Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Nakrycie stołu w restauracji: poznanie etykiety

Każdy dorosły odwiedził restaurację przynajmniej raz w życiu. Z pewnością był pod wrażeniem różnorodności urządzeń spożywczych. Aby nie wpaść w niezręczną sytuację, wskazane jest, aby wiedzieć, dlaczego wszystkie te urządzenia są potrzebne, i przestrzegać zasad etykiety.

Jak podawać

Nakrycie stołu w restauracji może się różnić o różnych porach dnia. Liczy się także rodzaj zdarzenia. To jedno, jeśli poszedłeś do najbliższej restauracji na lunch w ciągu dnia, gdy przestrzeganie wszystkich norm etykiety nie ma większego znaczenia. I to zupełnie inna sprawa, jeśli zostaniesz zaproszony na bankiet lub przyjęcie z okazji jakiejkolwiek uroczystości, przy zachowaniu pełnej restauracji.

Właściwe podawanie obejmuje ustawienie talerzy, kieliszków do wina i sztućców w określonej kolejności. Przede wszystkim zobaczysz talerz, na którym zwykle umieszcza się gorące naczynie. Nazywa się to serwowaniem. Zanim rozpocznie się bankiet, postawią na nim mniejszy talerz z przekąskami.

Po lewej stronie talerza z przekąskami będzie kilka widelców do różnych potraw, a po prawej - noże i łyżka stołowa. Zgodnie z etykietą podczas posiłku należy najpierw wziąć urządzenia znajdujące się na krawędziach. Za talerzem z przekąskami znajdują się desery. Po lewej stronie postawić talerz na ciasto, na którym kładą chleb, a po prawej - kieliszki do wina (białe i czerwone) i kieliszek do wody.

Spójność i standardy

Dla instytucji, w których ludzie jedzą i świętują różne wydarzenia, ich wygląd jest bardzo ważny. Oznacza nie tylko interesujące wnętrze, ale także ustawienie stołu dla odwiedzających.

Podawanie na śniadanie lub kolację, zwykłe przyjęcie gości lub bankiet, kolejność jego realizacji oraz kolejność w obsłudze klienta podlegają określonym standardom. Warto jednak zauważyć, że obecnie standardy tracą rygor. Na przykład dopuszczono stosowanie kolorowych naczyń. Dotyczy to szczególnie restauracji krajowych, w których białe potrawy są po prostu nieodpowiednie (po arabsku lub chińsku). Jeśli zamówiony zostanie chleb, na stole pojawi się patty talerz.

Minimalizm stał się modny i służył. Do wstępnego umieszczenia użyj minimalnej liczby przedmiotów.

Wstępne ustalenia

W dobrej restauracji, która dba o swoją reputację, stoły są zawsze gotowe na przyjęcie gości i serwowanie potraw. Jest to tak zwane wstępne serwowanie. Polega ona na przygotowaniu sali do przyjmowania gości i zawsze odbywa się przed przybyciem pierwszych gości.

Stoły są koniecznie przykryte obrusami i umieszcza się na nich pewną liczbę urządzeń, które następnie zostaną wykorzystane w obsłudze klienta.

Na stołach można zobaczyć urządzenia do przypraw, kieliszki do wina, patty talerze. Inne niezbędne potrawy zostaną umieszczone podczas dodatkowej porcji, w zależności od potraw obecnych w zamówieniu. W porcji znajdą się również sztućce niezbędne do spożycia: noże, widelce, łyżki.

Przed każdym siedzeniem znajduje się chusteczka higieniczna, ułożona w specjalny sposób, aby służyć jako element dekoracyjny. Istnieje wiele sposobów ładnego składania serwetek. Najważniejsze jest przestrzeganie określonych warunków:

  • produkty powinny być łatwe do wdrożenia;
  • po rozłożeniu nie powinny być pomarszczone.

Ponadto stoły są zwykle ozdobione małymi wazonami ze sztucznymi lub naturalnymi kwiatami. Kwiaty oczywiście nie powinny więdnąć.

Jeśli restauracja jest otwarta na śniadanie, kubki z kawą i herbatą, spodki, dzbanek na mleko i dzbanek do kawy zostaną umieszczone po prawej stronie talerza z przekąskami. Jeśli organizowany jest bufet, wszystko, czego potrzebujesz na kawę i herbatę, będzie na specjalnym stole.

