Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak umyć grill kuchenki gazowej?

Z reguły podczas sprzątania kuchni gospodynie domowe odkładają mycie kratki kuchenki gazowej na później. Wynika to z niedogodności formularza (musisz próbować czołgać się między wąskimi kratami), a także myśli o bezużytecznej stracie czasu. Jest to błąd popełniany przez większość właścicieli kuchenek gazowych. Nie na próżno producenci starają się produkować kraty w przeważającej części w kolorze czarnym - najtrudniej je zobaczyć. Brak odpowiedniej uwagi przy czyszczeniu grilla może prowadzić do zniszczenia metalu.

Przyczyny brudu

Brud osiada na grillu po każdym gotowaniu. Nie ma znaczenia, czy ugotowałeś coś tłustego, czy tylko rozgrzałeś zupę. Małe kropelki tłuszczu spadające na powierzchnię talerza szybko tracą wilgoć pod wpływem wysokiej temperatury i natychmiast rosną. Dodawany jest do nich pył, który niestety jest nieunikniony w każdym mieszkaniu. Małe włosy i włókna odzieży mogą uzupełnić obraz. Tak więc przed nami pojawiła się cała warstwa brudu, która może być dość trudna do czyszczenia, ale nadal prawdziwa.

Uważnie czytając poniższe informacje, możesz znaleźć rozwiązanie problemu, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Rodzaje krat

Wszystkie kratki do płyt wydają się takie same. Są to czarne produkty w postaci przeplatanych prętów. Mogą być wykonane z różnych metali. Najpierw musisz ustalić, z jakiego materiału jest wykonany grill, ponieważ od tego będzie zależeć dostępna metoda czyszczenia. Istnieją tylko trzy opcje:

 • Ruszt żeliwny. Jego materiał jest szorstki, porowaty, a sama sieć jest ciężka.
 • Ruszt stalowy emaliowany. Jest to elegancki i lekki egzemplarz.
 • Grill ze stali nierdzewnej. Takie produkty różnią się od poprzednich kolorem. Przy dłuższym użytkowaniu mogą się wypalić w kontakcie z ogniem.

Rozpoznanie rodzaju materiału na pierwszy rzut oka może nie być łatwe. Najprościej jest zajrzeć do instrukcji obsługi kuchenki gazowej lub poprosić człowieka o pomoc. Jeśli nie było to możliwe, użyj uniwersalnej metody czyszczenia powierzchni.

Przed kontynuowaniem:

 • Pamiętaj, aby nosić szczelne gumowe rękawiczki. Pomoże to zachować piękno dłoni i paznokci podczas czyszczenia. Nawet pozornie bezpieczne metody czyszczenia oznaczają dzielenie brudu. Jeśli środki potrafią rozdzielić tłuszcz na cząstki, to co zrobią z twoimi rękami?
 • Przyjrzyj się dokładnie, jaką strukturę ma Twój grill. Można go usunąć z pieca w jednej integralnej części, w dwóch częściach lub w ogóle go nie usunąć. Należy to wyjaśnić na początkowym etapie czyszczenia. Nie rozpaczaj, jeśli grill jest wbudowany w kuchenkę, ponieważ istnieje kilka sposobów czyszczenia go nawet w takich warunkach. Należy przykryć powierzchnię pieca folią, aby środki czyszczące nie dostały się do palników.
 • Zdejmowane kraty mogą zawierać małe części uszczelki między metalem a płytą. Przed czyszczeniem należy je oddzielić i odłożyć na bok.

Funkcje

Różne rodzaje krat mają swoje własne cechy charakterystyczne, zalety i wady. Wiele zależy od materiału, z którego są wykonane. Rozważmy bardziej szczegółowo funkcje istniejących i powyższych opcji.

Żeliwo

Ten typ jest jednym z najdroższych ze względu na jego zdolność do zatrzymywania ciepła przez długi czas i nie zginania się pod ciężkimi garnkami i patelniami. Jest masywny, ale także dość delikatny. Nie należy go wyrzucać ani czyścić produktami ściernymi (proszki z dodatkiem cząstek ściernych). Nie zaleca się również zdrapywania tłuszczu nożem, ponieważ wraz z błotem część materiału może również zniknąć. Z pewnością żadna z metod namaczania nie jest odpowiednia do żeliwnej powłoki. Długi kontakt z wodą jest przeciwwskazany dla tego materiału.

Stal emaliowana

Kraty wykonane ze stali emaliowanej są lżejsze niż żeliwo i nie są tak delikatne. Można je namoczyć przez długi czas, co zwiększa liczbę metod czyszczenia. Nie zaleca się po prostu zdrapywania takiego materiału metalowymi przedmiotami, ponieważ na jego powierzchni mogą powstawać rysy i wióry.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna jest najbardziej bezpretensjonalnym materiałem i możesz użyć wszystkich powyższych metod do jej wyczyszczenia. W takim przypadku stosowanie metalowych gąbek i agresywnych środków czyszczących nie jest zabronione.

Jak czyścić

Najpierw rozważ kilka opcji czyszczenia z domowymi środkami odpowiednimi do wszystkich rodzajów metalu:

 • Generator pary Możliwe jest użycie generatora pary bez wyjmowania grilla. Nałóż na urządzenie krótką, twardą szczotkę. Po ustawieniu temperatury na nie niższą niż 140 stopni, najpierw poddaj obróbce parą małą powierzchnię, aby zapewnić niezbędny czas ekspozycji. Zobaczysz, jak para rozkłada tłuszcz. Zakończ czyszczenie, przecierając ruszt gąbką. Powtórz w razie potrzeby.
 • Czyszczenie parowe w piekarniku. Jeśli w domu nie ma generatora pary, można użyć wrzącej wody. Wlej prosty płyn do głębokiej patelni i umieść na dnie piekarnika. Umieść grill na wierzchu. Pozostaw na pół godziny lub godzinę, a następnie wyczyść zmiękczony tłuszcz gąbką.
 • Soda oczyszczona. Przygotuj papkowatą kompozycję przez zmieszanie sody oczyszczonej i wody. Nasmaruj powstałą mieszaninę całą powierzchnią grilla. Pozostaw na 30-40 minut. Przecierać lekko twardą gąbką, a następnie zwykłą. Spłucz kompozycję.
 • Amoniak Ta metoda jest odpowiednia tylko dla wyjmowanych kratek. Umieść część w torbie. Wlej do niego bąbelek amoniaku, mocno go zwiąż. Ostrożnie odwróć torbę kilka razy, aby rozprowadzić alkohol w jej wnętrzu. Zostaw to na noc. Zalecamy korzystanie z balkonu, ponieważ amoniak ma ostry zapach. Rano dokładnie spłucz gąbką.
 • Musztarda Mieszaj musztardę z gorącą wodą, aż powstanie konsystencja pasty. Zastosuj tę kompozycję do rusztu. Jeśli występuje szczególnie poważne zanieczyszczenie, ruszt należy umieścić w torbie. Po 2-3 godzinach spłucz tłuszcz gąbką pod strumieniem gorącej wody.
 • Mieszanka sody, musztardy, soli i octu. Wymieszaj cztery składniki: sodę, musztardę, sól, ocet w równych proporcjach. Nałożyć uzyskaną mieszaninę na powierzchnię wilgotną gąbką i pozostawić na noc. Dokładnie spłucz.
 • Gąbka melaminowa. Jeśli już go używałeś, powinieneś był docenić wszystkie zalety. Za jego pomocą możesz oczyścić prawie wszystkie zanieczyszczenia. Wystarczy zmoczyć trochę gąbki, a następnie wytrzeć wszystkie niezbędne miejsca.

Po opisaniu uniwersalnych metod przystępujemy do metod czyszczenia określonego rodzaju rusztu.

Narzędzia specjalne

Dziś w prawie każdym supermarkecie znajdziesz co najmniej 5 rodzajów skutecznych środków do usuwania złogów węgla. Widząc napis „Anty-tłuszcz”, zrozumiesz, że zmierzasz we właściwym kierunku. Chemia gospodarcza różni się nie tylko ceną, ale także sposobem aplikacji, czasem przetwarzania i agresywnością kompozycji.

Kompozycje z kategorii Anti-Fat dzielą się na trzy typy: proszki, kremy (żele), spraye:

 • Sproszkowane produkty nanosi się wilgotną gąbką na czyszczoną powierzchnię. Materiał ścierny pomaga zetrzeć tłuszcz, ale może powodować zadrapania na metalu.
 • Kremy i żele są najpopularniejszymi środkami w walce z brudem. Ich miękka kompozycja nie szkodzi nawet delikatnej szkliwie. Wystarczy położyć go na grillu, pozwolić produktowi działać (czas można wydłużyć w zależności od stopnia zanieczyszczenia) i dokładnie spłukać wodą.
 • Spraye pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno. Są wygodne w użyciu, ale ze względu na metodę natrysku są dość niezdrowe.

Rozważ najpopularniejsze produkty czyszczące i recenzje gospodyń domowych:

 • Bagi Shumanit. Producent - Izrael. Dostępny w dwóch formach: żel i spray. Oba rodzaje produktów nie rysują materiału. Jest zalecany jako środek do usuwania wszelkiego, nawet najcięższego zanieczyszczenia, nagromadzonego przez lata. Użytkownicy zauważają jednak brak pełnych informacji na temat składu chemicznego środka czyszczącego. Ze względu na wysoką toksyczność zdecydowanie nie zaleca się używania go bez rękawiczek i bez dobrej wentylacji. Po nałożeniu na powierzchnię należy wyjść z pokoju, a po pewnym czasie dokładnie spłukać ruszt wodą. Mówiąc o cenie, żel Shumanit odnosi się do chemii gospodarczej o średnich kosztach. Spray jest około dwa razy droższy.
 • Sanita Anti-Fat. Producent - Rosja. Domowe lekarstwo występuje we wszystkich możliwych odmianach: żel, spray, proszek. Recenzje w Internecie są różne: od entuzjastycznych, podziwianych po negatywne. Przy niewielkim nagromadzeniu tłuszczu narzędzie to radzi sobie z hukiem, a dla stajni zajmie to dużo czasu. Ma przyjemny zapach. Z największych zalet środki gospodyni zauważają niewielki koszt. Wady obejmują cienką warstwę, a także obecność nieznanych „innych kwasów” w kompozycji.
 • Frosch Producent - Niemcy. Wszystkie produkty Frosch reklamują się jako bezpieczne, wykonane z naturalnych składników. Jednak stosowanie sprayu do usuwania tłuszczu jest ponownie zalecane tylko w rękawiczkach. Niestety, zdaniem konsumentów, produkt jest dobry tylko na etapie zanieczyszczenia i nie nadaje się do trwałej sadzy.
 • Faberlic Producent - Rosja. Żel z serii Faberlic House zyskał miłość hostess ze względu na miękką teksturę, ekonomiczne opakowanie, subtelny zapach i atrakcyjną cenę. Zabezpieczenie przed dziećmi stanowi kolejny plus do skarbonki tego produktu. Ale brak dozownika jest wadą, którą zauważają prawie wszyscy użytkownicy. Wątpliwa jest także zdolność czyszcząca żelu. Pomimo dość agresywnego składu trzeba będzie dużo wysiłku, aby oczyścić mocno zabrudzone ruszty. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, lek ten powinien mieć szansę.
 • Cream Cif. Producent - Węgry. Produkt, który twierdzi, że jest kremem, naprawdę ma łagodną formułę i delikatnie oczyszcza powierzchnię. Kompozycja jest na tyle delikatna, że ​​nie można się radować. Zgodnie z instrukcją krem ​​należy utrzymywać na czyszczonej powierzchni nie dłużej niż minutę, ale jest to kwestia sporna. Ten czas wystarczy, aby usunąć świeże zanieczyszczenia, ale będziesz musiał poczekać, aby oczyścić uparty tłuszcz. I nawet po długim oczekiwaniu będziesz musiał dobrze przetrzeć gąbką lub szczotką, aby osiągnąć pożądany efekt. Środek czyszczący należy do chemii gospodarczej o średnich kosztach.
 • Meine Liebe. Producent - Niemcy. Główną zaletą tego narzędzia jest delikatność kompozycji. Brakuje chloru, fosforanów i innych szkodliwych składników. Co zaskakujące, przy takiej zawartości radzi sobie z brudem i tłuszczem. Neutralny zapach, średnia cena podporządkowuje nabywców. Wady obejmują pewne trudności z płukaniem.
 • Eco-max. Producent - Kanada. Fani ekologicznych produktów powinni zwrócić uwagę na to narzędzie. W jego składzie nie znajdziesz składników alkalicznych. Dostępny w postaci sprayu, który ułatwia aplikację. Oczywiście lek nie jest tak skuteczny w porównaniu z jego alkalicznymi braćmi, ale gospodynie domowe zalecają go jako skuteczny środek czyszczący. Dość wysoka cena zniechęca.

Recenzje gospodyń domowych w Internecie są sprzeczne. Tylko Ty możesz zrozumieć, które lekarstwo jest odpowiednie w danym przypadku. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcje na opakowaniu. Aby zapobiec niekorzystnemu wpływowi chemii gospodarczej na zdrowie zawsze używaj ich z dobrą wentylacją.

Unikaj nawet najmniejszych pozostałości środków czyszczących z grilla - mogą one dostać się do jedzenia.

Sposoby

Metody czyszczenia kratek są w dużej mierze zależne od materiału, z którego się składają. Wcześniej sprawdziliśmy, na jakie odmiany podzielone są te szczegóły. Teraz rozważmy bardziej szczegółowo, które metody ich czyszczenia są najbardziej skuteczne.

Na przykład najpopularniejszą metodą czyszczenia żeliwa jest kalcynacja. Najłatwiej to zrobić, mieszkając w prywatnym domu lub na wsi, na otwartym ogniu. Ruszt należy umieścić nad ogniem, okresowo obracając, aż tłuszcz i brud znikną. Na koniec wytrzyj część lekko wilgotną szmatką. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, możesz zapalić kratę nad kuchenką gazową, ale pamiętaj, aby wcześniej otworzyć okna, a także włączyć maskę.

Pomysłowe gospodynie domowe sugerują użycie niezbyt sztywnej główki szczoteczki na wiertarce. Aby osiągnąć wynik, należy go zainstalować na urządzeniu, włączyć i przejechać przez całą powierzchnię grilla.

Jeśli Twoja rodzina ma samochód, możesz z niego korzystać środki do mycia silnika. Musi być nałożony na gąbkę, a następnie ostrożnie grilluj kompozycję. Następnie opłucz część i wysusz.

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia emaliowanej części stalowej jest umieszczenie rusztu w zmywarce do naczyń. Jeśli zanieczyszczenie jest niewielkie, odpowiedni jest tryb wysokiej temperatury. Jeśli brud jest mocno zjedzony, użyj dodatkowych tabletek z napojem.

Soda jest dobra i bez urządzenia do mycia naczyń. Umieść ruszt w dużej, wytrzymałej torbie, śmiało wlej do niego paczkę sody oczyszczonej, a następnie napełnij ją ciepłą wodą. Po związaniu torby pozostaw ruszt na kilka godzin. Pozostaje tylko dokładnie spłukać i wysuszyć. Jeśli pozwala na to wielkość rusztu, po zamknięciu odpływu można go namoczyć w zlewie.

Aby uratować sytuację, pomoże również mydło domowe. Będziesz potrzebował pojemnika, w którym zmieści się grill. Konieczne jest przygotowanie w nim mocnego roztworu mydła, a następnie moczenie rusztu przez noc.

Jeśli nie jesteś fanem długiej pracy mechanicznej, przygotuj jedną z past, które pomogą Ci poradzić sobie z zadaniem:

 • Wymieszaj 100 g proszku do prania z 30 ml amoniaku. Przygotuj metal i dokładnie umyj po 20 minutach.
 • Przygotuj miazgę z nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej, zetrzyj ją dobrze, dokładnie spłucz.
 • Musztarda w proszku rozcieńczona 9% octem, a także niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Ta pasta jest nakładana na stal nierdzewną. Po 25 minutach wyczyść pod bieżącą ciepłą wodą.

Najbardziej niezawodnym sposobem jest wstępne namoczenie rusztu, następnie czyszczenie jednym z ludowych środków za pomocą sztywnej szczotki, a następnie dokładne mycie

Przydatne wskazówki i życiowe ataki

Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą ci wyczyścić ruszt bez szkody dla niego:

 • Nigdy nie moczyć żeliwnego rusztu w płynie i nie myć w zmywarce do naczyń. Materiał może pęknąć i utracić swoją wytrzymałość.
 • Każdy metal zaczyna się rozkładać, jeśli umieścisz gorący ruszt w zimnej wodzie lub roztworze. Zalecamy schłodzenie go przed czyszczeniem.
 • Nie próbuj gwałtownie pocierać powierzchni metalowymi szczotkami. To zniszczy materiał.
 • Za każdym razem po czyszczeniu wytrzeć ruszt do sucha.
 • Aby ułatwić dalsze czyszczenie, możesz użyć następującej metody. Potrzebujemy przezroczystego kleju biurowego (50 ml), proszku do prania lub detergentu (2 łyżki stołowe), sody (150 g).Składniki są dokładnie mieszane, a kompozycję nakłada się na ruszt. Po wyschnięciu znika z widoku. Podczas następnego czyszczenia wystarczy umyć nałożoną warstwę, a wraz z nią zanieczyszczenie.
 • Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie czystości jest umycie grilla po każdym gotowaniu, aw przypadku stalowych rusztów moczyć go raz w tygodniu w wodzie z mydłem.
 • Kraty do namaczania mogą znajdować się nie tylko w osobnej misce, ale także w wannie, a także w zlewie.
 • Jeśli nie możesz osiągnąć pożądanego rezultatu za pierwszym razem, nie rozpaczaj i po prostu powtórz swoje działania, gdy nadarzy się okazja.

Każda z powyższych metod czyszczenia siatki jest w stanie poradzić sobie z zadaniem, różnica polega tylko na czasie i wysiłku. Wybór środków ludowej lub chemii gospodarczej jest zawsze twój. Uważa się, że kuchnia jest twarzą gospodyni. Nie oszczędzając kilku minut na codzienne czyszczenie rusztu, nie będziesz musiał się denerwować z powodu nieprzyjemnej sadzy. To nie tylko psuje wygląd pieca, ale także nastrój. Smakują nawet potrawy przygotowane w czystych i przyjemnych warunkach.

Aby dowiedzieć się, jak szybko wyczyścić grill kuchenki gazowej, zobacz następny film.

Zostaw Swój Komentarz