Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak umyć piankę montażową z rąk?

Wiele prac domowych związanych z budową lub naprawą wynika z obowiązkowego stosowania piany. Bez tego składu nie można zainstalować okien ani drzwi, nie można zaizolować balkonu, nie można poprowadzić rur. Słynie ze swoich właściwości adhezyjnych, a także zdolności szybkiego suszenia i jedzenia w ubraniach, skórze, powierzchniach w mieszkaniu.

Funkcje zanieczyszczenia

Osoba, która nie rozumie problemów z naprawą i po raz pierwszy wzięła uszczelniacz do pracy, prawdopodobnie wpadnie w jego ręce. Praca z pianką bez rękawic i nie brudzenie się jest bardzo trudna. Nawet jeśli dana osoba zastosuje wszystkie środki ostrożności, prawdopodobne jest, że kilka kropli szczeliwa znajdzie się na nieosłoniętej skórze.

Pianka montażowa to rodzaj szczeliwa, który ma w swoim składzie poliuretan. Jest produkowany w postaci aerozolu i jest stosowany w prawie każdym rodzaju prac budowlanych i naprawczych. W stanie zamrożonym taka kompozycja staje się stałą pianką poliuretanową. W cylindrze znajduje się mieszanina złożona z ciekłego prepolimeru i propelenta. Z powodu obecności tego gazu w nim piana wychodzi. Utwardzanie odbywa się poprzez interakcję z wilgocią zarówno na powierzchni, jak i w powietrzu w pomieszczeniu. W związku z tym im bardziej suche powietrze w pomieszczeniu, tym dłużej kompozycja stwardnieje. Możesz przyspieszyć ten proces, spryskując piankę wodą z butelki z rozpylaczem.

Z reguły stała pianka jest prawie biała, z lekkim odcieniem żółtego. Jednak w przypadku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe zmienia kolor na żółty i traci swoje właściwości łączące. Waga kompozycji jest bardzo mała. Ponadto uszczelniacz montażowy nie jest odporny na wilgoć. Właściwości adhezyjne są bardzo wysokie - skład nie „działa” na teflon, polietylen, silikon, polipropylen.

Podczas pracy z pianką poliuretanową należy wziąć pod uwagę jej właściwości, takie jak pierwotna i wtórna ekspansja. Pierwotna jest ekspansja zachodząca z uszczelniaczem natychmiast po opuszczeniu cylindra. Wtórne - aż kompozycja całkowicie stwardnieje. Może wynosić od 15 do 100%. W przypadku, gdy procent wtórnego rozszerzania jest duży, konieczne jest bardzo ekonomiczne nakładanie piany w miejscach, w których istnieje możliwość silnego pęcznienia i z powodu tego odkształcenia powierzchni.

Konieczne jest jedynie kupowanie szczeliwa od zaufanych, certyfikowanych sprzedawców - jest to jedyny sposób, aby uniknąć zakupu materiałów niskiej jakości przechowywanych w niewłaściwych warunkach.

Wypełnienie pęknięć i pęknięć wypełnia się pianką montażową w celu izolacji termicznej, wodnej i akustycznej. Ponadto elementy materiałów budowlanych są trzymane razem z nim. Wcześniej do tych celów używano cementu lub kabla, ale wymagało to dużo czasu i wysiłku, a jakość przyczepności materiałów do siebie czasami pozostawiała wiele do życzenia.

Obecnie, gdy pojawiła się duża liczba nowych, naturalnych i sztucznych materiałów, potrzebne jest lepsze, szybsze i łatwiejsze w użyciu narzędzie do łączenia ich ze sobą. Aby pracować z pianką poliuretanową, szkolenie nie jest potrzebne i nie trzeba używać dodatkowych urządzeń i narzędzi - wystarczy kupić cylinder, przestudiować instrukcje użytkowania materiału i możesz rozpocząć prace budowlane lub naprawcze.

Aby pianka prawidłowo zestaliła się i nie straciła swoich właściwości, musisz przestrzegać zasad pracy z nią:

 • Temperatura powinna mieścić się w zakresie od +5 do +30 C.
 • Zgodność pierwotnego i wtórnego rozszerzania się pianki z rozmiarem otworu, który ma być uszczelniony. Jeśli jest mniejszy niż 1 cm, lepiej użyć szpachli.
 • Przed rozpoczęciem pracy miejsce, w którym zostaną wyprodukowane, spryskuje się wodą - więc lepiej utwardzić pianę.
 • Potrząsanie pojemnikiem należy wykonywać przez co najmniej minutę, aby cała zawartość zmieniła się w jednorodną masę i dobrze wymieszała.
 • Po nałożeniu pianki należy ją ponownie spryskać wodą.
 • Dodaj uszczelniacz, jeśli wydaje się, że został nałożony trochę, jest to konieczne nie wcześniej niż za pół godziny.

Oczywiście najlepiej jest używać rękawiczek wykonanych z grubej gumy i nosić odzież roboczą podczas pracy z tego rodzaju hermetyczną mieszanką, co nie szkodzi plamić i wyrzucić w przypadku nietypowej sytuacji. Ale nawet wtedy prawdopodobne jest, że krople szczeliwa dostaną się na skórę. W takim przypadku piana zamyka powietrze, co może powodować poważne reakcje alergiczne. Dlatego musisz go umyć szybko i bezboleśnie, nie uszkadzając skóry.

Włosy muszą być całkowicie pokryte. Możesz użyć zwykłej czapki z dzianiny lub czepka. Z skóry głowy resztki szczeliwa trzeba będzie usunąć tylko za pomocą włosów.

Niektórzy eksperci zalecają smarowanie skóry olejem roślinnym lub wazeliną, aby zapobiec przyleganiu hermetycznej kompozycji do rąk. Nie jest to jednak zbyt wygodne. Ponadto, mycie pod koniec pracy, wszystko, czego dotykają odważne dłonie, jest również problematyczne. Dlatego ta rada nie jest rozpowszechniona wśród osób, które niewiele wiedzą o pracach remontowych i budowlanych.

Co można zetrzeć?

Znacznie trudniej jest usunąć piankę montażową ze skóry niż z odzieży lub powierzchni w mieszkaniu. Dlatego musisz chronić się przed prawdopodobieństwem takich sytuacji.

Pianka poliuretanowa może być zarówno świeża, jak i utwardzona. Najprostszym sposobem jest zakup specjalnego środka do czyszczenia przy zakupie szczeliwa. Z reguły stanowi również aerozol.

Jeśli uszczelniacz dostanie się na ubranie, należy najpierw usunąć piankową nasadkę, aby nie wsiąkła w materiał. Można to zrobić nożem lub szpachelką. Kawałek czystych szmat należy namoczyć środkiem czyszczącym i osuszyć obszar tkaniny, na który spadła pianka. Musimy działać szybko. Następnie natychmiast umyj ubrania dużą ilością proszku do prania.

Jeśli z jakiegoś powodu dana osoba nie ma środka czyszczącego, do tego celu nadaje się benzyna, benzyna lakowa, a nawet zmywacz do paznokci z acetonem. Ale tutaj należy już zachować wielką ostrożność, aby nie uszkodzić tkanki, ponieważ wszystkie wymienione substancje zawierają elementy, które mogą zmienić jej kolor. Lepiej najpierw oczyścić niewielki obszar materiału, aby upewnić się, że kompozycja go nie uszkodzi.

Jeśli na rzeczach utworzyła się zaschnięta plama montażowa pianki, musisz powiesić to na ulicy - pod wpływem promieni słonecznych uszczelniacz rozpadnie się i stopniowo odejdzie od tkaniny.

Istnieją związki odpowiednie do czyszczenia zarówno tkanin, jak i powierzchni. Zazwyczaj są kupowane w sklepie z materiałami budowlanymi.

 • Na przykład Orbafoam Eliminador. Dostępny w postaci sprayu, usuwa wysuszone i stare plamy. Ale nie można go rozpylać na plastiku ani na malowane lub polerowane powierzchnie.
 • Pu Remover. Jest to pasta, która dobrze radzi sobie również z utwardzoną pianką. Kompozycja nie pachnie, pędzel i szpachelka są sprzedawane z nim - mogą czyścić powierzchnie wykonane z aluminium i wszystkich sztucznych materiałów. Porowate powierzchnie szpachelką mogą ulec uszkodzeniu, podobnie jak brąz, cynk lub miedź.

Jak tylko kompozycja wpadnie w twoje ręce, musisz natychmiast spróbować ją wyczyścić, nie pozwalając jej wyschnąć. Aby to zrobić, weź czystą serwetkę lub szmaty i przenieś piankę ze wszystkich stron na środek. Następnie musisz natychmiast zebrać całą bryłę. W żadnym wypadku nie zaleca się smarowania. Następnie należy dokładnie umyć ręce.

Ponadto ślady hermetycznej kompozycji można zetrzeć rękami za pomocą takich środków jak aceton, nafta, sól i peeling.

Metody czyszczenia w gospodarstwie domowym

Szczeliwo może być świeże lub suszone. Świeżą pianę można usunąć specjalnym rozpuszczalnikiem. Ponadto, aby niezależnie umyć hermetyczną kompozycję domu, istnieje kilka innych sposobów:

 • Używanie alkoholu medycznego o stężeniu 3%. Wacik należy zwilżyć, a następnie delikatnie pocierać dłonie: w większości obszary, na które spadła piana. Ta metoda jest nieskuteczna, jeśli kompozycja zaczęła już moczyć i wysychać.
 • Używanie acetonu, w tym zmywacza do paznokci. Najpierw musisz bardzo ostrożnie i powoli usunąć piankę zwilżoną wacikiem, a następnie dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
 • W podobny sposób można zmyć ślady piany za pomocą nafty. Podobnie jak aceton, lepiej jest używać go na ulicy, ponieważ obie ciecze mają specyficzny ostry zapach.
 • Aby usunąć piankę ze skóry rąk, możesz użyć ciepłego oleju roślinnego. To narzędzie pomoże za kilka minut zniszczyć wszystkie ślady szczeliwa na rękach.
 • Garść soli kamiennej może również umyć ręce. Aby to zrobić, dokładnie je potrzyj, a następnie spłucz pod bieżącą wodą. Może być konieczne powtórzenie procedury.
 • Aby usunąć piankę montażową, możesz użyć ręcznego szorowania (lub stopy) z dużymi cząstkami ściernymi. Możesz także spróbować ciasta kawowego, na przykład z ekspresu do kawy. Musisz masować ręce przez 1-2 minuty, a następnie spłukać dużą ilością ciepłej wody.
 • Możesz poprawić poprzednią metodę, dodając mydło w płynie lub wióry domowe zamiast soli - ta metoda pomaga w czyszczeniu świeżych plam.
 • Lek „Dimexidum” również dobrze czyści hermetyczne mieszaniny. Ale ponieważ jest dobrze wchłaniany przez skórę i ma znaczną liczbę skutków ubocznych, należy działać z dużą ostrożnością. Jeśli występują reakcje alergiczne na składniki leku, w żadnym wypadku nie można go użyć. A do czyszczenia ścian, mebli, podłóg jest idealny.

Rozpuszczalniki nie wymagają utwardzonej pianki montażowej - jest to wymienione w każdej instrukcji obsługi. W takim przypadku odpowiednie jest tylko działanie mechaniczne - możesz użyć pumeksu, sztywnej szczotki lub miękkiego papieru ściernego. Ręce w tym przypadku są lepiej chronione tłustym kremem, w przeciwnym razie możesz źle zarysować skórę. Na pędzel lub pumeks należy nałożyć dużą ilość mydła, po czym należy go wcierać, ale nie za bardzo, unikając uszkodzenia skóry. Okresowo powinieneś aktualizować warstwę kremu (lepiej, gdy zawiera aloes), aby skóra nie pozostała niezabezpieczona.

Aby przyspieszyć proces oczyszczania, możesz delikatnie drapać skórę paznokciami. Ale ta metoda jest nieprzyjemna i wymaga dużego marginesu cierpliwości.

Jeszcze lepiej, umieść ręce w pojemniku z gorącą wodą. Trzymaj ręce w kąpieli przez co najmniej 10 minut, temperatura wody powinna wynosić co najmniej 45 C. Jeśli rozpuszczasz łyżkę soli w wodzie, proces czyszczenia przebiega szybciej. Po wytarciu wszystkich śladów piany ręce należy posmarować grubą warstwą kremu.

Jeśli uszczelniacz wyschł na odzieży, najprawdopodobniej należy go „przypisać” do kategorii roboczej. Usuwanie śladów piany bez uszkadzania tkaniny nie będzie działać. Możesz spróbować wytrzeć go środkiem do czyszczenia szczeliwa, próbując nałożyć go tylko na plamki wacikiem lub patyczkiem.

Możesz spełnić następujące zalecenie: włóż zabrudzone ubrania do zamrażarki, a następnie spróbuj je wyczyścić. Być może zadziała zasada, która działa na plastelinę i gumę do żucia, a kawałki szczeliwa odejdą od zamrożonej tkaniny.

Ponadto możesz spróbować usunąć małe krople materiału uszczelniającego za pomocą igły lub nożyczek do manicure, a najlepiej za pomocą narzędzia do cięcia skórek, ponieważ ma ostrzejsze i cieńsze ostrza. Musisz bardzo ostrożnie podnieść podstawę kropli i przynajmniej ostrożnie odłączyć ją od włókien tkankowych.

Przydatne wskazówki

Jeśli wszystkie zaproponowane powyżej metody nie przyniosły pozytywnych rezultatów i nie było możliwe oczyszczenie pianki z rąk, nie musisz rozpaczać, ponieważ po 2-3 dniach pozostały materiał opuści skórę, ponieważ naskórek jest stale aktualizowany.

W żadnym wypadku nie należy używać kwasów i zasad (Domestos, White, kwas octowy, wybielacze) w celu usunięcia tego rodzaju śladów. Nie mogą poradzić sobie z uszczelniaczem, ponieważ ani kwas, ani zasady nie rozpuszczają go. Ale skórę można łatwo spalić, a następnie przez długi czas, aby wyeliminować skutki tego oparzenia.

Rozpoczynając pracę ze szczeliwem, należy bezwzględnie upewnić się, że wszystkie powierzchnie, na które może mieć wpływ, zostały bezpiecznie pokryte. Musisz zamknąć materiał, który pod koniec pracy można zwinąć i wyrzucić: polietylen, gazety, papier, arkusze tektury.

Pamiętaj, aby nosić odzież roboczą lub taką, która nie jest już używana, zakryj włosy chustką, czapką lub innym nakryciem głowy, które pozwala ciasno zakryć całą skórę głowy. Na rękach musisz nosić rękawice wykonane z grubej gumy. Środki te minimalizują możliwość osadzania się piany na odsłoniętej skórze.

Możesz zaprosić partnera (szczególnie w przypadku, gdy praca jest na dużą skalę), aby można było szybko zareagować, jeśli coś pójdzie nie tak.

W przypadku, gdy pianka montażowa dostanie się na odzież, skórę lub powierzchnię podłogi, ściany lub sufitu, musisz działać tak szybko, jak to możliwe, nie dopuszczając do przesiąknięcia i wyschnięcia kompozycji. W takim przypadku prawdopodobne jest, że cała praca przebiegnie bez nieprzyjemnych incydentów.

Zobacz, jak usunąć piankę z rąk w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: Czym umyć brudne rece ze smaru,oleju,farby lub sadzy? Skuteczny sposób !!! (Styczeń 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz