Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Zasady etykiety tabeli: normy i kultura zachowania

Imprezy przy stole są egzaminem dla każdej osoby z wiedzy na temat etykiety i dobrych manier. Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez chodzenia do restauracji lub odwiedzania gości. Przestrzeganie zasad pomoże zarówno gościowi, jak i gospodarzowi imprezy, wystąpić w społeczeństwie jako osoba dobrze wykształcona z odpowiednio zaszczepionymi umiejętnościami komunikacyjnymi.

Co to jest

Często pojęcia etyki i etykiety są zrównane lub połączone. Etyka ma szersze znaczenie, mówiąc o niej, należy pamiętać o osobistych wartościach moralnych i moralnych jednostki. Takie cechy osoby wychowuje się od wczesnego dzieciństwa. Zwykle głębia i siła moralności jednostki zależą od relacji interpersonalnych w rodzinie (model rodzinny), metod wychowania, wysiłków instytucji edukacyjnych mających na celu zaszczepienie dobrych manier dla uczniów, przyjaznego środowiska i cech charakteru.

Etykieta to zbiór szczegółowych zasad, których musi przestrzegać każda dobrze wychowana osoba.są to normy zachowania akceptowane przez społeczeństwo wobec społeczeństwa jako całości lub w szczególności dla konkretnej osoby. Możesz być osobą wysoce moralną o wyjątkowo poprawnych wartościach moralnych, ale nie znającą dobrych manier. I odwrotnie.

Etykieta przy stole - takie są zasady, jak osoba powinna zachowywać się w restauracji, gościach, na pikniku, relacje między mężczyznami i kobietami, ludźmi różnych stopni i grup wiekowych podczas takich wydarzeń.

Każda wykształcona osoba powinna znać podstawy etykiety alkoholowej. Każdy, kto chce osiągnąć pewne wyżyny w życiu, uzyskać awans na szczeblach kariery, dostać się do wysokich kręgów świeckich - musi dokładnie nauczyć się i przestrzegać zasad dobrych manier.

Normy i przepisy

Możesz wyróżnić podstawowe elementy zachowania podczas uczty. Takie zasady są znane i zrozumiałe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego powinieneś zacząć zaszczepiać dobre maniery dla siebie i młodszego pokolenia, stosując następujące zasady:

 • Zgodność z etykietami proxy. Ważne jest prawidłowe ustawienie gości przy stole. Tak więc gospodarz imprezy odbywa się u szczytu stołu, wszyscy ważni, szanowni i starsi goście siedzą obok właściciela po prawej i lewej stronie, młodzież i dzieci po przeciwnej stronie stołu. Czasami najmłodsi otrzymują osobny stolik dla dzieci.
 • Bardzo ważne jest monitorowanie, jaka intonacja dominuje w głosie podczas rozmowy, barwy, głośności, tonu, prędkości mowy. Głos powinien brzmieć wyraźnie, nie trzeba mówić zbyt szybko, głośne okrzyki są niedopuszczalne. Nie możesz mówić z pełnymi ustami.
 • Przy stole musisz monitorować swoje gesty i postawę. Nie możesz rozpaść się na krześle, postawić łokci na stole, usiąść z policzkiem opartym na dłoni, stopą do stopy, machając rękami, szczególnie jeśli są w nich urządzenia.
 • Przy stole nie możesz rozpocząć rozmowy, która może sprowokować spór. Polityka, religia, zdrowie i pieniądze to zamknięte tematy do dyskusji. Nie można również omawiać diety, ograniczeń alkoholowych i alergii na pokarmy. Po cichu odłóż niewłaściwe danie, zastąp alkohol innym napojem.
 • Lnianą serwetkę należy rozłożyć na kolanach, aby wykluczyć zanieczyszczenie odzieży, a także istnieje możliwość cichego wytarcia rąk.
 • Możesz zacząć jeść, gdy wszyscy mają jedzenie na talerzach, a także po rozpoczęciu posiłku przez gospodarza wakacji.
 • Jeśli podczas posiłku dostaniesz kawałek, którego nie można przeżuć lub kość, powinieneś spokojnie przyłożyć serwetkę do ust i usunąć niejadalny element.
 • Podczas uczty należy wyłączyć telefon lub przełączyć go w tryb cichy. W żadnym wypadku nie należy kłaść go obok talerza na stole.
 • Kobieta powinna postawić torebkę lub torebkę za sobą na krześle, torbę zbiorczą na podłodze lub powiesić na oparciu krzesła. Czasami restauracje oferują specjalne krzesło na torby, z którego można korzystać. Przez jakiś czas nie możesz nawet położyć na stole toreb i paczek.
 • Jeśli sztućce lub jedzenie spadło na podłogę, nie skupiaj się na tym, musisz zadzwonić do kelnera i poprosić o nowy. Nie zginaj się pod stołem i nie podnoś przewróconego przedmiotu.
 • Nie używaj wykałaczki przy stole jadalnym. Kiedy w rozmowie jest przerwa, musisz przeprosić i opuścić stół. Możesz usunąć zablokowany kawałek jedzenia w toalecie.

Właściciel imprezy nie powinien stawiać wykałaczek na stole, ich miejscem podczas uczty jest łazienka. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli musisz wyczyścić nos. Niemożliwe jest dmuchanie nosem w stół podczas jedzenia, a ten gest będzie nieprzyjemny dla innych gości.

Dobre maniery na ucztę

Zanim pójdziesz na wydarzenie, powinieneś lepiej poznać jego naturę. Może to pomóc w wyborze sukienki dla kobiet - również w wyborze fryzury i makijażu.

Jeśli wydarzenie jest oficjalne, najprawdopodobniej wszystkim gościom zaoferowano programy. Zazwyczaj wskazują godzinę rozpoczęcia, godzinę rozrywki lub części oficjalnej, godzinę w formie bufetu i koniec wieczoru.

Nieformalne uczty są często bardziej intymne i relaksujące. Mężczyźni mogą zaniedbywać krawaty, a damskie sukienki wieczorowe na podłodze. Nie zwalnia to jednak od etykiety stołu.

Data w restauracji: zasady dla mężczyzny i kobiety

Zwykle przy wejściu do restauracji gości wita gospodyni lub kelner. Pracownik zakładu oferuje swoim klientom bezpłatne stoliki i zachęca kelnera do przyjęcia zamówienia. Jeśli taka pozycja nie jest dostępna, możesz poprosić dowolnego kelnera, aby pomógł ci wybrać miejsce lub sam zdecydować. Mężczyzna eskortuje swoją panią do jej miejsca, zwykle po lewej, pomagając usiąść na krześle.

Ponadto wieczór rozwija się zgodnie z klasycznym scenariuszem, którego każda scena jest regulowana zasadami etykiety:

 • Menu przynosi kelnera i daje gościom czas na dokonanie wyboru. Prawo pierwszeństwa przy wyborze potraw należy do kobiety. Jednak często popełniany jest błąd kobiet. Powiedzenie „Zamów coś według własnego gustu” jest kategorycznie niemożliwe. Prawidłowa interpretacja - „Doradzić, co lepiej zamówić?”.
 • Mężczyzna wydaje kelnerowi zamówienie po wysłuchaniu życzeń kobiety.
 • Dziewczyny nie powinny wybierać zbyt tanich potraw, może to być wskazówka dla mężczyzny, że jej zdaniem nie jest wystarczająco bogaty. Ale wybór najdroższych naczyń dla kobiet może powodować niepotrzebne spekulacje.
 • Należy wziąć pod uwagę specyfikę restauracji. Jeśli wydarzenie odbywa się w śródziemnomorskiej restauracji, nie trzeba zamawiać barszczu ani pierogów.
 • Jeśli wybór jest trudny, możesz zadzwonić do kelnera, określić, jakie składniki są obecne w naczyniu, jaki jest czas jego przygotowania.
 • Nie powinieneś kontaktować się z kelnerem w sprawie „ciebie”, zwykle pracownicy instytucji mają plakietkę z imieniem.
 • Czekając na zamówienie, musisz uruchomić mały prąd. Temat rozmowy powinien być ogólny, nie wchodź w szczegóły i wchodź głęboko. Rozmówcy powinni spojrzeć sobie w oczy, mówić głośno, aby nie przeszkadzać innym, a także stworzyć intymną atmosferę randki.
 • Podczas przygotowywania potraw kelner może przynieść butelkę wina jako aperitif. Mężczyzna nie powinien sam odkorkować, a także nalać drinka. To jest zadanie kelnera. Aby nalać drugą szklankę, nie trzeba czekać na kelnera. Najpierw podaje się damę, a potem mężczyzna może nalać sobie drinka. Szklanka powinna być wypełniona nieco mniej niż w połowie.
 • Szklankę należy trzymać trzema palcami na nodze. W ten sposób pozostanie tak czysty, jak to możliwe, a to jest ważne dla elementu estetycznego, który jest kluczowy w koncepcji etykiety.
 • Aby powiadomić kelnera o zmianie naczynia, należy umieścić sztućce po przekątnej nad talerzem. Widelec i nóż połączone na wolnym końcu wskazują, że posiłek jeszcze się nie skończył. Należy pamiętać, że stawianie urządzeń na stole po użyciu jest surowo zabronione, ich miejsce znajduje się tylko na talerzu.
 • Nie powinieneś próbować dania swojego partnera. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, jak smakuje, jest zamówienie tego samego.
 • W restauracji zwyczajowo je się powoli, ciesząc się smakiem i procesami. Nawet jeśli uczucie głodu jest bardzo silne, powinieneś podążać za tempem partnera, w przeciwnym razie postrzega to jako ucieczkę lub chęć szybkiego opuszczenia restauracji.
 • Po zakończeniu kolacji połóż serwetkę po lewej stronie talerza.
 • Dżentelmen płaci pierwszy. Kobieta nie powinna się wtrącać, pytać „ile?” Lub próbować zapłacić połowę, inwestując pieniądze w mężczyznę.
 • Jeśli mężczyzna i kobieta mają przyjazne stosunki, można zapłacić czek 50/50, a mężczyzna, po przestudiowaniu czeku, podaje kobiecie kwotę swojego zamówienia i zgadzają się na napiwek.

Spotkanie biznesowe

W dzisiejszym świecie spotkania biznesowe często odbywają się w restauracjach i kawiarniach. Jest to szczególnie prawdziwe podczas międzynarodowych wizyt w interesach biznesu. Gospodarz wprowadza partnerów w obyczaje i kulturę swojego kraju. W takim przypadku zaproszona strona powinna zapoznać się z tradycjami przed wydarzeniem, aby nie urazić swoich partnerów. Ogólnie rzecz biorąc, należy przestrzegać następujących zasad:

 • Przede wszystkim spotkanie biznesowe jest rozwiązaniem problemu biznesowego. Jeśli nie dzieje się to w porze obiadowej, powinieneś ograniczyć się do filiżanki kawy lub herbaty.
 • Podczas spotkania z partnerem powinieneś przestrzegać głównej zasady: czas to pieniądz. Możesz rozpocząć rozwiązywanie problemu natychmiast po przywitaniu, bez rozpraszania się małą rozmową.
 • Po omówieniu problemu powinniśmy krótko podsumować wyniki spotkania, jeśli pozostało czasu, przejdź do abstrakcyjnych tematów w celu utrzymania osobistych relacji.
 • Podczas międzynarodowych świąt strona zapraszająca płaci. Jeśli spotkanie biznesowe ogranicza się do kawy lub herbaty, wszyscy płacą za siebie.

Odprawa celna z całego świata

Historycznie spożycie żywności przez różne ludy świata ewoluowało na swój sposób, biorąc pod uwagę cechy narodowe, strukturę życia, wpływ zdobywców, fakty kulturowe i historyczne. W wielu krajach zasady etykiety przy stole mają coś wspólnego. W ten sposób można podkreślić wspólną międzynarodową etykietę, ale zawsze jest miejsce na tożsamość.

W Rosji

Rosja jest dużym międzynarodowym krajem, w którym pan-europejskie standardy postępowania przy stole są oficjalnie przyjęte. Biorąc jednak pod uwagę, że w naszym kraju jest ponad 190 narodowości, podróżując wzdłuż niego, możesz spotkać niezwykłe tradycje i normy zachowania przy stole.

Tatarzy przywiązują wielką wagę do proksemiki etykiety przy stole. Pierwszy zaczyna posiłek od głowy rodziny, dopiero potem reszta członków rodziny i gości. Opuszczają stół tylko wtedy, gdy głowa rodziny odeszła. Przed i po posiłku modlitwa wysławia Allaha.

Narody Kaukazu mają inne cechy. Każdy członek rodziny ma swoją rolę, której należy przestrzegać bez uprzedzeń. Warto zauważyć ważną cechę: mężczyźni i kobiety na Kaukazie nie jedzą razem przy jednym stole. Po pierwsze, mężczyźni jedzą jedzenie, tylko kobiety i dzieci.

Każda duża uczta na Kaukazie musi mieć gospodarza - „gospodarza”. Toastmaster może być najstarszym i najbardziej uhonorowanym gościem imprezy. Mówi tosty i daje prawo do powiedzenia słowa innym. Kaukaska uczta bez tostów nie jest świętem. Wyróżnia je niezwykła przepych i wywyższenie zasług mistrza.

Naród mongolski i gość przy stole wierci się miską herbaty lub wódki. Gość, biorąc miskę, musi włożyć kciuk prawej ręki do napoju i posypać go w kierunku paleniska. Co ciekawe, w niektórych miejscach taki zwyczaj przetrwał do dziś. Oczywiście obyczaje wielu narodów stopniowo słabną, coraz więcej rodzin zaczyna stosować się do europejskich standardów etykiety.

Jednak podróżując przez rozległą Rosję, powinieneś przestudiować cechy życia lokalnych mieszkańców przed wyruszeniem w ten czy inny zakątek rozległej ojczyzny. Wiedza ta jest niezbędna, aby nie obrażać ani nie obrażać właścicieli, a także okazywać szacunek dla ich kultury i tradycji.

We Francji

Dla tych, którzy mają szczęście otrzymać zaproszenie na obiad we Francji, powinieneś wiedzieć:

 • Lunch i kolacja we Francji zawsze zaczynają się od aperitifu, który wybiera się w zależności od regionu. Aby napić się kieliszka wina, Francuzi nie potrzebują powodu; zaczynają pić napój winny już w okresie dojrzewania. Wino jest dobierane ściśle do oczekiwanego dania. Jeśli jest to ryba - wytrawne białe wino, mięso - wytrawne czerwone.
 • Zazwyczaj Francuzi jedzą poza domem, ponieważ gotowanie nie jest akceptowane. W kawiarniach, barach i restauracjach spotkania odbywają się z przyjaciółmi, rodziną, po prostu rodzinny obiad. Czasami mężczyźni i kobiety odwiedzają kawiarnię, aby napić się kawy i poczytać książkę lub gazetę.
 • Francuzi bardzo lubią rodzinne kolacje. Zwykle składają się z kilku inningów, z których każda obejmuje kilka potraw. Sam proces podawania odbywa się od prawej do lewej.
 • Gdy gościom podaje się nowe danie, nie można trzymać rąk pod stołem, na kolanach - taki gest można uznać za nieufność. Opuść nadgarstki do rogu blatu.
 • Wielkie biesiady w kręgu bliskich przyjaciół i krewnych odbywają się przy złożonym stole, przestrzegane są wszystkie ogólnie przyjęte standardy etykiety.
 • Należy zachować ostrożność przy stosowaniu przypraw. Nie bądź zbyt gorliwy - może to obrażać gospodynię lub kucharkę, ponieważ można założyć, że danie nie podobało się, że chcą go „upiększyć”.
 • We Francji nie ma zwyczaju prosić o uzupełnienie wina lub jego zmianę. Francuzi uważają, że z konkretnym daniem można spożywać tylko określone wino. Nie dodawaj też lodu do kieliszka wina. Zmiana temperatury wpłynie na wrażenie napoju, a topnienie lodu zmieni smak.

Zasadniczo francuska etykieta ma te same podstawowe aspekty, co w Rosji i w całej Europie. Nie ma zwyczaju spieszyć się z obyczajami tego kraju, więc Francuzi bardzo zwracają uwagę na wszystkie zasady stołu i ściśle je przestrzegają, gość tego kraju powinien również okazywać szacunek dla kultury i pamiętać o etykiecie.

W anglii

Brytyjczycy bardzo skrupulatnie przestrzegają zasad etykiety, zwłaszcza przy stole. Nawet w gronie bliskich przyjaciół i krewnych obiad odbywa się zgodnie z wszystkimi zasadami dobrych manier. Możemy to powiedzieć główną zasadą etykiety w Anglii jest przestrzeganie etykiety.

Przy stole powinieneś używać urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Nóż jest trzymany ściśle w prawej ręce, a widelec - w lewej. Ponadto nie wolno przesuwać urządzeń, a ostry koniec noża i widelca zawsze patrzą w kierunku płyty.

Niezwykła zasada, ale jeśli zaproszony gość ma uczulenie na którykolwiek składnik lub ma specjalne wymagania dotyczące produktów, właściciele powinni zostać ostrzeżeni o tym na 2 dni przed wydarzeniem. Przy dużym stole w Anglii niedopuszczalne jest prowadzenie intymnej rozmowy tylko z jednym gościem, temat powinien być wspólny dla wszystkich, bez zwracania się do nieznajomego.

Nie należy sięgać po całym stole, aby wziąć jakieś danie; należy poprosić o przekazanie. Jednak przeniesienie do tyłu również nie powinno być, należy położyć talerz na pustym siedzeniu obok siebie.

Za każdym razem, gdy podawane jest nowe danie, należy podziękować.Jeśli na stole znajduje się wspólne danie, nie wkładaj zbyt wiele do talerza, musisz włożyć tyle, aby po zakończeniu uczty talerz był czysty. W przeciwnym razie właściciel może uznać, że gość nie lubił dania.

W korei

W Korei nie jest również zwyczajem pozostawianie niedokończonego ryżu lub zbyt dużej ilości z innego naczynia na talerzu. Nie używaj jednocześnie łyżki i pałeczek, mieszaj zupę za pomocą urządzeń, wybierz określone kawałki i oddziel je od dania głównego. Obiad musi być ukończony przez wszystkich w tym samym czasie.

Czasami w koreańskich restauracjach kelner podaje stolik, nie ekskomunikując go. Jego zadaniem jest zawsze mieć jedzenie na talerzach. Dlatego usatysfakcjonowany gość musi zostawić niewielki kawałek częściowo zjedzonego posiłku, co zasygnalizuje, że suplement nie jest już wymagany. Ta sama zasada dotyczy napojów.

Po zakończeniu uczty patyki lub łyżkę należy przywrócić do pierwotnej pozycji, gdzie leżały przed wydarzeniem. Rachunek jest zwykle płacony przez najstarszego przy stole, a nie każdy za siebie.

W Chinach

Chińczycy są bardzo zazdrośni o swoje tradycje i zwyczaje, sami ściśle je wdrażają i są bardzo szczęśliwi, gdy zagraniczni goście próbują się ich trzymać.

Chińczycy rozpoczynają posiłek herbatą kwiatową. Ten napój działa jak aperitif, a także bawi publiczność, dopóki nie pojawią się inni zaproszeni goście.

W chińskiej etykiecie ważny jest kształt stołu - zawsze jest to koło. Tradycje tego kraju są bardzo symboliczne. Tak więc krąg to ziemia, płodność i kobiecość. Środek stołu obraca się wokół osi, a ponieważ wszystkie naczynia są wspólne, bardzo wygodne jest obrócenie takiego środka, aby zbliżyć żądane naczynie. Pomimo tego, że wszystkie potrawy są wspólne, każdy może złożyć indywidualne zamówienie, ale należy zauważyć, że każdy też może to zjeść.

Chińczycy, podobnie jak Rosjanie, lubią wznosić toast przy stole i pić alkohol. Podczas toastu musisz stać, a następnie łatwo brzęknąć szklankami krawędziami szklanek. Możesz pić tylko z pełnego szklanego naczynia, jeśli szklanka jest w połowie pusta, należy poczekać, aż napełni ją ten, kto jest odpowiedzialny za napełnianie napojów.

Chińczycy będą bardzo zadowoleni, jeśli goście zagraniczni będą używać pałeczek podczas posiłków. Co więcej, nie trzeba ich utrzymywać. Zarówno wygodne, jak i prawidłowe. Jednak użycie takiego tradycyjnego urządzenia do innych celów jest bardzo niecywilizowane. Nie używaj patyczków jako wskaźnika, skub je, po prostu włóż do ust. Pomiędzy posiłkami patyki leżą na specjalnym stojaku, nie można ich pozostawiać na talerzu, a wbijanie się w jedzenie jest obraźliwe.

Najpierw podawane są pierwsze dania - zupy, które są jedynymi porcjami, potem „główne jedzenie” - ryż lub makaron, a deser kończy wieczór. Nie przekręcaj i nie przejadaj się, uczta w Chinach jest okazją do spróbowania różnych potraw i cieszenia się ich smakiem.

W Turcji

Tureckie zwyczaje narodowe są stopniowo wypierane pod wpływem Zachodu. Restauracje i ich zachowania całkowicie zmieniły się na zasady międzynarodowej etykiety. Ale w tureckich domach wciąż można spotkać fakt, że właściciele obserwują osobliwości życia, które ucieleśniają historię tego kraju.

Osoby zaproszone do odwiedzenia powinny wiedzieć:

 • Jadąc do tureckiego domu, zdejmij buty na wyciągnięcie ręki przed drzwiami. Wejście do domu lub mieszkania w butach ulicznych jest niedopuszczalne.
 • Turcy jedzą przy niskim okrągłym stole, siedzą po turecku na podłodze, ich stopy są ukryte pod blatem.
 • Nigdy nie należy odmawiać oferowanego jedzenia, może to obrażać właścicieli. Powinieneś spróbować przynajmniej małego kawałka i pochwalić danie.
 • Turcy podają wspólne potrawy na tacy. Każdy gość wypełnia talerz dłonią lub łyżką. Nie należy wybierać elementów „lepszych” - jest to również nieprzyzwoite.
 • Posiłek należy rozpocząć po zatwierdzeniu przez głowę rodziny.
 • Uczta trwa zwykle co najmniej dwie godziny. Turcy przestrzegają kolejności potraw, więc po głównej porcji następuje dostawa herbaty, kawy, słodyczy. Jedz powoli, ciesząc się procesem.
 • Długie przebywanie z dala również nie jest tego warte. Dziękuję grzecznie za lunch lub kolację i wyjdź.

Porady na każdą okazję

Zgodność z międzynarodowymi zasadami etykiety jest najlepszym dowodem dobrego wychowania. Każdy kraj na świecie doceni dobre maniery. Turystom i obcokrajowcom często wybacza się nieznajomość specyfiki tradycji i życia kraju, ale nie nadużywaj swojej pozycji.

Podczas wizyty w innym kraju lub w nieznanej firmie należy przestrzegać kilku zasad:

 • Możesz przynieść deser do herbaty i podać go kochance na spotkaniu;
 • Nie siadaj przy stole przed zaproszeniem właściciela;
 • Nie zaczynaj jeść przed rozpoczęciem gospodarza;
 • Nie musisz budować góry jedzenia na swoim talerzu, lepiej położyć trochę każdego dania, zjeść, a dopiero potem sięgnąć po suplement. Ta metoda chroni przed przejadaniem się, a także pozwala pozostawić płytkę po sobie czystą;
 • Nie zadawaj zbyt wielu pytań gospodarzom lub innym gościom;
 • Zawsze musisz być skromny i przyjazny, pamiętaj, aby podziękować właścicielom i zauważyć kulinarny talent gospodyni.

W trudnej i niezrozumiałej sytuacji przestrzegaj zasady zdrowego rozsądku. Głównym zadaniem nie jest powodowanie niedogodności dla innych, nawet jeśli musisz poświęcić swoje dobre samopoczucie.

Zobacz, jak się zachować przy stole w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz