Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Jak wybrać najlepszy termos?

Termos, bez przesady, jest unikalnym wynalazkiem ludzkości, który rozwiązuje ogromną liczbę problemów związanych z przechowywaniem napojów i gotowych posiłków. Ciepło w nim pozostaje gorące przez długi czas, a zimno - zimno. Wysoka popularność tych uniwersalnych pojemników wynika z wygody i łatwości użytkowania, wysokiej funkcjonalności i szerokiej dostępności dla konsumentów.

Funkcje i cel

Pierwszy termos został wynaleziony przez szkockiego fizyka Jamesa Dewara w XIX wieku, ale jego celem było zapobieganie parowaniu zawartego w nim płynu. Podstawą projektu była szklana skrzynia do przechowywania gazów, która została nieco zmodyfikowana i ulepszona. Nowy pojemnik był naczyniem w kształcie bańki z wąską szyjką i podwójnymi ścianami, między którymi znajdowała się próżnia.

Jednak taki statek nie był przeznaczony do przechowywania żywności i był używany wyłącznie do celów naukowych. Nieco później uczeń Dewar Reinhold Burger zdał sobie sprawę, że pojemnik można wykorzystać do celów domowych. Zmodyfikował naczynie, zastępując zewnętrzną szklaną skorupę metalową, i wyposażył ją w uszczelniony korek i szklaną pokrywkę. Od tego czasu konstrukcja termosu nie uległa zasadniczym zmianom i do tej pory działała zgodnie ze starą zasadą opracowaną ponad 120 lat temu.

Współczesny termos, podobnie jak jego odległy przodek, składa się z dwóch skorup - zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna to trwała, odporna na wstrząsy obudowa wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu, a wnętrze nazywa się żarówką i może być wykonane ze stali lub szkła.

Przestrzeń między skorupami jest wypełniona korkiem lub odkurzaczem i hermetycznie zamknięta. Z kolei kolba jest wyposażona w korek, który wchodzi do szyjki zgodnie z zasadą wtyczki lub ma z nią gwintowane połączenie. Druga opcja jest preferowana, ponieważ gwarantuje całkowitą szczelność naczynia i eliminuje ryzyko wycieku.

Zakres termosu jest dość zróżnicowany. Jest niezbędny podczas wędrówek, wycieczek samochodowych i spacerów, pomaga utrzymać gorący lunch tam, gdzie nie ma możliwości podgrzania jedzenia, a także nie pozwala na rozgrzanie ciepłych napojów w upale.

Termosy są po prostu niezbędne dla rybaków, podróżników, ratowników, myśliwych, sportowców, pracowników biurowych i budowniczych, to znaczy osób, które nie są w stanie jeść gorącego jedzenia w ciągu dnia w warunkach stacjonarnych. Korzystanie z termosu pozwala nie tylko cieszyć się gorącym obiadem na czas, ale także znacznie oszczędza budżet, ponieważ dla wielu osób odwiedzanie kawiarni i jadalni jest po prostu niedrogie. Również prawdziwi koneserzy naturalnych aromatów od dawna przystosowali termos do warzenia różnych ziół i ziół.

Odmiany

Termosy są klasyfikowane według takich cech, jak wypełnianie przestrzeni między powłokami i cel funkcjonalny. Zgodnie z pierwszym kryterium rozróżnia się modele i produkty próżniowe, w których zamiast próżni występuje stały materiał termoizolacyjny - korek lub pianka. Kolby próżniowe są uważane za najbardziej preferowane, ponieważ zatrzymują ciepło i zimno znacznie dłużej niż modele z pełnym wypełnieniem.

Grupa próżniowa obejmuje najbardziej uniwersalne termosy do płynów i gotowej żywności, podczas gdy druga grupa obejmuje głównie kubki termiczne, torby termiczne i pojemniki termiczne. Czasami zamiast próżni i izolatora cieplnego pomiędzy żarówką a korpusem znajduje się regularna szczelina powietrzna. Takie modele należą do najbardziej budżetowej kategorii termosów; są w stanie utrzymać pożądaną temperaturę przez nie więcej niż 2-3 godziny.

Na drugiej zasadzie - cel funkcjonalny, termosy są podzielone na kilka rodzajów.

 • Do napojów. Wydłużone naczynie z wąskim gardłem i częściej zakrętką. Przestrzeń między ścianami w takich modelach jest wypełniona próżnią, co pozwala im utrzymać pożądaną temperaturę przez 24 godziny. Pokrywa jest wykonana w formie szklanki i jest wykonana z materiałów termoizolacyjnych, które nie pozwalają na rozgrzanie się od gorących napojów. Droższe modele są wyposażone w wysuwany uchwyt boczny, dzięki czemu staje się najbardziej wygodnym i bezpiecznym wlewem płynu.
 • Do zup i dań głównych. Ma szeroki dekolt, który swobodnie zawiera łyżkę, często wchodzącą w skład zestawu. Korek często ma gwint, ale w większej liczbie opcji budżetowych można go zamknąć zgodnie z zasadą zaślepki. Górna pokrywa jest wykonana z termoplastu spożywczego i służy jako filiżanka. Termosy do zup są często wyposażone w wygodny górny uchwyt, który ma składaną strukturę, a w położeniu złożonym praktycznie nie wystaje poza granice termosu.
 • Model pompy Zaprojektowany do użytku domowego i bardzo wygodny w obsłudze. Takie termosy dobrze utrzymują ciepło, ponieważ nie wymagają otwierania pokrywy do nalewania cieczy. Chodzi o obecność specjalnego mechanizmu - pneumatycznej pompy, która podaje napój przez dziobek po naciśnięciu przycisku. Modele pomp często mają dużą objętość i są wyposażone w górny uchwyt.
 • Termos Sudokowy Jest to pojemny pojemnik zawierający kilka pojemników o różnych pojemnościach, z których każdy ma własną szczelną pokrywę. Aby ułatwić projektowanie, takie modele są wykonane z żaroodpornego tworzywa sztucznego.
 • Kubek termiczny Jest przeznaczony do przechowywania niewielkiej ilości cieczy, a pod względem właściwości roboczych znacznie traci na klasycznym termosie. Wynika to z braku warstwy próżniowej między ściankami obudowy i żarówki, a także niezbyt ciasnych osłon. Jednak na krótką wycieczkę taka rzecz idealnie pasuje i eliminuje potrzebę noszenia ze sobą dużego termosu.

Producenci krajowi

Na terenie naszego kraju nie ma tak wielu przedsiębiorstw produkujących termosy. Dlatego ocena najlepszych rosyjskich firm okazała się dość krótka i obejmuje tylko trzech producentów krajowych.

„Arktyczny”

Firma Arktika, znana ze swoich produktów nie tylko w Rosji, ale także w krajach sąsiednich, jest pewna przede wszystkim. Firma produkuje wysokiej jakości termosy, kubki termiczne i pojemniki termiczne, używając wyłącznie certyfikowanych i bezpiecznych materiałów. Obudowa modeli przeznaczonych do gotowych potraw i napojów jest wykonana z wytrzymałej stali nierdzewnej i ma nowoczesny design, a najbardziej efektywną próżnię osiąga się dzięki zastosowaniu Zastrzeżona innowacja technologiczna Arctica Storm.

Wszystkie produkty przedsiębiorstwa są podzielone na kilka serii, które obejmują termosy o różnych formach. Na przykład modele z serii 101-110 są pojemnikami na napoje i są dostępne w objętościach od 350 do 2200 ml. Serie 201 do 412 reprezentowane przez modele z szerokimi szyjami przeznaczone do przechowywania pierwszego i drugiego dania.

Termosy serii 501 wyposażone w pompę pneumatyczną i są dostępne w pojemnościach od 2 do 3,5 litrów. 702 Series reprezentowane przez modele o nazwie Cityterm, które są wyposażone w miskę do picia i są przeznaczone dla osób, które były w ruchu od dłuższego czasu i nie są w stanie pić z kubka. I wreszcie nowy produkt firmy - termosy Seria 901 o niecodziennym designie i kształcie słoika będą wspaniałym prezentem dla myśliwego i rybaka oraz mile zaskoczą go wygodą i funkcjonalnością.

Zalety modeli arktycznych są ich atrakcyjny wygląd, zdolność do utrzymywania temperatury zawartości przez długi czas i akceptowalny koszt. Warunkowe wady obejmują montaż chiński, który w żaden sposób nie wpływa na jakość produktów, chociaż powoduje tendencyjne podejście niektórych konsumentów.

Biostal

Biostal to również znana rosyjska marka, która z powodzeniem konkuruje na rynku globalnym. Firma produkuje uniwersalne termosy do napojów i dań gotowych, a także produkuje wysokiej jakości kubki termiczne. Produkty firmy są prezentowane w następujących seriach:

 • „Klasyczny” - klasyczne srebrne modele do przechowywania płynów;
 • „Auto” - kompaktowe produkty, które łatwo mieszczą się w schowku samochodowym i mogą być stosowane do herbaty, kawy i napojów bezalkoholowych;
 • „Sport” - modele w jasnych kolorach, wyposażone w wygodny pasek do noszenia na ramieniu i bocznym wysuwanym uchwytem;
 • „Polowanie” - Bardzo mocne termosy, pokryte specjalnym lakierem, który nie pozwala na zamarznięcie dłoni na metal;
 • Fleler - Seria oryginalnych butelek z termosem, które są wyposażone w silikonową wkładkę dla większej łatwości użytkowania.

Zaletami modeli Biostal są ich niski koszt, trwałość i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Minusy obejmują chiński montaż i zdolność korka do odżywiania zapachów, dlatego należy go dokładnie umyć natychmiast po użyciu.

Amet

Firma „Amet”, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich marek krajowych, wytwarza swoje produkty w Rosji. Zakłady produkcyjne przedsiębiorstwa znajdują się w obwodzie czelabińskim w Zakładzie Metalurgicznym Ashinsky. Producent produkuje następującą serię termosów:

 • „Piknik” - klasyczne modele wyposażone w uchwyt o pojemności 1 i 1,5 litra;
 • „Droga” - termosy z paskiem do noszenia i nie boją się wstrząsów i wibracji;
 • Premier - dość kompaktowe modele przeznaczone do przechowywania napojów, o pojemności 0,5 i 0,33 litra;
 • „Express” - termos statku, w tym kilka zamkniętych pojemników na gotowe posiłki;
 • „Turysta” - największa grupa, składająca się z termosów o zarówno wąskich, jak i szerokich szyjkach, od 1 do 1,5 litra;
 • „Wiosna” - modele z wąskim gardłem i dziobkiem do dostarczania płynu od 2 do 3 litrów;
 • Gejzer - termos wyposażony w pompę pneumatyczną o pojemności do 3 litrów.

Zaletami produktów Amet są rozsądny koszt, szeroki asortyment i łatwość użytkowania. Wady obejmują możliwość przechowywania drugich dań przez nie więcej niż 6 godzin, ponieważ żywność ostygnie podczas dłuższego przechowywania.

Najlepsze marki zagraniczne

Obecnie ponad połowa termosów obecnych na półkach jest pochodzenia chińskiego, nazwy większości z nich po prostu nikomu nie są znane. Dlatego wybierając termos lepiej skoncentrować się na wybitnych markach, które wykorzystują wyłącznie bezpieczne surowce do produkcji i cenią sobie swoją reputację. Poniżej znajduje się przegląd najpopularniejszych modeli największych zagranicznych firm obecnych na rynku od ponad dekady.

 • Termos jest dobrze znany na całym świecie. Wytwarza trwałe i wysokiej jakości produkty. Asortyment przedsiębiorstwa reprezentują modele z kolbami szklanymi i metalowymi, co pozwala wybrać produkt na każdy gust. Wysokie właściwości termoizolacyjne wszystkich modeli Thermos, bez wyjątku, wynikają z zastosowania nowoczesnej technologii Ther Max, która zapewnia głębokie odkurzanie i przyczynia się do długoterminowej ochrony zimna i ciepła. Firma produkuje ponad 100 modeli termosów przeznaczonych zarówno do napojów, jak i gotowych potraw.

Zalety produktów tej marki to wysoka jakość i długa żywotność, a minusy to zbyt wysoki koszt 5 tysięcy rubli lub więcej.

 • Japońska firma Zojirushi Działa od 1918 roku i specjalizuje się w produkcji termosów do żywności. Modele są wykonane ze stali nierdzewnej i są lekkie i zwięzłe. Produkty firmy są doskonale przystosowane do obciążeń udarowych i obciążeniowych, dlatego zyskały ogromną popularność wśród fanów ekstremalnej rekreacji, myśliwych i rybaków. Charakterystyczną cechą konstrukcji termosów Zojirushi jest minimalna szczelina między kolbą a korpusem, która wynosi zaledwie 1 mm, a także powłoka teflonowa kolb, eliminująca pojawienie się metalicznego smaku w jedzeniu i napojach.

Zakłady produkcyjne przedsiębiorstwa znajdują się w Tajlandii, a koszt samego modelu budżetowego zaczyna się od 3 tysięcy rubli.

 • Firma z Niemiec LaPlaya Działa od 1953 roku i zajmuje się rozwojem i produkcją przenośnych urządzeń chłodniczych i termosów. Projektowanie modeli i rozwój innowacyjnych technologii produkcji są przeprowadzane przez niemieckich i czeskich specjalistów, a Chiny wytwarzają produkty. Nowoczesne rozwiązania w połączeniu z tanią siłą roboczą pozwoliły osiągnąć optymalne połączenie ceny i jakości, stawiając produkty LaPlaya na równi z tak znanymi markami, jak Thermos i Zojirushi. Gama firmy obejmuje ponad 60 artykułów, wśród których znajdują się zarówno duże uniwersalne modele żywności i napojów, jak i miniaturowe kubki termiczne.

Zalety produktów LaPlaya obejmują wysokiej jakości materiały i przystępne ceny, a wśród minusów odnotowano niezbyt wygodną ochronę.

 • Amerykańska firma Stanley produkuje termosy średniej kategorii cenowej z wysokiej jakości kolby stalowej. Charakterystyczną cechą marki jest dożywotnia gwarancja, którą producent udziela na wszystkie swoje produkty, które mają 100 lat. Jednak ze względu na wykorzystanie części mocy produkcyjnych w Chinach jakość produktów nieco się pogorszyła. Niemniej jednak termosy Stanleya są nadal uważane za jedne z najbardziej niezawodnych i skutecznych. Firma posiada gwarancję i bezwarunkowo zmienia wadliwy produkt na nowy.

Zalety produktów amerykańskiej marki obejmują dobrej jakości materiały, a wadami są chiński montaż i duża waga niektórych modeli. Średni koszt termosu budżetowego Stanley wynosi około 2,8 tys. Rubli.

 • Kovea z Korei Południowej jest znanym producentem termosów i produkuje wysokiej jakości modele ze stalową kolbą. Szczerze mówiąc, warto zauważyć, że zasięg firmy nie jest bardzo szeroki, ale mimo to konsumenci często wybierają tę konkretną markę i całkowicie jej ufają. Firma produkuje kilka uniwersalnych modeli, które można stosować zarówno do gotowych posiłków, jak i napojów.

Zalety termosów Kovea obejmują optymalny stosunek ceny do jakości i niskiej wagi, a wśród minusów odnotowano zbyt nieprzyjemny zapach tworzywa sztucznego. Najbardziej budżetowy model napojów o objętości 500 ml można kupić za 800 rubli.

Wybierz materiał

Do produkcji termosów stosuje się takie materiały, jak szkło, plastik i stal nierdzewna. Wszystkie materiały mają różne charakterystyki wydajności, dlatego przy wyborze konkretnego modelu musi kierować się warunkami, w jakich będzie eksploatowany.

 • Jeśli planujesz zabrać ze sobą termos na wędrówki, polowanie, zimowe wędkowanie lub długą wycieczkę, produkty z metalową kolbą będą najlepszym wyborem. Taka kolba wykonana jest ze stali nierdzewnej, doskonale utrzymuje temperaturę i nie pochłania zapachów.Wadą metalowych kolb jest ich duża waga, co znacznie komplikuje gotowy produkt, oraz metaliczny smak charakterystyczny dla tanich modeli.
 • Jeśli termos ma być zabrany do pracy lub używany do spacerów w parku, najlepszym rozwiązaniem byłby produkt z szklaną kolbą. Takie kolby nie reagują z jedzeniem; lepiej zatrzymują ciepło i łatwo się myją. Wady obejmują nadmierną kruchość szkła, wysokie prawdopodobieństwo jego pęknięcia, gdy termos spadnie. Ponadto zimnej wody nie można wlać do kolby, w której właśnie znajduje się wrząca woda, ponieważ może to rozerwać szkło.
 • Termos z plastikową kolbą może być używany zarówno do wrzącej wody, jak i do dowolnego napoju - herbaty lub kawy. Wynika to ze zdolności plastiku do pochłaniania zapachu, a po podgrzaniu oddaj go. Dlatego nowy napój może nabrać smaku i aromatu poprzedniego, co oczywiście nie jest dozwolone. Ale w porównaniu ze szklanymi i metalowymi analogami, plastikowe kolby nie obciążają całkowitej masy produktu i nie pękają.

Jeśli chodzi o wybór materiału do obudowy, zależy to również od warunków pracy termosu. W przypadku ekstremalnej rekreacji i jako opcji wędrówki model metalowy jest najlepiej dopasowany, a dla spokojniejszych wydarzeń możesz zadowolić się plastikowym.

Ile wybrać?

Przy wyborze termosu ważne jest prawidłowe określenie objętości, co pomoże nie wydawać dodatkowych pieniędzy i nie przenosić powietrza do kolby. Na szczęście współcześni producenci oferują objętości od 250 ml do 40 litrów, co ułatwia wybór odpowiedniej opcji. Należy o tym pamiętać im większa objętość termosu, tym lepiej utrzymuje on temperaturę. Konwencjonalnie wszystkie modele są podzielone na trzy grupy: małe pojemniki o pojemności 250–1000 ml, średnie pojemniki o pojemności od 1 do 3 litrów oraz duże pojemniki o pojemności 3-40 litrów.

Jeśli termos jest kupowany wyłącznie do indywidualnego użytku i będzie używany do noszenia gorących napojów w pracy, możesz ograniczyć się do kompaktowego termomugera o pojemności 250-330 ml. Na wycieczki piknikowe lub rodzinne wycieczki najlepszym rozwiązaniem będzie model dwulitrowy, a do użytku domowego termos o pojemności ponad 3 litrów wyposażony w pompę powietrzną jest dobrym rozwiązaniem.

Podczas wędrówek, polowań i wędkowania objętość termosu dobierana jest na podstawie liczby osób, które go wykorzystają. Należy obliczyć całkowitą objętość, aby na osobę przypadało co najmniej 250–300 ml napoju.

Ogólne zalecenia

Wybór termosu to odpowiedzialny biznes, więc zanim dokonasz zakupu, Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.

 • Powinieneś dokładnie rozważyć opakowanie wybranego modelu i znaleźć informacje o producencie. Wiarygodne i odpowiedzialne firmy muszą wskazać adres swojej strony internetowej lub numer gorącej linii, na który mogą wysyłać reklamacje i wymagać wymiany modelu w przypadku wady fabrycznej. Ponadto pudełko powinno wyraźnie określać, z jakich materiałów wykonany jest termos i jakie produkty są przeznaczone do przechowywania.
 • Następnie należy usunąć produkt z opakowania i sprawdzić, czy nie ma wgnieceń i zarysowań. Jest to szczególnie ważne w przypadku termosów z malowanymi korpusami. Zdarza się, że w celu zaoszczędzenia pieniędzy do ich produkcji używa się zwykłej stali, która nie ma właściwości antykorozyjnych, jeśli nastąpi uszkodzenie warstwy ochronnej, metal zacznie rdzewieć z czasem.
 • Po oględzinach zaleca się wstrząsnąć termosem i upewnić się, że nie występują obce uderzenia. Ich obecność wskazuje na złe mocowanie kolby do korpusu lub jej uszkodzenie.
 • Wtyczkę należy również sprawdzić: powinna swobodnie się obracać, aż się zatrzyma, nie przewijać ani nie zwisa na szyi. A także powinieneś wąchać sam korek i szyję, upewnij się, że nie ma obcych zapachów. Ich obecność wskazuje na użycie materiałów niskiej jakości i służy jako wyraźny sygnał ostrzegający przed zakupem takiego termosu.
 • Jeśli model został zakupiony do użytku domowego, a tym bardziej do warzenia herbat ziołowych, należy kupić tylko modele ze szklaną kolbą.
 • Do krótkotrwałego przechowywania gorących naczyń przez 1-2 godziny zamiast termosu można kupić pojemnik termiczny lub worek termiczny.
 • Wybierając model do wędkowania, lepiej jest kupić okazy wyposażone w gumowe lub silikonowe wkładki.

Recenzje

Ogólnie rzecz biorąc, większość konsumentów jest zadowolona ze swoich termosów i docenia je właściwości operacyjne. Jednak częściej dotyczy to. do modeli znanych marek, które cenią swoją reputację i wytwarzają produkty wysokiej jakości.

Wśród produktów mało znanych lub młodych firm istnieją szczerze słabe modele, które wymagają starannego dopracowania. Tak więc właściciele termosów Tatonka narzekają na obracanie pokryw i korków, chociaż jeszcze nie było żadnych incydentów z mokrymi rzeczami, fakt ten jest nieco niepokojący. Właściciele termosów Amet nie mają wobec nich żadnych specjalnych skarg, odnotowuje się jedynie masę modeli i dużą wagę.

Istnieje wiele dobrych opinii na temat modeli Penguin, w których instrukcje mają tabelę wskazującą, ile godzin dane przemieszczenie jest w stanie utrzymać temperaturę. Do najczęstszych dolegliwości należą zapach korka i słaba retencja ciepła. Ponadto właściciele niedrogich termosów z pompą pneumatyczną często narzekają, że z czasem zawór zaczyna przeciekać, a jeden z użytkowników pisze o „powodzi” z powodu złapania czajnika w mechanizmie.

Jednak ze względu na sprawiedliwość warto zauważyć, że dotyczy to modeli mało znanych firm, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Właściciele markowych produktów nie mają żadnych specjalnych skarg na producenta i używają termosów od wielu lat.

Zobacz, jak podnieść termos.

Obejrzyj wideo: SIGG - najlepszy termos na rynku! (Kwiecień 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz