Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Turystyczne butle gazowe: cechy i zasady wyboru

Turystyka przyciąga dużą liczbę osób. Ale bez względu na to, jak przyjemna jest bliska komunikacja z naturą, bardzo ważne jest zapewnienie niezbędnego komfortu na wakacje. Ważną rolę odgrywa w tym turystyczny cylinder gazowy do pieca kempingowego, który należy dokładnie wybrać.

Specyfika

Wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego jako paliwa rozpoczęto w latach 30. XX wieku. Ale w wersji podróżnej cylindry z tym paliwem zaczęły być produkowane dopiero w okresie powojennym. Stopniowo zastępowali naftę i wszystkie inne rodzaje pierwiosnków turystycznych. Wszyscy renomowani producenci urządzeń palnikowych pod własną marką dostarczają również zbiorniki paliwa odpowiedniej próbki. Optymalnie odpowiadają kempingom pod względem wyglądu i funkcji technicznych.

Jednak w praktyce do pieca kempingowego można stosować różne cylindry. Jedynym wyjątkiem od ogólnej zasady są produkty firmy ADG, sprzedawane pod markami Campingaz, Coleman.

Należy również zauważyć, że nie jest konieczne kupowanie cylindrów produkowanych przez samych producentów palników. Te same produkty i całkiem dobrej jakości są wytwarzane przez inne firmy. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę konkretny typ urządzenia.

Odmiany

Zwyczajowo dzieli się butle z gazem turystycznym na następujące typy:

 • tuleja;

 • gwintowane;
 • przebity;

 • zawór

W przypadku wersji gwintowanej jest on zapewniony wymienna kaseta. Cechy konstrukcyjne określają, czy sama latarka lub przymocowany do niej wąż zostaną przykręcone do gwintu. Pojemność gwintowanego balonu wynosi od 0,11 do 0,5 kg gazu. Będziesz musiał za to zapłacić od 100 do 300 rubli. Dokładna stawka zależy nie tylko od wydajności, ale także od polityki cenowej producenta.

Zbiorniki z tuleją zaciskową są czasami nazywane dławikiem lub prętem, a w życiu codziennym nawet zbiorniki z diwodorowiną. Takie urządzenia są optymalnie manifestowane w mobilnej kuchni (kafelkach). Można je stosować tylko w palnikach wykorzystujących specjalny obwód przejściowy. Nie zawsze jest w zestawie, dlatego zaleca się osobne wyjaśnienie przy zakupie. Ściany cylindra z tuleją zaciskową są cieńsze niż ściany z gwintem, okresowo zgniatają się w punktach połączenia z palnikiem. Dlatego instalacja źródła gazu będzie musiała być tak ostrożna, jak to możliwe.

Innym problemem w tym przypadku jest to Wkłady dichlorvos zwykle zawierają najgorsze paliwo. Z jakiegoś powodu wielu doświadczonych turystów stosuje się do tej opinii. Ciężar gazu w środku wynosi 0,22 kg. Koszt jest kilkakrotnie niższy niż w przypadku gwintowanych analogów o porównywalnej pojemności.

Zawory są dostępne tylko pod markami. Campingaz, Coleman. Nadają się wyłącznie do palników pod tymi samymi markami. W takim przypadku ważne jest również posiadanie prostej lub ulepszonej opcji łącza magistrali Easy Clic. Uważa się, że takie połączenie w normalnych warunkach pozwoli uniknąć nawet bardzo niewielkiego wycieku gazu. Problem polega na tym, że urządzenia przejściowe z „gwintu” do „zaworu” nie są dostępne w handlu.

Wewnętrzna objętość w litrach może wynosić:

 • 0,19;
 • 0.23;
 • 0,45;
 • 0,5.

W większości przypadków, zdaniem ekspertów, wystarczająca będzie pojemność 450 gramów. Jeśli chodzi o przebite urządzenia, są one nie tylko markowe Campingaz, Colemanale także pod markami Kemper i wiele innych tańszych klonów. Takie produkty są przeznaczone głównie na pikniki. Butli nie można usunąć, dopóki gaz nie zostanie zużyty. Przebijalne zbiorniki są bardzo szeroko sprzedawane w krajach europejskich, gdzie można je kupić nawet na stacjach benzynowych.

Zalecenia dotyczące wewnętrznego napełniania i wyboru

Duże znaczenie ma oczywiście nie tylko sam cylinder, ale także gaz zawarty w wewnętrznej objętości. W większości przypadków zbiornik jest wypełniony złożonym gazem złożonym, który obejmuje:

 • propan;
 • butan;
 • izobutan.

Stosunek między tymi substancjami decyduje o tym, jak dobrze będzie działać palnik i czy nadaje się do gotowania na zimno. Większość butli jest wypełniona propanem-butanem w stosunku 30 do 70 lub 20 do 80%. Ale jeśli chcesz gotować w niskiej temperaturze, wskazane jest stosowanie butanu w czystej postaci lub w mieszaninie z izobutanem. Gazy te należy również wybrać, kiedy kampania jest planowana w lecie, ale stabilne działanie jest bardzo ważne.

Ważne: wszystkie opisane powyżej cylindry podróżne nie są w stanie działać, jeśli powietrze w okolicy jest zimniejsze niż -16 stopni.

Gaz „zimowy” oznaczony jest napisem „zima” lub symbolem „płatki śniegu”. Oznaczone w ten sposób butle zawierają co najmniej 50% propanu. Producenci twierdzą, że takie mieszaniny gazów są zaprojektowane do pracy w temperaturach do -30 stopni.

Czysty propan jest wymagany do płytek Coleman Propane Fuel. Taki gaz nadaje się do temperatur w zakresie -42 stopni. Ponieważ propan wymaga upłynnienia pod wysokim ciśnieniem, umieszcza się go w ciężkich, wytrzymałych butlach. Czysty izobutan lub czysty butan stosuje się głównie w warunkach letnich, późną wiosną lub wczesną jesienią.

Ważne: jeśli musisz gotować jedzenie przy znacznym mrozie, powinieneś wziąć propan lub mieszankę wielopaliwową. Pojemność 220 lub 450 ml zaleca się podczas długich wycieczek górskich. Bardzo ważne jest, aby zaoszczędzić dosłownie każdy gram paliwa.

Aby określić wymaganą pojemność zbiornika, musisz o tym pamiętać 450 g gazu we wkładzie wystarcza, aby trzech turystów gotowało przez 2 dni. Dlatego 2 litry gazu wystarczą na 15 dni podróży. Jeśli planujesz podróż w ciągu miesiąca, musisz kupić w sumie 5 litrów gazu. Oczywiście przy innej liczbie wypraw musisz wybrać inną ilość paliwa. Jeśli chodzi o rodzaj cylindrów, najlepiej wybrać format tulei zaciskowej.

Takie produkty można kupić nawet w najbardziej oddalonych obszarach. Jest to bardzo ważne, gdy planowane jest dotarcie samolotem na początek trasy. Zabrania się przewożenia gazu w samolocie podczas regularnego lotu. A podróżując pociągiem warto pamiętać o takim ograniczeniu. Możliwe, że bagaż zostanie selektywnie sprawdzony.

Odrzucone butle należy wyrzucić. Sam projekt takich pojemników jest początkowo tworzony z myślą o jednorazowym użyciu. Oczywiście powinieneś preferować produkty wiodących firm. Są bardziej niezawodne niż produkty mało znanych marek. Powinieneś również uważnie przestudiować recenzje dotyczące określonego produktu.

Warto znać rzeczywistą masę różnych cylindrów. W czystej postaci ten wskaźnik (bez gazu) będzie wynosił:

 • dla szwedzkiego „Colemana” przy 877 ml - 0,204 kg;
 • dla chińskich puszek 0,975 l - 0,216 kg;
 • dla Kovea i SnowPeak na 0,975 litra - od 0,216 do 0,218 kg;
 • dla Primus 0,23 l - od 0,133 do 0,135 kg.

O butlach z gazem turystycznym zobacz następny film.

Obejrzyj wideo: Przetaczanie powietrza z butli HP do wiatrówki PCP - poradnik - (Listopad 2019).

Zostaw Swój Komentarz