Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Funkcje robienia samodzielnego pieca namiotowego

Latem posiadanie pieca w namiocie nie jest konieczne dla osób prowadzących polowy styl życia, a od jesieni do wiosny jest to poważna konieczność. Ważne jest tutaj nie tylko gotowanie, na przykład owsianki, ale także rozgrzewanie. Pomocny może być śpiwór i bielizna termiczna, namiot na zimowe warunki, ale wcześniej czy później będzie trzeba wydostać się ze śpiwora, co oznacza utratę ciepła nagromadzonego z trudem podczas leżenia.

Kiedy ulica jest poniżej -10 stopni, wówczas żadna izolacja nie pomoże, ponieważ osoba zamarznie bez dodatkowego ogrzewania. Jeśli nie ma potrzeby ani okazji do wydawania pieniędzy na zakup gotowego pieca do brzucha, taki piec można łatwo zrobić własnymi rękami.

Wymagania

Piec, w tym domowy, powinien być lekki, ekonomiczny, pracować nawet na drewnie i węglu, bez zmuszania turysty do zakupu alkoholu, oleju napędowego lub innych produktów ropopochodnych lub szukania odpadów z tworzyw sztucznych do spalania, co powoduje bardzo żrący i dymiący dym.

Konstrukcja

Najważniejsze, że konstrukcja powinna być wykonana z metalu. Najlepszym wyborem jako głównym materiałem jest ognioodporna stal nierdzewna, która nie zanieczyszcza powietrza w namiocie produktami spalania, co prowadziłoby do uduszenia podczas snu. Najlepszą opcją jest piec z kominem. Kominek musi zawsze stać na nogach i znajdować się na stojaku izolującym ciepło.

Piec bez komina spowoduje poparzenie właściciela.

Tłumienie iskier i wydajność

Opcjonalnie piec garnkowy lub rębak może mieć komin cewkowy, w którym iskry, które wznoszą się w górę, mają czas na zanikanie. Jeśli na dach namiotu spadnie gorąca iskra, można wypalić dziurę, która podważy nocne pobyty i zatrzyma się w nagłym przedłużającym się lub silnym deszczu.

Jeśli więc w konstrukcji nie ma iskiernika musisz zainstalować rurę, aby wychodziła nie przez dach namiotu (pionowo), ale przez którąkolwiek z jego ścian (poziomo). Ponadto pozioma rura znacznie poprawia ogrzewanie powietrza w schronie. Takie podejście jest szczególnie istotne w mroźne dni, kiedy liczy się każdy stopień cennego ogrzewania.

Namiot

Sufit, podłoga i ściany namiotu nie powinny wspierać spalania. Wskazane jest, aby kupić schronienie, które jest odporne na zmiany temperatury w ciągu dnia do kilkudziesięciu stopni. Do komina w suficie lub jednej ze ścian namiotu wylot musi być izolowany wkładką żaroodporną, która nie pozwoli na odkształcenie samego namiotu.

Konstrukcja namiotu powinna mieć wysuwane otwory lub okna, które w razie potrzeby można lekko otworzyć, wpuszczając świeże powietrze - niezbędny jest niewielki przeciąg dla pewnie tlącego się drewna opałowego w piecu, w przeciwnym razie ogień w piecu zgaśnie, a użytkownik namiotu straci ciepło.

Namiot powinien być dość przestronny, aby właściciel mógł wygodnie spędzić noc z ogrzewającym piecem, gdy nie może już ogrzać się własnym ciepłem, a jednocześnie nie ma sposobu, aby przypadkowo dotknąć i przewrócić działające urządzenie grzewcze we śnie. W razie wątpliwości lepiej jest zastosować alternatywne metody, aby nie zamrozić rąk i nóg. Na przykład możesz włożyć akumulator ciepła do śpiwora.

Jak złożyć?

Domowy piec kempingowy

Klasyczny drewniany mini-potbelly piec to kominek z rurą wydechową, której koniec znajduje się na zewnątrz namiotu. Możesz zrobić transformatorowy piec garnkowy z prostego rusztu, dodając do niego odłączany komin. Musisz wybrać dowolny z dostępnych rysunków, rysunków i, jeśli to konieczne, ponownie obliczyć wymiary elementów całej konstrukcji do swoich potrzeb. W ten sposób można dokładnie powtórzyć wybrany schemat w praktyce.

Owsik

W przypadku produkcji wiórów piecowych należy wykonać szereg kroków opisanych poniżej.

 1. Konieczne jest wybranie dwóch puszek o średnicy 10 i wysokości 6 cm Zasadniczo kubki turystyczne ze stali nierdzewnej, których średnica może osiągnąć 11 cm, mają takie wymiary.
 2. Następnie należy zgiąć podarte krawędzie pozostałe po otwarciu na obu brzegach.
 3. Używając dowolnej blachy, na przykład skrawka blachy dachowej, konieczne jest wycięcie koła o średnicy 30 mm z trzema długimi końcami i wygięcie tych końców pod kątem prostym.
 4. Następnie wywierć otwory o średnicy 4 mm na dnie puszki, sprawdzając wzdłuż końców wygiętych na okręgu.
 5. Następnie musisz obniżyć okrąg wygiętymi końcami do dna puszki, a końce muszą przejść przez przeznaczone dla nich otwory.
 6. Zegnij końce i ułóż na okręgu suche fragmenty gałęzi, kory, chipsów.
 7. W tym samym wewnętrznym słoju, w odległości 2 cm od górnej krawędzi, konieczne jest wycięcie trzech otworów o średnicy 5 mm. Odległość kątowa odpowiada 120 stopniom.
 8. Włożyć śruby podkładkami Grovera i dokręcić je nakrętkami.
 9. Następnie musisz ustawić kubek na wynikowym projekcie. Jeśli kubek nie jest wypoziomowany, musisz odsłonić śruby.
 10. Wykonaj dodatkowe otwory w dolnej części puszki pod podporami, na których będzie on stał, a długość każdej nogi nie powinna przekraczać średnicy puszki.
 11. Następnie musisz wykonać osłonę dla już zmontowanej konstrukcji z drugiej puszki. Aby to zrobić, przytnij go, wsuń z obu krawędzi i lekko zgnij - pozwoli to z pewnym wysiłkiem wejść w strukturę opartą na pierwszej puszce.
 12. Użyj złącza na uchwycie ładowarki. Przymocuj go do środka pokrywy.
 13. Wywierć 5 mm otwory w dnie powstałego pieca, aby stworzyć małą przyczepność - będą wymagały kilku elementów.

Komin

Przede wszystkim należy kupić cienkościenną stalową rurę (2,5 m długości wystarczy na każdy namiot) - pozwoli to na wykonanie wymiennego komina. W przypadku produkcji komina lepiej jest przestrzegać poniższych zaleceń.

 1. Konieczne jest pocięcie rury na sekcje, na przykład pół metra.
 2. Aby jedna sekcja mogła wejść do drugiej, musisz wyciąć jeden z końców każdej sekcji w formie „frędzli” (ciętych płatków). Lekko złóż te płatki do wewnątrz.

Teraz jedna sekcja rury łatwo mieści się w drugiej.

Exhauster dymu

To urządzenie będzie wymagać metalowego lejka (grad lub kolektora dymu), który jest również łatwy do wykonania z blachy o cienkich ściankach.

 1. Najpierw musisz obrysować punkt kontrolny na blachy stalowej, wokół której sam arkusz będzie się wyginał.
 2. Następnie zwinąć w kształcie stożka i przymocować nitami lub śrubami z nakrętkami w dwóch lub trzech miejscach.
 3. Odetnij górną część powstałej struktury, aby przekrój pokrywał się ze średnicą komina.
 4. Odetnij nadmiar metalu na przeciwnej (szerokiej) krawędzi powstałego lejka, aby jego średnica całkowicie pokrywała się ze średnicą pokrywki.
 5. Zegnij i zmodyfikuj obie krawędzie (większe i mniejsze) lejka w taki sposób, aby konstrukcja dobrze i ściśle przylegała do rusztu.
 6. Zbierz i włóż komin do komina, wyprowadź go przez standardowe okno namiotu.
 7. Zapewnij mikrowentylację w namiocie, obniżając elementy mocujące okna i drzwi.
 8. Rozpal ogień w piecu i zainstaluj na nim powstały dym - można go odgrodzić od produktów spalania drewna.

Teraz dym wydostanie się poza namiot. Piec i okap rozgrzeją się, tworząc źródło ciepła w namiocie. Przed gotowaniem na ruszcie należy odłączyć komin od samego pieca, usuwając skrzynkę dymną, a w namiocie zapewnić aktywny dopływ świeżego powietrza, całkowicie otwierając okna.

Wymiary

Jeśli namiot jest czteromiejscowy, a kilka osób bierze udział w kampanii, to aby gotować jedzenie w przedsionku, budowany jest drugi ruszt (jest to możliwe z kominem). Aby ogrzać główną sypialnię, stosuje się te same rębaki z tym samym kominem lub pełnowymiarowy (standardowy) piec garnkowy. Umieszczając ten lub inny piec w namiocie, musisz chronić swój „namiot” przed przegrzaniem i nagłym zapłonem, a siebie - przed poparzeniem.

Do wędkowania zimowego i wędrówek w każdą pogodę zaleca się stosowanie pełnowymiarowego pieca, często instalowanego przy wejściu do namiotu. Standardowy piec garnkowy wyposażony jest w dmuchawę (ruszt) - ułatwia to układanie drewna na opał. W przypadku odprysków komin usuwa się przy każdym dodaniu drewna do pieca.

Palniki gazowe

Jeśli nie możesz szybko znaleźć „długo grającego” drewna (na przykład akacji) w obszarze, do którego się wybierasz, powinieneś zadbać o palniki gazowe i lampy spirytusowe. Pomogą ugotować owsiankę lub zupę. Wykonanie kuchenki gazowej jest znacznie trudniejsze - musisz zdobyć przemysłowy palnik i cylinder ze skroplonym gazem.

Wadą urządzeń gazowych jest konieczność pozostawienia butli na zewnątrz - przy najmniejszym trawieniu przez zużyty zawór osoba ryzykuje uduszeniem, ponieważ propan jest cięższy od powietrza i łatwo gromadzi się w dolnej części namiotu do stężenia niebezpiecznego dla życia ludzkiego. Z palnika gazowego można względnie bezpiecznie korzystać tylko poza namiotem.

Zobacz, jak zrobić piec namiotowy własnymi rękami w następnym filmie.

Obejrzyj wideo: 291. Piec typu koza - wnioski po 2 latach (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz