Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak umyć patelnię ze złóż węgla w domu?

Każda gospodyni domowa miała do czynienia z sytuacjami, w których naczynia, garnki lub patelnie są zanieczyszczone, co jest bardzo trudne do zniesienia. W tym przypadku najbardziej problematyczne jest sadza, która powstaje w wyniku ciągłego kontaktu z ogniem i tworzy bardzo grubą warstwę na powierzchni patelni, którą trudno jest usunąć, szczególnie jeśli nie wiesz, jak to zrobić.

Dla różnych typów patelni istnieją metody, które mogą skutecznie poradzić sobie z problemem.

Powody pojawienia się

Na patelni żywność przygotowuje się za pomocą oleju, który po podgrzaniu ma wyłącznie płynną konsystencję i chłodzi, częściowo lub całkowicie zamarza. Kiedy zachodzi ten proces, cząsteczki oleju wiążą się nie tylko ze sobą, ale także wychwytują zwęglony metal, który powstaje w małych ilościach po każdym gotowaniu. Jeśli umyjesz patelnię po każdym gotowaniu i utrzymasz ją w czystości, nie będzie problemów z sadzą, ale jeśli tego nie zrobisz, na naczyniu zacznie się tworzyć powłoka, która będzie rosła z każdym gotowaniem.

Sam depozyt jest brzydki z wyglądu, ponieważ wygląda jak brudne naczynia, na których utknął czarny brud, ale oprócz negatywnego efektu estetycznego jest znacznie poważniejszy. W spalonych substancjach na powierzchni patelni tworzą się szkodliwe substancje, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka - są to benzopiren i nadtlenek. Te substancje rakotwórcze w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne. Opalenizny jest bardzo mało, ale nawet taka ilość przy ciągłym spożywaniu w organizmie spowoduje szkody dla zdrowia.

Aby wyczyścić patelnię, ważne jest przede wszystkim wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonana, ten konkretny niuans będzie odgrywał najważniejszą rolę w wyborze narzędzi i metod czyszczenia powierzchni naczyń.

Nowoczesne patelnie mogą być wykonane z:

  • żeliwo;
  • aluminium;
  • Teflon
  • ceramika.

W zależności od rodzaju patelni możesz podjąć walkę z sadzą za pomocą najbezpieczniejszych, ale skutecznych metod.

Każda powłoka ma swoją własną pielęgnację

Wraz z pojawieniem się dużej liczby opcji materiałów na patelnie ważne jest, aby móc odpowiednio się nimi opiekować, aby nie było problemów z gotowaniem. Za najwygodniejszą opiekę uważa się naczynia teflonowe, które są chronione przed pojawieniem się sadzy po obu stronach, chociaż czasami może również tworzyć się na niej w małych ilościach. W takim przypadku ważne jest, aby wiedzieć, jak umyć powierzchnię bez naruszenia jej integralności.

  • Patelnie teflonowe bardzo cienki i delikatny natrysk, dlatego nie można go czyścić agresywnymi środkami i twardą ściereczką. Do czyszczenia można użyć zwykłej wody, gotując ją na patelni, a także można do niej dodać detergent, który pomoże łatwiej oczyścić powierzchnię ze śladów sadzy.
  • Jeśli teflon jest najwygodniejszym materiałem do pielęgnacji, wówczas najbardziej problematyczny będzie patelnie wykonane ze stali. Jedzenie bardzo często przykleja się do tego materiału, a osady węgla szybko przyklejają się do ścian, ocierając go materiałami ściernymi, można zauważyć ślady pracy na samej powierzchni. Po kilku takich czyszczeniach patelnia będzie nieprzyjemna w użyciu, ponieważ jej wygląd będzie przypominał stare naczynia.
  • Inną wersją materiału, z którego wykonane są patelnie, jest żeliwo Takie potrawy będą służyć przez bardzo długi czas, są bezpretensjonalne w opiece, absolutnie bezpieczne dla żywności i ludzi, a zatem, mając możliwość wyboru, lepiej dać pierwszeństwo starej, ale sprawdzonej opcji. Wszystkie te produkty dbają o to, aby od czasu do czasu usunąć osady węgla z powierzchni. Dla skutecznego procesu istnieje kilka sposobów, z których pierwszym jest użycie narzędzi przeznaczonych do patelni stalowych.

Soda, sól, ocet i kwas cytrynowy pomogą poradzić sobie z sadzą i wytrzeć ją znacznie szybciej. Charakterystyczną cechą tego rodzaju powłoki jest odporność na elementy metalowe i ścierne, dlatego można je czyścić w dowolny sposób, a integralność powłoki będzie stabilna.

Używając soli, powinieneś nieznacznie zmienić metodę czyszczenia powierzchni za jej pomocą. Należy go wlać na dno naczyń i wlać ocet, pozostawiając taką zawartość na piętnaście minut. Kiedy czas mija, patelnię podpala się i doprowadza do wrzenia, po czym wlewa się kolejną szklankę sody. Wszystkie składniki powinny gotować przez siedem minut, po czym można wyjąć patelnię z pieca i wyczyścić go pod zimną wodą.

Jeśli możliwe było całkowite wymycie powłoki z sadzy i tłuszczu, które znajdowały się na powierzchni do gotowania, to przed gotowaniem ważne jest dokładne ogrzanie produktu, aby żywność się nie przypaliła.

Podczas mycia takich patelni lepiej nie wycierać małej warstwy tłuszczu, ponieważ zapewnia to optymalne warunki do gotowania i zapobiega przypalaniu jedzenia. Proces pielęgnacji samego produktu polega tylko na okresowym czyszczeniu sadzy z powierzchni.

W przypadku powłok ceramicznych przewidziane są specjalne środki do usuwania osadów węglowych., ponieważ ten materiał jest bardzo kapryśny, a naruszenie jego integralności jest bardzo proste, a konsekwencją tego będzie spalenie całego jedzenia gotowanego na patelni. Pomimo popularności takich produktów są one wyjątkowo niewygodne w użyciu, a odejście to drobiazgowe, nieuzasadnione dzieło.

Dlatego wybierając patelnię, należy zwrócić uwagę nie na jej cechy zewnętrzne, ale na łatwość użycia i łatwość pielęgnacji.

Aluminium

Mając do dyspozycji aluminiową patelnię, musisz wiedzieć, jak się nią zająć i usunąć osady węgla. Ważne jest, aby wspomnieć, że powłoka produktu jest dość wymagającym materiałem, ponieważ musisz dokładnie wiedzieć, czego można użyć, a co nie. Alkaliczne i wysokokwasowe produkty są wyraźnie przeciwwskazane do takich powłok, ponieważ powodują znaczne uszkodzenia.

Do mycia patelni w domu można użyć wody i kilku łyżek kwasu cytrynowego. Taką zawartość należy zagotować i pozostawić do ostygnięcia, po czym niewielki osad można łatwo usunąć bez użycia siły lub agresywnych detergentów.

Innym sposobem jest użycie amoniaku i boraksu, które są dodawane do wody. Alkohol będzie potrzebował bardzo niewiele, a boraks będzie potrzebował 10 gramów. Dzięki temu rozwiązaniu musisz dokładnie wytrzeć patelnię. Kiedy nalot się kończy, ważne jest, aby dobrze spłukać naczynia, aby nic nie dostało się do jedzenia.

Jeśli taka patelnia pali się, jej czyszczenie jest dość problematyczne, ale możliwe. Aby to zrobić, potrzebujesz proszku do zębów, który wylewa się na spalone dno i pozostawia tam na pół dnia. Gdy skończy się czas, wystarczy wyczyścić powierzchnię szmatką i dobrze umyć patelnię. Jeśli są miejsca nieoczyszczone, ten sam proces powtarza się po raz drugi.

Bardziej złożoną opcją, ale sprawdzoną przez pokolenia, jest użycie wody, kleju krzemianowego i sody kalcynowanej. Procedura będzie wymagać 10 litrów wody, 80 gramów kleju i 100 gramów sody. Patelnię umieszcza się w przygotowanym roztworze i doprowadza do wrzenia. Pozostaw go w ogniu na około piętnaście minut, po czym bardzo dobrze umyje się mydłem do prania.

Stosowanie chemikaliów do powłok aluminiowych jest zabronione, ponieważ są bardzo agresywni na tej powierzchni i naruszają jej integralność, a ich pary mogą prowadzić do zatrucia.

Teflon

Patelnie teflonowe są bardzo popularne wśród gospodyń domowych ze względu na nieprzywierającą powłokę, lekkość i łatwość użycia. Jednak z biegiem czasu i na takich produktach zaczynają się pojawiać ślady złóż węgla, z którymi nie jest łatwo sobie poradzić, ponieważ teflon jest delikatnym materiałem i nie zaleca się pracy nad nim za pomocą skrobaków metalowych lub agresywnych chemikaliów.

Aby wyczyścić wewnętrzną powierzchnię, możesz użyć zwykłego mydła do prania. Zetrzyj i wlej do wody, która jest już wlana do patelni. Cała zawartość jest podgrzewana, ale nie doprowadzona do wrzenia, po czym za pomocą myjki wszystkie zanieczyszczenia są łatwo i prosto usuwane z wewnętrznej powierzchni.

Jeśli musisz wyczyścić dno patelni teflonowej, soda zrobi to dobrze. Pięć łyżek soli dodaje się do litra wody i wlewa do miski. Podczas pożaru komponenty aktywnie uczestniczą w czyszczeniu ścian i dnia produktu. Wskazane jest trzymanie roztworu w ogniu przez dwadzieścia minut, a następnie ostygnięcie.

Ta metoda dobrze nadaje się do czyszczenia powierzchni z silnego tłuszczu.

Popularną opcją wśród ludzi jest stosowanie pasty do zębów, która nadaje się do czyszczenia dna patelni. Konieczne jest nałożenie go na powierzchnię i spłukanie po krótkim czasie. Ze starej skali lub płytki nazębnej najlepszą opcją czyszczenia jest Coca-Cola, którą należy wlać do patelni i ugotować.

Aby wyczyścić teflonową patelnię z zewnątrz, możesz użyć kwasu cytrynowego. Aby to zrobić, musisz zagotować trzy litry wody i wlać do nich łyżkę kwasu, powstały roztwór wlewa się do dużej miski, w której można łatwo umieścić patelnię. Po kilku godzinach można go usunąć z roztworu i przemyć zwykłą wodą.

Aby wyczyścić wypalenie na zewnątrz, możesz użyć znacznie więcej opcji:

  • Spraye które są sprzedawane w sklepach. Natrysk należy rozpylić na niezbędny obszar z zewnątrz i odczekać określony czas, a następnie dokładnie spłukać wodą.
  • Żele i kremycharakteryzuje się wysoką koncentracją. Zanieczyszczoną powierzchnię traktuje się kremem lub żelem i pozostawia na pół godziny, po czym dobrze myje się wodą.
  • Pianka Jest to jedna z najszybszych substancji, które eliminują zanieczyszczenia w mniej niż 15 minut.

Podczas pracy z powierzchniami teflonowymi należy o tym pamiętać stosowanie chemii gospodarczej jest dozwolone tylko do użytku zewnętrznego, w środku zastosowano oszczędne związki nieszkodliwe. Po każdym czyszczeniu naczynia należy dokładnie umyć.

Ceramiczne

Korzystanie z garnków ceramicznych jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ opieka nad nimi jest bardzo czasochłonna. Jeśli dokładnie umyjesz je delikatnymi środkami po każdym przygotowaniu, może nie być większych trudności, ale w przeciwnym razie będziesz musiał zastosować dodatkowe środki czyszczące.

Aby usunąć niewielkie zanieczyszczenia z powierzchni, możesz użyć wódki lub alkoholu etylowego, za pomocą których wyciera się problematyczny obszar. Musisz pracować ze szmatką, miękką ściereczką lub gąbką. Jeśli materiał jest zanieczyszczony, należy go wymienić i kontynuować czyszczenie. Po wyczyszczeniu wszystkiego patelnię należy dokładnie umyć detergentem do mycia naczyń i wytrzeć do sucha.

Inna opcja polega na użyciu emaliowanej patelni o takim rozmiarze, że zawiera patelnię. Po napełnieniu wody w ponad połowie musisz postawić patelnię na kuchence, aż się zagotuje. W tym procesie należy zetrzeć domowe mydło i dodać do wody, a następnie sto gramów sody oczyszczonej. Gdy roztwór osiągnie jednorodną masę, konieczne jest opuszczenie do niego patelni i rozpalenie małego ognia. W tym trybie produkt dojrzewa przez półtorej godziny, po czym jest po prostu spłukiwany wodą.

Do czyszczenia patelni w środku należy używać octu rozcieńczonego wodą w stosunku 1: 1,5. Roztwór wlewa się do naczyń i gotuje przez dwie godziny. Po schłodzeniu wody myjką i mydłem w płynie możesz oczyścić powierzchnię z osadów węglowych.

Jeśli chcesz pozbyć się grubej warstwy sadzy, potrzebny będzie węgiel aktywny. Konieczne jest zmielenie i zwilżenie patelni wodą i nałożenie detergentu do mycia naczyń na ściany, na które wylewa się węgiel. Godzinę później zanieczyszczone obszary wyciera się myjką.

Nieprzywierające

W przypadku patelni nieprzywierającej istnieje wiele metod kontrolowania zanieczyszczenia o różnym stopniu trudności. Najprostszym, ale nie mniej skutecznym, jest użycie mydła do prania, które jest wcierane i dodawane do wody. Po ugotowaniu takiego roztworu i pozostawieniu go na kilka godzin, możesz wyczyścić spaloną patelnię szybko i bez kłopotu.

Aby wyczyścić spód w nieprzywierającym produkcie, możesz użyć sody. W ilości pięciu łyżek dodaje się do litra wody i podpala na 20 minut. Po schłodzeniu zawartości miskę myje się ściereczką do momentu całkowitego oczyszczenia z zanieczyszczeń.

Z zewnątrz patelnię można czyścić za pomocą domowych środków chemicznych, które nakłada się tylko na ściany zewnętrzne, bez dotykania wewnętrznej powierzchni. Po nałożeniu produkt powinien znajdować się na powierzchni nie dłużej niż piętnaście minut, po czym łatwo go zmyć myjką.

Jeśli istnieje potrzeba dokładnego wyczyszczenia całej patelni, możesz wziąć stare kociołki, wybierz najlepszą opcję dla rozmiaru, aby patelnia do niej weszła. Do kotła wlewa się pięć litrów wody, wciera się dwa kawałki mydła (lepiej, jeśli jest to domowe) i dodaje się dwie paczki sody oczyszczonej. Patelnia jest umieszczana w gotowym roztworze i gotuje się przez dwie godziny w ogniu. Po zabiegu umyj go mydłem w płynie lub detergentem do mycia naczyń.

Żeliwo

Żeliwną patelnię można czyścić za pomocą wielu różnych opcji, a zanieczyszczenie olejem, brudem lub smażonymi jajkami nie będzie stanowiło problemu. Najszybszą opcją byłoby użycie pędzla o nylonowej powierzchni i Coca-Coli rozcieńczonej gorącą wodą. Aby skutecznie usunąć resztki jedzenia, należy umyć patelnię gorącą wodą i wlać do niej sól koszerną. Za pomocą serwetek wciera się je w ściany i spód, usuwając wszelkie resztki jedzenia.

Warianty z użyciem sody, soli i octu, węgla aktywnego, amoniaku i boraksu, octu i detergentu do mycia naczyń, mydła z sodą i kleju są również odpowiednie do tej powłoki. Możesz użyć ognia, aby usunąć kamień i wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie dobrze jest użyć tej metody na otwartej przestrzeni, rozpalając ogień i umieszczając w niej patelnię. Po całkowitym podgrzaniu produktu wszelkie zabrudzenia można łatwo usunąć nożem.

Jeśli do czyszczenia wewnętrznej powierzchni używa się domowych środków chemicznych, najlepiej nałożyć pokrywkę na patelnię, aby zminimalizować ilość pojawiających się szkodliwych oparów.

Środki ludowe

Używanie środków ludowych do czyszczenia patelni jest wygodne, szybkie i niedrogie, ponieważ nie tracą na znaczeniu. Tak więc ocet oczyść żeliwne patelnie, wlewając je do garnka z wodą i podgrzewając nad ogniem. Po tym zabiegu lepiej gotować patelnię, aby nie było zapachu octu.

Jeśli chodzi o mydło domowe, nadaje się do wszystkich rodzajów produktów, łatwo i delikatnie usuwając brud z powierzchni. Kwas cytrynowy najlepiej czyścić żeliwne naczynia. W litrze wody musisz rozcieńczyć łyżeczkę kwasu i zanurzyć produkt w roztworze. Usuwa również brud i nadtlenek wodoru, które należy nałożyć na szmatkę i wytrzeć patelnię.

Soda, sól i klej biurowy usuwają stary brud, który trudno jest usunąć innymi metodami bez niszczenia powierzchni. Każda z tych metod dowiodła swojej skuteczności, najważniejsze jest ich prawidłowe użycie, a następnie wynik zadowoli każdą gospodynię domową.

Przydatne wskazówki

Jeśli nie ma ochoty zwalczać zanieczyszczenia patelni, po każdym gotowaniu należy je dokładnie umyć. Przy pierwszych oznakach sadzy można obniżyć patelnię do wrzącej wody na 15 minut, a następnie usunąć zanieczyszczenia. Nie należy czyścić produktów metalowymi gąbkami i środkami ściernymi, ponieważ pozostawiają one wiele rys, które mogą powodować przywieranie żywności. Przed użyciem żeliwnej patelni należy ją dobrze wypalić, a następnie ugotować.

Podczas pracy z garnkami aluminiowymi nie używaj ściernych środków czyszczących, ponieważ zniszczą one powierzchnię. Najlepiej jest używać mydła domowego do czyszczenia wszelkich patelni, a nie domowych chemikaliów, nawet tych najsilniejszych. Po umyciu takich naczyń należy je dokładnie wytrzeć. Jeśli stosuje się produkty teflonowe, należy je aktualizować co sześć miesięcy.

Sposoby mycia upartego tłuszczu i sadzy dla każdego rodzaju patelni są różne i do wyboru opcji należy podejść w sposób odpowiedzialny, ponieważ zależy od tego czas użytkowania produktu i bezpieczeństwo przygotowanej na nim żywności.

Aby dowiedzieć się, jak i jak wyczyścić patelnię z sadzy w domu, zobacz następny film.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz