Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Zasady netykiety: Kodeks postępowania

Ludzie przestrzegali zasad etykiety na długo przed pojawieniem się komputerów. Standardy zachowania pomagają odpowiednio prezentować Twoją osobę i opinie, prowadzić rozmowę w formie grzecznego dialogu, szanować rozumienie tematu przez innych i utrzymywać zdrowy „mikroklimat” w komunikacji.

Niektórzy uważają, że wraz z pojawieniem się technologii komputerowej i komunikacji sieciowej można zapomnieć o normach etycznego zachowania tylko dlatego, że po drugiej stronie ekranu są nieznajomi, którzy nie muszą się spotykać. Ta pozycja jest nie do przyjęcia, ponieważ etykieta nie komplikuje życia, ale ułatwia. Dlatego sieć ma pewne zasady, których muszą przestrzegać grzeczni ludzie.

Komunikacja powinna odbywać się bez emocji

Nie możesz poddać się każdej minucie emocji. Kiedy komunikujesz się z nieznajomym, powinieneś pamiętać, że jest on prawdziwy, ale nie widzi ani nie słyszy przeciwnika, a jedynie czyta tekst. Lepiej jest pisać zrozumiałe stwierdzenia bez prowokacji i nienawiści, w przeciwnym razie możesz wywołać odwetowy gniew i trwale zepsuć nastrój.

Należy pamiętać, że każde słowo jest ustalone i nigdzie nie znika, może znacznie zaszkodzić zarówno drugiej osobie, jak i tobie.

Lepiej jest uprzejmie omawiać każdy temat, starać się zrozumieć rozmówcę i spokojnie przekazać swoje stanowisko.

Standardy zachowań online i rzeczywistych

W prawdziwym świecie absolutna wolność zachowania nie jest dozwolona, ​​ludzie boją się potępiać innych lub karać za niewłaściwe postępowanie. Złapanie intruza w Internecie nie jest łatwe. Ale to nie zwalnia go z moralnej odpowiedzialności. Trzeba o tym pamiętać po drugiej stronie ekranu jest żywa osoba i musisz się z nią komunikować w taki sam sposób, jak z ludźmi w prawdziwym społeczeństwie. Jeśli masz problemy z etykietą, powinieneś pomyśleć o tym, co zrobiłbyś w zwykłym życiu, patrząc w oczy rozmówcy.

Normy behawioralne w grupach tematycznych

Korzystając z Internetu do komunikacji grupowej, należy pamiętać, w której grupie się znajdujesz. Podczas konferencji z tematem programów telewizyjnych używanie plotek i plotek jest całkiem normalne i niedopuszczalne jest atakowanie nimi społeczności naukowej. Będąc w nowej grupie tematycznej, powinieneś rozejrzeć się, zagłębić w to, co się dzieje, a dopiero potem przystąpić do dyskusji.

Nieoceniony czas

Podczas komunikacji w cyberprzestrzeni konieczne jest zrozumienie wartości czasu dla każdego z nas. Nie należy wysyłać bezmyślnych wiadomości na adres e-mail lub konferencję. Proces wysyłania zajmuje dużo czasu, przepustowość kanału jest ograniczona.

Zastanów się, czy ta wiadomość jest konieczna, jeśli istnieje możliwość wstrzymania się od głosu, lepiej to zrobić.

Ocena osobowości

Możesz komunikować się online bez przedstawiania się. Nikt nie wie, jak wygląda rozmówca, ocena osobowości oparta jest na przedstawionych tekstach. Powinien być napisany poprawnie, aby nie mówić bezczynnie, wiadomości powinny być ważne i ważne, tylko fakty zweryfikowane.

Pomagać ludziom

W Internecie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Jeśli ktoś zadaje pytanie, na którą znasz odpowiedź, koniecznie pomóż tej osobie. Pomoc jest szlachetną przyczyną. Zadając pytanie, możesz wymieniać uwagi e-mailem, a następnie zbierać je, podsumowywać i wysyłać ogólne wiadomości na konferencję. Informacje będą przydatne dla innych użytkowników.

Prywatna korespondencja

Atakowanie prywatnej korespondencji, czytanie lub pisanie uwag dla innych jest nieetyczne. W żadnym wypadku nie należy przekierowywać korespondencji innej osoby na inne osoby.

Przebaczenie

Sieć jest pełna wiadomości zarówno od osób piśmiennych, jak i niewykształconych, w różnych kategoriach wiekowych i różnych odczuciach świata. Trzeba być tolerancyjnym i wybaczać ludziom głupie pytania, długie odpowiedzi, a nawet całkowity brak logiki osądów. Odpowiedź ma jedynie pomóc, a nie potępiać.

Delikatny humor

Znając słabo rozmówcę, należy ostrożnie wprowadzić humor lub ironię do wiadomości. W rozwijającym się związku lepiej jest delikatnie dotykać popularnych tematów, aby poznać zakres zainteresowań przeciwnika.

Przyciąganie powodzi lub uwagi

Powódź - pozbawione znaczenia komunikaty, na przykład: „Klasa!”, „Cyna!”. Niektóre osoby potrzebują ich, aby przyciągnąć uwagę. Wydaje się to nieszkodliwe, ale w rzeczywistości powodzie, z ich strumieniem nieetycznych wypowiedzi, mogą zakłócić konferencję.

Płomienie Prowokacja konfliktu

Uwagi emocjonalne, niezależnie od opinii innych uczestników komunikacji, nazywane są płomieniami. Prowokują rozmówcę, mogą wnieść animację do rozmowy, ale jeśli przekroczą określoną linię, powstaje konflikt. Zaczynają się nieporozumienia i obelgi.

Z reguły kilku rozmówców uczestniczy w takim środowisku komunikacyjnym, ale to oni niszczą proces pokojowy konferencji.

Płomień jest jak powódź, tyle że bardziej agresywny.

Offtopic. Obecność tematów

Termin oznacza - wyjście poza temat. Jeśli konferencja ma określony temat, nie zaprzeczaj mu pozbawionymi znaczenia wiadomościami. Takie zachowanie narusza standardy etyczne i może być powstrzymane przez moderatorów.

Trolling Prowokacyjne wiadomości

Ludzie, którzy to robią, raczej nie myślą o etykiecie. Cyniczne, niegrzeczne, prowokujące wiadomości są wysyłane w celu uwikłania uczestników rozmowy i zniszczenia komunikacji. Irytujące społeczeństwo, trolle cieszą się własnym znaczeniem. Nie powinni angażować się w taką dyskusję.

Emotikony Jak korzystać

Śmieszne obrazy do wiadomości tekstowych niosą emocjonalną konotację. Często strony dostarczają swoje próbki, ale musisz ich używać z umiarem. Przeładowane wiadomości z emotikonami mogą odwracać uwagę od treści rozmowy.

Umiejętność czytania i pisania

Powinieneś ponownie przeczytać swoje wiadomości przed ich wysłaniem. Łatwy do odczytania list bez błędów. W Internecie jest wystarczająco dużo programów, które mogą w tym pomóc. Właściwy tekst jest oznaką szacunku dla rozmówcy.

Dwa tematy zachowania w sieci społecznościowej można rozważyć bardziej szczegółowo, odnoszą się one do poczty elektronicznej i konferencji.

Nie jest tak łatwo napisać kompetentny list, aby rozmówca miał ochotę mu odpowiedzieć. Istnieją podstawowe pojęcia dotyczące zasad zachowania podczas komunikacji przez e-mail:

 • Najpierw powinieneś się przedstawić, podać swoje ogólne dane. To wystarczy, aby rozpocząć korespondencję. Anonimowi skrybowie są ostrożni, często bez czytania, wysyłają wiadomości do spamu.
 • Lepiej wskazać temat listu, aby zwięźle podkreślić najważniejsze, aby zwrócić uwagę.
 • Konieczne jest przemyślenie treści tekstu, usunięcie błędów i niepotrzebnych fraz. List powinien być podzielony na akapity semantyczne, aby ułatwić czytanie. Nie należy wysyłać wiadomości w dużych ilościach, ponieważ czytanie jej może być niewygodne, lepiej jest używać pojemnych i dokładnych informacji.
 • W komunikacji osobistej dozwolony jest styl konwersacji.
 • Podczas aktywnej korespondencji możesz zapisać tekst źródłowy i kilka listów tematycznych.
 • Na końcu tekstu znajduje się zwięzły podpis, który składa się z nazwiska i informacji kontaktowych. Pisarz musi wiedzieć, z kim rozmawia i jak skontaktować się z tą osobą.
 • Nie możesz przekierowywać wiadomości innej osoby bez zgody autora.

Podczas konferencji synchronicznej należy przestrzegać pewnych zasad etykiety:

 • Komunikacja powinna być uprzejma.
 • Nie odchodź od tematu konferencji.
 • Nie należy pisać wiadomości, których nie można wypowiedzieć osobiście.
 • Nie musisz wysyłać nieciekawych SMS-ów.
 • Komunikacja jest obsługiwana przez wszystkich, a nie przez jednego rozmówcę.
 • Nie możesz zadawać pytań prywatnych (wiek, praca, stan cywilny).
 • Żartowanie i zadawanie pytań na temat narodowości i przekonań religijnych jest nieetyczne.
 • Nie bądź zbyt aktywny, powinien być w stanie rozmawiać z innymi przeciwnikami.
 • Podczas pisania wiadomości nie włączaj Caps Lock, wielkie litery w tekście wzmacniają emocje, co czasem równoznaczne jest z krzykiem.

Standardy etyczne postępowania w sieci informacyjnej są niezbędne do zapewnienia kulturalnej i bezpiecznej komunikacji.

Dobrze wychowana osoba nie wywoła skandalu, przeprowadzi rozmowę w taktowny i przyjazny ton. Etyka sieci jest nieskomplikowana, ponieważ nie różni się niczym od kultury zachowania w życiu codziennym.

Zobacz następujące wideo, aby uzyskać więcej informacji na temat etykiety sieciowej.

Zostaw Swój Komentarz