pieca, jego uchwytów, palników, przypalonego dna, dysz i piekarnika. Nawet tworzywa sztuczne można oczyścić ze starego smaru.

Powierzchnia płyty

Aby wyczyścić powierzchnię płyty ze stali nierdzewnej lub innej powłoki, należy przestrzegać następujących instrukcji:

 • Usuń pola grzewcze.
 • Użyj suchej gąbki lub szmatki do usunięcia niespalonych cząstek brudu i resztek jedzenia z pieca.
 • Prawie wszystkie produkty (zarówno ludowe, jak i komercyjne) nakłada się na mokrą powierzchnię, więc następnym krokiem będzie jej nawilżenie. Możesz to zrobić za pomocą wody, octu lub kwasu cytrynowego - wszystko zależy od wybranej metody czyszczenia.
 • Zastosuj środek do usuwania tłuszczu (gotowy lub ugotowany samodzielnie).
 • Po upływie ustawionego czasu pocierać piec niewielkim wysiłkiem gąbką lub miękką szczotką, usuwając resztki spalonego tłuszczu.
 • Przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką, powtarzaj procedurę aż do całkowitego wyczyszczenia.
 • Pozostaw piec do całkowitego wyschnięcia lub sam go wytrzyj.
 • Na ostatnim etapie można oczyścić czystą powierzchnię polerowanym lub zwykłym płynem szklanym.

Szczególnie dokładnie oczyść obszary wokół palników, ponieważ są one najbardziej zanieczyszczone.

Jeśli nie można usunąć elementów grzewczych, wyczyść szczeliny między nimi a piecem wykałaczką.

Palniki

Głównymi elementami palnika gazowego są dysza, rozdzielacz ognia i emaliowana stalowa pokrywa. Palnik można wyczyścić zwykłą wodą z mydłem, a następnie spłukać gorącą bieżącą wodą. Jeśli część jest bardzo brudna, jest wstępnie namoczona. Do czyszczenia samego palnika nie należy używać produktów na bazie chloru. Nałóż na nią wybraną kompozycję i delikatnie wyczyść twardą stroną zwykłej gąbki, umyj i wysusz.

Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej skutecznego, skorzystaj z następującego przepisu. Zrób roztwór octu, łącząc tę ​​samą ilość wody i octu. Umieść w nim płyty grzejne i gotuj przez około pięć minut. Wyłącz ogrzewanie, ale nie wyjmuj palników, dopóki ciecz nie ostygnie całkowicie. Części należy myć gąbką lub szczoteczką do zębów, spłukać ciepłą wodą i wysuszyć.

Nie zapomnij upewnić się, że nic nie zakłóca przepływu gazu przez palniki. Jeśli któryś z otworów jest zatkany, umyj go wykałaczką.

Długopisy

Te elementy kuchenki gazowej są bardzo szybko zanieczyszczone, dlatego też wymagają częstego czyszczenia. Aby umyć uchwyty tłuszczu i brudu, umieść je w zwykłej wodzie z mydłem na kilka godzin, a następnie wytrzyj gąbką. Jeśli nie możesz czekać tak długo, zagotuj długopisy w litrze wody z dodatkiem dwóch łyżek octu i po schłodzeniu w naturalny sposób usuń pozostały brud. Ta procedura pozwala pozbyć się tłuszczu, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli uchwytów kuchenki nie da się wyjąć i wyczyścić osobno, przygotuj sodę i amoniak, gąbkę, szczoteczkę do zębów i wykałaczki z patyczkami higienicznymi.

Zlecenie pracy:

 • Długopisy należy traktować sodą po miękkiej stronie gąbki.
 • Przygotuj roztwór amoniaku (1: 1) i wyczyść je w szczególnie trudnych miejscach. Koncentrując się na wielkości otworów i szczelin, użyj szczoteczki do zębów i wacików bawełnianych.
 • Pozwól produktowi działać, a po 10 minutach ponownie przetrzyj uchwyty czystą gąbką lub szczotką.
 • Wyczyść najbardziej niedostępne miejsca wykałaczką.

Piekarnik

Piekarnik to miejsce, w którym tłuszcz w środku szczególnie aktywnie gromadzi się i pali. A czyszczenie jest bardzo, bardzo trudne. Oto kilka sposobów skutecznego pozbycia się złogów tłuszczu w piekarniku.

Wszystkie składniki tego produktu są zwykle obecne w szafce każdej gospodyni domowej. Można nim czyścić piekarnik o średnim stopniu zanieczyszczenia. Całkowicie uwolnij go od wszystkich treści - blach do pieczenia, drucianych półek, termometru i innych elementów, jeśli występują.

Przygotuj pastę z pół szklanki sody oczyszczonej i wody i nałóż ją na całą wewnętrzną powierzchnię piekarnika, a szczególnie gęsto tam, gdzie jest najwięcej tłuszczu i sadzy. Pozostaw na 12 godzin. Najpierw użyj suchej szmatki, a następnie plastikowej szpatułki, aby usunąć osady węgla i pastę sodową, które oddzieliły się od ścian. Jeśli w niektórych miejscach tłuszcz nie zostanie całkowicie usunięty, posyp je roztworem octu (możesz użyć sprayu). Po przereagowaniu z resztkami sody ciecz tworzy piankę, którą można łatwo usunąć gąbką wraz z sadzą.

Aby ułatwić ten proces, gąbkę można również zwilżyć octem.

Wyjmij wszystko z piekarnika oprócz grilla i rozgrzej go do 200 stopni. Wlej wodę do blachy do pieczenia lub dowolnego pojemnika i dodaj 20 g kwasu cytrynowego (można go zastąpić bardzo stężonym octem lub dowolnym płynem do mycia naczyń). Teraz umieść patelnię na najniższym poziomie (misa znajduje się bezpośrednio na dole).

Po około 40 minutach na drzwiach pojawi się pot - oznacza to, że woda zaczęła wrzeć. Wyłącz piekarnik i nie otwieraj drzwi przez kolejne pół godziny. Po usunięciu blachy do pieczenia lub miski z płynem przetrzyj ściany twardą stroną gąbki. Aby usunąć mocno przypalone plamy tłuszczu, użyj dodatkowo sody.

Aby usunąć osady węgla z blach do pieczenia i drucianych półek, zanurz je w wannie, dodając płyn do naczyń, a następnie natrzyj je sodą za pomocą pędzla lub twardej gąbki.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Aby uniknąć zbyt dużego zanieczyszczenia kuchenki gazowej, przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • staraj się, aby podczas gotowania płomień nie wychodził poza krawędzie naczyń;
 • upewnij się, że podczas gotowania płynów nie napełniaj palników;
 • za pomocą piekarnika, jeśli to możliwe, przykryj przygotowane naczynia pokrywką, specjalnym papierem lub folią;
 • po ugotowaniu naczynia nie pozostawiaj naczyń z nim na kuchence gazowej, używaj go wyłącznie do celów kulinarnych, a nie jako podstawki;
 • jeśli planujesz usmażyć coś bez pokrywki, możesz przykryć powierzchnię pieca folią, uprzednio wycinając otwory na palniki. Niektóre gospodynie domowe zamiast folii rozrzucają warstwę sody;
 • usuń wszystkie tłuste plamy natychmiast po ich pojawieniu się, nie czekając na stwardnienie.

W domu mycie kuchenki gazowej z tłuszczu nie jest trudne. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

Dowiesz się, jak umyć kuchenkę gazową z tłuszczu bez chemii z następnego filmu.

Obejrzyj wideo: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej. 3 domowe sposoby (Marzec 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz