Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową z cytryną?

Nowoczesna technologia mocno wkroczyła w nasze życie. Trudno już wyobrazić sobie kuchnię bez lodówki, robota kuchennego i kuchenki mikrofalowej. Takie urządzenie pomaga nam zawsze cieszyć się gorącymi daniami.

Aby kuchenka mikrofalowa działała jak najdłużej, musisz ją regularnie czyścić z nagromadzonego tłuszczu i brudu. Nie jest konieczne stosowanie drogich środków czyszczących o agresywnym składzie chemicznym. W końcu całkiem możliwe jest użycie improwizowanych środków, na przykład soku z cytryny.

Faza przygotowawcza

Zanim rozpoczniesz proces czyszczenia sprzętu, musisz wykonać kilka prostych kroków. Przykładowy algorytm wygląda następująco:

 • Odłącz urządzenie od zasilania (odłącz przewód od gniazdka).
 • Zaopatrz się w miękkie gąbki i szmaty. Nie używaj szczotek z włosia ani metalowych myjek, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię urządzenia.
 • W zależności od wielkości owoców cytrusowych i stopnia zanieczyszczenia kuchenki mikrofalowej przygotuj 1 lub 2 cytryny, specjalną miskę i niewielką ilość czystej wody.

Proces czyszczenia

Teraz nadszedł czas na główną pracę. Weź filiżankę lub pojemnik na kuchenkę mikrofalową, dodaj półtorej szklanki wody (około 300 mililitrów). Następnie pokrój cytrynę na pół i wyciśnij sok do pojemnika. Następnie umieść miskę w kuchence mikrofalowej, włącz piekarnik z maksymalną mocą, pozostaw pojemnik na pięć lub dziesięć minut.

Głównym zadaniem jest stworzenie warunków, aby para wodna z pojemnika z wodą kondensowała na ściankach urządzenia. Po określonym czasie konieczne jest pobranie pojemnika z sokiem z cytryny z kuchenki mikrofalowej. Teraz pozostaje tylko wyczyścić wewnętrzną powierzchnię urządzenia zwykłą ściereczką kuchenną wykonaną z miękkiego materiału.

Przed umyciem dna kuchenki mikrofalowej należy zdjąć z niej patelnię. Dzięki temu masz pewność, że całkowicie zmyjesz nie tylko samą paletę, ale także powierzchnię pod nią. Pamiętaj, aby wytrzeć go do sucha przed powrotem do miejsca. A z zewnątrz sprzęt można łatwo wyczyścić specjalnym sprayem do czyszczenia, który prawdopodobnie masz w domu.

Pomimo tego, że ta metoda jest bardzo prosta i budżetowa, jej skuteczność będzie wydawać się niesamowicie przekonująca. Nie potrzebujesz absolutnie żadnego wysiłku, aby szybko zmyć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Jest to jedna z najlepszych opcji do pielęgnacji sprzętu w domu, bez użycia specjalnych narzędzi. Jeśli jednak napotkasz niewiarygodnie złożone tłuste plamy, możesz powtórzyć procedurę podgrzewania pojemnika roztworem lub delikatnie przetrzeć obszar problemu za pomocą niewielkiej ilości sody. Rezultatem będzie idealnie czysta kuchenka mikrofalowa i wspaniały cytrusowy aromat, który wypełni cały dom. Doskonale odświeża i rozwesela.

Mechanizm działania tej metody

Skuteczność tej techniki polega na tym, że para odparowanej wody skutecznie zmiękcza i rozluźnia wysuszone miejsca i resztki jedzenia, które pozostały na ściankach kuchenki mikrofalowej. W rezultacie nawet stare plamy można łatwo zmyć.

Jeśli nie masz pod ręką cytryny, nie jest to przerażające. Sok z cytrusów można łatwo zastąpić zwykłym białym octem, który prawdopodobnie znajduje się w szafie każdej kuchni.

Nie martw się o kwaśny zapach octu rozprzestrzeniający się po całym domu. Nieprzyjemny aromat zniknie, gdy tylko ciecz całkowicie wyschnie. A jeśli przygotowałeś za dużo roztworu czyszczącego, użyj go do umycia lodówki. Prosty sok z cytryny doskonale poradzi sobie z takim zadaniem, a będziesz zaskoczony wynikiem takich prostych manipulacji.

Rzeczy do zapamiętania:

 • Jeśli masz nawet niewielkie objawy alergii na owoce cytrusowe, najlepiej nie stosować tej metody. Kontakt z sokiem z cytryny może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie.
 • Nie należy samodzielnie demontować kuchenki mikrofalowej, nawet jeśli jej części są bardzo brudne. Lepiej powierzyć takie zadanie osobie posiadającej odpowiednie umiejętności i wiedzę.
 • Nie używaj zbyt dużej ilości wody. Urządzenia elektryczne składają się z wielu elementów wrażliwych na wilgoć. Lepiej bądź z tym ostrożny.
 • Przed wyjęciem pojemnika z podgrzewanym roztworem z kuchenki mikrofalowej lepiej poczekać co najmniej pół minuty. Jest to konieczne, aby plastik nieco się ochłodził i nie poparzył się. Ale nie powinieneś czekać zbyt długo, ponieważ wtedy brud ponownie stwardnieje, a proces czyszczenia stanie się trudniejszy.
 • Nie jest konieczne szczelne zamykanie pojemnika, w przeciwnym razie może on po prostu pęknąć pod ciśnieniem w piecu.
 • Upewnij się, że płyn nie wygotuje się całkowicie z pojemnika, ponieważ doprowadzi to do zepsucia pojemnika, a nawet poparzeń.
 • Jeśli kwas cytrynowy z jakiegokolwiek powodu dostanie się na błonę śluzową oka, należy natychmiast przepłukać oczy dużą ilością wody. Przedwczesne środki mogą prowadzić do poważnych poparzeń.
 • Zawsze wykonuj takie rękawice ochronne.

Wskazówki dotyczące wyników

Kiedy osiągniesz idealną czystość swojej kuchenki mikrofalowej, na pewno będziesz chciał zachować ten wynik tak długo, jak to możliwe. Dlatego istnieje kilka prostych wskazówek, które pomogą utrzymać czystość technologii przez długi czas:

 • Do rozmrażania używaj głębokich pojemników. Podczas rozmrażania żywności pojawia się duża ilość płynów i małe rozmrożone cząsteczki żywności. Aby uniknąć zabrudzenia tacy mikrofalowej, nie wybieraj płaskich talerzy, ale głębokie miski. Następnie żywność rozmrozi się, a kuchenka mikrofalowa pozostanie czysta.
 • Nie zapomnij o okładkach. Jedzenie jest lepiej rozgrzane, jeśli przykryjesz je specjalną folią i niezbyt ciasną pokrywką. Ponadto znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo przedostania się zanieczyszczeń do wewnętrznej powierzchni urządzenia.
 • Regularnie wycieraj kuchenkę mikrofalową. Po podgrzaniu jedzenia i wyjęciu pojemnika po prostu wytrzyj wewnętrzne ściany i spód suchą szmatką. Ta procedura zajmuje tylko kilka sekund, ale oszczędza czas podczas dalszego głębokiego czyszczenia urządzenia.

Dodatkowo zaleca się pozostawienie otwartych drzwi piekarnika na jedną lub dwie minuty, aby zapachy żywności zniknęły, a nadmiar wilgoci odparował.

Czy można zastąpić sok cytrusowy kwasem cytrynowym?

To pytanie interesuje wielu, gdy nie ma pod ręką naturalnej cytryny. Wtedy przyda się proszek kwasu cytrynowego. Weź 250 mililitrów wody i dodaj około 25 gramów kwasu. Poniżej znajduje się dokładnie ten sam algorytm działania, co w przypadku soku z prawdziwej cytryny.

Efekt czyszczenia piekarnika za pomocą kwasu cytrynowego nie pozostawi przyjemnego aromatu owoców cytrusowych, jednak skuteczność tej metody nie ulega wątpliwości.

Co jeszcze możesz umyć w kuchence mikrofalowej

Oprócz soku z cytryny, octu i kwasu istnieje wiele domowych przepisów na kuchenkę mikrofalową. Na przykład zwykła soda może z łatwością poradzić sobie z każdym zanieczyszczeniem, w tym nawet najbardziej trwałym.

Soda

Nie jest tajemnicą, że stare plamy można łatwo usunąć, po prostu pocierając je odrobiną sody. Jednak taka substancja jest ścierna, a zatem może uszkodzić powierzchnię techniki z nadmiernym tarciem. Ale istnieje jeszcze szybsza i łatwiejsza opcja korzystania ze zwykłej sody.

Będziesz potrzebował głębokiej plastikowej lub szklanej miski, kilku łyżek sody, czystej wody. Wlej niewielką ilość sody do pojemnika, napełnij wodą i włóż do kuchenki mikrofalowej.

Wyłączenie sprzętu jest konieczne dopiero wtedy, gdy roztwór w misce zacznie się gotować.

Ale nie musisz natychmiast otwierać piekarnika i stamtąd wyciągać pojemnik. Poczekaj piętnaście minut. Jest to konieczne nie tylko, aby się nie poparzyć, ale także, aby ta metoda działała. Podczas pozostawania roztworu w kuchence mikrofalowej odparowanie alkaliów znacznie zmiękczy stare plamy tłuszczu i jedzenia.

Po upływie określonego czasu wystarczy ostrożnie wyjąć pojemnik z roztworem sody z kuchenki mikrofalowej. Następnie usuń brud miękką szmatką lub gąbką. Nie musisz nawet używać żadnych dodatkowych detergentów.

Mydło do prania

Znany wszystkim od dzieciństwa brązowy mydło o charakterystycznym zapachu pomoże szybko i łatwo posprzątać kuchenkę mikrofalową. Aby to zrobić, musisz wziąć czystą szmatkę lub gąbkę, a następnie odpowiednio myć mydłem do prania. Jedna zasada - im więcej piany, tym lepiej. Wytrzyj wnętrze i obudowę urządzenia szmatką z mydłem, pozostaw pianę na kilka minut. Następnie po prostu usuń brud wilgotną szmatką lub ręcznikiem.

W razie potrzeby powtórz proces mydła. Ważne jest, aby dokładnie upewnić się, że absolutnie wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte wraz z resztkami roztworu mydła, w przeciwnym razie po włączeniu kuchenki mikrofalowej charakterystyczny zapach płonący jest nieunikniony.

Ale nawet jeśli zdarza się, że w twoim domu nie ma żadnego z powyższych produktów, wciąż istnieje rozwiązanie. Wystarczy umieścić w kuchence mikrofalowej szklankę lub pojemnik ze zwykłą wodą bez żadnych dodatków na 5-10 minut.

Przy zbyt dużym zabrudzeniu może być konieczne powtórzenie tej metody. Ale przyniesie również pożądany efekt - czystość kuchenki mikrofalowej. Niektóre modele nowoczesnych kuchenek mikrofalowych mają nawet funkcję czyszczenia parą, co znacznie ułatwi pracę.

Utrzymuj sprzęt w czystości w regularnych odstępach czasu, stosując powyższe metody głębokiego czyszczenia. Wtedy kuchenka mikrofalowa będzie działać bardzo długo.

Zobacz, jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową z cytryną w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz