Popularne Wiadomości

Wybór Redakcji - 2020

Koła do łodzi: co to jest, jak wybrać i zainstalować?

Często właściciele łodzi mają pytanie dotyczące transportu. Istnieje opinia, że ​​łatwiej jest przepłynąć około tysiąca kilometrów drogą wodną niż przemierzyć ją lądem o 100 metrów. Dzięki rozwojowi technologii procedura ta została uproszczona, ponieważ na rynku dostępny jest teraz duży wybór kół do łodzi.

Dlaczego tego potrzebujesz?

Koła pawęży do jednostek pływających wykonanych z PCV i metalu służą do przemieszczania pojazdów do wody. Ponieważ masa łodzi w połączeniu z silnikiem zaburtowym jest duża, jedna osoba nie będzie w stanie samodzielnie zaangażować się w jej transport. Dzisiaj używają rybacy koła z „szalikami”. Projekty te cechuje łatwość montażu, instalacji, łatwość użytkowania i przystępne koszty.

W sytuacji, gdy używany jest silnik łodzi, łożyska na pawęży nie powodują niedogodności w zarządzaniu urządzeniem. Są one montowane na pawęży nadmuchiwanych łodzi lub na metalowym kadłubie. Za pomocą tego urządzenia rybak bez zbędnej pomocy będzie mógł wysłać swój sprzęt do stawu i wywieźć go na ląd. Koła pawęży do łodzi można łatwo zamontować i równie łatwo zdemontować.

Element ten ma postać podwozia transportowego, które jest przymocowane za pomocą dwóch wsporników. Dzięki temu ostatnie koła mogą się poruszać.

To akcesorium jest uważane za wygodne ze względu na brak konieczności jego usuwania podczas opuszczania łodzi do stawu. W tym samym czasie po prostu podnosi się, a transport może poruszać się po wodzie.

Koła pawęży służą do następujących celów:

 • uproszczenie przenoszenia łodzi z lądu na wodę;
 • mobilizacja jednostek pływających.

Zalety tego urządzenia:

 • komfort użytkowania;
 • Funkcjonalność
 • kompaktowe rozmiary;
 • możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy;
 • prosta konstrukcja;
 • łatwość instalacji;
 • czas użytkowania.

Minus kół dla łodzi można nazwać tylko wysoką ceną, ale ten punkt można poprawić, samodzielnie tworząc akcesorium.

Gatunek

Ze względu na swoją prostą konstrukcję koła pawęży nie są szeroko rozpowszechnione. Jednocześnie każda z odmian tego urządzenia transportowego ma swoje własne cechy funkcjonalne i granice użytkowania. Nie wszystkie koła mogą pasować do jednego lub drugiego pojazdu. Rygiel, łuk, trawers, szybko zdejmowane, obrotowe koła, a także przednie koła są bardzo poszukiwane wśród właścicieli łodzi. Koła transportowe do łodzi mogą mieć nadmuchiwane lub sztywne dno.

Główne rodzaje kół do poruszania łodzią.

 • Składane Urządzenia tego typu wykonane są z rur bezszwowych o średnicy 3,2 i grubości ścianki 0,25 cm, które są uruchamiane przez sprężynowy mechanizm poprzeczny. Po przeniesieniu łodzi nie ma potrzeby demontażu kół. Z łatwością podnoszą się po poluzowaniu śruby mocującej. Aby zainstalować akcesorium na łodzi, powinieneś wybrać stojak z zakrętem, a nie prosty.
 • Szybko odpinany. Koła charakteryzują się specjalną funkcjonalnością kołnierza. Urządzenia wymienne nie mają możliwości składania ani wspinania się. Ich demontaż jest możliwy jednym ruchem, ponieważ w konstrukcji znajduje się mechanizm sprężynowy. Szybko zdejmowane koła są często stosowane w łodziach podłogowych i łodziach NDND. Dzięki kołnierzom różnego rodzaju mocowanie regałów może być nie tylko równoległe, ale także pod kątem. Do skuterów podłogowych lepiej jest używać kół o długości nóg 0,5 m, a dla reszty - 0,57 m.
 • Na zaciskach. W takim przypadku do montażu kołnierza można zrobić bez wiercenia. Koła na zaciskach należy zawiesić na pawęży, a następnie przyciągnąć śrubą. Urządzenia te nie dotyczą jednostek pływających NDD. Dzięki okresowemu ustawianiu kół na łodzi można zauważyć powstawanie charakterystycznych śladów na jej powierzchni.

Aby uniknąć takich uszkodzeń, zaleca się stosowanie okładzin zwiększających powierzchnię nośną.

 • Na szpilkach. Za pomocą kołków urządzenia są przykręcone do pawęży z jednej strony. Akcesoria te charakteryzują się także obecnością otworów po stronie równoległej. W takim przypadku zębatkę nakłada się na kołki, a zawleczkę zatrzaskuje się.

Wśród popularnych i poszukiwanych kół do łodzi można wyróżnić następujące.

 • Transformatory KT-5. Urządzenie charakteryzuje się obecnością konstrukcji śrubowej i montażem podwozia po złożeniu łodzi. Cechy tego akcesorium do jednostki pływającej można nazwać wygodą i kompaktowością.
 • Automatyczny CT-ZN. Model ma możliwość automatycznego blokowania. Koła takie są najczęściej używane do nadmuchiwanych łodzi lub małych pojazdów ze sztywnym kadłubem. Zaletami urządzeń są wysokiej jakości materiał i montaż, a także niezawodność i łatwość użytkowania.
 • Obrotowe i składane. Montaż tych urządzeń odbywa się za pomocą 4 śrub. Obecność urządzenia obrotowego pozwala dostosować ich położenie. Koła są wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej, a także z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Jak wybrać

Właściciele transportu wodnego często zastanawiają się, jakie koła kupić do łodzi wykonanej z PVC, z NDND, aluminium, gumą, z nadmuchiwanym dnem lub do silnika. Dokonując wyboru, musisz kierować się wieloma czynnikami.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest waga, którą urządzenie może obsługiwać. Wskaźnik ten należy porównać z dostępną masą łodzi. Następnie powinieneś spojrzeć na kształt stojaków. Podwozia na prostych stojakach są uważane za trudne do odkształcenia, czego nie można powiedzieć o zakrzywionym.

Jeśli jednak jednostka nie ma dużej masy i mocnego silnika, możesz kupić zakrzywioną wersję.

Jeśli regały są wygięte, to konsument musi zwrócić uwagę na grubość materiału, z którego są wykonane, a także na jakość i niezawodność połączeń. Metal produktu musi charakteryzować się odpornością na korozję, ponieważ będzie musiał stale stykać się z cieczą. Opona koła pawęży może być wykonana z litej gumy lub tworzywa sztucznego, a także może być pneumatyczna.

Podczas korzystania z urządzeń na kamienistej drodze warto preferować nadmuchiwane koła, w przeciwnym razie transport pojazdu będzie bardzo trudny. Jeśli brzeg jest płaski, możesz kupić koła dowolnego rodzaju. Jednak w przypadku piasku i gliny szerokie koło jest uważane za najlepszą opcję. Wadą koła pneumatycznego jest wysokie ryzyko przebicia, a także konieczność regularnego pompowania.

Konsument powinien to wiedzieć koszt urządzeń na pawęży jest zwykle wyższy niż w przypadku urządzeń całkowicie gumowych. Oprócz materiału do produkcji kół należy również zwrócić uwagę na ich średnicę. Im wyższy wskaźnik, tym łatwiej będzie transportować transport wodny. Nie zapomnij o wielkości pawęży, wysokości.

Koła do łodzi można wykonać na podstawie łożysk i tulei. Jeśli pierwsza opcja jest dostępna, transport jednostki będzie łatwy i płynny, użytkownik nie może obawiać się, że jednostka zakleszczy się w kontakcie z piaskiem lub błotem. Z powyższego możemy wywnioskować, że widok na pawęży jest najbardziej wygodny i niezawodny, ale drogi.

Funkcje instalacji

Procedura mocowania kół pawęży do łodzi jest dość odpowiedzialna, ponieważ w przypadku zaniedbania kadłub jednostki może zostać uszkodzony. W tym celu użytkownik powinien kierować się instrukcją obsługi kół, która szczegółowo opisuje tę procedurę. Mogą pojawić się niuanse w zależności od właściwości podwozia.

Ogólne zalecenia dotyczące instalowania kół na łodzi.

 • Koła są przymocowane do łodzi w stanie nieobciążonym.
 • Po zastosowaniu elementów podwozia należy upewnić się, że podczas montażu nie dojdzie do uszkodzenia chusty, desek podłogowych i innych części.
 • Oznaczone połączenia. W tym celu należy przymocować łączniki do pawęży, a następnie za pomocą ołówka zaznaczyć granice. Warto pamiętać, że w tym przypadku należy pozostawić szczelinę poniżej pawęży o 10 centymetrów.
 • Otwory są wiercone. Wykonaj tę procedurę zgodnie z punktami, które zostały wcześniej opisane. Aby proces był dokładniejszy, możesz użyć kwadratu.
 • Otwory i części są obrabiane za pomocą szczeliwa. Środek ten zapewnia dodatkową ochronę przed próchnicą i wilgocią. Szczeliwa również przyczyniają się do przyczepności.
 • Montaż elementów złącznych. Płyta mocująca musi być dokręcona śrubami, w których podkładki są wstępnie zainstalowane. Dokręcanie nakrętek nie powinno odbywać się szybko, warto zachować gładkość i priorytet.
 • Montaż kół. Na uchwycie należy zamontować ramę pod kołem. Następnym krokiem jest włożenie podwozia do mocowania śrub. Koło jest montowane na końcu i mocowane za pomocą nakrętki.

Przymocowanie podwozia do łodzi zajmuje zwykle od 60 do 120 minut. Na szybkość tej procedury wpływ mają umiejętności mistrza i jego doświadczenie w tym zakresie. Aby transport łodzi był jak najprostszy, lepiej jest użyć kół pawężowych. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie tego urządzenia, właściciel łodzi może samodzielnie wykonać koła.

Przy wyborze akcesoriów do przemieszczania jednostki pływającej warto dać pierwszeństwo tym, w których łączniki są wykonane ze stali nierdzewnej.

Montaż kół należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością, aby nie uszkodzić transportu wody i wyeliminować problemy podczas pracy silnika.

Aby dowiedzieć się, jak wykonać koła pawęży na łodzi PCV od zera, zobacz następny film.

Obejrzyj wideo: Jak ustawić licznik rowerowy? Rowerowe Porady (Luty 2020).

Loading...

Zostaw Swój Komentarz