Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Markizy na łodziach: odmiany i zalecenia dotyczące instalacji

Korzystanie, transport i parkowanie łodzi dla każdego odcinka wiąże się z użyciem własnej markizy (baldachim, baldachim). Chroni nie tylko ludzi na pokładzie, ale także samą łódź przed negatywnymi skutkami środowiska.

Funkcje

Podstawą markizy są łuki w kształcie litery U wykonane z aluminium, które są przymocowane za pomocą śrub lub śrub do wyspecjalizowanych pierścieni oczkowych (pierścieni) wykonanych przez formowanie PCV i zamontowanych bezpośrednio na cylindrze łodzi. To jest szybkozłącze. Ze względu na trwałą aluminiową ramę baldachim ma wystarczającą sztywność. W pozycji podwyższonej pozwala drużynie ukryć się przed złymi warunkami pogodowymi. Jako materiał na taki baldachim stosuje się zwykle mocne wodoodporne tkaniny. Zapewniają ekstremalną ochronę przed gorącymi promieniami słońca, przed deszczem i służą do maskowania.

Ze względu na obecność przezroczystych okien pod baldachimem można przejść pod silnikiem w trybie przesunięcia. Ze względu na duży rozmiar powierzchni ruch pod nią jest dozwolony, gdy nie ma silnego wiatru. Mocowanie krawędzi bocznych w stanie opuszczonym odbywa się na zamkach błyskawicznych, a w stanie podniesionym - na specjalistycznych zawiesiach. Strony mają możliwość wzrostu w dowolnej ilości i w zupełnie innym porządku. Szczególnie wygodny pod baldachimem wyposażonym w okna wentylacyjne.

Gatunek

Producenci akcesoriów do jednostek pływających, biorąc pod uwagę potrzeby i prośby klientów, stworzyli wiele wszelkiego rodzaju modeli markiz, które są podzielone zgodnie z ich przeznaczeniem. Zadaszenie można podzielić na łódź w oparciu o następujące zasady:

  • z celu konstrukcji zabezpieczającej;
  • na wielkość łodzi.

Rozważmy bardziej szczegółowo próbki zadaszeń zgodnie z ich przeznaczeniem.

Wysyłka

Taka markiza jest praktykowana podczas transportu łodzi samochodem, przyczepą lub podczas przenoszenia łodzi z jednej sekcji do drugiej. Obecność rodzaju peleryny na łodzi oznacza brak w niej ludzi. Z czaszy transportowej nie jest możliwe stworzenie w pełni odpowiedniego urządzenia, a zwłaszcza transformatora, który umożliwia dostosowanie czaszy do różnych celów.

Zapobiega przenikaniu wilgoci, brudu, kurzu do kokpitu, a tym samym chroni rzeczy w łodzi.

Parking

W rzeczywistości ten baldachim jest potrzebny tylko do ochrony jednostki pływającej i wszystkiego, co jest w niej podczas parkowania. Na przykład w trakcie długotrwałych połowów lub długich podróży, przeplatanych przystankami, konieczne jest pokrycie łodzi motorowej na czaszy. Gdy jest to prosta łódź wiosłowa, problem można rozwiązać w prostszy sposób. Łódź po prostu wywraca się na brzeg dnem do góry i kurzem, wilgoć nie wnika. Jeśli jednak silnik znajduje się na łodzi, aby go przewrócić do góry nogami, należy usunąć urządzenie. I to nie zawsze jest wygodne, dlatego lepiej zaopatrzyć się w baldachim parkingowy, który obejmie zarówno statek, jak i silnik podczas okresu parkowania.

Wiata z PCV dla łodzi ma zwykle podobny kształt do łodzi, jednak w obszarze pokrywającym rufę konstrukcja namiotu może mieć specjalną konfigurację, która umożliwia zamknięcie wystającego silnika. Zasadniczo taki baldachim ma dolną sekwencję żelaznych pierścieni na całym obrysie baldachimu. Lina jest wciągana w pierścienie, które są ściągane razem, a tym samym namiot jest przymocowany do łodzi.

Bieganie

Wygodny pobyt na łodzi podczas ruchu gwarantuje baldachim. Można go wykonać w różnych formach, ale zasadniczo wygląda jak prosty namiot przymocowany brzegami do cylindrów łodzi. Działający baldachim rozważany jest po obecności przezroczystych okien po bokach i przedniej szyby. W niektórych modyfikacjach używane są prawdziwe okulary. Markiza robocza jest również nazywana transformatorem lub kabrioletem namiotowym.

Namioty te można podzielić na następujące 3 grupy:

  • zakrycie dziobu statku;
  • tworząc coś w rodzaju dachu;
  • częściowo pokrywający.

Nosowy

Baldachim umieszczony na kokpicie pokrywa około 1/3 lub 1/4 dziobu statku. Ten baldachim chroni przed nadciągającą falą, która z pewnością będzie w ruchu. W deszczu pod tym baldachimem możesz umieścić część nieruchomości, aby nie zmokła. Z reguły czasza dziobowa do łodzi PCV jest mocowana do wyspecjalizowanych uchwytów umieszczonych wzdłuż konturu dziobu statku. Istnieje metoda, gdy jest przymocowana do kabla biegnącego wzdłuż boków naczynia. Zasadniczo jest to najprostszy baldachim, który można zastosować na łodziach wykonanych z polichlorku winylu.

Jedną z modyfikacji tradycyjnego czaszy nosowej jest czasza nosowa wyposażona w łuk trollingowy (targa).

Markiza z ramą

Jest to rodzaj markizy przymocowanej do ramy. Takie zadaszenia są również nazywane „dachem markizy”. Rurowa rama wykonana z aluminium jest bardzo solidną konstrukcją. Rama jest przymocowana do nadmuchiwanych boków łodzi za pomocą specjalnych gumowych występów przyklejonych do boków. Taki baldachim jest w stanie przykryć tylko u góry lub zakryć obie strony i górę. Chroni przed rozpryskami i deszczem. W szczególności model zakrywający naczynie i boki. Płaski baldachim umieszczony na szczycie szkieletu zakrywa zarówno deszcz, jak i gorące słońce.

Często widać połączone próbki, gdy baldachim nosowy jest łączony z biegiem. Istnieją bardziej złożone odmiany zadaszeń zwłok pokrywających jednostkę pływającą od dziobu do tylnej części kadłuba. W tych konstrukcjach czasza kokpitu jest często łączona, a następnie czasza ramy, której napięcie jest przeprowadzane na całym statku, obejmując zarówno górę, jak i boki. Jeśli na łodzi zostanie umieszczony baldachim o podobnym wzorze, model PVC i plastikowa łódź z silnikiem zaczną przypominać łódź. Wysokość czaszy jest wystarczająca, aby konsola sterująca mogła być zamontowana wewnątrz pojazdu. Przednia część tego czaszy jest przezroczysta, dzięki czemu można łatwo zarządzać środkami do pływania.

Ocena najlepszych modeli

Daszek do łodzi Badger 370C

Próbka została zaprojektowana osobiście dla łodzi tego modelu. Jest dostosowany tak, aby ściśle obejmował zarys pływającego statku. Ma to ogromne znaczenie dla utrzymania wydajności aerodynamicznej podczas poruszania się na silniku. Baldachim wykonany jest z wysokiej jakości materiału PVC o gęstości 470 g / m2. Producent - Korea Południowa. Jest przezroczysta wkładka dla skutecznego oglądania.

Baldachim do łodzi „Flink”

Wykonane z PVC Matter Company Scantarp. Duże szklane miękkie okno wykonane z folii PCV VENTANA SC. Nieskazitelne i elastyczne sznurowanie przeciągnięte wzdłuż krawędzi przyczynia się do idealnego dopasowania. Mocowanie za pomocą haczyków współpracujących z zaczepem do wody. Szkielet wykonany jest z aluminiowej rury 1,5 × 22 mm.

Aby naprawić łuk, musisz przykleić pierścień dostarczony w zestawie.

Admirał

Krajowa firma produkująca wysokiej jakości markizy zgodnie ze swoimi wzorami. Wymagania klienta są zapewnione, na przykład przezroczyste okno na numer, dodatkowe kieszenie itp.

„Dwóch kapitanów”

Firma z Petersburga oferuje produkty w tradycyjnym stylu (przezroczyste z przodu, ślepe strony). Jednak próbka o zwiększonej przezroczystości jest szczególnie ciekawa, ponieważ prawie nie ma pozostałości składających się z wysokiej jakości przezroczystości Folia PCV „Kryształ” 0,5 mm. Łuki rurowe wykonane są z anodowanego aluminium, są przymocowane do przyklejonych uchwytów zawartych w zestawie oraz kleju. Istnieje możliwość zamocowania do listwy odbojowej. Jeśli nie, grzyb jest obecny w zestawie, który również przykleja się do łodzi. Ciekawa wersja z trollingową tubą. Szeroki wybór obejmuje najbardziej znane modyfikacje łodzi.

Łódka myśliwska

Producent łodzi z PCV produkujących markizy dziobowe jako towarzyszące markowe akcesorium. Przezroczysty panel przedni znacznie poprawia widoczność. Jest on przymocowany do listwy odbojowej lub do dołączonych uchwytów zawartych w zestawie. Wyposażony w przezroczyste okno do pokoju.

Globe

Kolejna duża firma z Petersburga, produkująca szeroki asortyment produktów wykonanych z polichlorku winylu, w tym łódki i zadaszenia nosowe łodzi. Firma działa na podstawie zamówienia, dlatego wszystkie indywidualne wymagania klientów są brane pod uwagę.

Kryteria wyboru

Markiza to świetny dodatek do pontonu. Zwiększa żywotność łodzi, a także chroni ją przed zalewaniem, deszczem i silnymi wiatrami. Wybierając baldachim, należy przede wszystkim podkreślić jego rozmiar. Powinien odpowiadać wymiarom jednostki i przylegać do kadłuba. Skoncentruj się na zapięciu i ramie czaszy. Dzięki szybkiemu ruchowi i silnemu wiatrowi cienkie mocowanie może zostać zdeformowane i będziesz musiał go zmienić, co będzie kosztować dużo.

Należy zwrócić uwagę na baldachim z przezroczystymi częściami bocznymi i dziobowymi. Często okna są w nich wykonane z przezroczystego materiału, co zapewnia przegląd i monitorowanie sytuacji.

Jedną z odmian markiz biegowych jest dach markizy. Możesz go wyróżnić przez brak przednich i bocznych ścian. Podobnie jak namiot, urządzenie to musi mieć mocną, ale lekką ramę, dlatego jest wykonane z aluminiowych rur. Przed zakupem takiego akcesorium powinieneś porównać wszystkie zalety i wady zakupu. W rzeczywistości prawie każde urządzenie ma niedoskonałości. Baldachim też nie jest ich pozbawiony.

Konieczne jest również określenie, w jakim celu dokonujesz zakupu. Jeśli na łodzi z PCV wymagany jest daszek przeciwdeszczowy, należy nadać priorytet konstrukcji typu namiotu. Zła pogoda wiąże się nie tylko z opadami, ale także z silnymi wiatrami. Od takich zjawisk naturalnych tylko jeden dach nie uratuje. Alternatywnie na łodzi zastosowano baldachim transformatora. Jego lista możliwości umożliwia łatwe usunięcie ścian i pozostawienie tylko jednego dachu.

Dach na lekkich słupach szkieletu stanowi udaną konstrukcję, która chroni pasażerów przed palącym słońcem. Nie tylko łodzie z PCV, ale także małe łódki rekreacyjne wyposażone są w takie zadaszenia. Bardzo wygodne są składane urządzenia. Wyjaśnia to fakt, że wysokie konstrukcje, dachy lub namioty zwiększają zdolność żeglugi jednostki, co znacznie ogranicza prędkość jej ruchu. Składany dach można w razie potrzeby szybko złożyć i zdemontować.

Kupując baldachim, musisz zwrócić uwagę na materiał. Powinien być wodoodporny, lekki. Z reguły ćwiczy się sztuczną materię. Na przykład Ripstop, Oxford czasami używa tkaniny z powłoką z polichlorku winylu, tylko jest cięższa.

Zasady instalacji

Nawet jeśli nie jesteś do końca zorientowany, jaki rodzaj baldachimu będzie, w ten czy inny sposób będziesz musiał zainstalować ramę. Wykonywany jest głównie w postaci łuku. Ponieważ łódź wykonana z polichlorku winylu nie jest zaprojektowana do transportu znacznych ładunków, materiał szkieletu musi być nie tylko mocny, ale także lekki. Idealne są rurki z duraluminium lub aluminium o średnicy od 15 do 30 milimetrów.

Wymagane jest ustalenie i obliczenie wymiarów ramy. Wysokość ustala się w ten sposób: stań u steru, próbuj i przechylaj łuk, aż martwa strefa za jednostką wyniesie 6 metrów (nie więcej niż 7).

Aby utworzyć zagięcie rury, nie musisz gromadzić zapasów na giętarce do rur - jest to trudne narzędzie w użyciu i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Wystarczy odwiedzić warsztat ślusarski i złożyć zamówienie.

Po wykonaniu wymaganej konfiguracji łuków wypróbuj je, kładąc je na płaskiej płaszczyźnie - jeśli nie ma szczelin między rurą a podłogą, wtedy wszystko jest wykonane poprawnie, szkielet można zainstalować. Jeśli jest imadło i przydatne narzędzia, możesz zginać własnymi rękami. Jak wiemy, aluminium i duraluminium nie są materiałami ciężkimi, a ogrzewanie nie jest konieczne do ich gięcia.

Aby dokładnie naprawić gotowe łuki, potrzebujesz śrub i sprzętu montażowego, który znajduje się na łodzi. Ale czasami takie komponenty są po prostu niedostępne - wtedy musisz je kupić i zainstalować samodzielnie. Podczas montażu szkieletu należy zachować ostrożność: unikać zarysowań, zużycia i przecięć rur, aby nie uszkodzić łodzi. Zamocuj szkielet tak, aby znajdował się w najodleglejszej odległości od cylindra.

W następnym filmie znajdziesz instalację połączonego transformatora namiotowego na łodzi PCV RiverBoats RB-370.

Obejrzyj wideo: Starożytni Kosmici z Archipelagu Markizów (Styczeń 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz