Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Miejsca turystyczne: rodzaje, zastosowania i wzory dziewiarskie

Istnieje wiele rodzajów węzłów, zaczynając od najprostszych, których używamy na co dzień, wiążąc sznurowadła na butach, a kończąc na najbardziej złożonych w alpinistyce i żeglarstwie.

Dla zwykłego laika, a nawet zapalonego podróżnika, nie trzeba znać wszystkich odmian, wystarczy opanować technikę dziania tylko najbardziej podstawowych węzłów.

Co to jest

Atrakcja turystyczna - metoda łączenia lin, wstążek i innych opatrunków, oparta na ich wiązaniu lub tkaniu. Węzły stosowane w turystyce mają pewne wymagania: powinny być proste zarówno do zapamiętywania, jak i wiązania, ale jednocześnie niezawodne i łatwe do rozwiązania w razie potrzeby.

Obszary zastosowania

Węzły są integralnym składnikiem życia turysty, a zakres ich zastosowania jest dość zróżnicowany i zależy od warunków, w których znajdzie się na innej wycieczce lub wycieczce. Ale oto lista możliwych zastosowań węzłów w podróży:

 • podczas budowy lin;
 • podczas rozbijania namiotu;
 • pokonywanie barier wodnych;
 • do mocowania przedmiotów;
 • do połowów;
 • podczas ustawiania dni odpoczynku i prania (musisz przygotować linę do suszenia odzieży);
 • do zejścia z wysokości;
 • podczas zbierania drewna na opał lub chrustu na ogień;
 • do ubezpieczenia podczas jazdy w grupie na górzystym terenie lub słabym lodzie, bagno.

Gatunek

Nie ma wyraźnego rozróżnienia między węzłami „wędrówki” (turystyczne), „morskie” itd., Ponieważ większość z nich jest uniwersalna. Poniżej znajdują się najbardziej podstawowe węzły z nazwami i obszarami ich zastosowania.

 • Prosto (rafa) - znany od czasów starożytnych. W starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie istniał pod nazwą „Herakles”. Służy do tkania lin o tej samej średnicy. Węzły kontrolne (kontrolne) są konieczne, ponieważ bez nich węzeł łatwo się przesuwa.
 • Ósma (nadchodząca ósma, flamandzki węzeł) - Kolejny przedstawiciel starożytnych miejsc. Potrzebny do bezpiecznego wiązania różnych ładunków. Nie wymaga dodatkowych kontroli.
 • Bulin (altana) - był używany w starożytnym Egipcie w trzecim tysiącleciu pne Znajduje zastosowanie podczas wiązania wokół podpory, tkania dwóch lin, tworząc pętlę nie napinającą. W przypadku poważnej pracy (cumowanie, ubezpieczenie, przymocowanie haka do kabla) konieczna jest kontrola.
 • Namiot (prosty bagnet) - służy do przymocowania kabli namiotu do szpilek. Znalazła również zastosowanie w cumowaniu statków, holowaniu samochodów i podnoszeniu towarów za pomocą haków lub wciągarek. Charakterystyczną cechą jest niezaciskający węzeł.
 • Grepvine (podwójne łowienie, podwójny angielski, krwawy) - służy do wiązania dwóch lin o tej samej średnicy. Ma wysoką wytrzymałość. Po użyciu rozwiązanie jest prawie niemożliwe.
 • Prosty przewodnik - Służy do organizowania podparcia na linie, a także do wiązania dwóch lin za pomocą karabińczyka. Po użyciu trudno go rozwiązać, pasuje tylko na końcu.
 • Przewodnik po środkowej Austrii - niezbędne do uzyskania pętli na środku liny (trzecia w wiązce, punkt, wada). Nieużywany na końcach.
 • Podwójny przewodnik lub „uszy królika” - potrzebne do ciasnego połączenia dwóch lin. Po użyciu rozwiązanie jest prawie niemożliwe.
 • Karabińczyk - służy do przywiązania do podpory, jeżeli po użyciu linę należy zrzucić.
 • Znakowanie - służy do niezawodnego mocowania liny podczas jej transportu.
 • Chwytanie - umożliwia zamocowanie liny w przypadku nieoczekiwanego zerwania, na przykład gdy wspinacz zepsuje się podczas wspinaczki.

Technika dziania

Poniżej znajduje się szczegółowy schemat dziania opisanych węzłów.

Jednostka sterująca (sterowanie)

Znany w całej witrynie, używany powszechnie. Pętla wykonana jest z pojedynczej liny, do której włożony jest koniec, po czym węzeł jest zaciśnięty. Zdjęcie pokazuje dwie opcje dziania za pomocą dodatkowej liny.

Prosto (rafa)

Istnieją dwa sposoby na zrobienie tego węzła.

 • Pierwsza lina składa się w postaci pętli. Drugi z góry przechodzi przez środek, a następnie pod jednym końcem, idzie w górę, przechodzi z góry na przeciwny koniec i wraca przez środek. Liny są napięte.
 • Obie liny są układane jedna na drugiej, po czym konieczne jest zawiązanie dwóch prostych węzłów w przeciwnych kierunkach (rysunek c i d). W obu przypadkach ważne jest, aby końce były poniżej lub powyżej. W przeciwnym razie węzeł nie zostanie zamknięty.

Podsumowując, konieczne jest zaostrzenie elementów sterujących na końcach roboczych, aby zapobiec rozszerzaniu się węzła.

Rycina ósma

Weźmie jedną linę, złoży ją na pół. Ósemka powinna być na końcu. Ponownie złóż linę w tym miejscu na pół, połóż koniec na górze, następnie przeskocz od dołu, a następnie przeciągnij przez pętlę i dokręć. Nie wymaga kontroli.

Bulin

Istnieją dwie opcje dziania. Obie opcje wymagają wsparcia.

 • Szacujemy niezbędną odległość od końca liny, owijamy bieżny koniec wokół podpory i przeciągamy go przez poprzednio wykonaną pętlę, ale jeszcze jej nie dokręcamy. Następnie przeskakujemy koniec pod liną roboczą i wkładamy go ponownie do pętli, ale z drugiego końca. Naciągnij i dzianiny.
 • Do tej opcji potrzebujesz „manekina”, który jest używany zamiast pętli. Złóż linę na pół, owiń powstałą pętlę biegnącym końcem, a następnie przewlecz ją do powstałego otworu. Następnie z działającym końcem otaczamy wspornik i przepuszczamy go przez pętlę „manekina”. Naciągnij i dzianiny.

Namiot (prosty bagnet)

Potrzebne jest również wsparcie tutaj:

 • wrzucamy bieżący koniec przez podporę;
 • owijamy go wokół części roboczej i wkładamy koniec do powstałej pętli;
 • powtórz poprzednią operację. kontrola dzianiny.

Gotowy montaż powinien być nie dokręcany.

Winorośl

Wzór dziania jest następujący.

 • Dwie identyczne średnice lin są ułożone równolegle do siebie.
 • Przeprowadzana jest podwójna kontrola. Aby to zrobić, biegiem jednego z nich, podwójnie warkocz drugiego. Najpierw koniec biegnie z góry, a następnie przechodzi pod pierwszą liną, idzie w górę - pierwsza pętla. Drugi powinien być poniżej. Końcówka biegnie ponownie z góry, a następnie z dołu pierwszej liny i idzie w górę. W tym momencie pętle nie zaciskają się.
 • Po otrzymaniu dwóch pętli biegnący koniec przechodzi między dwiema linami przez obie pętle w kierunku od dołu do góry. Węzeł jest napięty.
 • Podobna procedura występuje z drugiego końca.
 • Nie wymaga kontroli.

Prosty przewodnik

Potrzebna jest jedna lina. Złóż go na pół i zrób prosty węzeł kontrolny. Dokręcamy, a na końcu podwozia wykonujemy proste sterowanie.

Przewodnik po środkowej Austrii

Potrzebna jest tylko jedna lina. Znajdź jego środek, złóż go na pół i owiń podwójnie wokół jego osi, aby uzyskać ósemkę, która spogląda w dół. Dolna pętla jest najpierw podnoszona i przeciągana, dokręcana. Kontrola nie jest dzianiną.

Podwójny przewodnik lub „zające uszy”

To zajmie jedną linę. Składamy go na pół i tworzymy pętlę, w którą obniżamy bieżny koniec pętlą od dołu, ale nie dokręcamy go zbyt mocno. Powinien to być „manekin” wyzwalający, jeśli pociągniesz pętlę, w przeciwnym razie węzeł zostanie nieprawidłowo zawiązany.

Gdy „manekin” jest gotowy, przepuszczamy dolną pojedynczą pętlę przez podwójną górną, po czym zaciskamy węzeł. Kontrola nie jest potrzebna.

Karabińczyk

To zajmie jedną linę. Na koniec robimy na drutach „ósemkę”, w którą klika karabinek. Po tym, jak zarzucamy część roboczą wokół podpory i zatrzaskujemy karabinek w tej części. Skręcamy sprzęgło, dokręcamy zespół.

Znakowanie

Bierzemy motek do wiązania i znajdujemy jego koniec, który będzie biegał. Złóż go na pół, otrzymamy pętlę. Końcówkę nawijamy wokół motka. Liczba motków jest dowolna, ale zwykle równa szerokości dwóm średnicom liny, która ma być owinięta. Po włożeniu końca do poprzednio wykonanej pętli. Węzeł jest napięty, kontrola nie pasuje.

Istnieje inna odmiana, która ułatwia rozwiązanie powstałego węzła. W tym celu po zwijaniu bieżny koniec jest składany na pół i przewleczony przez pętlę. W takim przypadku dokręcenie następuje dla części głównej, a nie dla końca roboczego. Kontrola nie jest potrzebna.

Zdjęcie pokazuje opcję, gdy używane są oba końce robocze.

Chwytanie

Istnieją dwa sposoby dziania, z których oba będą wymagać dwóch lin. Gruby, który będzie głównym, a reshnur z reguły jest dwa razy cieńszy od niej.

 • Złóż sznur repur na pół i owiń główną linę. W powstałej pętli mijamy biegnące końce sznurka. Powtórz te operacje ponownie. Zacisnąć węzeł, wyprostować i zawiązać kontrolę. Możesz obejść się bez kontroli, jeśli wcześniej przywiązałeś winorośl do przewodu repo.
 • Pasuje do jednego działającego końca repur. Główna lina jest najpierw owinięta wokół niej dwa razy w lewo od miejsca zastosowania sznurka, a następnie jest przenoszona w prawo i ponownie owija linę, ale do miejsca zastosowania. Węzeł jest napięty, kontrola jest przywiązana.

Zobacz, jak robić węzły turystyczne w następnym wideo.

Obejrzyj wideo: 10 NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH MIEJSC TURYSTYCZNYCH NA ŚWIECIE (Kwiecień 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz