Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową?

Kuchenka mikrofalowa jest niezbędnym atrybutem kuchni, która jest obecna w prawie każdym domu. Za pomocą kuchenki mikrofalowej możesz łatwo podgrzewać żywność, rozmrażać żywność, a nawet gotować różne potrawy. Ale z powodu częstej pracy szybko ulega zanieczyszczeniu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na szczęście istnieje wiele sposobów na przywrócenie czystości i blasku ulubionych urządzeń gospodarstwa domowego.

Funkcje czyszczenia

Na zewnątrz mycie mikrofalówki jest dość proste przy użyciu detergentów. Wewnętrzna część techniki wymaga bardziej delikatnego podejścia i ma swoje własne cechy. Powłoki mikrofalowe są trzech rodzajów:

 • Stal nierdzewna. Ten rodzaj powierzchni doskonale znosi wysokie temperatury, ale jednocześnie szybko przyciąga zanieczyszczenia i zapachy, które w przyszłości będą bardzo trudne do czyszczenia.
 • Emaliowany. Ten rodzaj wykończenia jest najbardziej popularny i pożądany. Z reguły ceny pieców emaliowanych są przystępne. Gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Ale musisz to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ natychmiast powstają na nim zadrapania. Podstawową zasadą dla szkliwa nie jest stosowanie materiałów ściernych i wycieranie powłoki do sucha.
 • Ceramiczne. Taka powierzchnia jest łatwa w pielęgnacji, ma właściwości antybakteryjne i wygląda spektakularnie. Do czyszczenia ceramiki zaleca się stosowanie łagodnych detergentów.

Dziś na półkach z chemią gospodarczą można zobaczyć wiele produktów, które pomagają pozbyć się usztywnionego tłuszczu i wyeliminować zapach. Najczęściej na etykiecie zaznaczono, że przed nałożeniem produktu tłuste ślady muszą zostać odparowane. Jest to jedna z funkcji czyszczenia kuchenki mikrofalowej - tworząc łaźnię parową dla łatwego usuwania zanieczyszczeń.

Można tego dokonać, kupując kuchenkę mikrofalową z odpowiednią funkcją lub używając przyborów kuchennych i ciepłej wody.

Rodzaje zanieczyszczeń

Ze względu na częste stosowanie kuchenki mikrofalowej powstają w niej różne zanieczyszczenia i zapachy. Rozważ najczęstsze z nich, z którymi codziennie spotykają się gospodynie domowe:

 • Plamy z tłuszczu. Bardzo brudną powierzchnię można wyczyścić za pomocą kwasu octowego, którego składniki doskonale rozkładają tłuszcz. Jednak zbyt częste stosowanie esencji octowej nie jest zalecane, aby nie uszkodzić powłoki wierzchniej. Najłagodniejszym sposobem na usunięcie tłuszczu i sadzy jest użycie soku z owoców cytrusowych. Zapomnienie o starych tłustych plamach pomoże w napojach gazowanych ocetach. Alkohol etylowy usuwa ślady węgla ze ścian urządzeń kuchennych. Mocno zabrudzoną powierzchnię czyści się kwasem cytrynowym lub świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
 • Zapach spalania. Po ugotowaniu niektórych potraw pojawia się specyficzny zapach. Możesz spróbować pozostawić otwarte drzwi kuchenki mikrofalowej przez kilka godzin. Jeśli to nie pomoże, musisz wykonać dodatkowe środki. Zapach przypalonego produktu można wyeliminować za pomocą soli kuchennej, węgla aktywnego i zmielonej kawy. Kawa doskonale eliminuje zapach pozostały po gotowaniu potraw z ryb i mięsa dzięki dodatkowi dużej ilości przypraw. Przetrzyj wnętrze roztworem kawy. Po kilku godzinach spłucz mikrofalówkę czystą wodą. Następnie pozostanie przyjemny aromat. Tabletki z solą i węglem aktywnym są doskonałymi absorbentami, doskonale absorbują zapachy. Lepiej je stosować w połączeniu z innymi środkami.

Tabletki z solą i węglem aktywnym są doskonałymi absorbentami, doskonale absorbują zapachy. Lepiej je stosować w połączeniu z innymi środkami.

 • Zażółcenie Z powodu promieniowania ultrafioletowego i zmian temperatury plastikowe elementy kuchenek mikrofalowych zaczynają żółknąć. Łatwo pozbyć się zażółcenia za pomocą mydła i sody.

Jak myć

W zależności od rodzaju zanieczyszczenia można wyczyścić kuchenkę mikrofalową na dwa sposoby: środki ludowe i chemię gospodarczą na półkach sklepowych.

Mycie kuchenki mikrofalowej w domu jest absolutnie łatwe i każdy może to zrobić. Skutecznie i łatwo czyścić zanieczyszczony sprzęt za pomocą następujących improwizowanych narzędzi dostępnych w prawie każdym domu:

 • soda;
 • ocet
 • mydło do prania;
 • sól;
 • alkohol;
 • cytryna lub kwas cytrynowy;
 • dojrzała pomarańcza.

Jeśli wolisz używać chemii gospodarczej do czyszczenia urządzeń kuchennych, płynne roztwory, takie jak Fairy, Pril, Frosch, Cif, a także specjalne kompozycje detergentowe do kuchenek mikrofalowych producentów krajowych i zagranicznych, na przykład Microwave Cleaner Sano, pomogą poradzić sobie z tym zadaniem. , Korting, Moc magiczna. W asortymencie nowoczesnych sieci handlowych można znaleźć zarówno produkty budżetowe, jak i droższe.

Nie możemy zatem zapominać o wewnętrznej powłoce pieca, która jest podatna na działanie elementów ściernych konieczne jest staranne wybranie środków czyszczących.

Noże, twarde i ostre narzędzia są surowo zabronione do czyszczenia urządzeń gospodarstwa domowego. Zaleca się umyć miękką gąbką lub bawełnianą szmatką.

Sposoby

Musisz umyć piekarnik, nawet jeśli używasz specjalnej pokrywy podczas gotowania i podgrzewania żywności. W końcu opary z gorącego jedzenia w jakiś sposób przenikają przestrzeń między pokrywką a pojemnikiem. Istnieje wiele sposobów szybkiego czyszczenia kuchenki mikrofalowej w domu:

 • Woda Jest to jedna z najbardziej nieszkodliwych metod czyszczenia. Aby to zrobić, wlej go do szerokiej płyty i włóż do urządzenia. Następnie włącz go na kwadrans, ustawiając najwyższą temperaturę. Po wyłączeniu sprzętu wystarczy tylko wytrzeć go gąbką. Ta opcja jest odpowiednia dla świeżego brudu, gdy osad nie miał czasu na zamrożenie powłoki.
 • Soda. Nie jest tajemnicą, że soda oczyszczona skutecznie radzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami w kuchni. Pomoże pozbyć się złogów węgla w kuchence mikrofalowej. Wlej 200 ml wody do miski lub innej pogłębionej miski i dodaj kilka garści sody. Dokładnie wymieszaj i mikrofalówka. Włącz sprzęt na co najmniej pół godziny. Po wyłączeniu timera nie należy natychmiast wyjmować pojemnika z pieca. Opary sody osadzą się na ścianach i szybko rozpuszczą tłuszcz.
 • Ocet Jeśli nagle nie było pod ręką napoju gazowanego, esencja octu może pomóc. Procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku roztworu sody. Dzięki octowi możesz nie tylko wytrzeć piekarnik, ale także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wewnątrz kuchenki mikrofalowej.
 • Cytryna. Ten owoc cytrusowy nadaje się jako jedzenie, a także jako improwizowane narzędzie do czyszczenia. Dzięki niemu można myć mikrofalówkę wewnątrz i na zewnątrz. Sok z cytryny jest wyciskany do głębokiej miski częściowo wypełnionej wodą. Włożyła do piekarnika i ustawiła minutnik na 8-10 minut. Ten czas wystarczy, aby zniszczyć tłuste ślady i usunąć zapach pieczenia. W razie potrzeby cytrynę można zastąpić kwasem cytrynowym. Tę metodę prania można nazwać bezpieczną, aw pokoju po tej procedurze będzie przyjemny aromat.

Możesz także umyć kuchenkę mikrofalową z sokiem z cytryny na zewnątrz. Aby to zrobić, po prostu wytrzyj plasterek owoców cytrusowych korpusem urządzenia, a następnie po chwili umyj go czystą, wilgotną szmatką.

 • Pomarańczowy Skórki pomarańczy doskonale pochłaniają zapachy, usuwają tłuszcz i bakterie. Nalewane są dwiema szklankami wody i umieszczane w urządzeniu. Włącz urządzenie z pełną mocą, a po 10 minutach po prostu wytrzyj powierzchnię z resztek zanieczyszczeń.
 • Mydło do prania. Pod względem swoich właściwości nie jest w żaden sposób gorszy od powyższych substancji. Mydło dobrze dezynfekuje i czyści różne zanieczyszczenia. Aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową, musisz zetrzeć mały blok na średniej tarce. Wymieszaj łyżkę mydła w podgrzewanej wodzie. Dokładnie spienić powstały roztwór i nałożyć go gąbką wewnątrz i na zewnątrz piekarnika. Pozostaw kompozycję mydlaną na powierzchni na około godzinę. Możesz zmieniać czas, koncentrując się na stopniu zanieczyszczenia. Po chwili dobrze spłucz powierzchnię bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Po zastosowaniu mydła do prania kuchenka mikrofalowa będzie nie tylko czysta, ale również zyska swój pierwotny połysk.
 • Gąbka melaminowa. Korzystając z tego niedrogiego i popularnego narzędzia, możesz skutecznie czyścić kuchenkę mikrofalową. Korzystanie z niego jest bardzo proste: wystarczy zwilżyć go wodą i przejść do procedury czyszczenia brudu i tłuszczu. Pracuj z gąbką melaminową tylko w rękawicach gumowych. Po usunięciu plam zaleca się spłukanie powierzchni czystą wodą.
 • Detergent do mycia naczyń. Aby wyczyścić asystenta kuchennego w 5 minut, możesz użyć płynu do mycia naczyń. Na piankową gąbkę zwilżoną wodą nałóż kilka kropli produktu, a następnie spień i umieść gąbkę na szklanej tacy kuchenki mikrofalowej. Włącz go na 30-45 sekund i ustaw minimalną moc (gąbka stopi się przy dużej mocy). Po wyłączeniu przetrzyj wewnętrzne części tą samą gąbką. Następnie należy je traktować czystą wilgotną szmatką.

Oprócz czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej strony kuchenki mikrofalowej należy również umyć szybę na drzwiach urządzenia kuchennego przed zabrudzeniem. Pomoże to w zwykłym sposobie mycia okien i szyb. Wystarczy spryskać niewielką ilość, a po chwili wytrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.

Ale możesz użyć metody ludowej. Aby to zrobić, dodaj łyżeczkę octu i łyżeczkę alkoholu do szklanki wody. Przetrzyj szkło powstałą kompozycją.

Jeśli piekarnik nie był prany przez długi czas, czyszczenie go wszystkimi powyższymi metodami będzie bardzo trudne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku mikrofal, które mają funkcję grilla. Pieczą produkty mięsne, aż pojawi się skorupa. W wyniku przygotowania powstają trudne do usunięcia ślady tłuszczu i sadzy. W przypadku, gdy nie są usuwane natychmiast po ugotowaniu, zestalają się solidnie na powłoce.

W takich sytuacjach zaleca się stosowanie środków do usuwania tłuszczu. Ale nie od razu, ale etapami. Początkowo, używając skórki cytryny lub pomarańczy, wyczyść urządzenie. Kiedy tłusta warstwa na powierzchni staje się miękka, wówczas stosuje się specjalne rozwiązanie. Czas, przez który musisz opuścić kompozycję, jest zawsze wskazany na etykiecie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Aby zapewnić, że kuchenka mikrofalowa jest zawsze schludna, a bakterie nie gromadzą się w niej, potrzebuje regularnej i odpowiedniej opieki. Przestrzeganie prostych zasad i wskazówek pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek:

 • Podczas obsługi urządzeń kuchennych zaleca się, aby zawsze przykrywać talerz specjalną pokrywką lub folią spożywczą, aby tłuszcz i okruchy nie rozprzestrzeniały się na powierzchni. Jeśli dodasz tę zasadę do nawyku, kuchenka mikrofalowa będzie mniej potrzebna do czyszczenia.
 • Regularnie czyść drzwi za pomocą środka do czyszczenia lusterek. Usunie plamy i odciski palców.
 • Podczas prania urządzenia nie naciskaj szmatki i gąbki, lepiej jest stworzyć efekt pary. Rozpuści spray ze smaru, a następnie pozostanie tylko przejść przez detergent, aby przykryć piec, a następnie spłukać wodą.
 • Zawsze konieczne jest odłączenie urządzenia od sieci. Ta prosta zasada chroni przed porażeniem prądem elektrycznym.
 • Naczynie dołączone do kuchenki mikrofalowej również wymaga opieki. Można go myć ręcznie i w zmywarce do naczyń. Umieszczenie płyty na miejscu jest możliwe po jej całkowitym wyschnięciu.
 • Podczas czyszczenia nie wolno dopuścić do przedostania się wody do otworów wewnątrz urządzenia; należy je przecierać wyłącznie suchymi szmatami. Jeżeli woda lub detergent dostaną się do tych otworów, urządzenie może zostać uszkodzone i działać nieprawidłowo.
 • Zawsze wycieraj kraty do sucha z kurzu, który się pojawił, ponieważ w kuchence mikrofalowej mogą wystąpić przerwy z powodu gromadzenia się zakurzonych cząstek.
 • Produkty do rozmrażania są konieczne w głębokich pojemnikach.
 • Po każdym użyciu zaleca się wytrzeć kuchenkę mikrofalową, aby tłuste plamy nie miały czasu na wyschnięcie na powierzchni.
 • Okresowo pozostawić otwarte drzwi urządzenia kuchennego, aby zwietrzyć zapach i nagromadzoną wilgoć.
 • Urządzenie można podłączyć dopiero po całkowitym wyschnięciu.
 • Aby rozpocząć czyszczenie piekarnika, należy umyć szklaną patelnię i pierścień. Następnie przystąp do mycia kratki, blatu i ścian. Wreszcie drzwi są myte.
 • Podczas nakładania środków czyszczących używaj gumowych rękawiczek i okularów ochronnych.

Aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową za pomocą kwasu octowego, musisz otworzyć okna lub na świeżym powietrzu.

 • Podczas traktowania wnętrza urządzenia parą należy zainstalować ochronny stojak. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że podczas zabiegu drzwi mikrofalówki otworzą się i krople wrzącej wody spadną na pobliskie przedmioty.
 • Nie jest dozwolone wpuszczanie dzieci i zwierząt do pokoju, w którym piekarnik jest prany.
 • Jako roztworów czyszczących nigdy nie należy stosować benzenu i rozpuszczalników. Ich wpływ doprowadzi do uszkodzenia urządzenia, a także do ewentualnego pożaru.
 • Nie wolno również używać odkurzacza parowego do czyszczenia z powodu możliwej korozji.
 • Jeśli kuchenka mikrofalowa jest używana codziennie, czyszczenie należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Jeśli jego stosowanie jest rzadkie, posprzątaj kilka razy w miesiącu.

Zobacz, jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową wewnątrz smaru w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz