Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Plecaki podróżne: cel, rozmiary i wskazówki dotyczące wyboru

Turystyka daje przyjemność ogromnej liczbie ludzi. Ale podczas długich podróży, a nawet dość bliskich spacerów po obszarach zaludnionych, musisz nosić plecak. Nawet początkujący powinni dobrze wiedzieć, co to dokładnie jest i jak to wybrać.

Urządzenie i cel

Plecak turystyczny może wyglądać w najbardziej skomplikowany sposób. Ale jednocześnie jego główne zadanie - ułatwienie i uproszczenie transportu towarów - pozostaje niezmienione. Dlatego podróżna torba na ramię składa się, z rzadkimi wyjątkami, z tych samych elementów konstrukcyjnych. System pasków pomaga założyć plecak.

Kolejnym ważnym elementem jest tzw pas rozładowczy. Ta część pomaga zmniejszyć obciążenie ramion i kręgosłupa. Kieszenie, a także klapa, są potrzebne przede wszystkim do przechowywania drobiazgów potrzebnych podczas jednodniowej wycieczki. Ale projektanci coraz częściej porzucają kieszenie, ponieważ gdy są wypełnione, środek ciężkości plecaka przesuwa się. Staje się cięższy, a nawet rozkład obciążenia nie będzie już możliwy.

Na plecaku często powiesić:

 • liny;
 • czekany;
 • pojedyncze namioty.

Dlatego programiści zwykle przewidują pomocnicze więzi i pętle zapasowe. Dolne wejście nie jest dostępne we wszystkich modelach. Potrzeba jest rzadka. Ale zatrzymanie osłon przeciw wilgoci jest zakończone w prawie wszystkich nowoczesnych modelach. Dzięki nim nie możesz obawiać się tłumienia rzeczy przed śniegiem lub deszczem.

Rodzaje wzorów

Miękkie plecaki są popularne. Nie ma w nich żadnej ramy, więc całkowita ładowność jest ograniczona do maksymalnie 40 kilogramów. W niektórych przypadkach jest to nawet o połowę mniej. Ale same produkty trochę ważą, co zachwyci uczestników krótkimi wycieczkami. Sztywne plecaki są znacznie lepiej przystosowane do pokonywania długich dystansów. W nich obciążenie rozkłada się możliwie równomiernie. Ważne jest to gwarantuje doskonałe przechowywanie rzeczy w torbie.

Istnieją również plecaki sztalugowe. W nich rama wykonana jest ze stali. Takie pojemniki pomogą uczestnikom wycieczek wielodniowych, którzy będą musieli stale przewozić 100-120 kg sprzętu.

Wszystkie modele turystyczne są funkcjonalne:

 • ich twórcy zapewniają montaż szerokiej gamy amunicji z zewnątrz;
 • plecak dla turysty jest zwykle wyposażony w kieszenie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz;
 • najczęściej ma ramę, pojemność torby turystycznej wynosi zwykle 50-60 litrów.
 1. Podtyp śledzenia Przeznaczony jest na krótkie (nie więcej niż 3 dni) podróże i mieści maksymalnie 50 litrów, nie ma naszywanych kieszeni i zapięć. Plecaki myśliwskie i wędkarskie można również uznać za podgatunek turystów. Różnią się tylko obecnością uchwytów, które pozwalają nosić sprzęt wędkarski lub bandoliery.
 2. Modele sportowe pozwalają nosić ubrania, buty i inny sprzęt. Mówimy o produktach dla narciarzy, wspinaczy i turystów górskich. W osobnej grupie są przydzielone towary do jazdy na rowerze (od 15 do 20 litrów).

Materiały i kolory

W zdecydowanej większości przypadków plecaki turystyczne wykonane są z jasnej materii. Pomaga to w wyszukiwaniu zaginionych podróżników. Jeśli chodzi o tkaniny, najczęstsze to:

 • kordura;
 • Odbiorca
 • Oxford;
 • nylon

Wszystkie pozostałe materiały są albo prywatnymi odmianami (hybrydami) głównych tkanin, albo okazują się znakami towarowymi promowanymi z powodu braku praw do oryginalnych nazw.

 • Avisent - tradycyjny dla naszego kraju materiał, pierwotnie używany do produkcji paczek ze spadochronem, pokrowców na ciężki sprzęt. Najsilniejsza odmiana to 5020. Odwiedzający w klasach 5011 i 5032 jest cieńszy i mniej wytrzymały. Pamiętaj o tym materiał ten jest przepuszczalny dla wody.
 • Cordura podobny w pochodzeniu do poprzedniego materiału (stworzonego przez wojsko). Jest bardzo drogi i dość ciężki, a wodoodporność jest ograniczona ze względu na szwy, kieszenie i inne wloty.

Nylon jest traktowany w specjalny sposób, ponieważ składa się z nici o specjalnej strukturze.

 • Oxford - Tkanina nylonowa z powłoką poliuretanową. Włókna są znacznie cieńsze niż w cordurze. Powierzchnia jest błyszcząca. Średniej wielkości plecaki są używane z 420. serii Oxford. Seria 840th jest bliżej kordury, ale świeci mocniej.

Sprzęt

Wybierając akcesoria, powinieneś rozważyć o opcjach metalu i plastiku. Klamry wykonane z poliamidu stają się kruche na zimno od 15 stopni. Promieniowanie ultrafioletowe jest jeszcze gorsze. Ponieważ plecaki turystyczne powinny być wyposażone wyłącznie w stalowe okucia. Wkładki do paska, paska i pleców powinny idealnie składać się z 3 warstw materiału o różnej sztywności o łącznej grubości 0,01-0,012 m.

Wybierając kolor dla turystyki, należy kierować się ściśle motywami przetrwania. Tak więc, w przeciwieństwie do sprzętu łowieckiego, kolory kamuflażu są niedopuszczalne. Produkty czerwone, pomarańczowe, zielone (w stepie i turystyce górskiej) są całkiem odpowiednie. Torby dla kobiet i dziewcząt powinny mieć jeszcze bardziej chwytliwy wygląd.

Tomy

Bez względu na to, jak ważne są niuanse techniczne, kolory i materiały plecaka, musisz wziąć pod uwagę jego pojemność. Równie głupie jest kupowanie małej kopii 40 litrów na podróże w górach przez 2-3 tygodnie lub ogromnych worków o pojemności 120 litrów lub więcej dla nastolatków wybierających się na weekendową wycieczkę. Ale oprócz tych ogólnych niuansów należy wziąć pod uwagę pewne subtelności. Gdy kampania jest organizowana przez renomowaną instytucję badawczą lub specjalistę w dziedzinie turystyki, lider decyduje, jakiego sprzętu użyć.

Ale dla podróżujących indywidualnie i dla początkujących musisz samodzielnie przemyśleć wszystkie wymagania dotyczące tych samych plecaków. Im mniej doświadczenia mają turyści, tym bardziej odpowiedni jest duży plecak. Na początku bardzo trudno jest dokładnie uwzględnić wszystkie potrzeby i trzeba zgromadzić spory zapas rzeczy. Podczas zbierania należy wziąć pod uwagę następujące niuanse:

 • rodzaj podróży i czas jej trwania;
 • cechy trasy (wyżywienie i postoje, pokonywanie gór i niedostępnych obszarów);
 • cechy osobowe podróżnych;
 • wybór sprzętu zgodnie z klasycznym schematem lub lampą przejściową.

Doświadczenie turystyczne ma oczywiście duży wpływ. Plecak o pojemności 80 litrów jest niezbędny dla początkującego turysty, gdzie wyszkolony profesjonalista będzie kosztował 50 litrów. Te same 50 litrów uważa się za wystarczające na letni weekend w podmiejskim lesie lub w niskich górach na stepie. Jeśli dzieci w wieku poniżej 15 lat udają się na taką wycieczkę, powinny wziąć ze sobą mały plecak o pojemności 30 litrów. Do śledzenia zaleca się stosowanie toreb na ramię o pojemności 60, 70 litrów.

Planując udział w wędrówce kategorii w górach, na wyprawie lub w podróży na ponad 400 km, zaleca się wybór plecaka o pojemności od 80 do 90 litrów. Wynika to z konieczności posiadania dużej liczby sprzętu turystycznego i ubezpieczenia. Największe torby (co najmniej 100 l) są zabrane przez turystów wodnych i narciarzy. Zimą potrzeba więcej rzeczy niż latem. Plecak o pojemności 110-120 litrów jest wymagany na kilkudniowe przejścia na Pamirach, Północnym Kaukazie, Sajanach, Kamczatce lub Jakucji.

Nawet w tym samym obszarze turyści mogą przebywać w namiotach lub w stołecznych domach, chatach. To natychmiast daje różnicę 5-10 litrów objętości. I nawet w domach istnieje znacząca różnica - w zależności od tego, czy dom jest ogrzewany, czy nie. Uwzględniane są również następujące niuanse:

 • intensywność wiatru;
 • wilgotność względna w danym miejscu;
 • gotowanie w ogniu lub na palniku gazowym;
 • w niektórych przypadkach potrzeba noszenia większej liczby zmian ubrań, większej ilości kalorii.

Jak wybrać

Nowoczesne plecaki męskie mają surowy, a nawet surowy design. Zwykle zawierają wiele rzeczy i zajmują dużo miejsca. Kobiece projekty różnią się następującymi parametrami:

 • łatwość;
 • stosunkowo mała pojemność;
 • miękkie działanie pasków naramiennych;
 • krótkie zwężone do tyłu;
 • obecność aplikacji, haftów, jasnych wydruków.

Wybierając plecak, musisz zwrócić uwagę na użyte nici. Najlepszym wyborem do szycia plecaka jest nić lawendowa lub poliestrowa. Zaleca się wybieranie wzorów ze skręconymi zamkami typu rolka. Należy wybrać ich liczbę zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją, biorąc pod uwagę obciążenie konkretnego łącznika. Klamry i inne akcesoria (w tym dekoracyjne) należy zabierać z zaawansowanych, znanych firm.

Ważny niuans, który jest często pomijany: długość plecaka powinna być identyczna z długością kręgosłupa. Ta okoliczność jest równie istotna dla osoby dorosłej i dziecka. Naruszenie takiej zasady grozi nie tylko niedogodnościami, ale może zaszkodzić zdrowiu. Podczas wykonywania pomiaru nie trzeba ciągnąć taśmy, powinna swobodnie zwisać.

Pas biodrowy w dobrym produkcie przejmuje cały ładunek dzięki prostej regulacji. Pasy plecaka turysty nie powinny być jednocześnie zbyt cienkie i elastyczne. Odległość między nimi jest tak dobrana, aby torby na ramię nie ślizgały się. Szybkozamykający zawór jest o wiele bardziej cenny niż ciasno uszyty zawór. Jeśli chodzi o dodatkowe kieszenie, przymocowanie ich z boku jest wątpliwą zaletą. W przypadku podróży w góry takie rozwiązanie jest normalne, ale nie do wędrówek po lesie (tam kieszenie po lewej i prawej stronie zapobiegną brodzeniu przez gęste zarośla).

Bardzo ważna jest ocena długości zawiesi bocznych. Dywaniki lub namioty średniej wielkości powinny być w nich umieszczane bez żadnych problemów. Liczba przedziałów i ich proporcje powinny być oszacowane. Niezależnie od tego, czy podróżni wybierają się w góry, do lasu czy na step, powinni wybrać torby na ramię z osłonami przeciwdeszczowymi.

Wybierając plecaki, należy pamiętać, że nowoczesne projekty mogą być dość lekkie, a kopie o wadze ponad 2,5 kg można bezpiecznie odłożyć na bok. Konieczne jest również sprawdzenie, czy materiał jest mocny, a szwy są mocne. Tak twierdzi wielu specjalistów najlepsze dno torby pochodzi z kordury. W przypadku turystyki dla początkujących nie ma sensu kupować szczególnie drogich plecaków. Produkty budżetowe krajowych fabryk lub krajów azjatyckich przynajmniej określą dalsze życzenia i dokonają bardziej świadomego wyboru.

Ale nawet dla doświadczonych podróżników gonienie za modą nie jest praktyczne. Wiele „dzwonków i gwizdków” nie przynosi rzeczywistych korzyści. Lepiej wystrzegać się zakupu najnowszych modeli. Plecak nie jest laptopem, tutaj naprawdę rzadko pojawiają się cenne innowacje.

Do polowania i wędkowania wybierz tylko torby z najtrwalszego wodoodpornego materiału. W takim przypadku konieczne jest pozostawienie większej ilości wolnego miejsca na produkcję. Myśliwi i rybacy powinni mieć wszystkie niezbędne rzeczy w najbardziej dostępnym miejscu, dlatego powinieneś wybierać modele z jak największą liczbą zewnętrznych kieszeni. Nadal muszę o tym pamiętać Modelowy plecak dla myśliwego i rybaka jest pomalowany na kamuflaż, w przeciwnym razie odstraszy zwierzęta. Warto przyjrzeć się modelom na kołach, które są wygodne, gdy są używane w mieście, na dworcu, na lotnisku i w porcie.

Kategorycznie nie można wybrać plecaków bez regulacji pasów. Konieczne jest sprawdzenie nawet najpiękniejszych modeli pod kątem wzrostu i w ruchliwym stanie. Próbowanie na pustej torbie jest równie niewiarygodne, jak ocenianie jej z wyglądu. Samozerująca się klamra jest lepsza niż fastex ze względu na swoją wysoką wytrzymałość.

Profesjonalne wyposażenie instancji skomplikowane systemy wentylacyjne. Kategorycznie nie możesz ufać produktom nieznanych firm. Wybór między zaufanymi producentami jest wystarczający, aby znaleźć dobrą wersję. I oczywiście Przed zakupem musisz przestudiować wszystkie recenzje.

Ocena najlepszych modeli

 • Najbardziej optymalne opcje to na pewno plecak Zion z firmy „Alloy”. Polecany jest do wspinaczki (zarówno w formacie profesjonalnym, jak i amatorskim). Torba została wyposażona w sztywną ramę ze wzmocnieniem z duraluminium. Nie powstrzymało to jednak projektantów od wykonania kolejnego interesującego ruchu - zastosowania miękkich podkładek. Elementy te równomiernie rozkładają ciężar. Objętość Syjonu wynosi 35 litrów, a niewystarczająca pojemność jest w pewnym stopniu równoważona przez zdolność do zawieszania sprzętu na zewnętrznych mocowaniach.
 • Deuter futura mniejsza objętość niż poprzedni model (tylko 28 litrów). Jednak w przypadku krótkich podróży dojeżdżających ten produkt jest bardzo dobry. Deweloperzy zadbali o wyposażenie swojego produktu w maksymalną liczbę kieszeni. Bezpieczeństwo podróżnych zapewniają odbłyśniki światła na łącznikach. Zapewniona jest również osłona przeciwdeszczowa.
 • Husky Samont 70 + 10 jest jakby na przeciwległym biegunie. Jego objętość wynosi 80 litrów. Przestrzeń wewnętrzna jest dość przemyślana. Możliwe jest zamontowanie toporów lodu. Plecak waży 2,58 kg, co jest dość odpowiednie dla dorosłych podróżników.
 • Charakterystyka maksymalnej wydajności Tatonka Bison 120. Plecak otwiera się zarówno z boku, jak iu dołu. Zewnętrzna kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Twórcy udostępnili zdejmowaną jednostkę montażową do czekana. Obciążenie mechaniczne kręgosłupa rozkłada się tak poprawnie, jak to możliwe. Normalna ergonomia w Bison 120 jest realizowana tylko wtedy, gdy są noszone przez osoby, których wysokość nie jest mniejsza niż 1,8 m. Tkanina Cordura jest używana do szycia produktu. Żywotność stałego produktu jest prawie nieograniczona.
 • Turyści, którzy podróżują głównie, mogą wybrać więcej Deuter Aircontact 75 + 10. Ta torba na ramię jest wyposażona w kieszeń na małe przedmioty w środku. Deuterowie przygotowali specjalne miejsce na mapy, a także schowek na mokre ubrania, pierścienie na sprzęt kempingowy i topory do lodu. Rama jest odpowiednio wzmocniona. W komplecie znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy. Wadą tego projektu jest wysoki koszt.

Tramp Light 60 Polecany turystom i uczestnikom profesjonalnych wypraw. Cechy tego modelu to:

 • oddzielny dostęp do górnej i dolnej komory;
 • możliwość usunięcia górnego zaworu;
 • dokładne dopasowanie anatomiczne;
 • nie nadaje się do użytku przy pełnym obciążeniu;
 • brak ram mocy.

Plecak z miękką ramą Polar 1955 27 litrów cieszy się dobrą opinią. Według producenta ten model jest odpowiedni do zbliżania się na prawie każdą odległość, jeśli zapasy są prawidłowo rozmieszczone. Piankowe wstawki ułatwiają noszenie. Istnieje wiele oddziałów. Należy jednak zauważyć, że nie ma żadnych dodatkowych mocowań, aw wielu przypadkach jest to niewygodne.

Jak nosić

Niezależnie od tego, który plecak zostanie wybrany, jego niewłaściwe noszenie może powodować wiele problemów. Zanim zaczniesz, jest dostosowywany do twoich potrzeb. Konfiguracja jest następująca:

 • osłabić wszystkie pasy;
 • załaduj torbę;
 • załóż to;
 • pochylić się lekko do przodu;
 • regulują naprężenie pasów, zapewniając umieszczenie pasa lędźwiowego dokładnie nad małą miednicą.
 • następnie napnij pasek.

Po osiągnięciu właściwej lokalizacji Napinaj paski naramienne powoli i ostrożnie. Korekty dokonywane są z najwyższą starannością, ponieważ najmniejszy błąd może zrujnować całość. Zwiększając kąt dokręcenia, możesz maksymalnie rozładować ramiona. Następnie zapinają pasek na piersi. Jest on przymocowany tak, aby zaciągnięcie było jak najbardziej szczelne.

Pasy na pasku najpierw się rozluźniają, a następnie naciągają, aby plecak zdecydowanie przestał się rozwieszać. Następnie zakładają torbę i szukają idealnej pozycji nad stawem biodrowym.Kąt utworzony przez ramię w stosunku do pasków regulacyjnych wynosi co najmniej 30, a co najwyżej 60 stopni.

Już w drodze należy wyregulować pozycję pasów, koncentrując się na obciążeniu plecaka, zmęczeniu i rozkładzie ruchu. Jeśli torba na ramię jest wyposażona w stalowy pręt, jest ułożona tak, aby zgięcia odpowiadały anatomii pleców. Najmniejsza rozbieżność z nią jest niedopuszczalna.

Powinien być umieszczony w plecaku tylko najbardziej potrzebne, a zatem z góry sporządzić listę ważnych rzeczy. Układanie, niezależnie od projektu, odbywa się zgodnie z jedną zasadą: im cięższy przedmiot, tym niżej i bliżej tyłu należy go umieścić. Niedopuszczalne jest noszenie plecaka, nawet częściowo wypełnionego, na tym samym pasku. Wszystkie ostre i tnące przedmioty są starannie pakowane. Aby uniknąć problemów, musisz osuszyć plecak, jeśli jest bardzo wilgotny - odłożenie go jest niebezpieczne. Przed ułożeniem włóż do torby z polietylenu lub celofanu.

Jest to dodatkowe ubezpieczenie od tłumienia rzeczy. Oczywiście, jeśli istnieje ochrona przed deszczem, musisz z niej korzystać bardziej aktywnie. Kolejne zastrzeżenie: rzeczy powinny być zapakowane tak ciasno, jak to możliwe. Jednocześnie doświadczonym turystom zawsze zaleca się dzielenie dużych partii produktów na mniejsze części. Im mniejsze opakowanie, tym bardziej kompaktowa stylizacja i łatwiejsza ekstrakcja.

Na górze leżą to, co jest zdecydowanie potrzebne na najbliższym odcinku toru. Poniżej znajdują się rzeczy, które czasem są potrzebne podczas podróży. Przedmioty używane tylko na parkingach są umieszczane na samym dole lub z dala. Niedopuszczalne jest, aby kanciaste, twarde i niewygodne przedmioty opierały się o plecy. Plecak można przenosić tylko za uchwyt lub paski.

Surowo zabronione jest:

 • rzuć plecakiem na plecy i szarpnij go gwałtownie (niezależnie od stopnia obciążenia);
 • rzucić na ziemię;
 • użyj torby zamiast siedziska lub poduszki.

Zobacz, jak prawidłowo spakować i spakować plecak w następnym filmie.

Loading...

Zostaw Swój Komentarz