Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak czyścić żelazko w domu?

Żelazko jest niezbędnym urządzeniem gospodarstwa domowego. Każda kobieta używa go co najmniej raz w tygodniu, więc jego powierzchnia szybko się brudzi. Rozważ kilka prostych sposobów czyszczenia żelazka w domu.

Funkcje przyrządu

Żelazo zostało wynalezione wiele lat temu. Przez cały czas ludzie chcieli wyglądać schludnie i stylowo. Nawet jeśli do wygładzenia zmarszczek na ubraniach użyto mocno rozgrzanych kostek brukowych. Pierwsze podobne narzędzia pojawiły się w IV wieku w starożytnej Grecji.

W Rosji przez kilka stuleci przed pojawieniem się żelazka elektrycznego stosowano specjalne urządzenia: wałek do ciasta i rubel. Dopiero w czasie kłopotów Polacy i Litwini wprowadzili do codziennego życia urządzenie przypominające dzisiejsze żelazo.

Żelazo z płonącymi węglami w środku pojawiło się w domach w połowie XVIII wieku. Najczęstsze było żelazko grzewcze, które gospodynie domowe wkładały do ​​otwartego ognia lub w ogrzewanym piecu do ogrzewania, a następnie prasowały swoje ubrania. Żelazo z elementem grzewczym zostało wynalezione dopiero w 1882 roku. Do tej pory zasada działania żelazka i jego konstrukcja nieznacznie się zmieniły, ale nie są one już wykonane z żeliwa, ale używają różnych nowoczesnych i bezpiecznych materiałów.

Gatunek

Istnieje kilka odmian żelazek w zależności od celu zastosowania i materiału, z którego wykonana jest ich powierzchnia do prasowania. Który materiał jest zanieczyszczony, zależy od wybranej metody czyszczenia oraz używanych środków czyszczących i detergentów. Materiały są następujących rodzajów:

 • Sprzęt gospodarstwa domowego z podeszwą aluminiową lub ze stali nierdzewnej raczej są już przestarzałe, ale nadal można je znaleźć w niektórych domach. Ich powierzchnia prasowania jest bardziej podatna na osadzanie się węgla. Możesz go wyczyścić dowolnym dostępnym środkiem, świeżą plamę można nawet ostrożnie zeskrobać nożem. To nie jest straszna metalowa powierzchnia, nie będzie na niej śladu.

Ale w przypadku podeszwy aluminiowej surowo zabronione jest stosowanie kwasu cytrynowego, ponieważ pod wpływem kwasowej rdzy powstają ciemne plamy na powierzchni prasowania. Prasowanie może zrujnować ubrania beznadziejnie.

 • Najpopularniejszym żelazkiem parowym wśród gospodyń domowych jest żelazo Podeszwa teflonowa z nieprzywierającą powłoką. Jest łatwy w użyciu i dobrze wygładza tkaninę. Ale do takiej podeszwy potrzebujesz regularnej pielęgnacji miękkimi lub płynnymi produktami (sól i ścierne środki czyszczące do tego rodzaju powierzchni nie będą działać).
 • Żelazka Ceramiczne bardziej kapryśna w utrzymaniu. Ich powierzchnia z czasem jest podatna na pojawienie się małych pęknięć i rys, które utrudniają prasowanie, a nawet mogą go zepsuć. Środki do czyszczenia kuchenek mikrofalowych lub ceramiki są idealne do czyszczenia tego typu urządzeń elektrycznych.
 • Nowoczesne żelazka są wyposażone w specjalny zbiornik na wodęktóry pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę. Przy silnym strumieniu gorącego powietrza ubrania są wygładzane znacznie szybciej, ale w takim przypadku do żelazka należy wlać czystą wodę pitną lub wodę destylowaną. Powierzchnia otworu wymaga uwagi i regularnej konserwacji.
 • Osobnym rodzajem żelaza jest parowiec. Zwykle można go znaleźć w atelier lub pralniach, ale teraz coraz częściej kupuje się go do użytku domowego. Jest wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu i pielęgnacji w porównaniu z żelazkiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wody wlewanej do specjalnego przedziału, należy ją destylować. Niektóre parowce są wyposażone w filtry do czyszczenia, w którym to przypadku można wylewać wodę z kranu, ale nie zapomnij regularnie wymieniać filtrów.

Jak korzystać?

Po zakupie żelazka dokładnie przeczytaj dołączoną do niego instrukcję. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń producenta, Twoje urządzenie gospodarstwa domowego nie będzie wymagało częstego czyszczenia ani napraw.

Jeśli żelazo „pluje”

Podczas korzystania ze starego żelazka możesz napotkać taki problem, że zacznie on dozować wodę zamiast pary. Jest to bardzo nieprzyjemne i na pewno doprowadzi do uszkodzenia twoich ulubionych rzeczy. Taka sytuacja może wystąpić podczas niewłaściwego użytkowania urządzenia lub w przypadku wadliwego działania. W drugim przypadku żelazo wymaga naprawy i należy je zabrać do centrum serwisowego.

Zgodnie z instrukcjami producenta wodę należy wlać do specjalnego zbiornika przed podłączeniem urządzenia do sieci. Zawór otworu do napełniania musi być szczelnie zamknięty, aby woda nie rozlała się na pranie.

Woda powinna być czysta, nie zawierać zanieczyszczeń szkodliwych dla metalu i plastiku. Należy również poczekać, aż urządzenie całkowicie się nagrzeje, do tego przeznaczony jest wskaźnik świetlny.

Kije odzieżowe - co robić?

Czasami ubrania mogą przylgnąć do podeszwy żelazka. Najczęściej są to syntetyki. Podobnego wypalenia można uniknąć, nakładając mokre gazy na ubrania. Ponadto przyczyną może być niezgodność z zakresami temperatur podczas prasowania różnych rodzajów tkanin, które są wskazane na etykietach.

Często, aby zaoszczędzić czas, czasami trzeba wyprasować koszulę, a następnie jedwabną bluzkę bez przełączania trybu ogrzewania, chociaż trzeba dokładnie przestudiować etykiety i metki na każdym ubraniu i włączyć odpowiedni reżim temperaturowy.

Jak czyścić w domu?

Nowoczesne żelazka są wyposażone w automatyczny system samoczyszczenia. Musisz dokładnie przestudiować instrukcje i w razie potrzeby użyć tej przydatnej funkcji. Aby nie zabrudzić podłogi ani mebli, należy wcześniej przygotować miskę i szmaty do wycieku płynu. Zwykle samooczyszczanie obejmuje następujące kroki:

 • Konieczne jest napełnienie zbiornika czystą wodą.
 • Podgrzej żelazko do maksymalnej temperatury.
 • Wyłącz urządzenie i naciśnij przycisk samoczyszczenia.
 • Po wykonaniu tych kroków cała ciecz wraz z brudem powinna wydostać się z otworów pary.
 • Aby usunąć kamień i brud, potrząśnij żelazkiem, a następnie wytrzyj podeszwę wilgotną szmatką.

Po każdym czyszczeniu nie rozpoczynaj od razu, odczekaj, aż urządzenie ostygnie i zacznij pracę za kilka godzin.

Podobnie jak w przypadku każdego małego domowego urządzenia elektrycznego, żelazo należy codziennie pielęgnować. Za każdym razem po prasowaniu nie bądź zbyt leniwy, aby wycierać powierzchnię grzewczą czystą szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Wtedy nie będzie konieczne usuwanie starych zanieczyszczeń przez długi czas, ponieważ po prostu nie będą.

Popularne środki ludowe

Pomimo różnorodnych rodzajów zanieczyszczeń doświadczone gospodynie domowe wymyśliły wiele sposobów radzenia sobie z każdym z nich za pomocą improwizowanych środków. Istnieje kilka najpopularniejszych metod:

 • Sól można czyścić tylko żelazko o metalowej powierzchni. Aby to zrobić, potrzebujesz kawałka bawełny lub białego papieru i łyżki zwykłej soli. Konieczne jest podgrzanie żelazka do maksymalnej temperatury, wyłączenie dopływu pary. Następnie należy posypać sól równomierną warstwą na tkaninie i delikatnie poruszać się wzdłuż niej, bez konieczności zbyt silnego naciskania żelazka. Podeszwa stanie się czysta, a sól usunie wszystkie plamy i ciemnieje.
 • Soda czyść żelazka nawet z teflonu, ponieważ ma miękką strukturę i jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Istnieją co najmniej 2 sposoby na przetarcie podeszwy żelazka sodą. Pierwszy jest szybszy. Trzeba tylko owinąć garść sody gazą i wcierać w rozgrzaną powierzchnię do prasowania. W przypadku drugiej metody potrzebujesz trochę więcej detergentu w płynie, należy go mieszać z sodą, aż powstanie kleik. Kleik należy wcierać w podeszwę, pozostawić na 30 minut, a następnie przetrzeć szmatką zwilżoną ciepłą wodą.
 • Pasta do zębów niewielkie zanieczyszczenie można również rozwiązać. Konieczne jest rozprowadzenie powierzchni prasującej urządzenia za pomocą pasty, a następnie przetarcie jej wilgotną, szorstką ściereczką, spłukanie powstałej pianki wodą i wytarcie jej do sucha.
 • Ocet - Niezbędne narzędzie do czyszczenia różnych przedmiotów w domu, w tym żelazka. Wystarczy przetrzeć gorącą podeszwę niewielką szmatką nasączoną octem. Jeśli brud jest stary i nie od razu się odsuwa, możesz pozostawić schłodzone żelazo na tej szmatce na 8-10 godzin. Następnie wystarczy tylko przetrzeć podeszwę wilgotną szmatką.
 • Na półkach sklepów z narzędziami można zobaczyć szeroką gamę specjalne ołówki. Sekwencja czynności jest taka sama dla wszystkich: musisz rozłożyć rozgrzaną podstawę żelazka za pomocą takiego ołówka, stopi się, usuwając zanieczyszczenia. Następnie pozostaje wytarcie podeszwy wilgotną szmatką.
 • Możliwe jest usunięcie osadu z powierzchni prasowania zwykła folia. Im jest grubszy, tym lepiej. Wystarczy wyprasować arkusz folii za pomocą rozgrzanego żelazka, przyklejone kawałki tkaniny pozostaną na folii.
 • Nadtlenek wodoru i amoniak Żelazo pokryte teflonem można również szybko wyczyścić. Konieczne jest wytarcie zimnej powierzchni do prasowania wacikiem obficie zwilżonym jednym z tych produktów. Jeśli metoda nie zadziałała natychmiast, musisz podgrzać żelazko i powtórzyć procedurę.
 • Hydroperyt. Podgrzej żelazko i umieść tablet na podeszwie. Zanieczyszczenia odklejają się wraz z tabletem; pozostaje tylko wytrzeć urządzenie wilgotną szmatką. Należy zauważyć, że proces ten powinien nastąpić, gdy okno jest otwarte i zawsze w rękawicach ochronnych, ponieważ uwalniane są szkodliwe opary amoniaku.

Należy pamiętać, że wiele środków czyszczących jest toksycznych i należy ich przestrzegać podczas ich używania.

Chroń swoją skórę i układ oddechowy przed szkodliwym działaniem i nie zapomnij otworzyć okien, gdy pojawią się nieprzyjemne zapachy.

Oszczędzaj od spalonego materiału

Dużym problemem w codziennym użytkowaniu żelazka jest przyklejanie kawałków materiału do powierzchni prasowania. Aby wyczyścić taki osad, należy zwilżyć szorstką tkaninę acetonem i dokładnie wytrzeć podstawę. Powierzchnię ceramiczną można łatwo wyczyścić drewnianą szpachelką lub skrobakiem. Podgrzaną podeszwę należy delikatnie zarysować, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką.

Innym częstym problemem jest przyczepność polietylenu. W takim przypadku pomocny może być również środek do usuwania lakieru. Podgrzaną podstawę należy wytrzeć bogato zwilżoną watą bawełnianą, gdy żelazo ostygnie, spłucz aceton i pozbądź się specyficznego zapachu wilgotną szmatką.

Jak myć w środku?

Wewnątrz najczęściej cierpi zbiornik na wodę. Powodem tego jest brudna woda, którą gospodynie domowe wlewają do zbiornika, aby wytworzyć parę. Chociaż niektóre modele żelaza mają pręt zapobiegający osadzaniu się kamienia, nadal może się pojawiać kamień i kamień. Sok z cytryny lub woda gazowana są doskonałymi pomocnikami w walce z tym problemem.

Aby wyczyścić zbiornik żelaza, do otworu do napełniania należy wlać szklankę gorącego roztworu 25 g kwasu cytrynowego i wody. Podgrzej żelazko tak mocno, jak to możliwe i trzymając urządzenie nad wanną lub umywalką, kilkakrotnie włącz tryb pary. Wraz z płynem z otworów wydostaną się płatki wapna. Następnie pozostanie opłukać zbiornik i wytrzeć podeszwę czystą wodą.

Gazowaną wodę, podobnie jak w poprzedniej metodzie, należy wlać do otworu i podgrzać żelazko. Kwasy i zasady zawarte w sodzie pomogą rozpuścić starą skalę.

Na szczególną uwagę zasługują przydatne otwory w podstawie żelaza, które służą do dostarczania pary. Aby je wyczyścić, potrzebujesz kilku wacików i roztworu octu i soli.

Po jednej stronie sztyftu, który jest zwilżony w powstałym roztworze, musisz dokładnie wyczyścić otwory, a następnie usunąć pozostały brud i roztwór drugim suchym końcem.

Innym skutecznym sposobem jest od wewnątrz. Wodę destylowaną z octem należy wlać do zbiornika na wodę. Włącz żelazko i poczekaj, aż się nagrzeje, a następnie włącz tryb pary i prasuj dowolny ręcznik przez 10 minut. Po takich działaniach dziury ponownie staną się czyste.

Usuwamy powierzchnię z rdzy

Rdza na powierzchni prasowania żelazka może wystąpić z dwóch powodów:

 • wysoka zawartość żelaza w zużytej wodzie;
 • częsty kontakt podstawy z metalowymi okuciami (na dżinsach lub kurtkach).

Aby szybko pozbyć się rdzy, należy podgrzać żelazko, a następnie odwrócić podeszwę do góry nogami i wlać kilka kropel Silitu do otworów pary. Po pewnym czasie rdza zacznie się pojawiać. Wytrzyj suchą szmatką. Pod koniec procedury wytrzeć powierzchnię do prasowania szmatką zwilżoną czystą, ciepłą wodą.

Jak czyścić z pleśni i innych zanieczyszczeń?

Podczas długotrwałego użytkowania żelazo może zostać zanieczyszczone nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Nad brudem wystarczy regularnie wycierać go wilgotną ściereczką lub, w razie potrzeby, używając detergentu.

Oprócz kamienia wapiennego w zbiorniku na wodę czasem tworzy się zielonkawa pleśń, zwłaszcza jeśli zawsze utrzymuje się szczelnie zamknięty zawór otwierający wlew. Na początkowych etapach infekcji pomoże wybielacz, należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 10, wlać do zbiornika i pozostawić na godzinę. Następnie podgrzej żelazko i naciśnij kilka razy przycisk Steam. Płatki pleśni powinny wychodzić przez otwory wraz z parą. Pozostaje spłukać zbiornik i podeszwę żelazka czystą wodą.

Jeśli nie zajmujesz się urządzeniem przez długi czas, na podeszwie tworzy się gruby arkusz sadzy. Możesz pozbyć się czerni za pomocą gorącej „kąpieli”. Musisz włożyć żelazko do blachy do pieczenia i wlać tam ciepłą wodę z dowolnym detergentem do poziomu podeszwy. Pozostaw urządzenie na chwilę. Jeśli sadza się nie odsunęła, patelnia jest dodatkowo podgrzewana.

Przydatne wskazówki

Czyszczenie żelazka w domu wewnątrz i na zewnątrz nie jest tak trudne, wymyślono na to wiele sposobów. O wiele bardziej przydatne jest poznanie i ciągłe stosowanie środków zapobiegających tworzeniu się sadzy i kamienia.

Co musisz zrobić przed użyciem:

 • dokładnie przestudiuj instrukcje dotyczące urządzenia i etykiety na ubraniach, które zamierzasz prasować;
 • przygotuj równomierną miękką powierzchnię do prasowania;
 • Przed podłączeniem do sieci wlej do zbiornika czystą wodę pitną lub destylowaną.

Podczas użytkowania:

 • prasować przez mokrą gazę;
 • przestrzegać reżimu temperaturowego dla każdego rodzaju tkaniny.

Po użyciu:

 • odłączyć urządzenie od sieci;
 • Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, umieszczając żelazko z podeszwą;
 • spuścić pozostałą wodę;
 • przetrzyj schłodzoną podeszwę wilgotną szmatką.

Przestrzegając tych prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji żelaza, pomożesz mu przetrwać wiele lat i nie będziesz potrzebować częstych napraw. Ponadto zawsze będziesz cieszyć się jego schludnym wyglądem.

O tym, jak skutecznie czyścić żelazko w domu, zobacz wideo poniżej.

Zostaw Swój Komentarz