Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Wszystko o melonikach armii

Wojny spowodowały i powodują ogromne nieszczęścia i trudności u ludzi. Ale wraz z tym powstały różnorodne rzeczy, które ułatwiają codzienne życie. Jedną z tych rzeczy jest właśnie to, czym jest melonik; czas przyjrzeć mu się bliżej.

Historia stworzenia

Melonik, który jest znany współczesnemu personelowi wojskowemu, nie pojawił się natychmiast. Przez długi czas - już w XIX wieku - nasz kraj dbał o zjednoczenie tego ważnego przedmiotu życia polowego żołnierzy. Od 1862 r. Zaczęto stosować osobiste meloniki z drucianym łukiem i stalową osłoną. Po 9 latach, w 1871 roku, zaczęto używać garnków z pokrywką z czerwonej miedzi. Następnie jednostki kawalerii zaczęły otrzymywać miedziane garnki na 3 porcje.

Ale od 1895 r. W kawalerii melonik żołnierza zostaje przeniesiony do jednego rodzaju. Przy wytwarzaniu takich przedmiotów już w tej odległej erze zastosowano normy, zabezpieczone specjalnie wydanymi zamówieniami. Nie należy jednak zakładać, że tak ważny temat życia wojskowego pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Problem zaopatrzenia żołnierzy w kampanię i w strefie walki stał się znacznie bardziej zainteresowany. Świadczy o tym grawerowanie XVII-wiecznego holenderskiego artysty Cornelisa Dusarta „Old Age”.

Na nim melonik wojskowy znajduje się prawie w środku kompozycji i jest wyświetlany tak szczegółowo, jak to możliwe. Widać wyraźnie, że pomimo znacznie większych, niż dziś przyjmuje się wymiarów, konstrukcja jest dość rozpoznawalna.

Oczywiście później te produkty były wielokrotnie modernizowane i znacznie ulepszane. Warto jednak wspomnieć o jeszcze wcześniejszych modyfikacjach. Najstarsze znane meloniki były używane w armiach starożytnej Grecji.

Następnie były wykonane z miedzi, a koszt takich naczyń był bardzo wysoki. Oczywiście doniczki były również szeroko stosowane w Rzymie. Nie było ani jednego legionu, gdziekolwiek byłby częścią wyposażenia kempingowego. Już w tej epoce wymyślili opcję instalowania naczyń na statywie. Tak zwane plemiona barbarzyńców również używały kotłów, ale raczej w magicznych obrzędach.

W średniowieczu przybory wojskowe niewiele różniły się od używanych w czasach starożytnych. Stosowano go głównie zbiorowo. W dzisiejszych czasach prawie każda armia opracowuje własny typ puli. Podczas II wojny światowej rozprzestrzenił się szeroko znormalizowana próbka. Był używany w wielu różnych krajach.

Plusy i minusy

W każdym razie wszystkie próbki meloników można wykorzystać nie tylko do celów wojskowych. Są szeroko stosowane przez turystów, myśliwych, myśliwych, rybaków i innych ludzi, którzy z różnych powodów wyjeżdżają na niezamieszkany teren. Garnki kempingowe są łatwe do przenoszenia i użytkowania. Za ich pomocą możesz gotować lub podgrzewać:

 • pierwsze dania
 • drugie kursy
 • wywary ziołowe;
 • Herbata
 • prosta wrząca woda.

Do podgrzewania naczyń można użyć palników gazowych i alkoholowych, taganów, a nawet ognisk. Ponieważ produkty zostały pierwotnie zaprojektowane dla wojska, ich jakość jest pewna. Jest to wyrażone:

 • w znacznym zasobie operacyjnym;
 • siła;
 • minimalne ryzyko przypalenia żywności;
 • równomierny rozkład ciepła;
 • optymalnie dobrana objętość;
 • rozsądny koszt.

Ale są też słabe punkty. Tak więc metalowy garnek można łatwo przykryć sadzą. Bardzo trudno jest myć, szczególnie na polu. Metalowe uchwyty nadmiernie się nagrzewają, dlatego istnieje duże ryzyko poparzenia. Bardziej szczegółowy opis można jednak podać tylko dla określonych próbek.

Odmiany, ich kształty i rozmiary

Wojskowy melonik używany w Rosji, w tym w Siłach Powietrznych, jest wypukły-wklęsły lub ma kształt kulisty. Domyślnie ten produkt jest wyposażony w druciany uchwyt, który ułatwia zawieszenie i ruch. Gdy melonik znajduje się na pasie biodrowym, strona wklęsła jest zwrócona do siebie.

Melonik do lądowania połączonej próbki z kolbą został oficjalnie przyjęty we wrześniu 1959 r. Produkcja została przeprowadzona w fabryce „Red Vyborzhets”. Z drobnymi niedogodnościami melonik spadochroniarza i ogólnie zestaw nie straciły na znaczeniu. Do tej pory był używany w wielu różnych gałęziach wojskowych. Skład zestawu jest następujący:

 • 1 litrowa aluminiowa kolba;
 • garnek (również o pojemności 1 litra) z prostokątnym uchwytem transportowym;
 • 0,5 l miska z odchylanym uchwytem blokującym;
 • pokrowiec z plandeki o wadze 0,08 kg.

Zestaw do lądowania jest przeznaczony dla 1 osoby. W porównaniu do typowego kotła z dwoma ramionami zastosowano tutaj zagęszczone aluminium. Dlatego projektantom udało się osiągnąć maksymalną wytrzymałość i długą żywotność swojego produktu. Pojemność 1 litra jest bardziej odpowiednia do codziennego użytku niż 1,5 litra dla połączonych ramion. Pojemniki na miski są wygodniejsze niż patelnie, ponieważ są głębsze, a ponadto zachowują tę samą objętość.

Oczywiście garnki przyjęte w innych armiach zasługują na uwagę. Francuskie podejście od bardzo dawna polegało na użyciu okrągłych meloników. Podobną próbkę zastosowano po raz pierwszy w 1852 r. Do produkcji naczyń zastosowano następnie cynę i blachę. Okrągła pokrywa może być rodzajem patelni; Do zabezpieczenia zastosowano specjalny łańcuch.

Ale francuskie wojsko często usuwało ten łańcuch, aby zmniejszyć hałas podczas chodzenia. Niemal niezmieniony, klasyczny melonik był używany w pierwszej wojnie światowej. Dopiero w 1935 r. We Francji oddano do użytku prostokątne aluminiowe naczynia. Różnił się on od niemieckiego prototypu właśnie formą (w Niemczech woleli owal). Modyfikacja z 1935 r. Została wyposażona w misę wkładaną.

W 1952 r. Francja przyjęła zaktualizowaną wersję puli do zaopatrzenia. Zachowała prostokątny wygląd, który zawiera również 3 przedmioty. Ale konstrukcja zestawu zgodna ze schematem „Rosyjska lalka” i geometria rączki wskazują na wpływ anglo-amerykańskiego podejścia.

Były jednak pewne modyfikacje meloników w Skandynawii. Melonik szwedzkiej armii był używany nie tylko w siłach zbrojnych samej Szwecji, ale także w jednostkach ochotniczych, które uczestniczyły w wojnie zimowej wraz z regularnymi jednostkami fińskimi.

Następnie zastosowano dwie modyfikacje - 1895 i 1940. Pierwszy typ wyróżnia się dużą objętością i wysokością. Warto również powiedzieć, że w 1895 r. Naczynia były wykonane ze stali ocynkowanej, a w połowie XX wieku przeszły na stal nierdzewną. Różnica dotyczy także kształtu „uszu”, sposobu mocowania rączki na pokrywce i innych subtelności. W 1944 r. Szwedzi zmodernizowali swój rozwój, dodając do tego:

 • wiatrochron;
 • zbiornik na alkohol;
 • palnik na alkohol.

Wersja z 1944 r. Wykonana jest z aluminium. Ten projekt był tak udany, że nadal jest używany przez szwedzkie wojsko.

Ale w ówczesnej armii rumuńskiej i węgierskiej używano kwadratowych garnków, które zostały przyjęte do zaopatrzenia w Austro-Węgrzech w 1912 r. Niektórzy żołnierze używali włoskich naczyń campingowych.

Klasyczny fiński melonik został wykonany na podobieństwo niemieckiego produktu. Jego rozmiar był wystarczający, aby umieścić specjalny widelec łyżkowy. Aby można było to naprawić, krawędzie doniczki są pokryte specjalnymi wgłębieniami.

Jeśli chodzi o niemieckie kotły, model 1931 jest uznawany za ich klasyczną wersję. Różni się od modelu z okresu pierwszej wojny światowej mniejszą objętością (nie 2,5, ale 1,7 litra). Od 1943 r., Aby zaoszczędzić aluminium, przeszli na produkcję konstrukcji stalowych z uszami.

Oprócz meloników użyto:

 • przenośne grzejniki;
 • składane tace na łyżki;
 • zestawy sztućców zawierające 3 lub 4 elementy.

Polska próbka z 1931 r. (Menazka wz. 23/31) „brała udział” tylko w jednej kampanii wojskowej - nieudanej przeciwdziałaniu faszystowskiej agresji w 1939 r. W kolejnych latach Polacy używali amunicji armii, w której się znaleźli.

Powojenne siły polskie początkowo wykorzystały zapasy starych przyborów wojskowych. W latach 50. wznowiono wydanie modelu 23/31. Jednak produkty nowej generacji nie były już wytwarzane ze stali ocynkowanej, ale z aluminium.

Kolejny model pojawił się w 1970 roku. Od wersji przedwojennej różniła się wyglądem „uszu”, które są przeznaczone do mocowania uchwytów. Zmiany wpłynęły również na piętno i liczbę znaków wymiarowych (pozostawiły tylko 1, podczas gdy w starym projekcie były 2). Modyfikacja melonika przyjęta przez Bundeswehrę zawiera:

 • faktyczna pojemność na żywność wynosi 1,5 litra;
 • zagnieżdżona miska - 0,5 l;
 • pokrywa ze składanym uchwytem - 0,5 l.

Produkt jest przeznaczony do stosowania na otwartym ogniu i na piecach. Wykonany jest z aluminium. Sucha masa wynosi 0,48 kg. Oliwkowa powłoka wygląda bardzo ładnie.

Jednak od rozmowy o modyfikacjach przyborów kuchennych, które można przeprowadzić w nieskończoność, czas przejść do przeglądu właściwości poszczególnych materiałów.

Materiały

Konstrukcje stal nierdzewna są tańsze niż inne opcje. Modyfikacje stali płuca mogą jednak wypalić się pod wpływem płomienia ognia. Nie zdarza się to zbyt często, zwłaszcza jeśli używasz naczyń kempingowych tylko okresowo. Rzadko wysyłane do natury ludzie z powodzeniem używają stali o wysokiej jakości przez 4-5 lat. Żeliwo są używane jeszcze rzadziej: jest zbyt ciężki, aby móc wybrać się na długą wędrówkę z takim produktem.

Dla osób podróżujących samochodem fakt ten nie jest jednak zbyt istotny. Aluminiowy garnek do gotowania Jest lekki, nie rdzewieje i tylko sporadycznie przepuszcza płyn. Ale zapłacić za coś takiego będzie miał dużo pieniędzy. Warto również pamiętać, że recenzje wspominają o niebezpieczeństwie spalania jedzenia. W odniesieniu do struktury tytanowe są idealne pod względem praktycznym i tylko bardzo wysokie koszty utrudniają ich dystrybucję.

Jak wybrać

Kuliste naczynia kempingowe są potrzebne osobom, które najbardziej cenią:

 • wygoda gotowania;
 • łatwość prania;
 • możliwość umieszczenia innych przedmiotów w środku.

Ale do wędrówek ta opcja nie jest odpowiednia, ponieważ jest zbyt ciężka. Owalny kocioł można łatwo umieścić w plecaku lub w namiocie. Problemem jest nierównomierne podgrzewanie wody.

Jeśli jednak turyści lub myśliwi chcą przejść na światło i są gotowi zrekompensować trud gotowania z wielką starannością, nie jest to tak fundamentalne.

Kolejnym ważnym punktem jest geometria rączki melonika. Powinien być wygodny dla dłoni użytkownika. Ważne: musisz sprawdzić, czy uchwyt jest wystarczająco mocny. Optymalna objętość doniczki wynosi 1 litr na 1 podróżnego.

Najlepszym zestawem jest duży trzylitrowy kocioł do gotowania + litrowa próbka do wrzącej wody. Konkretny producent tak naprawdę nie ma znaczenia.

Warunki użytkowania

Warto wziąć pod uwagę, że z dowolnego kotła kempingowego można korzystać dopiero po dokładnym przestudiowaniu jego właściwości. Doświadczeni ludzie od dawna wiedzą, że zdecydowana większość struktur armii przeznaczona jest do jedzenia, a nie do gotowania. Ale całkiem możliwe jest wypełnienie garnka przed podróżą delikatnymi lub ostrymi przedmiotami, bez obawy o negatywne konsekwencje. Niektóre osoby używają nawet tego naczynia do transportu na wpół zjedzonych śniadań lub kolacji. Musisz go nosić:

 • w torbie;
 • na specjalnym zaworze „cracker”;
 • na pasku;
 • na plecaku.

Cokół i melonik są przymocowane do siebie za pomocą specjalnego uchwytu. Szyny prowadzące są włożone w specjalne rowki. Powstały blok można już podgrzać na stosie lub w innym palenisku. Jako siedlisko można zastosować i ruszt. Dzięki umiejętnemu użyciu melonik przyniesie tylko przyjemne emocje.

Funkcje opieki

Być może najważniejszym punktem w pracy z garnkiem jest sposób mycia jego powierzchni z litego oleju. Dno i pokrywkę myje się w tym celu gorącą wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Mycie należy powtórzyć dwukrotnie lub trzykrotnie, aby nie pozostały żadne szkodliwe substancje.. Detergent można zastąpić mydłem do prania. Następnie garnek gotuje się i płucze kilka razy z rzędu.

Przygotowanie można ukończyć, myjąc alkoholem. Czasami garnki są szlifowane papierem ściernym. Jest to konieczne aby produkt nie zaciął się i nie zatkał piaskiem.

Bezpośrednio z natury bardzo dobrze jest myć naczynia piaskiem z dodatkiem detergentu. Zamiast detergentów czasami stosuje się prosty drut.

Omówienie melonika wojskowego obejrzyj w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: 25 NAJRZADZIEJ CRAFTOWANYCH RZECZY W MINECRAFT! (Styczeń 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz