Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Ustawienie stołu śniadaniowego

Rano wstając z niewłaściwej stopy ludzie cały dzień spędzają w złości, bez nastroju, załamując się na swoich współpracownikach i gospodarstwie domowym. Ale jest świetny sposób, aby szybko rozweselić i naładować ciało przez cały dzień roboczy - jest to śniadanie. W przypadku porannego posiłku ważne jest, aby odpowiednio ustawić prezentację potrawy i pięknie nakryć do stołu, ponieważ te niuanse są ważnymi czynnikami psychologicznymi, które wyznaczają początek całego dnia.

Funkcje

Aby ustawić piękny stół, musisz mieć w domu następujące przedmioty:

 • naczynia;
 • urządzenia;
 • obrus;
 • serwetki;
 • dekoracje stołowe;
 • wazon.

Podstawowe zasady

Właściwe ustawienie stołu to nauka. Wiele początkujących gospodyń domowych uczy się, jak pięknie i poprawnie ustawiać niezbędne urządzenia i układać stół. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, tworząc piękną kompozycję posiłku na stole:

 • Pierwsza zasada to dekoracja na środku stołu. Na przykład wazon z kwiatami lub kosz owoców. Wszyscy wiedzą, że żywe rośliny lub świeże owoce zapewniają domowi więcej ciepła i komfortu, zwłaszcza gdy są umieszczone w pięknym wazonie pośrodku stołu.
 • Piękne potrawy. Ta zasada nie ma żadnych konkretnych standardów, ponieważ każda kochanka ma swój własny gust. Naczynia mogą być idealnie białe, czarne, przezroczyste, malowane, z jasnymi wzorami. Należy jednak pamiętać, że odsłonięcie talerza z pęknięciami, suszonymi kroplami lub oleistym jest oznaką złego smaku.
 • Obrus Płótno powinno być krystalicznie czyste i idealnie prasowane. Pożądane jest, aby obrus harmonijnie łączył się z naczyniami i wnętrzem jako całością.

Oczywiście równie ważne jest zwracanie uwagi na serwetki, dekoracje stołu i skuteczne podawanie potraw. Przestrzegając tych zasad, każda gospodyni domowa rano rozweseli domowników i gości.

Naczynia kuchenne

Aby pięknie i poprawnie zaprojektować poranny stół, należy przestrzegać prostych wskazówek:

 • Talerz z daniem głównym, na przykład jajecznica z boczkiem, należy ustawić pośrodku przed człowiekiem śniadaniowym.
 • Od talerza po prawej stronie po przekątnej od jego środka połóż filiżankę kawy na spodku z łyżeczką. Widelec i łyżka stołowa są umieszczone po lewej stronie, a nóż po prawej stronie talerza. Widelec jest ustawiony tak, aby strona wklęsła patrzyła w górę, łyżka - wręcz przeciwnie, ale ostrze noża musi być skierowane na talerz.
 • Po lewej stronie głównego naczynia powinna znajdować się płyta z masłem, chlebem, dżemem, sosem lub dżemem, do której podawany jest oddzielny mały nóż.
 • Cukiernicę umieszcza się w pobliżu filiżanki kawy. Jeśli masz rafinowany cukier, nie zapomnij dodać do niego specjalnych szczypiec.
 • Umieść wazon z kwiatami lub owocami na środku stołu. Jest to ruch psychologiczny, który nie tylko służy jako dekoracja, ale także doskonale zwiększa apetyt, poprawia nastrój. Na przykład w niedzielny zimowy poranek będziesz zachwycony cytrusowym zapachem i jasnymi kolorami mandarynek, wiosną - tulipany lub żonkile, na Walentynki wazon z ozdobnymi sercami doda romantycznego nastroju, a latem odpowiednie będą świeże, soczyste owoce.

Dobry przykład nakrycia stołu dla 2 osób:

Urządzenia

Wiele osób zapomina, że ​​istnieje pewna klasyfikacja sztućców. W kręgach arystokratycznych uważa się za złą formę nie wiedzieć, z jakim urządzeniem trzeba jeść to lub inne danie. Współcześni ludzie odeszli od nawyków wyższych sfer, ponieważ zwykle jest jeden widelec, łyżeczka i łyżka stołowa. Ale jak miło jest usiąść przy stole i wiedzieć, które urządzenie jest deserem, jaką owsiankę i jakie spaghetti.

Sztućce powinny być ułożone prawidłowo i dostosowane do oferowanego naczynia. Przed podaniem urządzenia należy wypolerować na połysk.

Serwetki

Serwetki to nie tylko przedmiot higieny, ale także integralna część nakrycia stołu. Do chwili obecnej wynaleziono wiele schematów składania dowolnego rodzaju serwetek:

 • Lily. Aby stworzyć kwiatek, musisz złożyć ręcznik papierowy na pół, połączyć oba rogi z górą, a następnie złożyć produkt na pół w poziomej linii i wygiąć górę.
 • Torebka - zegnij serwetkę z tkaniny na pół pionowo, a następnie ponownie na pół od dołu. Złóż lewy górny róg dwóch warstw, a prawy w kierunku środka. Zegnij trójkąt dekoracyjnego płótna poniżej środka.
 • Everest - złóż materiał na pół i przenieś górne rogi na środek, boki serwetki muszą być złożone, aby rogi pozostały poniżej. Następnie należy obrócić figurkę i dopasować końce, aby stały się podporą.
 • Koperta na sztućce. Konieczne jest ułożenie serwetki niewłaściwą stroną do góry i wygięcie lewego rogu do środka. Następnie złóż materiał na pół w poziomie i zegnij dolną część pod górną. Narożnik, który jest na górze, musisz zgiąć do środka i wygiąć boczne rogi.
 • Kolumna na serwetki powinien być wygięty po przekątnej, aby podstawę można było wygiąć, a następnie cofnąć o 3 centymetry. Następnie serwetkę należy złożyć w tubę.
 • Klepsydra. Konieczne jest zgięcie serwetki wzdłuż osi pionowej na pół i wygięcie rogów parami w dół i do góry. Zegnij górny trójkąt w dół, a dół w górę. I wiele innych gatunków.

Nie zapominaj również, że serwetka jest zwykle umieszczana na talerzu lub po lewej stronie urządzeń, jeśli jest przeznaczona na kolana. Jeśli papierowa serwetka, to jest pięknie umieszczona w szklance, pod talerzem lub pod urządzeniami. Oprócz tego możesz użyć dekoracyjnych gadżetów, wazonów, rodzinnych zdjęć do nakrycia stołu.

Obrus

Pokrycie stołu jest ważną częścią estetycznego piękna kuchni lub salonu. Wybierając obrus, nie zapomnij o jego połączeniu z wnętrzem domu. Najbardziej standardową i klasyczną opcją jest biały obrus. Ale nie powinien być jak prześcieradło, może mieć piękny haft, koronkę, wytłaczane wzory. Nowoczesne firmy tekstylne mogą zaoferować ogromny wybór zarówno białych, jak i wielokolorowych obrusów, które można dopasować do dowolnego projektu.

Aby ustawić stół, musisz przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

 • Obrus ​​powinien być idealnie czysty i prasowany.
 • Rozmiar obrusu powinien odpowiadać wymiarom stołu. Jest całkowicie brzydki, kiedy wisi na podłodze lub, odwrotnie, jest za krótki.

Danie główne

Pamiętaj o kilku prostych zaleceniach:

 • Podawaj jedzenie w określonej kolejności. Nie możesz najpierw podać filiżanki kawy, a następnie owsianki.
 • Bardzo ważna jest piękna prezentacja każdej potrawy. Ponieważ wygląd odpowiednio zaprojektowanego jedzenia nie tylko zwiększa apetyt, ale także zapewnia estetyczną, gastronomiczną przyjemność.
 • Ważne jest, aby pamiętać, że dla wszelkich potraw w domu jest cel. Dlatego nie należy wkładać owsianki do płaskiego talerza o dużej średnicy lub omletu z kiełbasą w głębokiej misce.
 • Ponadto warto zwrócić uwagę na samo śniadanie. Powinien wyglądać świeżo i apetycznie, a także pachnieć pysznie. Nie nakładaj przypalonej owsianki ani nie przypalaj przypalonych tostów dżemem. Gotuj śniadanie bez pośpiechu, zwracając szczególną uwagę na wygląd potraw.
 • Dekoracja naczynia jest równie ważna do podania. Na przykład owsiankę owsianą można ozdobić plasterkiem jabłka lub dowolnego innego owocu i posypać szczyptą cynamonu dla smaku. Jasnozielone liście mięty nadają potrawie świeżość.

Podając ciasto na dużym płaskim talerzu, możesz wykorzystać swoje umiejętności artystyczne. Aby to zrobić, musisz naszkicować ciekawy wzór na białej części talerza. Taki kawałek stanie się znacznie bardziej atrakcyjny i smaczniejszy. Prawidłowe ustawienie stołu to znak rozpoznawczy Twojego domu. Dlatego nie powinieneś zapominać o tak małych sztuczkach, które nadają stołowi estetyczny urok i podnoszą nastrój.

Zobacz, jak ustawić stół na śniadanie w następnym samouczku wideo.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz