Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Samonapełniające się dywany turystyczne: cechy i wybór

Wynalezienie lekkiego przenośnego łóżka jest od dawna marzeniem każdego, kto śpi na polu. Teraz trudno sobie wyobrazić, że kiedyś podróżni byli zmuszeni nosić ze sobą całą kupkę skór, materacy i innych ciężkich i niewygodnych rzeczy, aby zapewnić sobie minimalny komfort w nocy. Lżejsze materace bawełniane nie są wyjątkiem, są również bardzo nieporęczne.

Dopiero w drugiej połowie XX wieku, wraz z rozwojem produkcji polimerów, udało się stworzyć prawie nieważką piankę, która stała się nieodzownym atrybutem wycieczki pieszej. Dalszy rozwój materiałów polimerowych, w połączeniu z wieloma innymi nowoczesnymi technologiami, umożliwił stworzenie samopompującego się turystycznego dywanu samopompującego łączącego właściwości zwykłej pianki turystycznej i materaca powietrznego.

Opis i cel

Każdy sprzęt turystyczny musi przede wszystkim spełniać następujące proste wymagania:

 • lekkość;
 • Funkcjonalność
 • niezawodność.

Zadowolenie z tego prostego i logicznego zestawu parametrów wymyślił dywan turystyczny, który umożliwił wygodniejsze samodzielne wędrówki i wyprawy. Dywan samopompujący jest opcjonalną rzeczą w kampanii, ale jest bardzo przydatny. A materia ma nie tylko wyjątkowe właściwości, takie jak zdolność izolowania przed zimną glebą i utrzymywania ciepła ciała. To przenośne łóżko może znacznie ułatwić nocleg.

Jeśli zwykły materac powietrzny będzie musiał być napompowany przez dość długi czas, jak sugeruje jego nazwa, wówczas samopompująca się mata zrobi wszystko sama. Należy go używać zgodnie z następującym prostym algorytmem:

 • rozwinąć produkt;
 • otwórz zawór powietrza;
 • pozostaw matę na kilka minut, aż wypełniacz wypełni się powietrzem (w tym czasie możesz zrobić wiele innych przydatnych rzeczy do zorganizowania noclegu);
 • zamknąć zawór, gdy mata zaczerpnie wystarczającej ilości powietrza.

Na tym łóżku musisz położyć śpiwór i to wszystko - łóżko jest gotowe. Gdy konieczne jest zwinięcie maty, wszystkie operacje są wykonywane w odwrotnej kolejności:

 • otwórz zawór;
 • szczelnie składając produkt w rolkę, wypuść z niego powietrze;
 • zamknąć zawór.

Ważne jest złożenie dywanu, ponieważ został on złożony przez producenta, w przeciwnym razie wypełniacz i skorupa zostaną uszkodzone. Jeśli skorupa może być nadal uszczelniona, wypełniacz może całkowicie utracić swoje właściwości.

Plusy i minusy

Główną zaletą dywaników samopompujących jest oczywiście doskonała izolacja termiczna, którą tworzy raczej gruba warstwa powietrza. Z tego samego powodu poczucie komfortu powstaje nawet w dość ascetycznych warunkach. Mimo to nie są pozbawione wad. Przede wszystkim jest to konieczność bardzo ostrożnego i ostrożnego obchodzenia się, aby nie przypadkowo przebić matę maty.

Niektórzy turyści wskazują na dość ostry szelest wydawany przez wypełniacz podczas jazdy jako wadę. Rozwój tego akcesorium turystycznego jest wciąż daleki od ukończenia; różni producenci szukają unikalnej technologii wytwarzania takich produktów, starając się zminimalizować wszystkie jego wady.

O ile mata samopompująca jest lepsza niż zwykła „piana” można zobaczyć pierwszej nocy, a tym bardziej podczas długotrwałego parkowania.

Aby jednak ten sprzęt w pełni spełniał jego wymagania, należy przestrzegać takich prostych zasad, jak:

 • Przechowywać w suchym i ciepłym miejscu;
 • przechowywanie najlepiej umieścić w rozszerzonej formie;
 • zapewnić bezpieczeństwo pocisku przed ogniem i ostrymi przedmiotami.

Z zastrzeżeniem tych prostych wymagań, taki dywan może służyć przez bardzo długi czas i będzie niezawodnym towarzyszem podróży.

Ocena najlepszych marek

Oczywiście wśród producentów samozasilających się dywaników turystycznych z czasem nastąpiło pewne zróżnicowanie. Firmy specjalizujące się w produktach o podwyższonych wymaganiach dotyczących jakości i funkcjonalności, produkujące najbardziej niezawodny i oczywiście najdroższy sprzęt, na przykład: Aleksika, Term-A-Rest, Alpine i kilka innych. Kupując towary od którejkolwiek z tych firm, możesz zapewnić sobie podróż przez co najmniej 10 lat. Będziesz jednak musiał zapłacić za tę przyjemność w ciągu 20 tysięcy rubli.

Nabycie produktów firmy Tramp lub Wanderlust może kosztować wiele razy taniej. I chociaż dywany te raczej nie wywołują zazdrosnych spojrzeń turystów satelitarnych, ich funkcjonalność nie sprawi, że pożałujesz wydanych pieniędzy.

W przypadku niektórych produktów mogą istnieć dwa zawory: jeden do wlotu powietrza, drugi do otwierania po złożeniu. Rosyjska firma Helios oferuje dość konkurencyjne maty średniej kategorii cenowej z jednym zaworem. Większość modeli jest wyposażona w zestaw naprawczy.

Liczne produkty oferowane przez chińskich producentów niekoniecznie będą powodem do rozczarowania. Należy zauważyć, że historia tych firm nie jest jeszcze tak długa, aby ocenić trwałość ich produktów. W sprzedaży są modele, które w pełni spełniają wymagania i nie możemy zapominać, że produkcja wielu renomowanych marek europejskich lub amerykańskich jest również skoncentrowana w Chinach.

Jak wybrać

Wybór sprzętu kempingowego nie jest łatwym zadaniem. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym nie tylko cenę. Jakość produktu jest najważniejszym kryterium wyboru. Wybierając samonapełniający się dywanik kempingowy, należy dokładnie zbadać towar pod kątem jakości, szczególnie jeśli jest produkowany przez mało znaną firmę. Nie możemy zapominać o istnieniu tanich podróbek drogiego sprzętu. Oczywiście miło jest napompować produkt przed jego zakupem. Pomoże to zidentyfikować nieprawidłowe działanie zaworu lub problemy z napełnianiem, jeśli występują.

Ważnym kryterium wyboru może być waga produktu. Oczywiste jest, że podczas wędrówki każdy kilogram dodatkowej masy plecaka bezpośrednio wpływa na jakość wrażeń uzyskanych podczas podróży. Tzw lekki dywanik może ważyć od 0,5 do 1 kg. Ciężkie maty zapewniające najwyższy komfort mogą ważyć 3 kg.

Ale podwójna mata będzie miała największą wagę, co oczywiście zapewni maksymalny komfort w przypadku rodzinnej lub romantycznej podróży, ale absolutnie nie nadaje się do ekstremalnego trekkingu. Perforacja, która ma różne kształty otworów w wypełniaczu, które są niezbędne, w tym w celu zmniejszenia ciężaru, ale także pełnią funkcję dodatkowej izolacji termicznej, ma duży wpływ na wagę produktu. Częstotliwość i kształt perforacji można łatwo odgadnąć w napompowanym stanie produktu.

Na grubość oczywiście będzie miała wpływ grubość, która może wynosić od 2 do 5 cm. Oczywiste jest, że im grubszy produkt, tym większa jest jego waga. Jednak w przypadku wędrówki zimowej decydującym czynnikiem może być grubość maty. Wybierając dywan, musisz również wziąć pod uwagę swój wzrost. Dodatkowe 20 cm długości łóżka doda kilkadziesiąt gramów bezużytecznego ładunku. Jeśli sprzęt jest kupiony do namiotu, oczywiście musisz wziąć pod uwagę rozmiar namiotu. Napompowana mata będzie bardzo trudna do zmieszczenia w przenośnym domu, jeśli jej rozmiar będzie większy.

Należy zauważyć, że dla miłośników wypraw dostępne są dywany porównywalne pod względem właściwości do materaca powietrznego. Wypełniacz takiego produktu, wraz z poliuretanem, jest puszysty, a grubość może wynosić więcej niż 7 cm.

Ten drogi budynek absolutnie nie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, ale sprawi, że samochód kempingowy będzie naprawdę wygodny.

Obsługa i konserwacja

Działanie samonapełniającego się dywanu ze względu na cechy konstrukcyjne wymaga raczej uważnej uwagi. Nawet drogie modele są bardzo wrażliwe na wpływy mechaniczne lub termiczne. W związku z tym stosowanie dywanów do innych celów jest niedopuszczalne. Nie są zalecane do pływania, lepiej trzymać z dala od otwartego ognia, nie używać jako obrusu podczas przerw.

Sprzęt jest w stanie wykonywać swoje funkcje, pod warunkiem, że zawór wlotowo-wylotowy działa normalnie. Oczywiście bardziej niezawodne są zawory metalowe, ale większość dywanów w średniej cenie ma zawory z tworzywa sztucznego. Te elementy konstrukcyjne nie zostały zaprojektowane z myślą o dużym wysiłku.

Kupując taki sprzęt musisz także otrzymać specjalny zestaw naprawczy, składający się z łatek i kleju.

Jeśli podróż jest planowana w trudnych warunkach, lepiej umieścić najprostszą „piankę” turystyczną pod samopompowalną matą, która pomoże odizolować matę dywanu od działania kamieni i gałęzi.

Aby przedłużyć żywotność samopompującej maty, zaleca się przestrzeganie następujących prostych zasad:

 • podczas przejścia zawsze umieszczaj dywan w plecaku;
 • Nie składaj maty z zamkniętym zaworem po napompowaniu, może to spowodować tworzenie się pęcherzyków powietrza, co stopniowo czyni matę bezużyteczną;
 • Dywan lepiej przechowywać w stanie napompowanym i spłaszczonym w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

W następnym filmie znajdziesz przegląd i test samonapełniających się dywanów Greenell Comfort podczas podróży na Bajkał.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz