Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Etykieta dyplomatyczna: rodzaje i zasady organizacji przyjęć

Przyjęcia są formą komunikacji biznesowej na różnych poziomach. Podczas przyjęcia mogą się spotkać przedstawiciele stanów, partnerzy biznesowi, koledzy biznesowi, tylko przyjaciele i znajomi. Podczas takich wydarzeń przestrzeganie norm etycznych zachowań odgrywa kluczową rolę. Przed uczestnictwem w przyjęciu należy zapoznać się z przepisami etykiety dyplomatycznej.

Historia

Etykieta dyplomatyczna to zbiór norm i zasad postępowania podczas oficjalnych wydarzeń. Ponieważ oficjalne przyjęcia mogą odbywać się w obecności przedstawicieli najwyższego szczebla, ignorowanie zasad postępowania w biznesie może być poważną zniewagą.

Protokół dyplomatyczny to wielowiekowe historyczne doświadczenie międzynarodowej komunikacji biznesowej. Jego powstawanie następowało stopniowo. Autor protokołu dyplomatycznego nie jest konkretną osobą ani krajem.

Ustanowione zasady wywodzą się z zasady „międzynarodowej uprzejmości”. Zasada ta wymaga szacunku i szacunku dla wszystkiego, co reprezentuje lub symbolizuje państwo.

Różnica między etykietą dyplomatyczną a protokołem polega na tym, że etykieta oznacza okazywanie szacunku i dobrych manier uczestnikom oficjalnego wydarzenia: urzędnikom, politykom. Protokół dyplomatyczny jest bardziej ogólną i szerszą koncepcją, która dyktuje zasady szacunku dla krajów i państw.

Funkcje

Przyjęcia dyplomatyczne mogą być organizowane na różnych poziomach i przy różnych okazjach. Najczęściej są to święta państwowe, ważne daty i wydarzenia. W recepcji można wyróżnić wybitną postać lub honorowego przedstawiciela innego stanu. Można również zorganizować przyjęcie z okazji uroczystości dla dużej rodziny, profesjonalnych wakacji, wystawy sztuki lub premiery teatralnej.

Takie wydarzenie wymaga pewnych przygotowań. Organizowanie przyjęć jest bardzo ważnym wydarzeniem. Im większe wydarzenie, tym wcześniej należy rozpocząć przygotowania. Zaproszenia dla gości należy wysyłać z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem.

Organizator i właściciel wydarzenia powinni odpowiednio przygotować się do jego formalnej części.

Z kolei zaproszeni muszą upewnić się, że wybrano odpowiednią odzież. To powinno być odpowiednie na tym wydarzeniu, odpowiednie do sytuacji i czasu. Niezwykle luksusowe i wyszukane stroje będą wyglądały absurdalnie i będą wywoływać tylko negatywne emocje od innych.

W recepcji należy przybyć w terminie wskazanym przez organizatora - staraj się nie spóźniać.

Goście powinni z wyprzedzeniem upewnić się, jak dostać się na miejsce wydarzenia.

Gatunek

W zależności od okazji, kontyngentu zaproszonych gości, przyjęcia są zwykle podzielone na oficjalne i nieoficjalne.

Oficjalne przyjęcia dyplomatyczne

Podczas takich wydarzeń uczestnicy zwykle kojarzą się z działaniami zawodowymi. Mogą to być koledzy z pracy, partnerzy biznesowi, przedstawiciele różnych organizacji lub przedsiębiorstw. Bardzo często podczas oficjalnych przyjęć na wysokim szczeblu spotykają się dyplomaci i inni przedstawiciele różnych państw.

Formalne przyjęcia wymagają szczególnie starannego przygotowania i organizacji.

Nieformalne przyjęcia

Takie techniki są mniej formalne. Mogą być zaproszeni członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy. Okazjami do tych wydarzeń są zwykle różne uroczystości, imprezy rodzinne i festiwale. Oczywiście podczas takich świąt międzynarodowy protokół dyplomatyczny nie jest w pełni odpowiedni, ale nawet one wymagają zgodności z odpowiednimi standardami etycznymi.

W zależności od czasu przyjęć jest dzień i wieczór. Zazwyczaj ubiera się mniej formalnie na tego typu imprezy w ciągu dnia. W przypadku kobiet dozwolona jest krótka sukienka. Wieczorne przyjęcia są zwykle bardziej uroczyste; wymagają starannego wyboru garderoby. Dla mężczyzn jest to ścisły garnitur lub płaszcz. Kobiety na wieczornej uroczystości powinny wybrać długą sukienkę.

Rekomendacje:

  • Na wieczornych przyjęciach należy zapiąć kurtkę męską. Odblokowanie jest dozwolone tylko przy stole.
  • Nie należy nadużywać perfum ani dezodorantów. Zapach powinien być lekki i dyskretny dla innych.
  • Na przyjęcia biznesowe i negocjacje odpowiednie są proste kolory powściągliwych i surowych kolorów: szary, czarny, niebieski, granatowy.
  • Dopuszczalna długość wiązania - do paska do spodni. Należy zadbać o to, aby węzeł na krawacie był czysty.
  • Latem dozwolone jest noszenie sukienek lub garniturów w jasnych odcieniach na wieczorne przyjęcia. Buty są wybierane w podobnym kolorze.
  • Często organizatorzy w zaproszeniu wskazują pożądaną formę odzieży. W takim przypadku musisz zastosować się do żądania właściciela i wybrać odpowiedni garnitur.
  • Warto powstrzymać się od wyboru zwykłego czarnego krawata. Taki element garderoby z reguły jest noszony na imprezy pogrzebowe i usługi pogrzebowe.
  • Nie wkładaj przedmiotów do kieszeni kurtki lub kurtki.
  • Powinieneś także powstrzymać się od trzymania rąk w zewnętrznych kieszeniach odzieży.
  • Kobietom nie zaleca się noszenia dużej ilości biżuterii podczas wydarzeń dyplomatycznych.

O funkcjach etykiety dyplomatycznej dowiesz się w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz