Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak czyścić toaletę: rodzaje przeszkód i metody rozwiązywania problemów

Uważa się, że życie w prywatnym domu wymaga od właścicieli ciągłej dbałości o różne systemy i komunikację. Na pierwszy rzut oka mieszkanie w budynku mieszkalnym pozwala nie myśleć o takiej potrzebie, ponieważ pracownicy ZhEK powinni monitorować sprawność serwisową i rozwiązywać problemy z systemami. W rzeczywistości mieszkańcy mieszkań miejskich dość często napotykają problem zatkanej toalety.

Woda nie odpływa, unosi się w misce muszli klozetowej, pojawia się nieprzyjemny zapach - wszystko to są „objawy” zablokowania. Możesz sobie z tym poradzić własnymi rękami.

Dlaczego jest zatkany?

Może być wiele przyczyn zatkania, ale jeśli mówimy o naturze zatkania, to wtedy są tylko dwa możliwe powody.

 • Nagle i gwałtownie powstające blokady pojawiają się w wyniku wpadnięcia do otworu odpływowego przedmiotów, których wymiary przekraczają średnicę odpływu. Oczywiście przedmiot utknął, paraliżując cały system kanalizacyjny. Często takimi przedmiotami są tekstylia, odpady żywnościowe, artykuły higieniczne lub produkty stałe, dobrowolnie lub nieumyślnie wyprane do toalety.
 • Przewlekłe blokady zwykle występują stopniowo. Po pierwsze, ujawnia się trudność odpływu wody, która coraz bardziej się pogarsza, zamienia się w całkowity brak odpływu. Przyczynami tej blokady są złoża natury organicznej (tłuszcz, włosy) i nieorganicznej (złoża soli, zgorzeliny, zawarte w wodzie).

Przed zwalczeniem blokady należy spróbować ustalić jej przyczynę, ponieważ od tego zależy wybór metody jej usunięcia. Z reguły przywołując najnowsze wydarzenia dnia, możesz ustalić, czy przyczyną problemu jest wnikanie ciał obcych do kanału odpływowego.

Jakie są problemy?

Zapchana toaleta to nieprzyjemny problem, który można rozumieć jako kilka rodzajów nieprawidłowego działania systemu kanalizacyjnego. Tak długo, jak problem ten nie dotyczy konkretnego użytkownika, może o tym nie myśleć, a nawet z uśmiechem wspominać słowa piosenki o uderzonym „przez niebieską muszlę klozetową”. Jednak nikt nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć się przed tymi problemami, które zwykle pojawiają się niespodziewanie.

Zatykanie może objawiać się spowolnieniem lub naruszeniem wypływu wody z muszli klozetowej podczas spłukiwania, wzrostem poziomu ścieków w rurze wlotowej, pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu i bulgotania oraz krzykiem w rurze. Wszystkie te trudności można rozwiązać samodzielnie. Jeśli nie ma możliwości lub chęci poradzenia sobie z blokadą, możesz zaprosić specjalistę z Urzędu Mieszkalnictwa. Takie sytuacje są bezkrytyczne, więc możesz poczekać na jego przybycie w ciągu kilku godzin lub jednego lub dwóch dni.

Silna blokada przejawia się poprzez zwiększenie poziomu ścieków do tego stopnia, że ​​wylewają się z muszli klozetowej. Rozerwany zawór na wspólnej rurze świadczy o krytyczności sytuacji. W takim przypadku musisz natychmiast wezwać pogotowie, a przed ich przybyciem zamknąć pion.

Często woda gromadzi się w muszli klozetowej lub pojawiają się inne usterki wynikające z niewłaściwej konstrukcji rur kanalizacyjnych. Może to być zwiotczenie i zamarznięcie rur, zbyt ostre zakręty w nieodpowiednich miejscach. Z reguły problem nie jest wykrywany natychmiast, ale po pewnym czasie działania. Jest mało prawdopodobne, aby rozwiązanie problemu szybko i wyłącznie samodzielnie. Jedynym wyjściem jest demontaż systemu, poprawienie błędów.

Czasami pojawia się pytanie lub możliwe jest zatkanie kanalizacji papierem toaletowym. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ nowoczesne produkty są całkowicie rozpuszczalne w wodzie. Jednak nie można tego samego powiedzieć o zwykłym papierze do pisania, rysowania, a także gazet. Wprowadzana do nich celuloza pęcznieje pod wpływem wilgoci, po czym nawet niewielka bryła papieru zwiększa się 2-3 razy i grozi utknięciem w rurze.

Niedopuszczalne jest spuszczanie tłuszczu i zużytego oleju z patelni, ponieważ osiada na ściankach rur, ostatecznie zamienia się w korek. Wlana do toalety spała herbata w fajkach zamienia się w prawdziwy „cement” - liście herbaty zgniatają się i kondensują. Niedopuszczalne jest spłukiwanie do toalety artykułów higienicznych, pieluch, folii opakowaniowej i toreb plastikowych. Kto spłukuje te rzeczy do toalety, nie powinien się dziwić, że się zatkał.

Jednym z powodów, dla których woda nie opuszcza miski, jest rozprzestrzenianie się kamienia moczowego. Pojawia się na powierzchni muszli klozetowej i rur kanalizacyjnych z powodu stagnacji moczu w urządzeniu. Może to wynikać nie tylko z faktu, że użytkownicy nie naciskają przycisku spustowego po oddaniu moczu, ale także z innych powodów. Wyciekający zbiornik przyczynia się do rozprzestrzeniania się złóż mineralnych. Wadliwa lub nieaktualna instalacja hydrauliczna z uszkodzeniami jest również podatna na atak kamienia moczowego. Pozostałości moczu i bakterii gromadzą się w pęknięciach, zadrapaniach i jamach.

Kamień moczowy jest nie tylko problemem estetycznym, ale także poważnym zagrożeniem dla integralności światła rur toaletowych. Faktem jest, że rosnące depozyty pokrywają tę lukę. Kamienia moczowego możesz pozbyć się mechanicznie lub chemicznie.

Czy to możliwe, że toaleta jest zatkana z powodu sąsiadów? Jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym, to może. Wynika to ze specyfiki organizacji systemu kanalizacyjnego. Podnośnik kanalizacji jest wspólny dla wszystkich mieszkańców domu („linia” mieszkań nad sobą od pierwszego do ostatniego piętra), z każdego mieszkania jest do niego podłączony główny wylot. Średnica wspólnego pionu nie jest większa niż 100 mm.

Jeśli blokada wykracza poza główne rury sąsiadów, ale nie spada wzdłuż pionu, prędzej czy później w tym miejscu powstanie korek. Inna opcja rozwoju nieprzyjemnych wydarzeń - obcy przedmiot dostał się do syfonu toalety sąsiadów. Zamiast wyciągnąć, wepchnęli go do wspólnego pionu, w którym utknęła obca rzecz.

Dowodem na zatkanie wspólnego pionu na poziomie mieszkania nad lub pod podłogą jest stopniowy wzrost poziomu wody w toalecie. Oznacza to, że powstaje samo z siebie. Nie będzie możliwe samodzielne wyeliminowanie takiej blokady, należy natychmiast wezwać pogotowie. Aby wyeliminować zatkanie, hydraulik użyje długiego kabla lub innego urządzenia, które może dotrzeć do miejsca zatkania. W bardziej zaawansowanych przypadkach uciekają się do demontażu rury.

Jak czyścić

Różnorodne metody czyszczenia można podzielić na dwie grupy.

 • Mechaniczne. Z reguły wymagają użycia tłoka i kabla, a także innych urządzeń. Ta metoda jest odpowiednia, jeśli obiekt utknie w odpływie. Stosowanie różnych płynów do eliminacji zatorów jest bezużyteczne, ponieważ nie będą one w stanie rozpuścić, na przykład zablokowanego jabłka lub szmat.
 • Chemiczny. Skuteczny w tworzeniu zatorów spowodowanych przez osady w rurze kanalizacyjnej. Zasada działania takich funduszy opiera się na reakcji chemicznej, podczas której blokada rozpuszcza się.

W niektórych przypadkach tylko kombinacja tych metod może poradzić sobie z tym problemem. Z reguły dotyczy to przypadków, w których obcy przedmiot utknie w rurach z osadami. Pchanie go za pomocą improwizowanych środków lub kabli nie pomaga, dlatego osady najpierw się rozpuszczają. W wyniku ekspozycji chemicznej średnica rury staje się taka sama (tzn. Wzrasta w porównaniu z tym, co było w czasie zacięcia), a przedmiot przechodzi przez rurę.

Musimy zastanowić się nad każdą z metod.

Czyszczenie mechaniczne jest skuteczne, jeśli toaleta nie odpływa dobrze, co jest spowodowane zablokowanym przedmiotem w rurze nie dalej niż syfon. Uzbrojeni w długie rękawiczki, miarkę i wiadro możesz zacząć diagnozować problem. Twoim zadaniem na tym etapie jest jak największe zebranie wody z muszli klozetowej. Następnie delikatnie sprawdź ręką powierzchnię syfonu. Miękkie przedmioty można usuwać ręcznie, stałe obiekty można usunąć drutem po zgięciu jego końca.

Możesz spróbować wyczyścić toaletę butelką. Zasada działania opiera się na możliwościach młota wodnego, za pomocą którego utknięty przedmiot jest wpychany w szerszą rurę. Aby wdrożyć tę metodę, weź butelkę, której średnica odpowiada średnicy toalety. Odetnij dno, dokręć szyję pokrywką. Zacznij powoli zanurzać powstałe urządzenie w toalecie, aż poczujesz opór powietrza. W tym momencie gwałtownie wepchnij butelkę jeszcze głębiej do toalety, a następnie szybko ją wyciągnij.

Takie działania należy wykonać kilka razy, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Po pierwszym uderzeniu wodnym może się wydawać, że sytuacja pozostaje niezmieniona. Jednak z każdą nową manipulacją obiekt stopniowo przesuwa się do rury o większej średnicy. Dlatego musisz zrobić „serię” młota wodnego. Jeśli nie masz pod ręką butelki, użyj kija lub mopa z szmatami. Średnica powstałego uzwojenia powinna odpowiadać średnicy wlotowej toalety. Proces jest taki sam jak przy użyciu butelki.

Specjalistycznym narzędziem do tworzenia młota wodnego jest tłok. W przeciwieństwie do domowych odpowiedników nie trzeba go umieszczać w gniazdku. Przeciwnie, średnica tłoka musi przekraczać średnicę otworu. Za pomocą tego narzędzia powstaje próżnia, a następnie młot wodny, za pomocą którego można usunąć blokadę. Procedura będzie bardziej skuteczna, jeśli w czasie jej trzymania zamkną otwory odpływowe i przelewowe kanalizacji w łazience i kuchni.

Blaster do zlewu, wanny i toalety również wywoła szok hydrodynamiczny. To urządzenie jest wyposażone w tłok, za pomocą którego powietrze jest pompowane do blasteru, pojawia się wysokie ciśnienie. Następnie przymocuj urządzenie do otworu spustowego i naciśnij przycisk Start. Wygoda tego urządzenia polega na tym, że ma kilka dysz dla różnych średnic otworu spustowego, dlatego jest uniwersalny.

Kolejnym narzędziem używanym zarówno przez profesjonalistów, jak i zwykłych ludzi jest elastyczny kabel hydrauliczny. Wykonany z metalu ma spiralną końcówkę z ostrzem, dzięki czemu przebija solidną warstwę osadów. Kabel powinien być płynnie wprowadzony do kanału odpływowego, wykonując ruchy obrotowe. (Urządzenie ma uchwyt, więc jest wygodny w użyciu).

Po przełamaniu blokady należy wykonać ruchy do przodu i do tyłu, aby pozbyć się osadów na ściankach rury i zwiększyć jej średnicę wewnętrzną. Kabel instalacyjny nie może całkowicie wyeliminować problemu. To narzędzie jest karetką pogotowia na zatory. Po przywróceniu odpływu rury kanalizacyjne należy oczyścić chemikaliami.

Jeśli nie masz pod ręką butelki, tłoka ani kabla, możesz spróbować stworzyć młotek wodny z folią spożywczą. Aby to zrobić, złóż go 3-4 razy, aby zwiększyć jego siłę. Następnie folia jest hermetycznie przyklejana taśmą na całym obwodzie pokrywki toalety. Musisz rozciągnąć folię od jednej krawędzi pokrywy toalety do drugiej, przymocować płótno za pomocą taśmy.

Następnie woda jest zbierana w muszli klozetowej, aż zacznie dotykać folii. Teraz musisz kilkakrotnie docisnąć powierzchnię folii, wywołując uderzenie wodne. Czynności należy powtarzać, aż blokada zostanie zerwana lub dopóki nie stanie się jasne, że w twoim przypadku metoda jest nieskuteczna.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy improwizowany przedmiot może pomóc przebić się przez blokadę. W sieci jest wiele historii, podobnie jak z kijem, poręczą, a nawet widelcem. Jednocześnie zaimprowizowaną sondę należy nie tylko popchnąć do przodu, ale także obrócić, aby szybko zniszczyć korek.

Chemikalia mogą być przechowywane i domowe. Najprostszym sposobem na oczyszczenie toalety z osadów jest gotowanie wody. Konieczne jest wlanie go do odpływu z toalety. Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy zablokowanie jest spowodowane tworzeniem się tłustej zatyczki w rurze. Wrząca woda pozwoli jej się rozpuścić, a woda zacznie się wydostawać. Szybko wlej wrzącą wodę pod odpowiednim kątem.

Ta metoda pomaga w ograniczonych przypadkach, ale jej zastosowanie nie będzie zbyteczne. We wrzącej wodzie możesz dodać trochę sody lub wlać do toalety ¼ części butelki detergentu do mycia naczyń. Niedopuszczalne jest wlewanie wrzącej wody do muszli klozetowej, jeśli ma cienką fałdę łączącą. W tym przypadku wystarczy tyle ciepłej wody.

Najprostszym chemicznym sposobem rozwiązania problemu jest metoda oparta na alkalicznej reakcji octu z sodą. Konieczne jest zebranie wody w celu zwiększenia stężenia kompozycji. Następnie paczka sody wlewa się do otworu spustowego. Należy dać 15-20 minut, aby napój gazowany osiadł na powierzchni rury i zablokował się. Po upływie określonego czasu wlej 200 ml octu 9%. W wyniku reakcji chemicznej czasami można przełamać blokadę w jej najcieńszym miejscu.

W razie potrzeby procedurę powtarza się, ale nie więcej niż dwa razy. Jeśli po dwukrotnym zastosowaniu sody z octem pozytywne wyniki się nie pojawią, warto poszukać innych metod.

Uważa się, że roztwory na bazie agresywnych kwasów są najbardziej skuteczne. Naprawdę powodują korozję blokady, a wraz z nią powierzchni rur kanalizacyjnych. Stosuj takie przepisy ostrożnie i tylko wtedy, gdy cały system kanalizacyjny jest żeliwny. W sklepie można kupić produkty na bazie słabo stężonych kwasów. Mogą być w postaci żelu, proszku, tabletki.

Wśród najpopularniejszych alokuj takie fundusze jak „Mole”, Tiret, „Mr. Muscle”, „Floop” (ma postać granulek). Podczas ich używania należy chronić ręce w rękawiczkach, aby zapobiec dostaniu się kompozycji na błony śluzowe i skórę. Produkt wlewa się lub wlewa do odpływu zgodnie z instrukcjami. Po upływie czasu zalecanego przez producenta toaletę należy spłukać dużą ilością wody.

Należy pamiętać, że nie każdy produkt nadaje się do złamania blokady, jeśli w mieszkaniu zainstalowano porcelanową toaletę.

W Internecie można znaleźć wiele oryginalnych sposobów na usunięcie blokady Coca-Coli. Jednak napój ten pomoże w walce z niewielką płytką nazębną na powierzchni muszli klozetowej. Przełamanie blokady jest poza jego mocą. Metoda wybielania jest również nieskuteczna. Może być stosowany jako profilaktyka przeciw płytce nazębnej i nie więcej.

Jedną z przyczyn zablokowania jest zarośnięty kamień moczowy. Można go usunąć mechanicznie, zbierając wodę i po prostu usuwając osady i czyszcząc powierzchnie twardą szczotką. Jednak ta metoda praktycznie nie jest stosowana, ponieważ po niej powierzchnia toalety jest pokryta pęknięciami i wiórami.

O wiele wygodniej i bezpieczniej jest używać chemii sklepu do instalacji wodno-kanalizacyjnych. Pan Mięsień w granulkach, żel Domestos Pink (specjalnie zaprojektowany do zwalczania zatorów) i kaczuszki opatrunkowe wykazały swoją skuteczność w walce ze znacznym wzrostem kamienia moczowego.

Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami, aby obserwować dokładność czasu ekspozycji na lek. W przeciwnym razie może dojść do nieprzewidzianych rezultatów czyszczenia.

Istnieją metody ludowe.A czasem zaskakują swoim radykalizmem. Skutecznym środkiem metalowych rur jest zastosowanie elektrolitu samochodowego do akumulatora. Przede wszystkim musisz opróżnić muszlę klozetową, a następnie wlać elektrolit do miejsca problemu i pozostawić na 1,5 godziny. Po określonym czasie płytkę oczyszcza się szczotką (nie powinna być niemetalowa).

Bardziej konserwatywne, ale także skuteczne sposoby są czyszczenie kwasem cytrynowym lub wybielaczem (w postaci proszku). Aby to zrobić, wlej paczkę wybielacza lub 4 paczki kwasu cytrynowego do odpływu z toalety, pozostaw na noc, a następnie wytrzyj osady pędzlem i spłucz wodą.

Jak się umyć?

Nie mogąc skontaktować się z Urzędem Mieszkaniowym lub specjalistami zewnętrznymi, wielu jest zmuszonych szukać sposobów na sprzątanie w domu, czyli na własną rękę. Nie zawsze będzie to jednak możliwe - wyeliminowanie blokady własnymi rękami jest możliwe, jeśli powstanie bezpośrednio w kanale odwadniającym toaletę. Jeśli problem dotknął wszystkich punktów drenażu, będziesz musiał szukać pomocy w biurze mieszkaniowym.

Możesz ustalić miejsce zablokowania, włączając wodę w łazience i umywalkę w kuchni, jeśli pozostawia to bez przeszkód, możesz spróbować samodzielnie wyczyścić toaletę.

Szybko i skutecznie niewielką blokadę można usunąć gorącą wodą i musztardą. Rozpuść 5 łyżek suchej musztardy w 10 l podgrzanej wody. Szybko wlej kompozycję do toalety, a po 10 minutach spróbuj spłukać wodę. W razie potrzeby powtórz manipulację 2-3 razy.

Kontynuując usuwanie blokady, wykonaj następujące czynności:

 • upewnij się, że blokada jest lokalna. W przeciwnym razie zadzwoń na pogotowie;
 • określić miejsce zatkania (nie dalej niż syfon toalety);
 • spróbuj ustalić charakter blokady i przyczynę jej wystąpienia;
 • Jeśli ciała obce dostaną się do rury, spróbuj je usunąć ręcznie. Jednocześnie wyciągnij przedmiot z powrotem do mieszkania i nie wpychaj go do wspólnego pionu;
 • podczas zarastania rur odrostami, używaj chemicznych środków czyszczących, stosując metody sklepowe lub ludowe. Podczas ich realizacji chroń ręce i układ oddechowy;
 • jeżeli zablokowanie nastąpiło w wyniku jednoczesnego wejścia obcego przedmiotu do rury i zmniejszenia średnicy odpływu w wyniku wzrostu osadów, rurę należy oczyścić w sposób łączony. Należy to zrobić przez wlanie środka chemicznego. Po rozpuszczeniu złóż łatwiej będzie zdobyć przedmiot przy użyciu jednej z metod mechanicznych.

Jeśli żadna z metod nie przyniosła pozytywnego wyniku, wezwij hydraulika. Zatykanie może być spowodowane niewłaściwym montażem rur lub toalety. W każdym razie specjalista ustali przyczynę i wyeliminuje blokadę. Korzystanie z toalety w czasie zablokowania nie jest zalecane - pogorszy to sytuację.

Wskazówki i porady

Regularne zapobieganie pomoże zmniejszyć ryzyko zatkania. Przede wszystkim należy upewnić się, że żadne obce obiekty nie dostaną się do kanału. Nie wlewaj do toalety zepsutej żywności, odpadów spożywczych i produktów higienicznych. Jeśli po czyszczeniu wylejesz wodę, upewnij się, że w wiadrze nie ma szmat, mydła ani innych dużych przedmiotów.

Ponieważ zatory wodne mogą dostać się do rur wypełniaczy toalety dla kota, różnych ściółek dla domowych gryzoni. Zasadniczo mają drewno lub bardziej nowoczesne materiały, które pochłaniają wilgoć. Łatwo sobie wyobrazić, co stanie się z trocinami, które wpadły do ​​wody. Po prostu biorą to za siebie i znacznie zwiększają głośność. Tak znaczące, że mogą wypełnić średnicę nie tylko pnia, ale także wspólnego pionu.

Jeśli środki ludowe, podobnie jak inne metody, nie pozwalają rozwiązać problemu, lepiej zadzwonić do Urzędu Mieszkalnictwa i poprosić o przesłanie mistrza. Instalację wodno-kanalizacyjną należy wywołać w przypadku, gdy blokady pojawiają się stale bez wyraźnego powodu (tzn. Zasady działania instalacji wodociągowej nie są naruszane). Rury mogą być nieprawidłowo zamontowane lub zbliżają się do końca okresu użytkowania. Wymiana rur i zmiana sposobu ich instalacji pozwoli Ci zapomnieć o zatorach.

Raz na trzy miesiące wlewaj urządzenia toaletowe, które usuwają kamień i osady z powierzchni rur kanalizacyjnych. Raz w tygodniu możesz skorzystać z zapobiegawczego czyszczenia za pomocą wrzącej wody. Aby zapobiec tworzeniu się kamienia moczowego, umożliwi codzienne czyszczenie toalety, a także spłukiwanie dla każdego użytkownika. Płukanie należy wykonać dużą ilością wody.

Przydatne jest również kupowanie specjalnych tabletek na muszlę klozetową i bloki helu, które są przymocowane pod krawędzią muszli klozetowej.

Co ciekawe, szorstka powierzchnia toalety jest predysponowana do pojawienia się narośli, podczas gdy właściciele błyszczących modeli urządzeń sanitarnych są mniej narażeni na to. Możemy również wyróżnić następujące środki, aby zapobiec tworzeniu się „przeszkody” w kanalizacji:

 • aby zapobiec tworzeniu się rdzy i osadów na powierzchni muszli klozetowej i rur;
 • zapobiegać wyciekom rur, zbiorników i innych elementów kanalizacji;
 • wyeliminuj małe blokady w pierwszych etapach ich pojawiania się.

Zobacz, jak wyczyścić toaletę przed zatkaniem w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz