Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2019

Jak zrobić kotwicę do łodzi z PCV własnymi rękami?

Jest to godne ubolewania, ale w tej chwili nie ma kotwic w gniazdach (kotwice, urządzenia przytrzymujące, urządzenia hamujące), które mogłyby całkowicie zaspokoić potrzeby rybaków. W rezultacie każdy szanujący się miłośnik wędkarstwa próbuje własnymi rękami stworzyć urządzenie do trzymania własnych środków do pływania. Cóż, my z kolei postaramy się w tym pomóc.

Wymagania dotyczące modeli domowych

Dla każdej łodzi PCV możesz stworzyć własną kotwicę odpowiednią do konkretnego przypadku. Aby osiągnąć pożądany wynik w produkcji, należy wziąć pod uwagę następujące wymagania.

 • W żadnym wypadku na urządzeniu nie powinny znajdować się powierzchnie tnące ani ostre rogi. Pomimo faktu, że polichlorek winylu jest znacznie bardziej niezawodny i mocniejszy niż guma, lepiej nie narażać się na wodę. Nieostrożne obchodzenie się z ostrymi przedmiotami może spowodować uszkodzenie jednostki, które w niektórych sytuacjach często zagraża życiu.
 • Urządzenie musi być traktowane środkiem antykorozyjnym.
 • Próbkę urządzenia hamującego należy wybrać z uwzględnieniem dna. Jeśli istnieje możliwość zaczepienia, musi on mieć możliwość odczepienia. W takim przypadku używane są miękkie łapy lub pływak.
 • W przypadku łodzi PCV należy wybrać niewielką modyfikację, którą można złożyć. Taki projekt spowoduje mniejszy dyskomfort dla rybaka podczas ruchu środków do pływania.
 • Idealna masa kotwicy wynosi 10% nośności statku. Kolejnym parametrem, który należy zastosować przy wyborze odpowiedniej próbki, jest długość łodzi. Aby obliczyć idealną masę kotwicy, długość łodzi wyrażona w centymetrach jest mnożona przez współczynnik 0,01. Tak więc, jeśli łódź ma 320 centymetrów, wówczas masa kotwicy wyniesie 320 × 0,01 = 3,2 kilograma.
 • Lina (lina, kabel), która jest używana z utwierdzeniem, musi być wykonana ze sztucznych materiałów. Ponieważ materiały te nie ulegają rozkładowi (w przeciwieństwie do naturalnego) i mają długą żywotność. Długość liny powinna mieć dobry margines.
 • Obecność małego kawałka łańcucha między kotwicą a liną przyczynia się do najbardziej niezawodnego zatrzymania jednostki pływającej.

Narzędzia i materiały

Ponieważ rozważymy proces produkcji kilku odmian kotew, będziemy potrzebować odpowiednio różnych materiałów i narzędzi.

Aby zakotwiczyć zgodnie z metodą Kurbatowa, potrzebujesz:

 • drut stalowy (przekrój od 8 mm);
 • Blacha stalowa 3 mm;
 • kawałek pręta żelaznego o okrągłym przekroju co najmniej 12 mm.

Aby stworzyć kotwicę, potrzebujesz:

 • mocny pręt żelazny o okrągłym przekroju około 30 mm, o długości 20-30 cm;
 • kawałek rurki o nieco większej średnicy niż pręt, o długości około 2-3 cm;
 • 2 pierścienie montażowe;
 • Blacha stalowa 4-6 mm.

Urządzenie zatrzymujące ołów będzie wymagało tylko ołowiu.

Aby złożyć składane ograniczenie, będziesz potrzebować:

 • nierdzewna rura stalowa: średnica 25 mm, długość 270 mm;
 • tuleja z gwintem 25 mm M12;
 • kawałek blachy ze stali nierdzewnej;
 • Drut 5 mm;
 • ołów

Do pływającej kotwicy potrzebujesz:

 • gęsty, sztywny materiał o właściwościach hydrofobowych (plandeka, płótno itp.);
 • lina i specjalny klej.

Metody produkcji

Domowe urządzenie retencyjne dla gumowej łodzi, zgodnie z metodą Kurbatowa

Procedura wytwarzania nie jest szczególnie skomplikowana. Kotwica jest konstrukcją spawaną (której rysunki są przedstawione poniżej), charakteryzującą się małymi wymiarami i stosunkowo małą masą (około 2 kilogramy).

To urządzenie ma tylko jedną łapę i średniej wielkości rozwidlone wrzeciono. Ten domowy system przytrzymujący doskonale mieści łodzie o długości do 5 metrów.

Teraz rozważ krok po kroku przewodnik po produkcji.

 1. Wrzeciono wygina się od drutu, do którego górnego obszaru pręt jest przymocowany przez spawanie.
 2. Podkładki zabezpieczające i paski są gotowane na pręcie (pręcie). Są one wymagane, aby możliwe było rozłożenie łapy pod wodą, tak aby pasowała do podłoża.
 3. Końce wrzeciona są przyspawane do pręta za pomocą metalowej płytki, która jest wymagana do zapewnienia właściwości roboczych łapy.

Jak napisano powyżej, masa kotwicy dla łodzi wykonanej z polichlorku winylu, zmontowanej zgodnie z techniką Kurbatowa, wynosi około 2 kilogramy. Utrzymuje łódź idealnie na dnie pokrytym mułem i piaskiem.

DIY Kotwica dla łodzi PCV

Z blachy stalowej wycinamy:

 • 4 paski w kształcie prostokąta - 2 centymetry szerokości, 10-15 centymetrów długości;
 • 4 paski - 2 centymetry szerokości, 4-5 centymetrów długości, zaokrąglone brzegi;
 • 8 pasków - szerokość 2 centymetry, długość 3 centymetry, okrągła jedna krawędź.
 • Następnie wycinamy 4 spiczaste trójkąty z tego samego arkusza, który będzie działał jak łapy urządzenia przytrzymującego.

Mocujemy pierścienie montażowe do górnej i dolnej części głównej rury za pomocą spawania.

Na dnie rury gotujemy 4 przygotowane trzy centymetrowe paski po 8, wykonując w nich otwory o średnicy 5-7 mm. Rogi zostaną do nich przymocowane. Pozostałe 4 paski są ugotowane w taki sam sposób jak segment drugiej rury. Rura ta powinna swobodnie poruszać się wzdłuż głównej.

W 4 paskach o długości 4-5 centymetrów na końcach wykonujemy otwory o tej samej średnicy. Wiercimy podobne otwory z jednej krawędzi 4 pasków, których długość wynosi 10-15 centymetrów.

Długie paski są zwężone po drugiej stronie, aw tym obszarze mocujemy do nich trójkąty przez spawanie. Na środku tych pasków wykonujemy nacięcia, po ich zgięciu i spawaniu w punkcie zgięcia. Dzięki temu rogi uzyskają łukową konfigurację.

Przymocowujemy powstałe rogi za pomocą żelaznych prętów do „uszu” znajdujących się poniżej. Cztery centymetrowe paski są przymocowane w ten sam sposób do „uszu” na drugim kawałku rury. Ten segment umieszczamy na głównej rurze. Wiercimy otwory w rogach, aby można je było połączyć prętami z otworami na pozostałych krawędziach czterocentymetrowych pasków.

Składana kotwica dla kota

Istnieje również składany model kota. Jest podobny do urządzenia opisanego powyżej, ale ze względu na przesuwaną tuleję i oddzielne połączenie przegubowe nóg na drążku ma zdolność składania. Kiedy sprzęgło znajduje się w najniższym punkcie, nogi są rozłożone i nieruchome, a u góry - zbiegają się.

Często łapy są przymocowane do pręta za pomocą zawleczek wykonanych z miedzi, co umożliwia utrzymanie kotwicy w przypadku niebezpiecznego haka - zawleczki są odcinane, zwalniając urządzenie przytrzymujące.

Kotwa z ołowiu z PVC

Szczególnie nieskomplikowaną metodą samodzielnego tworzenia urządzenia przytrzymującego dla pontonu jest odlewanie go z ołowiu. Aby to zrobić, weź około 3-5 kg ​​ołowiu (w zależności od wymiarów naczynia). Podczas gdy przechodzi z ciała stałego do płynu, konieczne jest wykonanie kształtu przyszłej kotwicy.

Ciekły ołów wlewa się do przygotowanej kolby. Po ostygnięciu wyciągamy improwizowane urządzenie przytrzymujące z improwizowanej formy i usuwamy go z niepotrzebnego napływu metalu.

Następnie w pręcie wiercimy otwór na linę. Aby znoszenie było mniej znoszone w kotwicy, w samym kapeluszu można wywiercić kilka dodatkowych otworów.

W przypadku połowów na wodach stojących takie działania można pominąć.

Utwórz prostą składaną kotwicę

Tak więc przygotowaliśmy materiały, będziemy zaangażowani w montaż. Na jednym końcu rurki ze stali nierdzewnej przyspawać tuleję.

Łapy wykonane są z pasków ze stali nierdzewnej, o następujących wymiarach: długość - 26 cm, szerokość - 4 cm, grubość - 0,4 cm, a końce łap należy obrabiać papierem ściernym.

Zgrzewamy 2 paski na jednej z łap, aby zapobiec obracaniu się łap podczas montażu kotwy. Łapy sznurkiem na pręcie i dokręcić nakrętkę M12. Aby kotwę można było złożyć i zdemontować bez użycia narzędzi, gotujemy pierścień do nakrętki. Na drugim końcu kotwy wykonujemy otwór, wkładamy w niego kolejny pierścień (średnica - 40 mm, przekrój drutu - 5 mm). Masa tego projektu wyniesie 1,6 kg.

Aby zwiększyć stabilność jednostki w przypadku podmuchów wiatru, można wypełnić pręt kotwiczny około 2 kilogramami ołowiu.

Pływająca kotwica

Kluczowym pytaniem jest tutaj ustalenie wszystkich wymiarów roboczych. Jeśli dla tradycyjnych urządzeń głównym parametrem jest masa, która powinna być równa 10% masy pojazdu przy maksymalnym obciążeniu, wówczas w wersji z wersją pływającą głównymi wymiarami będzie kopuła (średnica wewnętrzna i zewnętrzna), długość kabla głównego i system krokwi.

Ogólnie Do szycia użyj wzoru utworzonego wcześniej na papierze. Wzór jest rozłożony na materiale, obrabiany przedmiot jest cięty. W sytuacji, gdy materiał jest bardzo gęsty, możesz uszyć kopułę z kilku elementów. Następnie dla każdego elementu konieczne jest pozostawienie dodatków na szwy.

Obrabiany przedmiot jest przyszyty mocnymi nitkami - bardziej niezawodne jest stosowanie materiałów syntetycznych, ponieważ ma wysokie właściwości odporne na warunki atmosferyczne. Następnie obręcz jest wykonana z mocnego materiału na podstawę urządzenia przytrzymującego. Jeśli konfiguracja jest stożkowa, powstaje krzyż, do którego przymocowane są krawędzie półwyrobu tkaniny.

Następnie szyte są szelki, zwykle 4 z nich. Jeśli w zawieszeniu, urządzenie przytrzymujące zwisa pod kątem prostym do linii pionowej, wtedy wszystko jest w porządku z równoważeniem, jeśli nie, dostosuj odległość między liniami. Na koniec zawiesia są zbierane w supeł i przyszywane do głównej liny.

Wszystkie szwy powinny być impregnowane klejem, na przykład uszczelniaczem.

Przydatne wskazówki

Samo zakotwiczenie nie jest trudne. Nauka korzystania z niego jest znacznie bardziej problematyczna. Jeśli to zaniedbamy, utrata kotwicy nie będzie dużym problemem, a wykonanie urządzenia hamującego dla każdego połowu jest dość nieopłacalne. Dlatego konieczne jest zrozumienie, jak łowić ryby, aby nie stracić kotwicy.

Jak utrzymać ograniczenie

Każdy zbiornik wodny ma swój własny typ dna, który może różnić się w różnych obszarach tego samego stawu. Dlatego trudno jest ustalić, czy urządzenie znajduje się na błotnistym, czy twardym dnie, jeśli nie spróbujesz go przestudiować. Niestety większość rybaków tego nie robi. Aby nie pozostawiać urządzenia hamującego na dnie stawu, należy wykonać następujące czynności:

 • przymocuj urządzenie przytrzymujące do pogrubionej części;
 • wyposażyć go w boję;
 • wydobyte za pomocą buirp.

Ile kotwic potrzebujesz?

Zwykle jedno ograniczenie jest wystarczające do standardowego zastosowania łodzi z polichlorku winylu. Najważniejsze jest to, że urządzenie jest niezawodne, a pogoda sprzyja procesowi połowowemu.

Wskazane jest jednak podjęcie środków ostrożności i zabranie ze sobą dodatkowej kotwicy, jak mówią „dla każdego strażaka”. Trzeba jednak wziąć pod uwagę typ dna stawu. Czasami można migrować z jednego stawu do drugiego, gdzie dno bywa zupełnie inne. Ponieważ bezpieczniej jest mieć 2 utwierdzenia: jedno powinno być na twardej glebie na dole, a drugie na mule.

Zobacz, jak zrobić kotwicę do łodzi PCV własnymi rękami w następnym wideo.

Obejrzyj wideo: Kotwica krok po kroku. Jak, gdzie i kiedy jej używać? (Grudzień 2019).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz