Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Sprzęt kempingowy: sprzęt, odzież i inny sprzęt

Przygotowanie do podróży to fascynujące zajęcie. Oczekiwanie na nowe wrażenia, znajomość nieznanych miejsc, możliwość bycia sam na sam z naturą - wszystko to cieszy i daje żywotność na długo przed wyjazdem. Aby jednak Twoja podróż nie przyniosła rozczarowania i nieprzyjemnych niespodzianek, musisz najpierw zadbać o odpowiedni sprzęt kempingowy.

Co to jest

Sprzęt kempingowy to sprzęt niezbędny do wędrówki oraz odpowiednia odzież i obuwie. Zwracając należytą uwagę na ten etap, uratujesz się przed nieoczekiwanymi problemami na trasie. Niezależnie od celu wędrówki - życie na kempingu, wycieczka po grzyby lub ekstremalne wędrówki po górach - każdy z nich wymaga starannego doboru sprzętu. Zastanówmy się bardziej szczegółowo, co należy zabrać ze sobą na wycieczkę.

Klasyfikacja

Konwencjonalnie można podzielić sprzęt turystyczny na sprzęt, środki transportu, sprzęt wywrotkowy, specjalny i pomocniczy.

Strój

Najważniejszym punktem przy przygotowywaniu sprzętu jest wybór odzieży. Powinny być co najmniej dwa zestawy ubrań. Zestaw zapasowy musi być przechowywany. w wodoodpornym opakowaniu.

Buty powinny być wygodne jeśli to możliwe, wodoodporny lub szybkoschnący, zawsze z dobrym bieżnikiem. W lecie mogą to być sandały sportowe. Do wędrówki zimowej produkowane są specjalne buty na bazie membrany - oddychające, ale odporne na śnieg i wodę. Zanim wybierzesz się na biwak, musisz na chwilę założyć buty, aby upewnić się, że nie ocierają stopy. Na parkingach przydadzą Ci się lekkie kapcie.

Ubrania lepiej wybierać nie z bawełny, ale z lekkich materiałów syntetycznych - Nowoczesne materiały pozwalają skórze oddychać, a ciężar takich ubrań jest mniejszy niż włókien naturalnych - bawełny, lnu i wełny. Odzież polarowa jest niezbędna w warunkach podróży - bardzo dobrze trzyma ciepło, szybko schnie i waży niewiele. Odzież powinna być nieco luźna, nie powinna utrudniać ruchów. Spodnie - sportowe, w upałach - szorty.

Wskazane jest, aby wybrać odzież wodoodporną. Jeśli to możliwe, weź kurtkę wykonaną z tkaniny membranowej lub weź kilka płaszczy przeciwdeszczowych - Jeden w rezerwie, ponieważ polietylenowe płaszcze przeciwdeszczowe nie różnią się wytrzymałością. Ich zaletą jest to, że zajmują mało miejsca i są praktycznie nieważkie.

W zimne noce potrzebujesz również czapki, rękawiczek, ciepłych skarpet. Przy słonecznej pogodzie wymagany jest nakrycie głowy - czapka, kapelusz panama i szalik. Jeśli musisz wędrować po południu, to nakrycie głowy powinno być wypełnione rondemw celu ochrony przed oparzeniami szyi oraz szyi i ramion - najbardziej wrażliwe miejsca.

W zależności od liczby zmian pościeli, zorientuj się indywidualnie - jeśli istnieje możliwość codziennego prania, możesz zrobić dwie zmiany - majtki, skarpetki, koszulkę.

Oprócz odzieży potrzebne będą następujące akcesoria.

 • Dokumenty i pieniądze w wodoodpornym opakowaniu.
 • Apteczka pierwszej pomocy: bandaż z gazy, bandaż elastyczny, antyseptyczny (na przykład nadtlenek wodoru), węgiel aktywowany w przypadku zatrucia, lekarstwo na niestrawność również nie będzie zbyteczne. I oczywiście twoje zwykłe lekarstwo, jeśli je weźmiesz.
 • Naczynia kuchenne - plastikowa lub metalowa miska, łyżka i kubek. Widelec na wędrówce to przesada, ponadto ostre goździki mogą uszkodzić pobliskie obiekty. Metalowe naczynia są mocniejsze, ale gorące napoje i zupy są wygodniejsze w użyciu z plastikowych naczyń.
 • Pasta do zębów, pędzel, mydło (wygodniej płyn), papier toaletowy, chusteczki nawilżane.
 • Latarka (lepsze czoło).
 • Ręcznik - małe i nie frotte. Powinien szybko wyschnąć i zająć mało miejsca.
 • Butelka na wodę, najlepiej dwie - picie i na potrzeby techniczne. Czasami musisz zrobić zapasy. Zwykle wystarczająca jest objętość 1,5 litra.
 • Telefon komórkowy i inny niezbędny sprzęt i akcesoria - najlepiej w szczelnym opakowaniu.

Podczas wędrówki bardzo ważny jest wybór odpowiedniego plecaka. Pojemność plecaka turystycznego wynosi zwykle od 40 do 80 litrów.

Zwróć uwagę na część przylegającą do pleców - powinna ona najbardziej wygodnie i równomiernie rozłożyć obciążenie kręgosłupa.

Środki transportu

W zależności od złożoności podróży turyści mogą podróżować rowerem, samochodem, statkiem (kajakiem, łodzią, jachtem) lub pieszo.

Poruszanie się samochodem to najwygodniejszy sposób, szczególnie dla pasażerów. Ograniczają Cię jednak drogi i stacje benzynowe.

Rower jest świetną alternatywą dla samochodu. Nie zależy od ilości benzyny, a wszelkie wąskie ścieżki są dostępne. Jednocześnie możesz pokonać długi dystans, który na piechotę zajmie Ci wielokrotnie więcej czasu i wysiłku.

Często organizowane są wycieczki, których uczestnicy jeżdżą na rowerach, a cały sprzęt jest prowadzony przez samochód. Jest to wygodna forma, która pozwala wziąć nie tylko najbardziej potrzebne, ale także kilka dodatkowych rzeczy. Jeśli jednak podróżujesz samemu rowerem, powinieneś mieć przy sobie niezbędny zestaw narzędzi, aby wyeliminować nagłe awarie, a także zapasowy aparat.

Wycieczka wodna daje możliwość zobaczenia przyrody pod nieoczekiwanym kątem. Dla dzieci i zupełnie nieprzygotowanych uczestników jest to dobra okazja do wzięcia udziału w kampanii jako pasażerowie. Uczestnicy wycieczek wodnych muszą pamiętać o obowiązkowej obecności kamizelek ratunkowych.

Wędrówki wymagają przygotowania i dobrych butów. Możesz jednak zacząć od prostych jednodniowych wycieczek i stopniowo gromadzić niezbędne doświadczenie.

Sprzęt do spodni

Obowiązkowa lista osobistego wyposażenia turystycznego obejmuje śpiwór Do którego wyboru należy podejść szczególnie odpowiedzialnie. Pożądane jest, aby temperatura komfortu wskazana na śpiworze była o kilka stopni wyższa od najniższej oczekiwanej temperatury powietrza podczas podróży.

Waga śpiwora nie powinna przekraczać 15% całkowitej masy zebranego plecaka.

Wybór namiotu to nie mniej ważny moment. Dobry namiot turystyczny powinien być koniecznie dwuwarstwowy - zapewnia niezawodną ochronę przed deszczem, a także utrzymuje rzeczy suche, zbierając kondensację między warstwami. Waga zwykłego namiotu, w zależności od liczby miejsc, wynosi od 1,2 do 4,8 kg - 1,2 kg masy na osobę.

Mata podróżna (inaczej nazywa się to „pianką” lub „karemat”) - jest to materac kempingowy. Dywany występują w różnych rozmiarach i grubościach. Wygodniej jest spać na grubym, ale zajmuje więcej miejsca. Będziesz także potrzebował małej maty do siedzenia, bardzo wygodnej rzeczy w podróży, która pozwala wygodnie usiąść na każdej powierzchni.

Wyposażenie namiotu obozowego obejmuje naczynia kuchenne i narzędzia kuchenne.

 • Melonik. Jeśli pozwala na to waga, lepiej wziąć dwa - do wrzącej wody i jedzenia.
 • Kuchenka gazowa. W ostatnich latach takie płytki są szeroko rozpowszechnione, ich główną zaletą jest zwartość i niewielka waga. Ale jeśli planujesz długą wędrówkę, dostawy gazu mogą nie wystarczyć. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie sprzętu do rozpalania ognia.
 • Topór, zapałki, zapalniczki.
 • Miarka do jedzenia (nie jest to konieczne w przypadku niewielkiej liczby uczestników wycieczki - można to zrobić za pomocą łyżki), deski do krojenia, detergentu do mycia naczyń i gąbki.

Specjalne

 • Jeśli wybierasz się na wędrówkę po górach, potrzebujesz sprzętu do śledzenia - butów i kijów.
 • Kask jest obowiązkowy podczas jazdy na rowerze, a rękawice są bardzo pożądane. Ponadto, dla wygody podczas długiej podróży rowerem, możesz potrzebować specjalnego siedzenia.
 • Podczas rejsu każdy uczestnik potrzebuje kamizelki ratunkowej.

Jednostka zależna

W trudnych podróżach czasami wymagany jest sprzęt mocujący. W takich przypadkach zaleca się zabranie zestawu naprawczego, w tym:

 • igła;
 • wątki
 • szydło;
 • taśma klejąca;
 • łatka;
 • nożyczki;
 • pinceta;
 • lina;
 • zapasowe baterie do lampy.

Podczas zimowych wędrówek zaleca się wziąć łopatę.

Przegląd najlepszych marek

Maty podróżne Produkcja Iżewsk - jeden z najpopularniejszych modeli rosyjskich producentów. Znanych marek to sukces Therm-A-Rest.

Plecak powinien być dość przestronny i jednocześnie kompaktowy. W pełni spełnia te wymagania Red Fox Voyadger 55. Plecak tej marki nadaje się na każdy rodzaj turystyki. Wiszące Aktywny system zapewnia wygodę podczas podróży nawet przy dużym obciążeniu. Istnieje wiele małych przegródek, nawet na pasie biodrowym znajdują się kieszenie.

Śpiwór marki Freetime Condor 250 XL zapewnia komfortowy sen nawet w temperaturach zero i ujemnych. A ekstremalna temperatura wynosi około -7 stopni.

Jeśli chodzi o namioty, wybór tutaj zależy od liczby uczestników. Pokój dwuosobowy może zwykle pomieścić trzy osoby. Na przykład w namiocie Freetime Fidji 2.

Gdzie kupić - w sklepach internetowych lub na parkietach - wybór należy do Ciebie. Obecnie profesjonalny sprzęt turystyczny i budżetowy dla początkujących amatorów są bardzo szeroko reprezentowane. W sklepach Trial Sportna przykład można kupić buty niemieckiej marki Lowaa także firmy odzieżowe, obuwnicze i sprzęt kempingowy Mammut i proso (Szwajcaria, Francja), słupy śledzące Leki.

Firma Karrimor ma dobrą reputację na rynku plecaków podróżnych, a także do gotowania produktów w warunkach kempingowych. Marka GoSystem oferuje przenośne kuchenki gazowe i przybory kuchenne.

Francuska firma Keczua Znany jest z szerokiej gamy prawie wszystkich towarów niezbędnych turystom w przystępnych cenach. Asortyment prezentowany jest w sklepach Decathlon. Namioty do każdego rodzaju rekreacji są szczególnie dobre - od pojedynczych wycieczek po długie kempingi.

Rozważana jest jedna z najlepszych marek odzieży domowej dla turystyki Sivera. Asortyment tego producenta obejmuje kurtki puchowe i bieliznę termiczną, wiatrówki i letnie ubrania, a także plecaki i namioty.

Jak wybrać

Sprzęt kempingowy dobierany jest z uwzględnieniem czasu trwania kampanii i jej specyfiki. W przypadku wspinaczki preferowany jest lekki sprzęt, a podczas weekendowych wycieczek nie jest konieczne zapewnienie nieruchomości na długi parking. Sprzęt dla myśliwych i rybaków dodatkowo obejmuje broń, wabiki, zapewnia obecność wysokich wodoodpornych butów.

W tajdze potrzebne są moskitiery - zarówno dla namiotów, jak i indywidualnych. Należy również wziąć pod uwagę skutki ukąszeń komarów i zabrać ze sobą dodatkowe leki.

Ważnym kryterium wyboru namiotu jest waga Jeśli wybierasz się na kemping w ilości 2-3 osób, to pożądana waga namiotu wynosi nie więcej niż 3,5 kg, najlepiej 2,5 kg. Namioty te nadają się na wędrówki, na jeden dzień. Jednak biwakowanie wymaga bardziej komfortowych warunków, dlatego wybierane są namioty z wysokim przedsionkiem. Ale odpowiednio rośnie waga.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na reżim temperaturowy namiotu. Na przykład w przypadku turystyki w zimnych porach roku komfortowa temperatura wynosi -5 (-10), ekstremalne -15 (-20) stopni.

Śpiwór dobierany jest w zależności od sezonu i warunków pogodowych, ale lepiej jest cieplej. Śpiwór jest zapakowany w dowolną wodoodporną torbę, w przeciwnym razie wilgoć zostanie wchłonięta. Ta rada jest szczególnie istotna podczas wycieczki wodnej lub wycieczki do lasu.

Główne kryteria wyboru plecaka do wędrówek to:

 • objętość 50-60 litrów, porównywalna do objętości rzeczy;
 • system zawieszenia - niezawodny i wygodny, wspierający plecy;
 • zewnętrzne kieszenie na przedmioty, które powinny być zawsze pod ręką (termos, telefon);
 • materiał plecaka musi być trwały; dla plecaka pożądana jest osłona przeciwdeszczowa.

Buty turystyczne są wybierane tak, aby można było użyć dodatkowej wkładki lub palca, czyli rozmiaru drugiego. Zapewnij dobrze wyściełaną podeszwę zewnętrzną i wystarczająco wodoodporny materiał. W tym sensie buty membranowe działały dobrze. W przypadku podróży trwającej dłużej niż 1-2 dni wymagane są buty zapasowe. Aby zastąpić wysokie buty sznurowaniem, możesz wziąć trampki lub trampki.

Poniżej znajduje się lista wyposażenia na jedną podróż. Obejmuje:

 • Namiot
 • dywan turystyczny;
 • śpiwór;
 • plecak o pojemności około 50 litrów;
 • nóż;
 • światło główne;
 • zwykła lampa;
 • zapałki w zapieczętowanym opakowaniu, zapalniczki (kilka sztuk), suche paliwo w tabletkach;
 • zaopatrzenie w żywność - płatki zbożowe, suszone (suszone) mięso, suszone owoce, batony energetyczne, mleko skondensowane w tubie;
 • zaopatrzenie w wodę - 1,5 litra na podstawie uzupełniania co najmniej raz dziennie;
 • zestaw pierwszej pomocy - bandaż, łatka, zewnętrzny środek antyseptyczny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, bandaż elastyczny, opaska uciskowa, węgiel aktywny lub inny materiał pochłaniający;
 • jeśli to możliwe, palnik gazowy z cylindrami;
 • naczynia - melonik, miska, łyżka, kubek;
 • mały topór;
 • zmiana pościeli, ciepłe skarpety, czapka, rękawiczki;
 • kompas, lina, haczyk, igła i nić;
 • wyrzutnia rakiet.

Czego nie warto brać?

Wiele rzeczy, których potrzebujesz w życiu codziennym podczas podróży, nie są przydatne. Pozbawione nawyku sprawią, że plecak będzie cięższy. Lista bezużytecznych nieruchomości w warunkach kempingowych zazwyczaj obejmuje kosmetyki dekoracyjne, książki, laptopa, czajnik, dodatkowe naczynia i ubrania.

Tak niezbędny przedmiot w życiu codziennym, jak poduszka, w warunkach podróży, zastępuje zestaw ubrań umieszczony pod głową lub po prostu plecak. Nie bierz dodatkowych ręczników, a także pakuj rzeczy w pudła - zajmą więcej miejsca, a wystające rogi mogą powodować poważne niedogodności w drodze.

Dlatego dokładnie przejrzyj listę rzeczy i oceń, ile będziesz potrzebować tego lub tamtego.

O tym, jaki sprzęt zabrać ze sobą na wyprawę campingową, zobacz następny film.

Obejrzyj wideo: Gwarancja 100% Satysfakcji (Październik 2019).

Zostaw Swój Komentarz