Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Kolby: cechy, typy i wskazówki dotyczące wyboru

Kolby - integralna część wyposażenia turystycznego, wyposażenia kempingowego lub biegowego, mundurów wojskowych i żeglarzy. Przed wiekami życie człowieka zależało od obecności bukłaka z wodą pod ręką. A przedstawiciele arystokracji używali tego rodzaju pojemników do przechowywania napojów alkoholowych. I wyglądali dość monotonna. Dzisiaj w sprzedaży są plastikowe biwaki i miękkie słoiki z wodą, metalowe pamiątki lub modele upominkowe, skórzane i szklane opcje.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt kempingowy? Jaka pojemność powinna być wygodna kolba na wodę lub inne napoje? Którzy producenci są dziś liderami na rynku? Wszystkie te punkty należy wyjaśnić z wyprzedzeniem, aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie kolby.

Funkcje

Kolba to specjalny rodzaj butelki o płaskim, zaokrąglonym lub owalnym kształcie. Nazwa pochodzi od niemieckiego flachera i może mieć zarówno kompaktowe wymiary, jak i dość znaczną objętość. Na przykład puszki z mlekiem są często nazywane kolbami, aw kuchni polowej woda pitna jest przechowywana w takich pojemnikach.

Wśród charakterystycznych cech tego rodzaju pojemników można wymienić obecność przykręcanego korka z tworzywa sztucznego lub metalu. Pod nim może znajdować się wkładka uszczelniająca lub gwint. Dostępne są również modele ze smoczkiem, które pozwalają pić bez tracenia czasu na odkręcenie pokrywki.

Modele wojskowe mają inne przydatne opcje. W szczególności, kolba wodna może być zaopatrzona w szmatkę, zapewniającą lepsze utrzymanie temperatury cieczy w cieple, lub pasek do transportu

Materiały

Współcześni producenci najczęściej używają metali, które nie wchodzą w reakcję chemiczną z płynami, do produkcji kolb do wędrówek, używania pamiątek i przechowywania alkoholu.

Produkty metalowe są prezentowane w kilku opcjach.

 • Ze stali nierdzewnej. Klasyczna stalowa kolba jest zbyt łatwo skorodowana, żelazna powierzchnia nie jest higieniczna. Metal odporny na korozję jest pozbawiony tych wad, ma maksymalną żywotność, nadaje się do stosowania pod wodą, napojami alkoholowymi. Zazwyczaj są wykonane w postaci płaskiego owalu, mają małą pojemność - od 85 do 340 gramów.
 • Aluminium Tradycyjne rozwiązania wojskowe, niedrogie i funkcjonalne, są uważane za najlepsze w dziedzinie turystyki i są wykorzystywane w polowaniu. Wśród ich oczywistych zalet - niska waga, higiena, neutralność chemiczna, duża pojemność.
 • Srebrny. Atrybut pamiątki lub prezentu, który trudno wyobrazić sobie podczas podróży. Takie akcesoria są dość drogie, mogą być pokryte ekskluzywnym grawerem. Metal szlachetny nie utlenia się, zachowuje smak i aromat napoju. Ze względu na dużą wagę masywne srebrne kolby nie są zwyczajowo noszone ze sobą - jest to raczej element statusu we wnętrzu.

Miękka skórzana kolba jest dziś uważana za egzotyczną, ale wśród domowych opcji takie rozwiązania są dość powszechne. Podobne odmiany są używane przez pasterzy na obszarach górskich. Cywilizowaną alternatywą dla tego rozwiązania jest plastikowa kolba wykonana z polimerów klasy spożywczej. Może mieć owalny lub prostokątny kształt i przypominać klasyczną butelkę do wody, sportu.

Ale modele plastikowe mają znaczną wadę - są jednowarstwowe, dlatego szybko się nagrzewają lub ochładzają (w zależności od stanu środowiska).

Czym oni są

Wszystkie istniejące typy słoików można podzielić na kategorie zgodnie z ich przeznaczeniem i rodzajem wykonania. W zależności od tej klasyfikacji określa się użycie tego przydatnego akcesorium. Na przykład modele w obudowie są najczęściej zorientowane na utrzymanie temperatury cieczy w środku przez długi czas. Pokrywy plandeki można nawet zwilżyć - w procesie wymiany ciepła powstanie przeszkoda do podgrzewania wody.

Składana lub miękka kolba przyda się w ekstremalnych warunkach, zajmie niewiele miejsca w plecaku. Płaska kieszeń lub wersja biodrowa jest odpowiednia do zabrania ze sobą lekarstw lub alkoholu. Takie produkty są wykonane z metalu, najczęściej stali. Modele w kształcie beczki służą do magazynowania wody, a kompaktowy rozmiar może mieć pojemność do 2 litrów.

Zgodnie z przeznaczeniem kolba jest podzielona na 4 typy.

 1. Marsz Najbardziej pojemny i wygodny w użyciu. Kolby turystyczne są głównym źródłem czystej i świeżej wody. Powinny mieć ergonomiczny kształt, wygodne zapięcie, wysoką szczelność.
 2. Turysta i polowanie. Akcesoria sportowe i akcesoria na długi pobyt w lesie lub na polu muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, mieć niską wagę, wysoką niezawodność i być wygodne w użyciu.
 3. Wojsko. Akcesoria wojskowe są szczególnie cenione w autentycznym wykonaniu. Kolekcjonerzy i rekonstruktorzy są gotowi zapłacić duże pieniądze za takie rarytasy. Jednak w nowoczesnym formacie kolby wojskowe są doceniane za ich wygodę, przestronność i łatwość wykonania.
 4. Pamiątka Jest zwykle wykonany z metali szlachetnych (złoto, srebro), inkrustowany kamieniami lub grawerowaniem. Raczej niezapomniany prezent niż funkcjonalny produkt, ale istnieją również opcje, które są całkiem odpowiednie do przechowywania napojów alkoholowych.

Po dokładnym przestudiowaniu aluminiowych kolb turystycznych na wycieczki i innych opcji pojemników do krótkotrwałego przechowywania płynów, możesz dokonać właściwego wyboru, biorąc pod uwagę cel i zastosowanie takich akcesoriów.

Przegląd producentów

Oto liderzy rynku dla tego konkretnego produktu.

 • Stanley Firma ze Stanów Zjednoczonych specjalizująca się w produkcji butelek ze stali nierdzewnej. Marka produkuje kompaktowe pojedyncze kolby i pojemniki turystyczne o różnych rozmiarach. Istnieją wersje, które zawierają kufel piwa, opcje wyposażenia dla prawdziwego podróżnika z paskiem na ramię oraz modele na kilka szklanek mocnego alkoholu.
 • Wyczyść butelkę. Amerykański producent kolb, jako pierwszy stworzył produkty do mycia w zmywarce. Kolby są wykonane w różnych wzorach: do uprawiania turystyki pieszej i biegania, jazdy na rowerze, crossfit.
 • Stołówka Klean. Amerykański producent specjalizujący się w tworzeniu słoików wielokrotnego napełniania ze stali nierdzewnej. W kształcie bardziej przypominają butelki z wodą, ale z nakrętką na gwincie lub z innym rodzajem mocowania. Są Growlers do piwa, seria Classic z filiżankami i Wide bez nich.
 • Nalgene. Amerykańska firma produkująca plastikowe słoiki na butelki. Produkty dla turystyki produkowane są od 1970 roku, dziś w asortymencie znajdują się specjalne pojemniki do przechowywania leków, duże butelki do jazdy na rowerze, biegania, aktywności na świeżym powietrzu.
 • Sigg. Szwajcarski producent słoików do wędrówek i przechowywania napojów alkoholowych. Modele obiektów sportowych i turystycznych wykonane z polipropylenu i aluminium są produkowane w UE, szkło pamiątkowe i stal nierdzewna są produkowane w Chinach. Marka przywiązuje dużą wagę do wzornictwa produktu. Przez długi czas Sigg produkowała również butle paliwowe dla wspinaczy i pieszych.

Jak wybrać

Aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie słoika, należy zwrócić uwagę na ważne parametry.

 1. Materiał produkcji. Drewniane lub skórzane egzotyczne opcje można dziś uznać jedynie za pamiątkę. Wybierając między metalem a plastikiem, powinieneś preferować bardziej trwałe rozwiązanie. Modele stalowe modelu wojskowego są dość pojemne, ergonomiczne, mają wygodny uchwyt i są bardziej jak mini-termosy ze względu na wielowarstwową konstrukcję ścian. Plastik nadaje się tylko na krótkie wycieczki lub wędrówki, pochłania zapachy, może uwalniać niebezpieczne substancje w kontakcie z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 2. Obecność okładki. Potrzebujesz kolby kempingowej, aby utrzymać optymalną temperaturę tak długo, jak to możliwe. Modele na pamiątkę lub do krótkotrwałego użytku mogą nie mieć dodatkowej osłony. Jeśli jest skrzynka, lepiej wybrać skórę niż odmiany tkaniny lub wybrać wersję z efektem termosu.
 3. Tom. Opcje z pamiątkami i alkoholami mają minimalną pojemność 3-6 uncji lub 9-12 uncji dla kilku osób. Metalowe kolby turystyczne i wojskowe osiągają objętość 1 litra. Dla jednej osoby wystarczy 0,5-0,6 litra - wystarczy na krótkie przejście, maraton lub długi spacer.
 4. Formularz Turyści coraz częściej wybierają zaokrąglone pojedyncze kolby, bardziej przypominające zwykłe sportowe butelki na wodę. Do napojów alkoholowych stosuje się metalowe płaskie lub lekko wklęsłe pojemniki. Wersje owalne są najczęściej nazywane wersjami podróżnymi - pojemność takiego statku jest zawsze wyższa niż w przypadku innych opcji.
 5. Sposób zapięcia. Jeśli noszenie w torbie lub plecaku wydaje się niewygodne, możesz wybrać kolbę na pasie lub łańcuszku, uzupełnioną karabińczykiem. Istnieją również specjalne wersje dla entuzjastów sportów na świeżym powietrzu, rowerzystów.
 6. Metoda zamknięcia i konstrukcja pokrywy. Najlepszym wyborem byłby model z wtyczką i zakrętką na górze. Nowoczesne opcje mogą mieć inny rodzaj zamka i dziobek „kubka” u góry, przykryty pokrywą.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, możesz uniknąć błędów i uzyskać zbiornik do picia, który jest wygodny do długotrwałego użytkowania, wędrówek i przechowywania drogiego alkoholu.

Zasady opieki

Kolba jest produktem do indywidualnego użytku i musi być utrzymywana w czystości. Pierwszą i główną zasadą opieki jest regularne mycie. Jeśli płyn o charakterystycznym zapachu i smaku był przechowywany w pojemniku przez długi czas, ściany mogą uzyskać charakterystyczny aromat. W tym przypadku musisz wlać do niej surowy ryż, zalać ciepłą wodą i dobrze wstrząsnąć słoikiem z pokrywką. Następnie zawartość wlewa się, pojemnik jest dokładnie płukany.

Nie wolno odpychać obcych i ostrych zapachów za pomocą agresywnych chemicznych środków czyszczących. Płukanie kolby po kontakcie z tak niebezpiecznymi odczynnikami będzie dość trudne. Nieszkodliwe produkty są znacznie bardziej odpowiednie do pielęgnacji wyrobów metalowych i plastikowych.

Soda oczyszczona i kwas cytrynowy mogą działać jako składnik czyszczący i neutralizator zapachu. Wysuszyć czystą kolbę przed ponownym napełnieniem lub przechowaniem.

Podczas korzystania z pojemnika warto chronić szyję - wstrząsy i inne uszkodzenia są przeciwwskazane. Podczas picia płynu należy ściśle przestrzegać zasady higieny osobistej. Nie zaleca się udostępniania tego przedmiotu nieznanym osobom, w skrajnych przypadkach można wlać wodę, alkohol do osobnego pojemnika. Nie mieszaj produktów o różnej teksturze i smaku w jednym pojemniku.

Zewnętrzne części kolby wykonane z metalu (srebro, aluminium, stal) są polerowane tkaniną lub inną tkaniną. Wyroby skórzane są czyszczone przy użyciu bezbarwnych produktów do pielęgnacji obuwia na bazie naturalnego wosku. Puszki do czyszczenia puszek specjalna pasta lub mieszanka octu, mąki i soli. Nakłada się go na powierzchnię, a następnie po pewnym czasie zmywa wodą.

Właściwa pielęgnacja jest warunkiem wstępnym długiej i pomyślnej pracy kolby. Utrzymując porządek w pojemnikach z wodą i innymi napojami, możesz być w każdej chwili gotowy do obozów treningowych, sportów, polowań lub połowów.

Przegląd kolb kempingowych i zbiorników na wodę patrz poniżej.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz