Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Śpiwory zimowe: opis, rodzaje i wybór

Prawdziwi koneserzy rekreacji na świeżym powietrzu nie boją się rosyjskich mrozów zimowych, ponieważ teraz specjalne śpiwory pomagają zapewnić komfort w zimowym zimowym lesie. Ten atrybut jest niezbędny dla miłośników zimowego polowania i wędkowania, dla tych, którzy planują wspiąć się na szczyt górski lub zrelaksować się w ośrodku narciarskim. Jednak aby wakacje w przyrodzie nie zostały przyćmione przez trudne warunki, zimowy śpiwór musi być odpowiednio dobrany.

Kluczowe cechy

Produkt to izolowany śpiwór z 4-warstwowym wypełnieniem. Zwykle jest w stanie chronić śpiącego przed zimnem w temperaturze od -7 do -20 stopni Celsjusza. W sklepach można znaleźć modele do ekstremalnie niskich temperatur, a także do podróży na wysokości ponad 5000 metrów nad poziomem morza.

Zadaniem śpiwora jest utrzymanie go w środku i trzymanie go przez co najmniej 7 godzin. Zwykle są to kompaktowe, zmontowane próbki, które ważą trochę (od 2 kg) w zależności od wielkości, materiału i obecności dodatkowych elementów.

Dla ułatwienia transportu śpiwory zimowe są sprzedawane w walizkach z paskami do wiązania. Dzięki temu miłośnik ekstremalnego relaksu będzie mógł zaoszczędzić miejsce w plecaku.

Zimowy śpiwór wykonany jest z uwzględnieniem jego wysokiej wytrzymałości, lekkości i szybkiego schnięcia. Najczęściej producenci oferują produkty z syntetyczną tkaniną zewnętrzną, wewnętrzna tapicerka może być wykonana z lekkiej tkaniny flanelowej lub bawełnianej. W najcięższych warunkach zaleca się wybranie próbek z powłoką membranową.

Podczas silnych mrozów nie musisz myśleć o wilgotności produktu, ale jeśli temperatura nie jest niższa niż -10 stopni, na materiale może pojawić się wilgoć. Jeśli jest to torba puchowa, to pod wpływem wilgoci nie zachowa swoich właściwości funkcjonalnych, produkty syntetyczne w tym sensie są bardziej odpowiednie, dlatego na wycieczki, w których spodziewana jest wilgotność, lepiej jest preferować syntetyki.

Przy niskiej wilgotności i silnym mrozie wybierz puch.

Konstrukcja produktu powinna obejmować zapięcia przy bramie, które zapewniają zachowanie ciepła przez całą noc. Ze względu na odpadający materiał produkt może przepuszczać zimne powietrze w niektórych miejscach, dlatego zaleca się noszenie bielizny termicznej w nocy. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w kaptur, aby jak najmniej ciepła zostało utracone przez głowę. A także projekt może obejmować pasek ocieplający wzdłuż zamka - pozwala utrzymać ciepłe powietrze bez przepuszczania go przez okucia. Istnieją modele z kieszeniami, w których wygodnie jest przechowywać różne akcesoria turystyczne.

Dodatkowe elementy zwiększają funkcjonalność śpiworów zimowych. Mogą na przykład zawierać podwójne zamki błyskawiczne, co pozwala rozpakować torbę od dołu. Rzep zapobiega przypadkowemu rozpięciu podczas snu. Bawełniana podszewka chroni materiały przed potem i brudem. Zestaw naprawczy zawarty w zestawie znacznie ułatwia utrzymanie śpiwora.

Rodzaje wzorów i rozmiarów

Z założenia zimowe torby turystyczne są podzielone na koce i kokony. Wybór tego lub innego typu zależy od celu i specyfiki kampanii zimowej.

 • Śpiwór Jest to prostokątny produkt z zamkiem z trzech stron. Jeśli odepniesz wszystkie 3 zamki błyskawiczne, próbka zostanie przekształcona w koc. Istnieją modele z dwoma łącznikami, które łączą się ze sobą. W tym przypadku instancja tworzy 2-osobową. Produkt doskonale nadaje się do wspólnego podróżowania w trudnym klimacie, do spędzenia nocy na szczycie góry lub na lodowcu.

Fani ekstremalnego relaksu kupują takie przedmioty na rodzinne wycieczki. Jeden taki śpiwór może pomieścić 3 osoby.

 • Kokon Wygląda jak zwężająca się torba. Zestaw zawiera zamki na rzepy, krawaty, kaptur. Produkt nie ma zamków błyskawicznych. W takim przypadku zmieści się tylko 1 osoba, chociaż czasami można znaleźć 2-osobowe kokony. Rozmiar tego śpiwora jest mniejszy niż koc. Użytkownicy takich toreb bardzo doceniają obecność kaptura, który zapobiega uwalnianiu ciepła przez głowę.

Rozmiary zimowych śpiworów są bardziej zróżnicowane. Wyróżnia się następujące typy:

 • Dorośli
 • dzieci;
 • standardowe;
 • wydłużony;
 • szeroki.

Wybierając torbę, zaleca się wybranie produktu, który jest nieco większy niż parametry ciała w sprzęcie. Konieczne jest, aby wewnątrz śpiwora było miejsce do ruchu we śnie, a także poduszka powietrzna, która utrzymuje ciepłe powietrze. Standardowo torba jest przeznaczona dla osoby o wzroście 175 cm plus 10-15 cm dla wygodniejszego pobytu.

Materiał podstawowy

Jak już wspomniano, wypełniacz między warstwami zimowego śpiwora jest puszysty i syntetyczny. Zwykle profesjonalni turyści preferują puchate opcje. Można ich używać podczas wędrówek na wysokości powyżej 5000 metrów nad poziomem morza. Pod tym względem puch jest bardziej odpowiedni, ponieważ ma skuteczne właściwości termoizolacyjne w połączeniu z niską wagą, co nie ma większego znaczenia podczas długiej podróży.

Worek puchowy służy do spania w temperaturach od -7 stopni. Im niższa temperatura, w której zaleca się stosowanie śpiwora, tym większa jest jego waga. Wśród minusów puszystego okazu warto podkreślić długie suszenie materiału, aktywne wchłanianie wilgoci, potrzebę specjalnego prania i wysoką cenę.

Syntetyczne śpiwory są 2-3 razy tańsze niż opcje puchowe. Jako wypełniacz można zastosować holofiber i syntetyczny winterizator, ponieważ materiały te są lekkie i mają dobre właściwości termoizolacyjne.

Pod względem zachowania ciepła próbki syntetyczne praktycznie nie różnią się od siebie, ale ich waga może się różnić. Im cięższy produkt, tym jest tańszy.

Wadą sztucznej próbki jest jej krótka żywotność. Jest to szczególnie obniżone w tanich modelach. Tak więc syntetyczny winteryzator szybko staje się bezwartościowy, wyciera się, staje się cieńszy, niektóre sekcje zwijają się, pojawiają się zimne strefy, a torba traci swoje właściwości izolacyjne. Pod tym względem holofiber jest najbardziej praktycznym materiałem, chociaż taki przypadek jest droższy. Jest traktowany silikonem, nie toczy się, nie zagęszcza, więc żywotność jest dość długa.

Wśród zalet syntetyków przed puchem można wyróżnić nie tylko cenę, ale także zdolność do niepochłaniania wilgoci, zdolność do szybkiego suszenia produktu, hipoalergiczność. Główną wadą jest waga. Tak więc puchowy śpiwór, który jest przeznaczony do wędrówek w temperaturze -10 stopni, waży około 1-1,3 kg, podczas gdy podobna syntetyczna wersja będzie miała masę 1,9-2,1 kg

Ocena najlepszych modeli

Według opinii miłośników ekstremalnego relaksu można wyróżnić trzy najpopularniejsze modele śpiworów zimowych.

Borey

Zaprojektowany na wycieczki w temperaturach do -20 stopni. Produkt ma długość 220 cm, szerokość 90 cm, a długość zagłówka po rozłożeniu wynosi 40 cm. Użytkownicy zauważają, że model jest wykonany w ciekawym kamuflażu, dlatego torba jest odpowiednia dla tych, którzy wolą odpoczywać w samotności i być niewidzialni w lesie. Grzejnik - holofiber. Górna część wykonana jest z poliestru, podszewka z polaru. Według kupujących Produkt bardzo wygodny do transportu w plecaku.

Antarktyda

Istnieją modele zimowe w różnych wariantach - 0, -5, -10, -15, -20 stopni. Wafel jest używany jako wypełniacz. Rozmiar torby, przeznaczony do relaksu w temperaturze -20 stopni - 250x150 cm, waga tej opcji wynosi 3,45 kg. Jeśli preferowana jest bardziej zwarta torba (250 x 97 cm), wówczas ciężar zmniejsza się do 2,24 kg. Gęstość materiału wynosi 400 g / m2. Użytkownicy dobrze reagują na ten model, przyciąga ich dostępność produktów i ich jakość.

Droga północna

Jest wykonywany na naturalnej owczej skórze. Opcja dla tych, którzy preferują surowe wakacje na wolności. W stanie zatrzymać ciepło wewnątrz w temperaturach do -30 stopni. Po rozpakowaniu może zmienić się w koc. Thermofiber działa jako dodatkowa izolacja. Posiada 3-warstwową wzmocnioną izolację termiczną, wiązanie na kapturze, kołnierz chroniący szyję, bawełnianą podszewkę.

Turyści zauważają, że taki śpiwór dobrze chroni przed wiatrem i wilgocią, ponadto można go prać zarówno w maszynie, jak i rękami, a także można go łatwo i szybko naprawić. Waga o szerokości 75 cm - 1,4 kg, 95 cm - 1,8 kg.

Jak wybrać

Przed zakupem zimowego śpiwora na relaks, Skorzystaj z rekomendacji doświadczonych turystów.

 • Jeśli planujesz krótką wędrówkę, a ogólnie zimowe wycieczki są organizowane rzadko, możesz skorzystać z opcji syntetycznej budżetu. A także materiały syntetyczne są odpowiednie dla tych, którzy nie boją się dodatkowych obciążeń. W przypadku lekkiej opcji, a także na długą wyprawę, preferuj okazy puchate.
 • Na zimę wybierz kształt kokonu. Zwężenie pozwala zaoszczędzić miejsce na śpiworze, tworząc wewnątrz izolację termiczną, a ponadto jest to opcja lżejsza. W przypadku małych rodzinnych wycieczek lepiej jest kupić koce.
 • Kupując torebkę syntetyczną, wybierz próbkę z holofibrem. Jest droższy, ale ma wysoką jakość i dodatkowe właściwości: nie pochłania wilgoci, nie toczy się, ma mniejszą wagę.
 • Daj pierwszeństwo modelom z naturalnymi materiałami podszewkowymi. Jeśli jest to całkowicie sztuczny produkt, wówczas pot zgromadzony w środku sprawi, że śpiwór będzie cięższy, tworząc korzystne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Wewnątrz powinno znajdować się co najmniej 80% naturalnych tkanin.
 • Błyskawica musi być silna i niemetaliczna, aby nie utknęła na mrozie. Turyści polecają wybór zamków do traktorów z dwoma psami i dużymi kawałkami. Dobrze, jeśli model ma krawaty wzdłuż konturu i rzep na głowie.
 • Lepiej kupić śpiwory z kapturem. Ten przedmiot pomoże ci utrzymać ciepło w środku.

Przechowywanie i pielęgnacja

Aby śpiwór służył przez długi czas, musisz się nim zająć i odpowiednio o niego dbać. Staraj się myć produkt tak mało, jak to możliwe, z każdym myciem żywotność torby zmniejsza się. Zwłaszcza zabiegi syntetyczne nie lubią chemikaliów. Zaleca się pranie śpiwora w najbardziej delikatnym trybie lub ręcznie.

Ważne jest, aby przechowywać tę rzecz w swobodnej formie, aby wypełniacz nie spadł. W skrajnych przypadkach odpowiednie jest przechowywanie w postaci luźnego skręcania. Po zakończeniu sezonu zimowego produkt musi być dokładnie wysuszony, wysłany do przechowywania tylko w stanie suchym.

Do następnej podróży na kemping śpiwór powinien znajdować się w suchym miejscu o wilgotności i temperaturze pokojowej.

W następnym filmie znajdziesz szczegółowy przegląd zimowego śpiwora Rock Empire Montana.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz