Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak czyścić widelce i łyżki ze stali nierdzewnej w domu?

Urządzenia ze stali nierdzewnej są bardziej popularne niż aluminium. Są trwałe i z reguły nie przysparzają kłopotów ich właścicielom. Takie przedmioty nie wymagają specjalnej opieki. Wystarczy natychmiast po jedzeniu, umyj naczynia kuchenne detergentem do mycia naczyń i miękką gąbką, aby zapobiec wysychaniu resztek jedzenia. Ale zdarza się, że zjada się płytkę nazębną i tłuszcz, po czym nie można ich umyć konwencjonalnymi środkami. Tu pojawia się pytanie, jak możemy powrócić do naszych ulubionych rzeczy, dziewiczej czystości w domu? Nasza rada pomoże na to odpowiedzieć.

Jak dbać

Istnieją różne sposoby pielęgnacji przyborów kuchennych ze stali nierdzewnej:

 • Gotowanie lub moczenie w roztworze.
 • Zrób to sam.
 • Czyszczenie za pomocą jedzenia.
 • Czyszczenie chemikaliami domowymi i innymi;

Rozważmy każdy z nich szczegółowo.

Gotowanie lub moczenie w roztworze

Aby przygotować pierwsze rozwiązanie, potrzebujesz:

 • Folia - 2 sztuki (rozmiar 20x20 cm).
 • Sól - 2 l.
 • Wrząca woda - 1 l.
 • Umywalka jest plastikowa.

Weź miskę i umieść jeden kawałek folii na dnie, a następnie umieść na nim wszystkie łyżki i widelce, które wymagają oczyszczenia, dodaj dwie łyżki soli. Przykryj urządzenia na wierzchu drugim kawałkiem folii i zalej wszystko chłodną wrzącą wodą. Poczujesz specyficzny zapach podobny do siarkowodoru.

Jeśli nie tolerujesz dobrze takich aromatów lub nie chcesz wdychać oparów, użyj maski.

Pozostaw kompozycję na około 5-10 minut. Wyjmij urządzenia z wody i umyj je. Aby osiągnąć maksymalną czystość, użyj szczoteczki do zębów. Pomoże usunąć wszystkie niedostępne miejsca. Do wycierania urządzeń używaj miękkiej ściereczki.

Aby przygotować kolejne magiczne rozwiązanie, będziesz potrzebować:

 • Soda - 2 łyżeczki.
 • Skorupa z dwóch jaj.
 • Woda - 1 litr.
 • Zapiekanka

Wlej wodę do rondla, dodaj 2 łyżeczki sody i skorupki jajka. Umieść łyżki i widelce w tym roztworze, gotuj przez 15 minut. Następnie spłucz je gąbką, używając zwykłego detergentu do naczyń.

Aby przygotować następujący lek, weź:

 • Soda - 1/3 opakowań (lub 5-7 l).
 • Klej biurowy lub klej silikatowy - 1/2 butelki.
 • Woda - 1 l.
 • Zapiekanka

Umieść urządzenia ze stali nierdzewnej na patelni, napełnij je wodą. Postaw naczynia na ogniu, dodaj do niego sodę i klej. Gotuj urządzenia przez 5-7 minut. Po dokładnym przepłukaniu sztućców.

Aby uzyskać inne rozwiązanie, potrzebujesz:

 • Soda - 4 l.
 • Musztarda (proszek) - 4 l.
 • Wrząca woda - 1 litr.
 • Zapiekanka lub umywalka.

Musisz wlać zimną wrzącą wodę do miski lub patelni, dodać sodę i musztardę. Mieszaj, aż składniki całkowicie się rozpuszczą. Umieść urządzenia w wodzie i pozostaw na 15-20 minut. Opłucz widły zwykłą wodą. Wycierać do sucha.

W ten sposób można przygotować następujące rozwiązanie, weź:

 • Soda - 2 l.
 • Ocet - 1 l.
 • Kwas cytrynowy - 2 l.
 • Gotowana woda - 500 ml.
 • Zapiekanka

Konieczne jest wymieszanie wszystkich składników i wlanie roztworu do patelni, w której wcześniej złożono widelce i łyżki ze stali nierdzewnej. Ustaw patelnię na wolnym ogniu na pół godziny. Następnie musisz ostrożnie pocierać wszystkie urządzenia szczoteczką do zębów, zwracając szczególną uwagę na rysunki i niedostępne miejsca. Następnie należy je przepłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć miękką ściereczką, aby uniknąć smug.

Domowe środki zaradcze

Proszek do zębów

Ta metoda jest najłatwiejsza do przygotowania, ale ten, kto będzie czyścić, będzie musiał podjąć wiele wysiłków, aby przywrócić łyżki i widelce do ich pierwotnej czystości i blasku. Przede wszystkim dotyczy to brudu między ząbkami wideł. Ale tego problemu łatwo się pozbyć, pocierając prześcieradło papierem ściernym złożonym na pół lub, jak to mówią, papierem ściernym między zębami.

Wymieszaj 1-2 łyżki sody lub proszku do zębów z niewielką ilością wody, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Używając takiej pasty i twardej strony zwykłej gąbki, możesz osiągnąć doskonałe wyniki. Następnie spłucz urządzenie czystą wodą lub dodatkiem detergentu. Wytrzyj przedmioty miękką ściereczką, uprzednio zwilżoną octem, aby lśniły jak nowe.

Pasta do zębów

Niektóre gospodynie domowe używają zwykłej pasty do zębów, ale nie w postaci żelu. Ta metoda pomoże tylko w przypadku małych zanieczyszczeń. Jeśli potrzebujesz bardziej skutecznej metody, musisz wziąć:

 • Soda - 2 l.
 • Pasta do zębów - 1 l.
 • Ocet - 1 l.
 • Głęboka miska.

Aby przygotować produkt, wszystkie składniki należy wymieszać do jednorodnej masy, a następnie twardą stroną gąbki lub szczoteczki do zębów wyczyścić zastawę stołową. Następnie opłucz urządzenia pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Olej i ocet

Do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej w ten sposób potrzebujesz oleju roślinnego i octu. Wystarczy nanieść olej na gąbkę i wytrzeć go łyżkami i widelcami. Musisz pozwolić im się trochę położyć, a następnie wlać trochę octu na tę samą gąbkę i przejść przez zanieczyszczone miejsca. Rzeczy myć detergentem do mycia naczyń. Widoczny wynik nie będzie długo oczekiwany.

Kawa

Do czyszczenia urządzeń w ten sposób nie trzeba niczego gotować. Jeśli jesteś miłośnikiem świeżo parzonej kawy, wystarczy położyć fusy z kawy na gąbce i przetrzeć ją przedmiotami ze stali nierdzewnej, a następnie umyć i wysuszyć.

Ash

Ponieważ mówimy o środkach improwizowanych, poniższe porady będą przydatne dla mieszkańców prywatnych domów lub mieszkańców letnich. Użyj popiołu do czyszczenia przedmiotów ze stali nierdzewnej - jest to niedroga i skuteczna metoda. Wystarczy pocierać łyżki tym produktem, a nie będzie śladu brudu i płytki nazębnej.

Węgiel aktywny można stosować podobnie. Konieczne jest zmiażdżenie wymaganej liczby tabletek na proszek i oczyszczenie ich zanieczyszczonymi powierzchniami. Następnie należy umyć zastawę stołową w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha ręcznikiem.

A jeśli dodasz kilka kropli oleju roślinnego do popiołu, trudno jest pozbyć się rdzy na metalu. Chociaż zjawisko to jest dość rzadkie, tylko jeśli stal jest złej jakości.

Mydło i Soda

Istnieje inne uniwersalne narzędzie, które pomoże poradzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami w domu, w tym przywracaniem sztućców ze stali nierdzewnej.

Będzie to wymagało:

 • Mydło do prania 75% - 100 g.
 • Soda - 75 g.
 • Ciepła woda - 100 ml.
 • Bowl.

Mydło do prania należy zetrzeć na grubej tarce i dodać wodę, a następnie ubić wszystko, aż powstanie biały krem. Możesz użyć wtyczki, ale proces ten zajmie ci dużo czasu. Do tego celu najlepiej nadaje się mikser lub mikser. Wystarczy wlać sodę do gęstej pianki, która się utworzyła, wymieszać do jednorodnej masy, po czym możemy założyć, że produkt jest gotowy. Możesz włożyć go do dowolnego plastikowego słoika i przechowywać przez długi czas - nie zepsuje się.

Pozostaje nałożyć pastę na twardą stronę gąbki lub użyć jej do szczotkowania szczoteczką do zębów, pocierać łyżki przez kilka sekund, a wynik nie potrwa długo. Następnie spłucz i wysusz urządzenia.

Czyszczenie żywności

Bez względu na to, jak dziwnie to zabrzmi, ale za pomocą zwykłych surowych ziemniaków możesz wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej, po prostu pocierając je łyżkami i widelcami. W ten sam sposób możesz pozbyć się ciemnej płytki nazębnej za pomocą cebuli. Wyciśnij sok lub pocieraj cięcie cebuli na przedmiotach. Aby usunąć nieprzyjemny zapach, spłucz stal nierdzewną wodą i swoim ulubionym produktem.

Niektóre gotować sztućce w bulionie ziemniaczanym. Ze względu na wysoką zawartość skrobi w roztworze ta metoda jest dość skuteczna. Taka kompozycja jest bardzo wygodna, ponieważ nie musi być specjalnie przygotowywana! Wystarczy umieścić urządzenia w wodzie, w której ugotowano ziemniaki i gotować przez 5 minut, a następnie spłukać je bieżącą wodą.

Jeśli chcesz pozbyć się starych ciemnych plam na swoich urządzeniach, pomoże Ci sok z cytryny. Skutecznie oczyści produkty ze stali nierdzewnej z szarej płytki nazębnej.

Wystarczy pocierać kawałek cytryny na przedmioty, które tego potrzebują, i wełnianą ściereczką, aby je wypolerować.

Używanie chemii gospodarczej

Metody te nie są tak przyjazne dla środowiska jak poprzednie, ale będziesz zadowolony z rezultatu. Będziesz potrzebował środka do czyszczenia toalety, takiego jak Domestos lub „Kaczątko”, który należy rozcieńczyć wodą w proporcji 250 ml produktu na litr wody, a następnie wlać niezbędne produkty z roztworu ze stali nierdzewnej i pozostawić na godzinę, a następnie spłukać, aż zapach zniknie. Lepiej jest użyć detergentu do zmywania naczyń.

Ponadto, jeśli zwracasz uwagę, w supermarketach lub sklepach internetowych istnieje szeroki wybór narzędzi przeznaczonych do czyszczenia przedmiotów ze stali nierdzewnej. Może to być spray, proszek lub pasta.

Korzystanie z takich produktów jest bardzo proste - wystarczy nałożyć produkt na brudną powierzchnię, pocierać go miękką gąbką, a urządzenia będą wyglądać tak, jakby właśnie zostały zakupione. Kolejną zaletą takich narzędzi jest pozwalają zabłysnąć widelcom i łyżkom polerskim, eliminując zadrapania i uszkodzenia.

Zawsze używaj rękawic podczas używania chemikaliów!

Przydatne wskazówki

Rozważ kilka bardziej ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji urządzeń ze stali nierdzewnej:

 • Natychmiast po użyciu umyj przybory kuchenne ze stali nierdzewnej za pomocą gąbki i roztworu mydła, dzięki czemu nie będziesz musiał stosować poważniejszych metod czyszczenia.
 • Jeśli nadal znajdziesz resztki suszonego jedzenia na widelcach i łyżkach, namocz je przez godzinę w roztworze z detergentem do mycia naczyń, a następnie użyj jednej z powyższych metod, aby przywrócić ich oryginalność.
 • Po umyciu wysusz sztućce miękką szmatką. Wtedy na widelcach, łyżkach i nożach nigdy nie będzie rys i plam.
 • Opłucz sztućce wodą, dodając kilka kropli amoniaku lub octu. Spowoduje to usunięcie białej powłoki, a także przywróci oryginalny połysk Twoich urządzeń.
 • Nigdy nie używaj metalowych szczotek ani szczotek do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej.

Niektóre gospodynie domowe używają piasku do czyszczenia swoich sztućców, ale jest absolutnie niemożliwe, aby zrobić to z takim metalem, ponieważ pozostanie on porysowany i nigdy nie przywrócisz go do pierwotnej postaci.

Do mycia urządzeń ze stali nierdzewnej można używać zmywarki, ale tylko wtedy, gdy masz pewność, że stal jest dobrej jakościW przeciwnym razie na łyżkach i widelcach może pojawić się rdza. Wynika to z faktu, że specjalne produkty do zmywarek są bardzo skoncentrowane, a stal nierdzewna uwielbia delikatne produkty.

Wszystkie opisane powyżej metody bardzo dobrze sobie radzą z tym zadaniem. Co najważniejsze, wszystkie są ekonomiczne i niedrogie. Pozostaje tylko wybrać ten, który ci się podoba. Jeśli odpowiednio zadbasz o urządzenia ze stali nierdzewnej, możesz przedłużyć ich żywotność na długi czas!

Aby dowiedzieć się, jak czyścić sztućce ze stali nierdzewnej w 5 minut, zobacz następny film.

Obejrzyj wideo: Jak wyczyscic zabrudzone sztucce? Najprostszy sposób bez uzycia chemii, ekologicznie (Kwiecień 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz