Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Która stal najlepiej pasuje do noża myśliwskiego?

Pierwszym i najważniejszym wymogiem dla noży myśliwskich jest wysokiej jakości stal nożowa. Łatwo jest naostrzyć wysokiej jakości nóż, nie jest głupi przez długi czas w trakcie pracy i będzie służył przez wiele lat. Nóż myśliwski powinien dobrze ciąć, siekać i siekać.

Znak dobrej stali

Gatunki stali różnią się procentem zawartego w nich węgla. Ważne jest, aby zachować optymalną równowagę, aby nóż był nie tylko solidny, ale także wytrzymały.

Jeśli w procesie wytopu stali stop zawiera więcej niż 2,14% węgla, to w rzeczywistości żeliwo - szybko rdzewieje i jest bardzo kruche, co sprawia, że ​​nie nadaje się do rozwiązywania zadań przypisanych do noża, takiego jak narzędzie.

Twardość stopu

Twardość stali jest uwzględniana w jednostkach Rockwella - HRC. Jest on określony przez procent węgla w stopie stali. Przy dużej liczbie tych noży nóż zachowa ostrzenie przez długi czas. Jednak przy nieostrożnych lub nieudolnych ruchach złamanie jego pracy nie będzie trudne i nie będzie łatwo ją wyostrzyć - nie każdy kamień do tego nadaje się. Trudność ostrzenia ogranicza użycie noża w kampanii. Tutaj stal o twardości 55-60 HRC działała dobrze: stopione z niego płótno tnie przyzwoicie, ale jest bezużyteczne w cięciu lub piłowaniu.

Stal o twardości ponad 60 jednostek tnie dowolne drewno lub kość, a po zgięciu po prostu pęka.

Wytrzymałość ostrza

Wybierając wytrzymały nóż, nieuchronnie zaoszczędzisz na jego twardości - te dwa parametry wykluczają się wzajemnie. Im wyższa twardość, tym mniejsza wytrzymałość. To jest istota trudnego wyboru optymalnej stali do noży myśliwskich. Przeciwnie, silny nóż jest sam w sobie sprężysty - nawet przy znacznym zgięciu nie pęknie.

Starożytne gatunki stali

Stal damasceńska ma twardość 60 jednostek. Obawia się wilgoci i szybko rdzewieje, potrzebuje cienkiej warstwy oleju z pistoletu. Przepis na gotowanie starożytnej stali damasceńskiej został utracony, a jej nowoczesna technologia znacznie odeszła od tych, które były wcześniej używane.

Stal damasceńska jest obecnie jednym z rzadkich gatunków stali. Nie zachowano też dokładnego przepisu na gotowanie stali damasceńskiej. Próbowali go odtworzyć, ale tylko zbliżyli się do oryginału, ale nie powtarzali go dokładnie.

Stal adamaszkowa nie wymaga częstego ostrzenia, odpornego na matowanie. Idealnie zastąpi stal adamaszkową.

Nowoczesne widoki

Rosyjska stal narzędziowa - U-8/9/10, X12MF. Ten ostatni ma twardość do 65 jednostek. Twardość stali klasy XB5 sięga 70, a także ma niezwykłą wytrzymałość.

Zagraniczni odpowiednicy mają nieco inne oznaczenia. To są marki AUS-6/8/10, pod względem parametrów bardzo zbliżonych do rosyjskich klas 440-A / B / C. P6M5K5 - stal szybkotnąca, z których wykonują również wiertła do metalu; w celu zmniejszenia jego kruchości stosuje się wtórne utwardzanie. Stal M-2 Nadaje się do bardzo wysokich temperatur. I tutaj stal 95x18 - typowa „stal nierdzewna”.

Tak więc Amerykanie mają własny gatunek stali 155CM. Japończycy również nie odstąpili od ATS-35. Te dwie marki są idealne dla produktu.

Stal nierdzewna 110X18MSHD ma twardość 60 jednostek. Analogiem jest niemiecki stop X105CrMo17 / 1.4125, amerykański 440C i japoński SUS440C.

W każdym razie marka stali, z której wykonane jest ostrze, powinna być wskazana na firmowym nożu.

Gatunki stali Х12ВМ, 40Х12, 50Х13, 95Х13, 95Х19, 65Х13, 50Х14МФ umożliwiają również wykonanie noża o przyzwoitej jakości.

Stal S35V jest produkowana w technologii proszkowej i zawiera zwiększoną ilość węgla - 1,45%. Ta kompozycja zawiera również 14% chromu, 4% wanadu, niewielką ilość niobu i 2% molibdenu. Zawartość zwiększonej ilości węglika wanadu determinuje zwiększoną twardość (60 jednostek), wytrzymałość i wytrzymałość tego stopu. Nie zardzewiały.

VG-10 zawiera zanieczyszczenia na bazie kobaltu. Ten gatunek stali służy również do produkcji szybkich wierteł stożkowych. Twardość tego stopu wynosi 62 jednostki.

Gatunek stali Sandvik wyprodukowany w Szwecji, bardzo trudny do utwardzenia. Oprócz twardości 59 jednostek ma znaczną elastyczność i dobrze trzyma się ostrzenia.

Odporny na rdzę

Rdza na nożu myśliwskim powstaje w wyniku kontaktu z krwią i wodą, ale nie jest usuwana z ostrza na czas. Ważne jest, aby wybrać stop odporny na rdzę - idealnie jest on całkowicie nierdzewny.

Dodatkowe pokrycie ostrza

Aby poprawić właściwości stali, dodaje się do niej składniki stopowe: mangan, chrom, nikiel, wanad, molibden, krzem, wolfram i inne. Na przykład mangan i krzem mogą wykuwać nóż. Wolfram, chrom i nikiel nie pozwalają na szybkie rdzewienie.

Najlepsze cechy to noże, pokryte tytanem lub kobaltem. Twardość takiego ostrza sięga 90 jednostek, co pozwala mu nie tracić fabrycznego szlifowania przez długi czas, bez utraty siły, ale kosztuje również dużo pieniędzy. Tytanową lub kobaltową powłokę łatwo rozpoznać po brązowawo-złotym odcieniu.

W praktyce

Prawdziwymi praktycznymi zadaniami w warunkach polowych jest odrywanie zwłok martwego zwierzęcia, ścinanie produktów, ścinanie gałęzi drzew i ochrona przed drapieżnikami. Na trzecim miejscu, po trwałości i ochronie przed rdzą, jest wygoda użycia noża. Przy każdym użyciu nóż jest poddawany silnym obciążeniom udarowym, na które stać tylko oryginalny produkt. Nie znajdziesz idealnego noża i zawsze istnieje możliwość wyboru najlepszego produktu spośród dostępnych. Niektóre noże łamią się podczas rzucania i nieostrożnego obchodzenia się.

Nóż nie jest siekierą ani strzałką: przede wszystkim dobrze się tnie, nie siekając ani nie przekłuwając.

Wysokiej jakości nóż z lekkim uderzeniem w ostrze robocze wydaje wyraźny i wyraźny metaliczny dźwięk, który wskazuje na integralność stopu, brak mikropęknięć w ostrzu.

Znane marki

Przedstawiając nóż myśliwski w prezencie przyjacielowi lub znajomemu, który aktywnie lubi zajęcia na świeżym powietrzu, zwróć uwagę na znane marki noży. Produkowane są najlepsze noże i jakość wykonania Niemiecka firma Solingen, szwajcarski Wenger, angielski Vinkison. Prowadzą tu Niemcy, ich produkty są najwyższej jakości, ale cena nie jest tania. Po nich pod względem jakości noży znajdują się Szwecja i Finlandia, które produkują noże ze stali Elmax.

Japonia, USA i Finlandia to kraje, w których polowanie jako zawód i hobby nie traci na popularności. Odpowiadają za produkcję noży myśliwskich, optymalnie łącząc wielowiekowe tradycje i nowoczesną technologię.

W Rosji noże Kizlyar i Zlatoust są niezwykle popularne - ich jakość nie jest gorsza od amerykańskich lub japońskich odpowiedników.

Przegląd rosyjskich produktów

„Turysta” Ma zaniżoną linię kolby, idealną do cięcia zwłok martwych zwierząt lub gotowania na parkingu. Nóż idealnie pasuje do męskiej dłoni, jest bardzo wygodny w użyciu. Ma antypoślizgowy, wygodny uchwyt, z pochwą.

Wilk nieco grubszy i ma lekki skos, co ułatwia cięcie żyłki lub siatki. Jest wyposażony w uchwyt z afrykańskiego drewna i skórzaną pochwę.

„Yelets” bardziej wszechstronny, odpowiedni do dokładnego cięcia i siekania. Jego zaostrzony koniec łatwo przebija skórę zwierzęcia. Uchwyt wykonany jest z trzech wysokiej jakości materiałów.

„Combat-2” coraz dłużej, dobrze oddziela mięso od kości i kroi żywność przed gotowaniem.

Kret Ma naturalny wzór na ostrzu przypominający film olejny na wodzie. Średnia długość ostrza dobrze tnie i przebija obrabiany materiał.

Wszystkie te noże są ostrzone drobnoziarnistym osełkiem, który pozwala precyzyjnemu ostrzu utrzymać jego ostrość przez długi czas. Takie produkty mają bardzo dobrą ocenę w ogólnej klasyfikacji wysoko wyspecjalizowanych noży.

Jeśli plany Twojej podróży nie obejmują polowania na zwierzęta ani tworzenia drewnianego schronienia przed pogodą, nie musisz brać drogiego noża od wiodących producentów, który jest wyjątkowej jakości.

Aby dowiedzieć się, do jakiej stali najlepiej nadaje się nóż myśliwski, zobacz następny film.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz