Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Namioty z przedsionkiem: cechy, rodzaje i zalecenia dotyczące wyboru

Namioty kempingowe odgrywają ważną rolę. Chroni nas przed wiatrem, zimnem i deszczem. A jeśli schron jest wyposażony w przedsionek, strefa komfortu jest podwojona, rzeczy pozostają suche i czyste.

Funkcje

Tambour to dodatkowy pokój. Namiot natychmiast staje się wielofunkcyjny. Bez garderoby jest tylko miejscem do spania, a przy jego udziale - spiżarnią, kuchnią, dziennym schronieniem przed deszczem. Bez przedsionka rzeczy muszą być ukryte w samochodzie każdej nocy. W szatni mogą być nie tylko umiejscowione w całej reszcie, ale także dogodnie umiejscowione, co ułatwia wyszukiwanie niezbędnych przedmiotów.

Tamburczyk jest oddzielony od głównego pomieszczenia ścianą, ma jednowarstwową powłokę z dobrze sklejonymi szwami poddanymi impregnacji hydrofobowej i ogniotrwałej. Można w nim urządzić kuchnię, ale lepiej jest korzystać z piekarnika w namiocie tylko przy złej pogodzie, w innych przypadkach wszystkie czynności z ogniem należy wykonywać na świeżym powietrzu, z dala od łatwopalnych przedmiotów.

Zalety i wady

Około połowa namiotów wytwarzanych przez przemysł jest wydawana z przedsionkiem, ponieważ istnieje na nie duże zapotrzebowanie. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie są zalety i wady takich namiotów.

Korzyści

Posiadanie dodatkowego miejsca w namiocie jest bardzo namacalną wygodą; nigdy nie będzie puste podczas wędrówki. Plusy są następujące.

 • W przedsionku można przechowywać rzeczy, których nie można pozostawić bez schronienia, ponieważ mogą zmoknąć podczas nieoczekiwanego deszczu. Rzeczy nie zajmą sypialni, ubrania i buty pozostaną suche.
 • W szatni można pogodzić się z pogodą.
 • Duży przedsionek to dobrze wyposażona kuchnia.
 • Namiot z garderobą ma wyższy poziom wentylacji.

Wady

Wady tego projektu są bardzo nieliczne w porównaniu z uzyskanym komfortem:

 • waga i wymiary namiotu nieznacznie wzrosną;
 • wzrost kosztów wraz z wielkością.

Gatunek

Przed zakupem namiotu powinieneś wiedzieć, jak będzie używany. Namioty z przedsionkiem mogą służyć do uprawiania turystyki pieszej, karawaningu (kempingu), profesjonalnego (trekking, ekstremalny, ekspedycyjny), do wędkowania, lata lub zimy. Jeśli zadania są zdefiniowane, możesz przejść do wyboru zakupu. Namioty są w wielu formach. Można je podzielić na 3 duże grupy:

 • napaść - najbardziej nieważki i kompaktowy;
 • nalot - do życia ze względnym komfortem małej grupy ludzi;
 • podstawowe - na długi pobyt w przyrodzie w komfortowych warunkach, przeznaczony dla dużej grupy ludzi.

Wszystkie 3 kierunki są również podzielone według celu, kształtu, liczby warstw, materiału, wyposażenia ramy. Rybacy, wspinacze, geolodzy i tylko turyści będą potrzebować różnego rodzaju namiotów.

Ponadto istnieją namioty do wyżyn, śródlądów i równin.

Alpejski

Namioty te są profesjonalnym sprzętem, mają szczególną jakość i trwałość. Nie boją się deszczu, silnych wiatrów, zimna, znacznej wysokości, ponieważ są przeznaczone do ekstremalnych warunków. Modele alpejskie dzielą się na ekspedycyjne i szturmowe.

Wyprawa

Namioty ekspedycyjne zaprojektowano tak, aby tworzyły bazę podczas wspinaczki, na główne przystanki przez kilka dni. Projekty takich modeli powinny być wytrzymałe, sztywne, ciepłe, odporne na nacisk śniegu, silny wiatr i deszcz.

Napaść

Wspinacze biorą namioty szturmowe, którzy nie obozują przez długi czas, ale odpoczywają w nich, gdy się zmęczą. Wymagania dla takich modeli nieco różnią się od poprzednich. Nacisk kładziony jest na lekkość i minimalną pojemność, ponieważ namiot musi być noszony na sobie. Jednocześnie powinien być ciepły, trwały, nie dmuchany i odporny na wilgoć.

Taki sprzęt jest montowany i demontowany tak szybko, jak to możliwe, ale rzadko jest wyposażony w przedsionek.

Dla środkowej części kraju

Z namiotów tych często korzystają nieprofesjonalni turyści podróżujący w górach. Ich wyposażenie obejmuje cechy modeli ekspedycyjnych i szturmowych. Nie są tak masywne jak pierwsze i nie tak lekkie jak drugie. Są to bardziej wygodne opcje, ale są również odporne na złą pogodę, na przykład na dużych wysokościach.

Nizina

Zwykłe namioty rozbijane są w lesie i na otwartym terenie. Istnieje duży wybór takich produktów, ponieważ są one w różnych rozmiarach, sezonowe, przeznaczone do chodzenia lub jazdy. Poniżej rozważamy opcje modeli płaskich.

Do uprawiania turystyki pieszej

Namioty te należy nosić przez długi czas. Muszą być bardzo lekkie i trwałe. Namiot trzyosobowy zwykle nie przekracza masy 1,1 kg, 5-osobowy - 1,5 kg, 8-osobowy - 2,5 kg. Można je wykorzystać na nocleg w lesie, na równinach i na dowolnych szlakach turystycznych. Nie są zbyt wygodne i nie są tak niezawodnie chronione przed deszczem i wiatrem jak profesjonalne namioty.

Camping

Ten rodzaj sprzętu może mieć duże wymiary, ponieważ nie musi być przenoszony. Są to namioty o podwyższonym komforcie i zaprojektowane z myślą o długim pobycie w przyrodzie. Mogą być dwupokojowe, trzypokojowe, rodzinne lub po prostu dla dużej firmy. Na przykład 2-pokojowy z garderobą w centrum lub 3-pokojowy z dwoma przedsionkami, kuchenką i baldachimem. Łóżka są przeznaczone dla innej liczby osób, a przedsionki pomieszczą dużą liczbę rzeczy.

Modele kempingowe mają okna, dobrą wentylację, są wysokie, mogą być w pełni dorosłe. Waga takiego sprzętu sięga ponad 7 kilogramów. Montaż i demontaż stacjonarnego namiotu jest trudniejszy niż model szturmowy. Ale może mieć duży przedsionek, który jest naprawdę używany podczas deszczowej pogody jako kuchnia.

Uniwersalne namioty są dość wygodne, są niestabilne przy silnym wietrze, ale wodoodporne, wykonane z „oddychających” tkanin, mają dobrą wentylację, nie zbierają kondensatu. Namioty specjalne są dostępne do specjalnych celów, na przykład wojskowych, do wędkowania, polowania lub dla dzieci. Specyfika każdego typu wymaga określonego sprzętu.

W kształcie

Najczęściej namioty są ramą pokrytą tkaniną. Ramy modelują projekty o różnych kształtach geometrycznych, które odpowiadają nie tylko za estetyczny wygląd, ale także za praktyczność produktu.

Półkula

Najpopularniejszy typ namiotu, bardzo łatwy w montażu. Wizualnie wygląda jak połowa piłki. Ten formularz jest często używany w modelach profesjonalnych i turystycznych. Jest usprawniony, chroni przed deszczem i wiatrem. Tambour jest ustawiony przy wejściu.

Pół beczki

Zewnętrznie namiot przypomina lufę rozłożoną na bok, przeciętą na pół na całej długości. Jest to bardzo pojemna forma, która może mieć kilka pokoi, z garderobą pośrodku. Chociaż przedsionek w tym projekcie można zlokalizować od końca. Wadą modelu jest niemożność jego analizy bez asystenta i przeniesienia w złożonej formie do innego miejsca. Ale w przypadku stacjonarnego obozu nie jest to uważane za problem.

Namioty kempingowe często wytwarzają tę formę.

Namiot

Namioty przypominają jurty. Trzymają się na jednym centralnym stojaku i na przedłużeniach, ale istnieją inne odmiany. Namioty są duże, bez podłogi, z oknami lub małą ekspedycją, przeznaczone do uprawiania turystyki pieszej. Ich zalety są takie nie ma potrzeby noszenia zdemontowanych ram. Ten typ namiotu był używany w czasach radzieckich. Duże namioty można podzielić na przedsionek i część mieszkalną.

„Dom”

Dziś można znaleźć wygodne namioty w postaci domu z przedsionkiem. Ale klasycznie ten typ dotyczy również modeli radzieckich. Często jest to małe, jednowarstwowe miejsce docelowe plecaka. Od profesjonalistów - Jest lekki, miniaturowy, brak wyposażenia ramy, koszt budżetowy. Z minusów - takie modele są trudne do zainstalowania, są słabo trzymane na wietrze, odpowiednie do idealnie płaskiego terenu.

Według sezonu

Na różne pory roku, warunki pogodowe, wskaźniki temperatury potrzebują własnych specjalnych namiotów.

 • Lato Nie są przeznaczone do ekstremalnych warunków pogodowych - burze, mrozy, huraganowe wiatry. Namioty są wygodne, wykonane z „oddychających” tkanin, mają dobrą wentylację, rozsądną cenę.
 • Zima. Są wykonane z ciepłych materiałów ogniotrwałych, ponieważ zakładają w swoim projekcie obecność elementu grzejnego w postaci pieca.
 • Trzy sezony. Oprócz zimy nadaje się na wszystkie pory roku. Trwały, wytrzymały, wiatroodporny. Mogą wytrzymać duże opady deszczu.
 • Cały sezon. Zgodnie z wymogami są one takie same jak trzysezonowe, ale mają spadziste kształty, dzięki czemu opady deszczu nie pozostają, a także spódnicę chroniącą przed śniegiem.

Zgodnie z projektem

Z założenia namioty są jednowarstwowe lub dwuwarstwowe, z ramą lub bezramowe. Rozważ każdy widok osobno.

Podwójna warstwa

Najczęstszy rodzaj namiotu. Projekt składa się z ramy i dwóch rodzajów powłok. Wnętrze składa się z lekkiej „oddychającej” tkaniny, tak lekkiej, że nie ma szczelin na okna. Ta warstwa jest niezbędna do zatrzymywania ciepła w namiocie, dzięki czemu kondensacja nie gromadzi się w konstrukcji. Druga warstwa to warstwa zewnętrzna, wykonana z tkaniny odpornej na deszcz, wiatr i inne problemy pogodowe. Szwy na tej warstwie są przetwarzane, gumowane, nie przepuszczają wilgoci.

Warstwa zewnętrzna jest najczęściej wyposażona w okna. Wyglądają w postaci celofanowych wstawek lub szczelin, zamkniętych specjalnymi żaluzjami z tkaniny namiotu.

Pojedyncza warstwa

Opcje jednowarstwowe nie są wyposażone w cienką wewnętrzną warstwę tkaniny, więc gorzej utrzymują ciepło, mają słabą wentylację. Takie modele zachowują kondensację, ponieważ tkanina namiotu nie przepuszcza wiatru i wilgoci, co oznacza, że ​​nie uwalnia parowania na zewnątrz. Przemysł pracuje nad stworzeniem tkaniny, która mogłaby chronić namiot przed przeciągami i deszczem, ale pozwalać, aby wilgoć dostała się do środowiska.

Podobne tkaniny membranowe istnieją już w drogich produktach przeznaczonych do turystyki ekstremalnej lub sportowej. Konwencjonalne namioty jednowarstwowe mają swoje zalety, są lekkie, kompaktowe, łatwe w instalacji i niedrogie.

Bezramowe

Są to najlżejsze i najbardziej kompaktowe namioty, mogą ważyć mniej niż kilogram. Ale nie powinieneś oczekiwać od nich wygody, mogą być częściowo zdmuchnięte przez wiatr, są one nieco bardziej skomplikowane niż samodzielne instalowanie. Takie produkty rozwiązują pewne problemy, gdy podróż wiąże się z dużym krzyżem lub dużą prędkością, a każdy dodatkowy gram ma znaczenie. Namioty bezramowe można również zabrać na krótkie wędrówki, na wszelki wypadek.

Model szkieletowy

W przypadku takich namiotów oprócz pokrycia materiałowego składana jest rama na wycieczkę kempingową, na której rozciągana jest powłoka. Rama zwiększa ciężar sprzętu, ale zwiększa się także strefa komfortu. Namioty dwuwarstwowe nie przepuszczają wilgoci i wiatru, mają dobrą wentylację, koje i często są wyposażone w przedsionek. Ramy składają się z małych patyczków umieszczonych jedna w drugiej i połączonych wspólną wewnętrzną gumką.

Ze złożonych drążków zbierane są łuki, na których zawieszone są pętle z pętli namiotu. Zdemontowane i zapakowane ramy zajmują mało miejsca, wszystko zależy od wielkości namiotu i materiału, z którego są wykonane.

Jak wybrać

Wybór namiotu zależy od postawionych przed nim zadań. Dla wspinaczy odpowiednie są modele do ekstremalnej wspinaczki - AlexikaMirage 4 i Matrix 3. Jako opcję plecaka powinieneś wybrać Scout 3 lub Rondo 4. Na wycieczki wodne lub rowerowe potrzebne są namioty z dużym przedsionkiem, na przykład „półbeczka”, w której można przechowywać sprzęt sportowy. Do polowania i wędkowania odpowiednie są schrony z wzorem kamuflażu, takie jak Tengu. Aby zapewnić komfortowy pobyt, wybierz serię modeli Tengu MK1.08T3. Do kuchni idealnie nadają się namioty namiotowe; są one również wyposażone w przedsionek.

Niezależnie od tego, który namiot wybierzesz, przedsionek będzie zawsze niezbędnym pomocnikiem na kempingu i podczas wakacji.

W następnym filmie znajdziesz przegląd dwupokojowego namiotu z dużym przedsionkiem Alexika Maxima 6 Luxe.

Obejrzyj wideo: Test: Namiot kempingowy rodzinny Arpenaz 4 4-os. Quechua - DECATHLON (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz