Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Łodzie wiosłowe: odmiany i kryteria wyboru

Łodzie są potrzebne nie tylko do poruszania się w praktycznych celach. Pozwalają również po prostu odpocząć, oderwać się od codziennych czynności. Ponadto statki wiosłowe są lepsze niż te motorowe, ponieważ pozwalają zrezygnować z paliwa, smarów - a ich działanie jest tańsze.

Materiały

Główna różnica między różnymi wersjami łodzi wiosłowych związana jest z tym, jakiego materiału używają. Powszechne w ostatnich latach Produkty z PVC. Coraz częściej zastępują stare modele gumowe, ponieważ były używane w razie potrzeby, ponieważ nie było alternatywy. Polichlorek winylu jest po prostu mocniejszy niż guma, ale pamiętaj o tym wiele zależy od konkretnego materiału.

Im gęstsza materia, tym mniejsze ryzyko jej przebicia lub innego uszkodzenia, jednak jednocześnie statek staje się cięższy i gorzej przystosowany.

PVC

Producenci zagraniczni, jeśli mówimy o naprawdę renomowanych firmach, a nie o wątpliwych branżach gdzieś daleko w Azji lub Afryce, używają PCW. Jeśli chodzi o firmy krajowe, mogą również robić przyzwoite łodzie, ale pod jednym warunkiem - tkanina musi pochodzić z importu. Zalety PVC są oczywiste:

 • lekkość;
 • zwartość podczas składania;
 • zdolność do przenoszenia jednostki pływającej nawet sama;
 • oszczędność energii podczas pływania;
 • umiejętność pokonywania płytkich obszarów i pływania wzdłuż wybrzeża;
 • łatwość konserwacji w porządku.

Ale musisz to zrozumieć łatwość rzemiosła polimerowego oznacza mniej obsługi. Ten problem jest szczególnie wielki w wietrzne dni. Sądząc po dostępnych informacjach, nie zawsze można naprawić naczynie z PVC. Poważnych przebić nie można w ogóle wyeliminować. Różnica między poszczególnymi modelami łodzi polimerowych związana jest z ich dnem.

Modyfikacje z dmuchanym dnem pod wysokim ciśnieniem są dobre, ponieważ samo dno jest rodzajem solidnego, stabilnego pokładu. Nawet obciążenie utworzone przez osoby dorosłe nie wpływa na to dno. Jednak zdecydowana większość konsumentów wybiera modele z NDND - i mają całkowitą rację.

Ważnym powodem popularności jednostek niskociśnieniowych jest skuteczne tłumienie małych fal. Ponadto łodzie te są łatwe w montażu i demontażu, co jest ważne dla rybaków, którzy oszczędzają co sekundę.

Dodatkowymi korzyściami będą:

 • łatwość prania;
 • minimalne ścieranie wewnętrznych stron;
 • zwiększony martwy ciąg.

Aluminium

Dość często używane i aluminiowe łodzie. Takie łodzie powstają nie tylko za granicą, ale także w naszym kraju. Nie wpływa to na jakość. W ciągu ostatnich dziesięcioleci jakość tłoczenia i obróbki metalu znacznie się poprawiła. Łódź wykonana z aluminium jest zawsze stosunkowo lekka, a jednocześnie służy przez długi czas.

Brakuje zwykłych umiejętności metalu, aby to naprawić. Szczególna ostrożność nie jest wcale potrzebna, nie ma potrzeby dodatkowego kolorowania.

Ale musimy pamiętać, że aluminiowa łódź powoduje trudności w przechowywaniu. Transport też nie jest taki prosty. Musisz albo użyć przyczepy, albo zamontować łódź na dachu samochodu.

Każdy model aluminiowy jest kupowany bezpośrednio od producentów. Po wykonaniu dokumentów łodzie wysyłane są pocztą lub kurierem. Koszt transportu jest dodawany do ich kosztu. Jeśli aluminiowa łódź ma dziurę, po prostu załataj i napraw za pomocą nitów. Kontaktując się ze specjalistami, możesz spodziewać się, że naruszysz dziurę.

Drzewo

Pomimo popularności produktów z PVC i aluminium, drewniane łodzie nie powinny być dyskontowane. Podają mniej niż plastik, nawet przy użyciu specjalnych wodoodpornych mieszanek. Jednak ta wada jest w pełni kompensowana przez obiektywne zalety konstrukcji drewnianych. Jakość drewna nie ma alternatyw w stosunku:

 • lekkość;
 • mechaniczna forteca;
 • elastyczność (odporność na zginanie).

Ale… główna zaleta nie jest związana nawet z praktycznymi właściwościami drewna, ale z faktem, że jest to całkowicie naturalny i bezpieczny materiał. Jednostki pływające wykonane z drewna nie są produkowane seryjnie, ale na zamówienie, co pozwala zagwarantować ich współczynnik jakości. To prawda, że ​​znalezienie profesjonalnego rzemieślnika nie jest tak proste, jak kilka dekad temu. Prawdziwy specjalista jest w stanie zrobić łódź w 4-5 dni.

Dodatek do wiosła

Oczywiście wiosłowanie pomaga rozwinąć mięśnie ramion i spodoba się wszystkim entuzjastom ćwiczeń. Ale jeśli ten sposób podróżowania jest całkiem akceptowalny dla turystów, rybacy, myśliwi i inni ludzie, którzy potrzebują rzemiosła w interesach, czasami muszą przyspieszyć i uprościć jazdę. W takich przypadkach motorówka okazuje się bardzo cennym nabytkiem. Prędkość poruszania się na wiosłach łodzi wiosłowych jest tak niska, jak w przypadku pojazdów wyłącznie wiosłujących, jednak zawsze można przyspieszyć, uruchamiając silnik. Statki te charakteryzują się Balon w kształcie litery U.

Zazwyczaj cylinder jest podzielony na kilka wzajemnie ciasnych przedziałów. Ważne: każda motorowa łódź wiosłowa powinna być zarejestrowana w państwie. Zwykła długość takiego statku wynosi 3-3,8 m. Dlatego można go bezpiecznie używać nawet na stosunkowo dużych zbiornikach wodnych. Aby jednak czuć się tam jak najbardziej pewnie, lepiej porzucić statki wiosłowe i przenieść się na pełnoprawną motorówkę.

Sporo osób jest zainspirowanych romansem żeglarskim. Jeśli potrzebujesz go tylko okazjonalnie, powinieneś wybrać żaglówki wiosłowe. Takie projekty są znane od bardzo dawna. Wystarczy to powiedzieć model „Askold-19” na podstawie prototypu przedstawionego pod koniec XIX wieku. Rozwiązania techniczne wypracowane przez długi czas są doskonale dostosowane do najcięższych warunków operacyjnych, które kształtują się w Arktyce lub w innych trudnych miejscach.

Istnieje wiele innych opcji dla łodzi żaglowych i wiosłowych. Niektóre z nich są nawet dodatkowo wyposażone w silnik mechaniczny. Takie łodzie powinny wybierać ludzie, którzy chcą oddalić się od wybrzeża i nie ryzykować.

Warto zauważyć, że łodzie wiosłowe z dodatkową bronią żeglarską można nawet wykonać własnymi rękami, a można użyć gotowych zestawów żagli. Zwykły zestaw obejmuje grota i sztaksla.

Rozmiar

Wybór między jednoosobowymi a większymi 2-osobowymi łodziami wiosłowymi nie jest tak prosty, jak się wydaje. W każdym razie musimy o tym pamiętać nie możesz kupić jednostki jednomiejscowej, a następnie w jakiś sposób przerobić ją na dwie osoby. Raczej nadal można wyjść na otwartą wodę, jednak przy ostrych zakrętach, na wysokiej fali i przy silnych wiatrach ryzyko wywrócenia jest bardzo duże.

Pojedyncze łódki wykonane z gumy lub PCV mają długość nie większą niż 2,2 m. Ale do połowów i transportu wszelkich dużych ładunków musisz wybrać jeden i pół rozmiaru. Wtedy będzie można spokojnie spokojnie łowić ryby, zabrać ze sobą dziecko (duży pies, kilka worków ziemniaków, zakupy) - i nie bać się problemów na wodzie. Przy każdej okazji warto jednak wybrać podwójną łódź wiosłową. Z pewnością pozwoli ci przetransportować dość duży ładunek lub spokojnie wrócić do domu, jeśli połów nie był wystarczająco duży.

Obowiązkowym wymogiem dla jednostki dwumiejscowej jest para siedzeń lub puszek. Potrzebne są również twarde podłogi i zintegrowana pawęż.

Ocena najlepszych modeli

Niektóre łodzie i łodzie mają kabinę. Pozwala ci czekać dość złą pogodę, a nawet spędzić noc, gdy łowienie ryb, polowanie, rafting na rzece zajmuje więcej niż jeden dzień. Na długie przeprawy warto wybrać łodzie z bagażnikami. Dzięki takim konstrukcjom staje się możliwe zebranie dużego połowu, a także posiadanie na pokładzie wielu dodatkowego sprzętu i narzędzi. Po zajęciu się tymi subtelnościami musisz zobaczyć, jakie modyfikacje łodzi wiosłowych są na górze.

Na uwagę zasługuje „Piranha 100”, wyprodukowana przez LLC „Super Steel”. Ta łódź jest przeznaczona tylko dla 1 pasażera. Średnica burty wynosi 0,3 m. Zmontowana łódź waży 8 kg i może unieść do 180 kg. Producent pozycjonuje swój produkt jako doskonałą opcję do pojedynczego połowu.

Dobrą alternatywą jest „Moray 300”. Jego masa wynosi 23,3 kg, a dopuszczalne obciążenie 260 kg. Dozwolony transport 2-3 pasażerów. Na życzenie właścicieli używany jest łupek, stojak lub pełne dno. Szwy są wykonywane metodą spawaną.

Baikal-280 - Kolejna dobra łódź na sprzedaż w przystępnej cenie. Możesz wybrać kopię z nadmuchiwanym dnem. Długość kadłuba wynosi 2,8 m. Średnica burty wynosi 0,38 m, a szerokość łodzi 1,34 m. Baikal-280 zabiera na pokład 220 kg i waży co najmniej 14 kg; Tkanina PVC ma 5 warstw.

Wypełnij recenzję odpowiednio na STEFA 240. Ta łódź jest sprzedawana w szczególnie niskiej cenie i ma szeroki zakres wyposażenia. Dodatkowo można zastosować zamontowaną pawęż i slan. Długość jednostki sięga 2,4 m przy szerokości 1,25 m. Produkt waży 11 kg i będzie w stanie zabrać do 215 kg na pokładzie.

Dodatkowe niuanse z wyboru

Ale znajomość modeli objętych oceną nie wystarczy. Konieczne jest uwzględnienie nawet niuansów związanych z przyszłym użytkowaniem łodzi. Łowcy powinni wybrać łodzie:

 • co najmniej 3 m długości (w przeciwnym razie stabilność nie jest gwarantowana);
 • z podziałem ramy na przedziały;
 • z cylindrami o dużej średnicy;
 • kamuflaż lub dyskretny kolor.

Jeśli planujesz udać się w długą podróż, komfort łodzi powinien być nie mniejszy niż na polowanie. Wskazane jest, aby umieścić silnik wystarczający do strugania. Lepiej, jeśli dno jest tak ciasne, jak to możliwe. Długość łodzi wiosłowej do pływania na długich dystansach wynosi od 3 do 4,5 m. Ta sama długość powinna być na łodzi na rodzinne wakacje, ale dla tego ważna jest również obecność zdejmowanego dna.

Zobacz, które wideo wybrać, która łódź wiosłowa.

Obejrzyj wideo: Pychówki,łodzie wiosłowe (Styczeń 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz