Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak zrobić składany stół piknikowy zrób to sam?

Wędrówki obejmują rekreację, wymagającą dużej liczby specjalistycznych przedmiotów i urządzeń. Jedną z tych konstrukcji, której nie można zrezygnować z natury, jest stół kempingowy. Jeśli masz pewne umiejętności, możesz to zrobić własnymi rękami.

Funkcje i rodzaje wzorów

Odmiany stołów kempingowych różnią się od siebie listą różnych cech. Na ich liście można zauważyć:

 • materiał okładki;
 • konstrukcja i materiał części nośnej;
 • funkcjonalność;
 • rozmiar.

Asortyment nowoczesnego rynku turystycznego oferuje szeroki wybór modyfikacji stolików na kemping. Wśród listy, która składa się na główny asortyment modeli, można znaleźć składane stoły, odłączane, jednoczęściowe, łączone i inne. Składany stół kempingowy składa się z głównych części: blatów, elementów wsporczych, łączników.

Parametry tych elementów mogą się różnić kształtem, rozmiarem i innymi cechami konstrukcyjnymi.

Zasada działania mechanizmu składania stołu kempingowego jest podobna we wszystkich modelach. Główne zasady jego implementacji to prostota funkcjonalności i oszczędność wolnego miejsca. Modyfikacje podzielonych stołów pozwalają oddzielić ich części wspierające od blatu. W zależności od projektu części można przechowywać razem lub osobno. Modele jednoczęściowych stołów kempingowych sugerują częściowe oddzielenie części nośnej od blatu. W takim przypadku części tworzące strukturę są przechowywane razem.

Podróżny stół piknikowy może być używany na różne sposoby. W zależności od potrzeby może służyć do przetwarzania różnego rodzaju żywności. Na przykład na stole kempingowym możesz kroić mięso, przygotowywać produkty do dalszych procedur gotowania (smażenie, gotowanie, suszenie itd.). Można między innymi wykorzystać ten stół jako powierzchnię do przechowywania różnych akcesoriów kempingowych, takich jak naczynia lub inne narzędzia kuchenne.

Jeśli pozwala na to konstrukcja i rozmiar, stół można zainstalować w namiocie, co umożliwia wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem w niesprzyjających warunkach pogodowych. Aby zaspokoić indywidualne potrzeby konkretnej grupy turystycznej, możesz zamontować domowy stół kempingowy.

Aby osiągnąć najlepszy wynik podczas montażu, należy wziąć pod uwagę cały zakres potrzeb, które mogą pojawić się podczas podróży lub pikniku.

Użyte materiały

Od czynników decydujących o przeznaczeniu stołu obozowego zależy to od tego, z jakich materiałów będzie wykonany. Przed wyborem materiału obliczany jest stopień oczekiwanego obciążenia, które zostanie przyłożone do produktu podczas jego działania.

Tablice

Dozwolone jest stosowanie desek jako głównego materiału, z którego składa się powierzchnia blatu. Na przykład możesz użyć desek pobranych z palety załadunkowej. Nie są to jednak najlepsze opcje. Wynika to z właściwości technicznych materiału płyty, które określają sposoby jego mocowania do elementów nośnych.

Aby przymocować deski blatu do górnej części nóg stołu, musisz użyć dwa punkty mocowania na obu krawędziach każdej płyty. Jeśli do zamocowania zostaną zastosowane śruby, wówczas na jednej płycie będą musiały zostać użyte co najmniej 4 śruby, co doprowadzi do wzrostu liczby materiałów eksploatacyjnych używanych do montażu i wzrostu ciężaru całej konstrukcji.

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa jako blat ma cechy, które spełniają kryteria większej wydajności. Jednak jego główną wadą jest podatność na zniszczenia strukturalne. Pod wpływem wilgoci lub obciążeń niszczących wywieranych na różne prądy mocujące szybko zapada się, co prowadzi do pojawienia się wad w całej konstrukcji, skrócenia okresu nieprzerwanej pracy i zmniejszenia niezawodności.

Plastikowe

Plastik jest materiałem, który spełnia kryteria praktyczności w większym stopniu niż inne materiały. Nie ma na nią wpływu wilgoć i, w zależności od marki, jest odporny na większość obciążeń. Jednak znalezienie odpowiedniego plastikowego wykroju jest niezwykle trudne.

Sklejka

Najbardziej opłacalnym materiałem do produkcji blatów jest arkusz sklejki. Jego struktura implikuje obecność kilku warstw drewna połączonych klejem. Kierunek włókna drzewnego każdej warstwy jest prostopadły do ​​reszty, co pozytywnie wpływa na parametry sztywności i odporności na obciążenia odkształcające.

Charakterystyka konstrukcyjna sklejki umożliwia wyposażenie niezawodnych elementów złącznych, które nieprzerwanie służą przez długi czas. Jeśli jest wystarczająca ilość tego materiału, możliwe jest również zbudowanie stołu kempingowego typu „walizka”, który jest przechowywany i transportowany w zamkniętej skrzynce. Do produkcji nóg zaleca się stosowanie metalowej rury o kwadratowym przekroju poprzecznym o boku co najmniej 2,5 cm.

Jego profil zapewnia wystarczający poziom sztywności konstrukcyjnej i czyni go odpornym na obciążenia odkształcające.

Niezbędne narzędzia

Aby zrobić stół kempingowy własnymi rękami, musisz przygotować zestaw podstawowych narzędzi, z którymi można złożyć. Na liście zestawów można zapisać następujące nazwy narzędzi:

 • piła do drewna lub wyrzynarka;
 • falownik spawalniczy (jeśli to możliwe);
 • wiertarka elektryczna lub śrubokręt;
 • szlifierka kątowa;
 • okrągła dysza na szlifierce kątowej do szlifowania;
 • młot;
 • kwadrat;
 • pędzle lub mały wałek;
 • urządzenia do znakowania (ołówek, marker lub kreda);
 • przyrządy pomiarowe (taśma miernicza lub linijka);
 • inne powiązane narzędzia.

Przy wytwarzaniu metalowych wsporników pożądane jest stosowanie urządzenia do spawania metalu. Wynika to z faktu, że połączenia spawane poszczególnych części konstrukcji w tym przypadku są najbardziej trwałe. W przypadku braku falownika spawalniczego można zastosować połączenia śrubowe. Aby to zrobić, musisz przygotować pewną liczbę śrub i nakrętek. Obecność lub brak niektórych rodzajów narzędzi zależy od rodzaju konstrukcji przyszłego stołu i sposobu montażu.

Materiały eksploatacyjne:

 • papier ścierny;
 • wiertła;
 • śruby samogwintujące;
 • śruby
 • elektrody
 • tarcze tnące na szlifierce.

W zależności od charakterystyki konkretnego modelu stołu mogą być wymagane dodatkowe materiały eksploatacyjne.

Jak zrobić

Przed rozpoczęciem produkcji domowego stołu kempingowego konieczne jest przygotowanie rysunków jego projektu. Na rysunkach należy podać parametry wymiarowe poszczególnych części produktu: pokrycia blatu, wysokość i szerokość elementów wsporczych, dane o wymiarach zastosowanych wykrojów. Położenie łączników należy również zaznaczyć na rysunku.

Nogi podporowe

Do produkcji nóg wsporczych konieczne jest odcięcie segmentów od kwadratowej metalowej rury, którą będą nogi i łączące je zworki. Optymalna wysokość jednej pary nóg, biorąc pod uwagę ich ukośne ułożenie, wynosi 70 cm, a wysokość drugiej pary powinna być większa o 3-5 cm, co zrekompensuje stronniczość wynikającą z połączenia krzyżowego dwóch par referencyjnych.

Szerokość górnych zworek łączących nogi jest równa szerokości blatu zmniejszonej o 20 cm Zmniejszenie szerokości skoczka jest konieczne, aby uwolnić końcową krawędź blatu z bliskości metalowych części i zapewnić łatwość użytkowania. Powstałe półfabrykaty są spawane w formie litery „P”. Pary w kształcie litery U powinny być wykonane w taki sposób, aby jedna z nich pasowała do wewnętrznego obwodu drugiej z minimalnym luzem.

Przez boczne powierzchnie nóg wierci się otwory przelotowe, penetrując obie pary w tym samym miejscu. W te otwory wkładane są śruby, których długość powinna pozwolić im przejść przez grubość dwóch nóg i wyjść z drugiej strony o co najmniej 1,5 cm. Wystająca odległość jest niezbędna do przykręcenia na nich nakrętek. Pod łbem śruby między ściankami nóg stykających się ze sobą, a pod nakrętką układane są podkładki, co zmniejsza tarcie przedmiotów obrabianych o siebie.

Zaleca się stosowanie nakrętki zabezpieczającej, której profil nie pozwala na całkowite przykręcenie śruby. Pomoże to utrzymać wystarczającą szczelinę między przedmiotami, powodując ich swobodny ruch względem siebie. W tym samym czasie pod nakrętką znajduje się rolka, zapobiegając jej przypadkowemu odkręceniu.

Jeśli brakuje nakrętki kontrprofilowej, możesz nitować krawędź śruby naprzeciwko jej główki. Naruszenie integralności ekstremalnych zwojów gwintu zapobiega obaleniu połączenia śrubowego. Gotowe nogi przesuwne są przygotowane do dalszej instalacji.

W ramach tego przygotowania konieczne jest oczyszczenie spawów ze zgorzeliny i wyczyszczenie ich za pomocą dyszy szlifierskiej zamontowanej na szlifierce.

Następnie przedmioty są malowane. Lakier chroni je przed korozją. W momencie malowania połączenia śrubowe można odmontować. Pomoże to uniknąć zatykania się gwintowanych kanałów i zmniejszy ruchomość części mechanizmu. W drążku łączącym jednej z par wsporników wierci się 2 otwory w równej odległości od narożników. Są one niezbędne do dalszego przymocowania nóg do dolnej części blatu.

Blat

Wykonany jest z jednego arkusza sklejki. Wartość jego grubości może wynosić od 1,5 do 2,5 cm. Optymalna długość tego przedmiotu wynosi 70-75 cm, a szerokość 60-70 cm. Ostateczna waga gotowego produktu zależy od tych wartości. W odległości 20-30 cm od krótkiej krawędzi wiercone są 2 otwory, których położenie pokrywa się z położeniem otworów wywierconych w pręcie łączącym.

Wsuwane są w nie śruby meblowe z zaokrąglonymi nakrętkami. Muszą przejść przez blat, zworkę pary podpierającej i wyjść po drugiej stronie o co najmniej 1,5 cm. Drążek wzdłużny przymocowany jest do przeciwległej krawędzi blatu, po jego dolnej stronie.

Zworka łącząca drugiej pary wsporczej, która nie jest połączona ze stołem za pomocą śrub, przylega do niej. Ostatnim krokiem w montażu domowego stolika jest malowanie lub lakierowanie blatów. To ochroni go przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, a także nada mu atrakcyjny wygląd.

Zobacz, jak zrobić składany stół piknikowy własnymi rękami w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz