Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Termosy szklane

Niezbędnym narzędziem do podróży i pikników jest termos. Nie da się tego obejść również dla tych, którzy ze względu na swoje usługi lub zawód nie mogą jeść gorących potraw w miejscach publicznych. Ponadto w termosie wygodnie jest zaparzyć i nalegać na preparaty ziołowe, aby dać uczniom napoje do nauki lub szkolenia. Jedną z najpopularniejszych opcji jest produkt szklanej żarówki. Zostanie to omówione dalej.

Zalety i wady

Główną zaletą termosów z szklaną kolbą jest ich absolutna szczelność. Wynika to z technologii produkcji, dzięki której można uniknąć pojawienia się szwu na produkcie.

Szkło jest bardziej higienicznym materiałem niż metal. Nie zmienia smaku potraw, nie zatrzymuje zapachów. Resztki jedzenia i tłuste plamy można łatwo usunąć z powierzchni szklanej. Ze względu na higienę termos ze szklaną kolbą jest najlepszym rozwiązaniem do przechowywania żywności lub napojów dla niemowląt. I z tego powodu osady z kawy i herbaty można łatwo usunąć z powierzchni szklanych; takie produkty skutecznie zachowują kawę, herbatę i preparaty ziołowe.

Wadą produktów szklanych jest ich kruchość. Chociaż można śmiało powiedzieć, że dzisiaj do robienia kolb używa się szkła hartowanego, które bardzo trudno jest rozbić. Można powiedzieć, że ta wada jest częściowo wyrównana.

Minus można uznać za zwiększone (w porównaniu z metalowym odpowiednikiem) ryzyko uszkodzenia kolby podczas ekstremalnych temperatur. Jednak większość termosów ze szklanymi kolbami sugeruje możliwość ich wymiany.

Porównanie z metalową kolbą

Główną różnicą między szklaną i metalową żarówką (oprócz rodzaju materiału, oczywiście) jest technologia produkcji. Jeśli ten ostatni w każdym razie ma szew, to wersja szklana jest tylko szczelnie zamkniętym smoczkiem. Nawet przy najwyższej jakości spawania na szwie w metalowych kolbach prędzej czy później pojawiają się mikrouszkodzenia, co prowadzi do naruszenia szczelności produktu. W przypadku modeli szklanych tak się nie dzieje, co teoretycznie może oznaczać niekończącą się pracę takiego termosu.

Jeśli porównasz materiały, to szkło jest bardziej higieniczne i łatwe w utrzymaniu. W termosie ze szklaną kolbą żywność nie utlenia się; łatwo ją usunąć z powierzchni. Ale aby oczyścić metalowy analog, czasami trzeba uciekać się do moczenia w środowisku kwasowo-zasadowym, co z kolei prowadzi do uszkodzenia materiału.

W przeciwieństwie do metalu należy wymienić szklaną żarówkę. Jednak ten drugi jest również bardziej trwały - nie boi się wstrząsu, zmian temperatury.

Tomy i design

Termosy przeznaczone są do jedzenia i napojów. Od tego zależy konstrukcja i objętość produktu. Jeśli masz termos z szeroką szyjką, którego pojemność wynosi zwykle 1 litr lub mniej, możesz w nim przechowywać pierwsze i drugie naczynia. Większe naczynia z wąską szyjką są przeznaczone do napojów. Ta ostatnia może mieć jednak inną objętość.

Jeśli szukasz produktu, który utrzyma ciepło tak długo, jak to możliwe, warto kupić termos z podwójnymi ściankami. Między nimi powstaje próżnia, która zmniejsza straty ciepła. Wewnętrzna warstwa lustra służy temu samemu celowi (utrzymywanie temperatury tak długo, jak to możliwe). Istnieją kolby ze srebrnymi kolbami, a także lustrzane analogi. Te ostatnie są bez wątpienia lepsze.

Objętość termosu waha się od 250 ml do 5 lub więcej litrów. W przypadku większości turystów i spacerów wystarczy termos o pojemności 750 ml lub 1 litr. Ten zapas jest wystarczający dla 1-2 osób.

Do biwakowania lub dłuższej podróży optymalne będzie 2-litrowe naczynie. Objętość termosu rodzinnego zwykle zaczyna się od 2,5-3 litrów. Na krótki spacer po mieście wystarczy butelka termiczna lub termo szklanka o pojemności 250-500 ml.

Zewnętrzna obudowa produktu jest zwykle metalowa lub plastikowa. Pierwsze z reguły mają naturalny metaliczny odcień, wyglądają stylowo i zwięźle. Modele plastikowe są malowane w różnych kolorach. Dziś modele mody malowane pod Khokhlomą również wracają do mody.

Przegląd producentów

Do chwili obecnej ocenę produkcji termosu ze szklaną żarówką prowadzą Chiny. Co więcej, taki „tytuł” ​​uzyskał kraj nie tylko ze względu na całkowitą liczbę wytwarzanych produktów, ale również z powodu jego najwyższej jakości. To chińskie produkty są obecnie uważane za najlepsze.

Niemiecki producent może konkurować z chińskimi markami EMSA, również niektóre brazylijskie firmy (Termolar, TM Invista), Indie. Warto zauważyć, że prawie wszystkie szklane kolby są produkowane w tych krajach. Przybywają do Rosji z Chin, chociaż produkt można złożyć w dowolnym miejscu. Etykieta często wskazuje końcowy punkt montażu.

Tak mała geografia produkcji wiąże się z trudnościami w produkcji szklanych kolb. W związku z tym zwolnij odpowiedniki ze stali nierdzewnej są prostsze i tańsze. Pomimo tego, że dziś szklane kolby nie są wydmuchiwane (jest to niesamowicie drogie), ale produkowane na specjalnym sprzęcie, jego zakup i konserwacja wymagają dużego wysiłku finansowego.

Ponadto zakład produkcyjny powinien mieć najmocniejsze systemy oczyszczania, ponieważ sam proces nakładania srebrnej powłoki odblaskowej powoduje szkody w środowisku.

Przyczyny te są główne, właśnie w związku z tym, dziś nawet 85% kolb jest produkowanych wyłącznie przez Chiny. Do niedawna istniały 2 fabryki wytwarzające rosyjskie produkty - fabryka Svetlana PJSC (obwód nowogrodzki) i fabryka Fryazinsky. Pierwszy został zamknięty, drugi nadal produkuje wyroby z cyny w stylu Khokhloma, ale kolby do nich są dostarczane z Chin od około 10 lat.

Rozważ najpopularniejsze marki, które budzą zaufanie klientów.

Mimi

Modele chińskiego producenta, najczęściej spotykane na rynku krajowym. Przeznaczony do napojów, a także pierwszych / drugich dań. W zależności od miejsca docelowego są one wyposażone w jedną lub dwie miski. Gama modeli obejmuje produkty o pojemności od 0,22 do 3,2 litra. Różnice w produktach dotyczą również cech szyi - istnieją termosy z szerszą szyjką (do jedzenia) i węższą szyjką (do bulionów i napojów). Pojemniki o dużej pojemności i wąskiej szyi najlepiej utrzymują ciepło.

Termos wykonany jest ze szkła hartowanego krzemianu sodu, a korpus z tworzywa sztucznego. Ten ostatni jest pomalowany w przyjemne delikatne kolory. Ze względu na to, że w okolicy dna i szyjki kolba jest chroniona wkładkami krzemianowymi, spadanie z wysokości metra na termos w większości przypadków nie jest straszne.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty marki charakteryzują się wygodą i praktycznością. Termosy są ergonomiczne, mają niewielką wagę, a zepsutą żarówkę można wymienić na nową, po czym można kontynuować działanie produktu.

Termos

Produkty niemiecko-chińskie. Nazwa handlowa należy do niemieckiej firmy, a montaż produktów odbywa się w Chinach. Termosy mają kilka odmian - klasyczne pojemniki na napoje, modele z pompą i termosy. Objętość produktów wynosi od 0,5 do 2,2 litra.

Szklane kolby w takich produktach są znane z tego, że łatwo wytrzymują zarówno temperaturę wody z lodem, jak i wrzącą ciecz. Jest to możliwe dzięki opatentowanej metodzie produkcji kolb. Temperatura napojów trwa do 12 godzin.

Korpus produktu jest z tworzywa sztucznego, w okolicy gardła i dna zastosowano amortyzację wykonaną z silikonu, co zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięcia żarówki.

Pokrywka jest wyposażona w specjalny zawór, który w otwartej formie pomaga wygodnie wlać napój bez rozpryskiwania go po zamknięciu - eliminuje ryzyko wycieku.

Dla wygody termos ma gumowany uchwyt (jest wygodny do trzymania, nie wyślizguje się z rąk), a pokrywkę można wykorzystać jako filiżankę.

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że mycie tego termosu nie jest zbyt wygodne - wymaga całkowitego demontażu. W przeciwnym razie woda przepływa do oddzielnych przedziałów i tam pozostaje.

Exco

Kolejny chiński producent, który produkuje termosy 2 rodzajów - do żywności (z szeroką szyjką) i do napojów (wąska szyjka). Pojemności pierwszego typu podlegają dużym stratom ciepła, więc jedzenie utrzymuje temperaturę tylko 6-8 godzin.

Dość niedrogi, łatwy w użyciu model ze szklaną żarówką zamkniętą w odpornym na uderzenia plastiku. Konstrukcja zakłada obecność szczeliwa na dole i silikonowego pierścienia zamiast szyi.

Maksymalna temperatura płynu, który można wlać do termosu, wynosi 50-55 C. Modele żywności są wyposażone w przegródki na sól / przyprawy i chleb, co jest bardzo wygodne.

Termos jest lekki, pokrywka może być używana jako kubek, a po rozbiciu kolby można ją wymienić na nową.

EMSA

Produkty wytwarzane w całości w Europie (Niemcy). Pod tą marką produkowane są pojemniki na napoje i żywność, modele dla dzieci, a także pompy termiczne. Objętość produktu wynosi 0,5-1,4 litrów. Według producentów produkty utrzymują zimno do 24 godzin, ciepło - do 12 godzin.

Każdy typ termosu ma widoczne zalety. Tak więc pojemniki na napoje mają specjalny zawór. Wystarczy go otworzyć, aby można było wlać płyn. Nie ma potrzeby zdejmowania całej osłony, co doprowadzi do strat ciepła.

Termosy są wyposażone w dyszę, a modele do żywności - pojemniki do podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej lub po prostu wygodny posiłek. Kolejną wyraźną zaletą jest możliwość mycia produktu w zmywarce do naczyń.

Delta

Produkty tego chińskiego producenta docenią przede wszystkim miłośnicy sowieckich termosów. Modele mają blaszaną skrzynkę, pomalowaną pod Khokhloma. Kolba wykonana jest ze szkła hartowanego z powłoką odbijającą ciepło po obu stronach.

Produkt ma wąską szyjkę, pokrywka może służyć jako miska, a termos jest również wyposażony w uchwyt ułatwiający przenoszenie. Ale do nalewania napoju taki uchwyt będzie niewygodny, ponieważ jest przymocowany nie z boku, ale z góry. Metalowa pokrywka termosu nie może być używana jako filiżanka - szybko się nagrzewa.

Laplaya

Marka należy do niemieckiego holdingu, montaż produktów odbywa się w Chinach. Skład reprezentowany jest głównie przez pojemniki na napoje. Objętość - od 0,5 do 2 litrów.

Produkty charakteryzują się niską wagą, mają gumowany uchwyt. Pokrywkę można wykorzystać jako filiżankę, a także osobny schowek do przechowywania torebek z herbatą i cukru.

Aby nalać napoju, nie można odkręcić pokrywki, a jedynie otworzyć małą komorę. Pozwoli to uniknąć utraty ciepła. Również termos jest wyposażony w dyszę, dzięki której można wlewać płyn bez rozpryskiwania.

Pomimo wielu zalet można znaleźć recenzje niezadowolonych użytkowników w sieci. Ich głównym zarzutem dla producenta jest kruchość kolby przy różnicy temperatur.

Zojirushi

Droga japońska marka. Japonia różni się pod tym względem produkuje termosy głównie do żywności. Wygodny design, przegródki na przyprawy i chleb, wysokie wskaźniki zachowania ciepła - to wszystko pomogło producentowi zdobyć miłość klienta.

Jak wybrać

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem termosu, jest jego solidność. Zaskoczeniem kolbę należy szczelnie umieścić w skrzynce. Jeśli się spotyka, zakup należy porzucić. W żadnym wypadku produkt nie powinien mieć żadnych zapachów. Czasami sprzedawcy twierdzą, że zniknie, zniknie. Może się to jednak zdarzyć i odwrotnie - podczas nalewania zapach będzie się nasilał. Nie ryzykuj tego.

Zwróć uwagę na okładkę, nie powinna się zginać i „bawić”. Pokrywa powinna być ściśle zamknięta gwintem, bez zniekształceń i szczelin, a wkręcanie nie powinno być zbyt duże. Przydatne będzie sprawdzenie, czy możliwe jest odkręcenie dna. Może to być wymagane do wymiany kolby.

Koniecznie zajrzyj do paszportu produktu. Wskaźnikiem jakości będzie zdolność termosu do wytrzymania temperatury płynu i żywności co najmniej 50–60 ° C i utrzymania temperatury przez co najmniej 12–24 godzin.

W domu możesz przeprowadzić test - wlej gorącą wodę do termosu i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie obudowa może nieco się rozgrzać, ale w żadnym wypadku nie powinno być gorąco. Oznacza to, że produkt nie utrzymuje dobrze ciepła.

Jak dbać

Szklana kolba nie toleruje nagłych zmian temperatury, dlatego nie wlewaj gorącej cieczy do naczynia przywiezionego z mrozu. Lepiej nie wlewać wrzątku i gotujących się zup, bulionów natychmiast, ale po pozostawieniu ich do ostygnięcia do 50-60 C. Nie należy aktywnie wstrząsać termosem szklaną kolbą i mieszać cukru z metalową łyżką.

Nie używaj materiałów ściernych do czyszczenia. W przypadku nieprzyjemnego zapachu termos można myć słabym roztworem octu. Produkt należy przechowywać tylko po dokładnym wysuszeniu.

W zmywarce termos można myć tylko pod warunkiem, że producent na to zezwoli.

Przegląd chińskiego termosu ze szklaną kolbą, patrz następny film.

Obejrzyj wideo: #122 Termosy Lumilagro Tango i Terra - test termosów z Argentyny (Listopad 2019).

Zostaw Swój Komentarz