Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Zasady postępowania w teatrze: kultura i etykieta

Sceny teatralne zadziwiają rozrywką, pięknem. Gra aktorska na żywo wywołuje burzę emocji, zanurzając się w atmosferę mistrzowsko stworzonego spektaklu. Jednym z najczęstszych sposobów angażowania się w kulturę jest odwiedzanie teatrów, w których zachowana jest etykieta zachowania.

Jak się zachować

Pod względem znaczenia przedstawienie teatralne jest porównywalne z uroczystym lub oficjalnym przyjęciem, dlatego wymaga przestrzegania pewnych standardów etyki komunikacji i zachowania. Przez cały czas istniały normy zachowania. Teraz wymagania dla nich są nieco uproszczone. Nie oznacza to jednak, że można je zignorować.

Odwiedzając teatr, zaleca się zachowanie powściągliwości. Nie mów głośno, stwórz tłum, publicznie posprzątaj. Do tego są pokoje dla kobiet. W przypadku jakichkolwiek pytań możesz skontaktować się z personelem teatru. Należy to zrobić ze szczególną uprzejmością, szacunkiem.

Aby nie być „czarną owcą” i czerpać jak największą przyjemność z oglądanego spektaklu, konieczne jest przestrzeganie niewypowiedzianych kanonów przyjętych przez społeczeństwo. Pomogą utrzymać atmosferę wakacji i rodzaj tajemnicy działania.

Etyka teatralna zwraca uwagę na wygląd, zasady przebywania w budynku teatru, na widowni, na końcu przedstawienia. Szczególną rolę odgrywają normy zachowania dzieci, za które odpowiadają ich rodzice.

Wymagania dotyczące wyglądu

Pierwsze wrażenie powstaje z wyglądu. Liczy się styl, kolorystyka, sposób noszenia ubrań i fryzura.

 • Wygląd powinien być schludny. Nie trzeba nosić eleganckich sukienek ani smokingów. Skromny czysty obraz jest całkiem odpowiedni. Biżuteria dozwolona.
 • Mężczyźni powinni przychodzić w klasycznym garniturze z koszulą w dyskretnych kolorach. Nie zaleca się używania odzieży sportowej.
 • Należy zwrócić uwagę na buty, nie tylko ich modele, ale także na czystość. Trampki są oczywiście wygodniejsze, ale na imprezę teatralną lepiej wybrać klasyczny styl.
 • Włosy powinny być starannie ułożone. Mogą spaść z ramion lub zostać powiązane. Korzystając ze spinek do włosów, lepiej jest preferować eleganckie dyskretne kolory i design.
 • Mężczyźni powinni być również starannie czesani i ogoleni. Jednym z trendów mody jest broda. W takim przypadku powinna wyglądać na zadbaną.
 • Możesz użyć perfum.

Ważne jest jednak, aby nie sięgać zbyt daleko w perfumy lub wody toaletowe. W przeciwnym razie może powodować uczucie dyskomfortu u osób siedzących w pobliżu. Ponadto należy wziąć pod uwagę obecność możliwej alergii na zapachy.

Wybór miejsca

Wśród głównych kanonów wyróżnia się następujące.

 1. Nie możesz się spóźnić do teatru. Musisz przyjść 15-20 minut, zanim zadzwoni ostatni dzwonek. W przeciwnym razie mogą nie zostać dopuszczeni do działania. Jeśli się spóźnisz, nie będziesz mógł przedzierać się przez przejścia między siedzeniami. Zaleca się spokojne siedzenie w najbliższym pustym miejscu. Możesz zająć miejsca podczas przerwy.
 2. Siedzenia powinny być do trzeciego dzwonka. Nie możesz zajmować miejsc innych osób, które lubisz. Jeśli miejsce wskazane na bilecie zostanie zajęte, należy uprzejmie poprosić siedzące osoby o jego zwolnienie.
 3. Musisz ostrożnie chodzić do swoich miejscstarając się nie skrzywdzić innych widzów. Twarz powinna być skierowana w stronę siedzącej osoby. Jeśli przejście jest bardzo wąskie, widzowie siedzący muszą wstać i pozwolić innym przejść.
 4. Po zajęciu miejsca nie zaleca się zajmowania obu podłokietnikówzbliżać się, blokować scenę. Wszystko to może powodować uczucie nerwowości, dyskomfort u innych.

Nieprzestrzeganie etykiety może wywołać reakcję w formie oburzenia. Aby komentarze nie psowały reszty wieczoru, musisz zwracać uwagę na innych.

Występ lub występ

Do podstawowych zasad postępowania, czy to podczas regularnego występu, opery czy musicalu, obejmują następujące.

 • Należy zachować całkowitą ciszę. Nie można krzyczeć z miejsca, dyskutować o aktorach, szeleścić torbami, kichać, głośno kaszleć. Telefony komórkowe muszą wyłączyć lub wyłączyć dźwięk. To rozprasza nie tylko innych, ale także samych aktorów.
 • Podczas spektaklu nie można spać.
 • Nie zaleca się jedzenia. Podczas przerwy powinno być miejsce w specjalnych miejscach, na przykład w kawiarni lub barze.
 • Opuszczanie sali podczas akcji teatralnej jest nieprzyzwoite, nawet jeśli jest nudne.
 • Jeśli do oglądania spektaklu podano lornetkę, nie zaleca się oglądania przez nią innych widzów.
 • Nie energicznie wyrażaj swoich emocji. Oklaski są ważne w odpowiednim czasie. Lepiej, jeśli są powściągliwi.
 • Dawanie kwiatów powinno być na końcu akcji. Nie musisz iść prosto na scenę. Bukiety są przekazywane w przejściu między sceną a pierwszym rzędem lub przez personel teatru.
 • Pod koniec przedstawienia aktorzy kilkakrotnie wychylają się na widownię, kłaniając się. Dlatego zaraz po zakończeniu akcji nie trzeba biegać szybciej, aby podnieść ubrania.

Etykieta dla płci przeciwnych

Teatr jest miejscem, w którym jesteś mile widziany przestrzeganie etykiety między mężczyzną a kobietą.

 • Przy wejściu do budynku mężczyzna musi wyprzedzać kobietę. Otwiera drzwi do swojego towarzysza.
 • W szafie mężczyzna pomaga rozebrać kobietę, dopiero wtedy zdejmuje płaszcz lub kurtkę. Liczby pozostają również w kieszeni satelitarnej. Podaje je do szatni pod koniec przedstawienia teatralnego. Przeciwnie, wychodząc z teatru, mężczyzna najpierw ubiera się, a potem pomaga swojej dziewczynie się ubrać.
 • Przy wejściu do sali, w której odbędzie się występ, bilety są przekazywane kontrolerowi przez człowieka. Powinny być przy nim.
 • Do miejsc wskazanych na biletach mężczyzna przechodzi pierwszy, wskazując drogę do swojego towarzysza.
 • Po znalezieniu niezbędnych miejsc mężczyzna musi poczekać, aż kobieta usiądzie, a potem usiąść sam.
 • Jeśli podczas przerwy kobieta pozostanie w korytarzu, mężczyzna powinien pozostać obok niej. Jeśli nadal musi wyjść, może to zrobić, najpierw przepraszając.

Przestrzeganie standardów etycznych pozwala wywrzeć pozytywne wrażenie na towarzyszach, wzbudzić współczucie, zaufanie.

Notatka dla dzieci

Dzieci są najbardziej wymagającą publicznością. Subtelnie odczuwają atmosferę nieszczerości. Każdy wiek charakteryzuje się własnym postrzeganiem świata, cechami behawioralnymi. Mimo to dzieci od najmłodszych lat muszą wprowadzić zasady etykiety, które pomogą im odnieść sukces w życiu.

Przed pierwszą wizytą w teatrze ważne jest, aby dziecko krótko wyjaśniło, ogólnie, jakie to miejsce, dlaczego ludzie tam przychodzą, jakie są zasady zachowania.

 • Podczas akcji teatralnej musisz usiąść dokładnie na swoim miejscu, starając się nie skrzywdzić sąsiadów.
 • Zabrania się biegania, skakania. Podczas występu nawet nie wolno chodzić.
 • Konieczne jest przestrzeganie całkowitej ciszy. Nie możesz krzyczeć, śmiać się głośno, rozmawiać.
 • Nie możesz jeść, rozrzucając okruchów, śmieci.
 • Nieprzyzwoite jest wychodzić podczas przedstawienia teatralnego.
 • Nie możesz grać w gry przez telefon, nawet jeśli to, co dzieje się na scenie, wydaje się nieciekawe.

Decydując się na udział w imprezie teatralnej z dzieckiem, należy z góry ustalić czas trwania przedstawienia teatralnego i prawidłowo ocenić zdolność dziecka do siedzenia do końca.

Zobacz, jak się zachować w teatrze w następnym wideo.

Zostaw Swój Komentarz