Podczas posiłku

Często kelnerzy, po usunięciu stołu po niektórych gościach, natychmiast wykonują pełne ustawienie stołu dla innych. Zasady sekwencji procedur są następujące:

  • położyć stół z serwetką;
  • Podawać potrawy do jedzenia;
  • podawać urządzenia;
  • kieliszki do wina i kieliszki;
  • ciekawe jest zwijanie serwetek i dekorowanie nimi nimi stołu;
  • ułożyć pojemniki na przyprawy;
  • udekoruj stół kwiatami w wazonie lub zapalonymi świecami.

Po przyjęciu zamówienia kelnerzy przygotowują stół na nadchodzący posiłek: wyjmują dodatkowe talerze i urządzenia i organizują niezbędne do podania zamówionych potraw. Jeśli to konieczne, stół zostanie podany z dodatkowymi sztućcami: nożem maślanym, kawiorem, specjalnymi widelcami do ostryg, krabami. Do deseru zostanie dodana szczypce do słodyczy i cukru. W przypadku wcześniejszego zamówienia goście siedzą przy już ustawionym stole, na którym są zimne przekąski.

Istnieje pewna sekwencja serwowania potraw, a kelner musi spełniać ten standard. Podawanie powinno odbywać się jednocześnie dla wszystkich osób siedzących przy tym samym stole.

Do gorących przekąsek są specjalne porcje, w których są przygotowywane. Gorące przekąski podawane są w tym samym naczyniu, które umieszczono na talerzu pokrytym ręcznikiem papierowym.

Zamówiona zupa jest podawana w misce cupronickel na małym talerzu. Oddzielnie podawane rozgrzane głębokie talerze lub miseczki na wywar. Zupę lub bulion można również wlać do kubka lub talerza. W takim przypadku należy go umieścić na spodku. Opatrunek ułożony na zupę podaje się w specjalnej sosie-łodzi.

Jeśli podczas posiłku gość upuści widelec lub nóż podczas ich używania, kelner musi przynieść nowe urządzenia.

Co z napojami?

Jeśli chodzi o podaż napojów alkoholowych, istnieje kilka zasad. Odnoszą się one zarówno do objętości, jak i kształtu kieliszków, kieliszków do wina, kieliszków oraz kolejności ich podawania, a także potraw, którym odpowiadają.

Kolacja lub bankiet zwykle zaczynają się od aperitifu. Jako aperitif stosuje się różne napoje, zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe. Może to być szampan, wermut, wina wzmocnione, mieszanki win, soki. Są przynoszone na tacę pokrytą serwetką.

Każdy napój ma swoją własną pojemność. Na przykład do martini - kieliszków o trójkątnym kształcie, do szampana - wysmukłych, smukłych kieliszków, do win wzmocnionych - kieliszków, do win i mieszanek win - kieliszków. Koktajle i soki mogą być podawane w szklankach, a oferowane są słomki.

Następnie, gdy zaczyna się posiłek, nadchodzi kolej na wino. Z dwóch kieliszków podawanych na stole, mniejszy jest do białego wina, większy do czerwonego. Zamówione wino jest odkorkowane u klientów, korek jest umieszczany na specjalnym spodku.

Przed nalaniem wina do kieliszków kelner nalewa niewielką jego ilość właścicielowi stołu - klientowi. I dopiero po jego zatwierdzeniu odbywa się obsługa gości. Służba zaczyna się od starszej kobiety, potem doręcza się mężczyznom, również staż pracy. Procedura kończy się wypełnieniem szklanki stołu gospodarza.

Przykłady dekoracji bankietowej

Przygotowując się do bankietu, prawie we wszystkich restauracjach obserwuje się klasyczny stół. Wielu z nich, podążając za stylem do końca, używa białych naczyń. Ale nawet przy kolorowych naczyniach świąteczny stół nie wygląda gorzej.

Do czasu przybycia gości na zamówiony bankiet w dowolnej restauracji talerze z jedzeniem są układane na serwowanym stole, w szczególności z zimnymi przystawkami.

W restauracji premium, która sugeruje wyjątkowość wnętrza i obsługi, stoły podawane są z porcelaną, której biały kolor jest idealny.

Pożądane jest, aby logo instytucji było obecne na naczyniach.

Następny film szkoleniowy pokaże układ stołu w restauracji Courtyard by Marriott Irkutsk City Center.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz